Οριακή Διαταραχή-Ομάδες στήριξης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Οριακή Διαταραχή-Ομάδες στήριξης

    Καλησπέρα και πάλι.
    Έχω ήδη ανεβάσει ένα post όπου έλεγα ότι ο πρώην σύντροφος μου έχει οριακή διαταραχή. Χωρίσαμε. Η συμπεριφορά του για εμένα ακόμα είναι δυσνόητη. Την περασμένη εβδομάδα έμαθα-με άσχημο τρόπο-ότι προσπαθεί να κάνει μία νέα αρχή με μία άλλη κοπέλα ενώ είναι ολοφάνερο από τις κουβέντες του ότι δεν έχει ξεπεράσει κάποια συναισθήματα από τη δική μας σχέση. Ενώ κάνει ψυχοθεραπεία η συμπεριφορά του είναι εντελώς αλλοπρόσαλη. Πιστεύετε ότι μία σχέση είναι πιθανόν να πυροδοτήσει μία διαταραχή? Προσπαθώ να ξετυλίξω το κουβάρι των συναισθημάτων του και τελευταία είναι σαν να έχω κολλήσει κάπου.
    Το θέμα για εμένα προσωπικά δεν είναι να κατηγορήσω έναν άνθρωπο με μία δύσκολη διαταραχή-για εκείνον και τους γύρω του-αλλά να τον βοηθήσω. Υπάρχουν ομάδες στήριξης που να βοηθούν φίλους και συγγενείς να κατανοήσουν τη συγκεκριμένη διαταραχή? Θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό να σου εξηγούν άνθρωποι που ζουν με αυτό και νιώθουν καλύτερα αλλά και να εξηγούν στους ανθρώπους αυτούς και πώς νιώθει η απέναντι πλευρά? Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας.
    Ευχαριστώ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604

    Thumbs up

    Ειστε ακομα μαζι η εχετε χωρισει; τον ειπες "πρωην" σου νομιζω.
    Πως? Ως τι να τον βοηθησεις αν δεν ειστε μαζι; κανετε παρεα;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Ειστε ακομα μαζι η εχετε χωρισει; τον ειπες "πρωην" σου νομιζω
    Ναι έχουμε χωρίσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by M.a.i.r.y. View Post
    Ναι έχουμε χωρίσει.
    Τοτε ως τι να τον βοηθησεις; εισαι θεραπευτρια του; αφου κανει θεραπεια εχει και μια νεα σχεση, ασε το περιβαλλον του να ασχοληθει

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Τοτε ως τι να τον βοηθησεις; εισαι θεραπευτρια του; αφου κανει θεραπεια εχει και μια νεα σχεση, ασε το περιβαλλον του να ασχοληθει
    Δεν εννοώ απαραίτητα να βοηθήσω εκείνον. Καλώς ή κακώς επέλεξε πως δεν θέλει τη βοήθεια μου. Όμως, θα ήθελα να βοηθήσω ανθρώπους που έχουν αυτή τη διαταραχή και το κοντινό περιβάλλον τους. Γι'αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος για ομάδες στήριξης. Θεωρώ ότι αν μοιράζεσαι την ιστορία σου και καταλαβαίνεις καλύτερα τους ανθρώπους καθώς και μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by M.a.i.r.y. View Post
    Δεν εννοώ απαραίτητα να βοηθήσω εκείνον. Καλώς ή κακώς επέλεξε πως δεν θέλει τη βοήθεια μου. Όμως, θα ήθελα να βοηθήσω ανθρώπους που έχουν αυτή τη διαταραχή και το κοντινό περιβάλλον τους. Γι'αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος για ομάδες στήριξης. Θεωρώ ότι αν μοιράζεσαι την ιστορία σου και καταλαβαίνεις καλύτερα τους ανθρώπους καθώς και μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω.
    εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ομαδες γινονται για να στηριξουν συγγενεις και φιλοι τον ανθρωπο τους, οχι αγνωστους πασχοντες, αλλα ισως καποιος αλλος να ξερει κατι παραπανω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ομαδες γινονται για να στηριξουν συγγενεις και φιλοι τον ανθρωπο τους, οχι αγνωστους πασχοντες, αλλα ισως καποιος αλλος να ξερει κατι παραπανω.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάντως από την πρόσφατη εμπειρία έχω την ανάγκη νομίζω να βοηθήσω για να βοηθήσω και εμένα. Μέσω της βοήθειας τουλάχιστον δεν θα πίστευα ότι πήγαν χαμένα τα δύο τελευταία χρόνια της ζωής μου. Έχεις βιώσει κάτι παρόμοιο ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Οχι, δεν ειχα αναλογη εμπειρια, αλλα λειτουργω αντιθετα ετσι κι αλλιως. Αν απογοητευθω η νοιωσω απορριψη φευγω με χιλια δεν νοιωθω την αναγκη να τριγυριζω στον τοπο του εγκληματος.
    Με τις διαταραχες ισως να ισχυει κατι που δεν ξερω, τι να πω. Ισως καποιος με αναλογη εμπειρια να σε βοηθησει.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Οχι, δεν ειχα αναλογη εμπειρια, αλλα λειτουργω αντιθετα ετσι κι αλλιως. Αν απογοητευθω η νοιωσω απορριψη φευγω με χιλια δεν νοιωθω την αναγκη να τριγυριζω στον τοπο του εγκληματος.
    Με τις διαταραχες ισως να ισχυει κατι που δεν ξερω, τι να πω. Ισως καποιος με αναλογη εμπειρια να σε βοηθησει.
    Συνήθως κι εγώ! Αυτή τη φορά όμως νιώθω εντελώς διαφορετικά. Άβησσος η ψυχή του ανθρώπου! Να είσαι καλά για τις απαντήσεις!

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  2. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  3. Replies: 0
    Last Post: 13-02-2011, 20:54
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •