Οριακη σχεση. Μετα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Οριακη σχεση. Μετα;;;

    Πως ηταν οι επομενες σχεσεις σας μετα την τραυματικη εμπειρια σχεσης με την οριακη σας αγαπη? Αρκετα καλυτερες? Προβληματικες? Δεδομενου παντα οτι υπαρχει μια δυσκολια, ενας φοβος, μια αβεβαιοτητα οτι δεν θα μπορεσεις να βρεις καποιον αλλον να σε κανει να ξεχασεις την οριακη σχεση, να δωσεις και να λαβεις, να ερωτευθεις, να αγαπησεις χωρις τον φοβο της επαναληψης της κακης οριακης εμπειριας.
    Δε μιλαω αν βρηκατε την τελεια σχεση, αλλα μια σχεση με ολα τα σκαμπανεβασματα της σε λογικα και ανεκτα επιπεδα και οχι σε μαυρο ασπρο.

  2. #2
    Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Πώς γίνεται να εμπιστευτώ ξανά έναν άνθρωπο. Η οριακή μου αγάπη τελείωσε μαρτυρικά,με πολλούς τσακωμούς, μηδενική προσπάθεια από την άλλη μεριά και μαθαίνοντας τελευταία ότι προσπαθεί να κάνει νέα σχέση ενώ μου στέλνει κατεβατά με "κατηγορητήρια" προς εμένα. Περιγράφω λίγο για να καταλάβεις. Εγώ προς το παρόν βρίσκομαι στο στάδιο ανάρρωσης γιατί τι μου φταίει ένας νέος άνθρωπος να ρίξω πάνω του όλο το "θρήνο" μου? Αλλά πώς γίνεται να ξαναεμπιστευτείς ρε παιδιά?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ελα ντε Μαιρη, για πες μου; Εγω δεν το πηρα πολυ βαρια, ισως εγωιστικα, επειδη πιθανως ειχαμε σχεση 4 μηνες και χωρισαμε (εφυγα εγω με βαρια καρδια για να αποφευχθουν τα χειροτερα) πριν ενα μηνα. Καλα ειμαι σε γενικες γραμμες αλλα ωρες ωρες να με συγχωρεσετε θελω να το φωναξω ΓΑΜ...ΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Δε μπορω να φανταστω αλλους που ειχαν σχεση χρονια, μου φανταζει καταστροφη. Γι αυτο θελω κι εγω να δω τι εκαναν με τις επομενες σχεσεις τους.

  4. #4
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ελα ντε Μαιρη, για πες μου; Εγω δεν το πηρα πολυ βαρια, ισως εγωιστικα, επειδη πιθανως ειχαμε σχεση 4 μηνες και χωρισαμε (εφυγα εγω με βαρια καρδια για να αποφευχθουν τα χειροτερα) πριν ενα μηνα. Καλα ειμαι σε γενικες γραμμες αλλα ωρες ωρες να με συγχωρεσετε θελω να το φωναξω ΓΑΜ...ΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Δε μπορω να φανταστω αλλους που ειχαν σχεση χρονια, μου φανταζει καταστροφη. Γι αυτο θελω κι εγω να δω τι εκαναν με τις επομενες σχεσεις τους.
    Εγώ είχα σχέση για 2 χρόνια περίπου. Στην αρχή ήταν υπέροχα. Η πιο όμορφη σχέση που είχα..μετά ήταν η χειρότερη σχέση που είχα. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι ούτε αυτοί που έχουν μία διαταραχή. Απλά ο δικός μου σύντροφος δεν το διαχειρίστηκε καθόλου κι ας έκανε ψυχοθεραπεία. Οπότε ναι καταστροφή είναι όταν δεν το διαχειρίζονται διότι λειτουργούν με το συναίσθημα και όταν πας να εξηγήσεις κάτι με τη λογική δυστυχώς δεν μπορούν να το καταλάβουν. Τώρα για εμένα..απορώ πώς θα προχωρήσω παρακάτω. Ίσως είναι η αρχή(χωρίσαμε πριν 5 μήνες)και ίσως δεν το έχω αφήσει πίσω μου εντελώς. Παρόλα αυτά, κι εγώ έχω ένα τεράστιο φόβο αυτή την στιγμή πως δεν θα ξαναεμπιστευτώ ξανά κάποιον όμως ξέρω πως είναι λόγω του λίγου χρόνου που έχω δώσει στον εαυτό μου. Θα ήθελα πολύ να ακούσω ανθρώπους που το ξεπέρασαν!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Νοιωθω οτι επαναλαμβανεται το ιδιο μοτιβο που υπηρχε μεσα στη σχεση. Μια μικρη περιοδο νομιζω το ξεπερασα και ειμαι καλα, χαρουμενος, και την αλλη πεφτω στα ταρταρα για λιγες ωρες η και μερα και επαναλαμβανεται. Πως το καταφερνουν αυτο πραγμα δεν το μπορω να το χωνεψω και σε τοσο μικρο διαστημα.
    Πριν απο αυτη, υπηρχε μια κοπελα που μου αρεσε παρα πολυ, σχεδον την ειχα ερωτευθει, την σκεφτομουν, χωρις ομως να ειχε γινει κατι, απλα την εβλεπα συχνα και ημουνα στην σκεψη να της μιλησω να βγουμε. Τελικα προεκυψε η φαση με την οριακη και το αφησα. Προχθες λοιπον πηγα να τη δω να της πω τιποτα να βγουμε εφοσον ηταν μια γυναικα που μου αρεσε πολυ και για να ξεχασω την αλλη. Ε λοιπον η με αυτη μιλουσα η με την θεια μου ηταν το ιδιο πραγμα, καμια μα καμια ελξη για μια γυναικα που εκοβα φλεβες πριν 4 μηνες. Μπορω να πω οτι το γεγονος με τρομαξε, ελπιζω απλα ο μηνας που χωρισα να ειναι απλως λιγος ακομη και οχι κατι πιο βαθυ.

  6. #6
    Αυτό μου συμβαίνει και εμένα. Κάποιες μέρες είναι καλύτερες και κάποιες πραγματικά πολύ άσχημες. Νομίζω έχει να κάνει με το κομμάτι του χωρισμού που πρέπει να διαχειριστούμε και όχι κάτι διαφορετικό θαρρώ. Νομίζω ότι το διάστημα του 1 μήνα είναι λίγο..δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου. Προσωπικά πριν λίγες μέρες έμαθα ότι έκανε σχέση με μία άλλη κοπέλα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι αντίδραση όμως με έχει στοιχειώσει λίγο. Η εμπιστοσύνη μου δυστυχώς έχει κλωνιστεί και είναι κάτι που μάλλον δεν μπορώ να διαχειριστώ ακόμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαρια τοσο καιρο που ησουν μαζι του εχει κανει τετοια συναισθηματικη αφαιμαξη, εχεις πλεον τοση αδυναμια να δειξεις και να δεχτεις συναισθημα σε αλλον ανθρωπο, που αμφιταλαντευεσαι μεταξυ του διλληματος η μαζι του η μονη μου, πραγμα που σε κραταει δεσμια να τον σκεφτεσαι συχνα, γιατι αν σκεφτεσαι οτι δεν θα μπορεσω να βρω καποιον συντροφο να αγαπησω και να με αγαπησει ποναει κι αυτο το ιδιο. Το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι να γνωρισεις κι αλλους και κυριως να δειξεις με μετρο τα συναισθηματα που σε χαρακτηριζουν, την ενσυναισθηση, την αγαπη, την δοτικοτητα μεχρι να βρεις αυτον που θα τα εκτιμησει. Αλλωστε τωρα εισαι εμπειρη, στα πρωτα ασχημα σημαδια (χτυπα ξυλο) που δεν θα αργησουν να ερθουν, το καπελακι σου και σε αλλη παραλια.
    Η μονη αιτια που σε φρεναρει τωρα και βασανιζεσαι ειναι οτι δεν θα μπορεσεις να βρεις καποιον αλλον, πραγμα που δεν ισχυει.

    Επισης γραψε σε ενα φυλλο χαρτι τα πιο ασχημα πραγματα που σου εχει κανει και ενοιωσες ρακος. Οποτε πεφτεις πολυ ψυχολογικα και τον σκεφτεσαι, ανοιξε το και διαβασετα. Το μυαλο εκεινη την περιοδο, οσο κραταει, αδυνατει να τα σκεφτει και κομπλαρει σε καποιες ωραιες στιγμες-λογια.

  8. #8
    Καλησπέρα. Δεν θεωρώ οτι δεν θα βρω κάποιον άλλον. Και η αλήθεια είναι πως αυτό το διάστημα που είναι λίγο χαμένος ούτε εγώ δεν θα μπορούσα να είμαι μαζί του. Οπότε όχι δεν τα σκέφτομαι τα πράγματα τόσο μαύρο-άσπρο, η μαζί του ή μόνη μου.Το δύσκολο κομμάτι είναι αυτο της εμπιστοσύνης σε ένα άλλον άνθρωπο. Κάτι το οποίο θεωρώ πως με τον χρόνο θα το παλέψω. Άλλωστε όλοι μετά από έναν χωρισμό δεν νιώθουμε πάνω κάτω κάπως έτσι; Νιώθω ότι έχεις μεγάλη ένταση προς τους ανθρώπους με αυτη τη διαταραχή. Συναισθηματική αφαίμαξη..δεν το είχα σκεφτεί έτσι πιθανόν γιατί μου ακούγεται κάπως σκληρό. Πάντως ναι συναισθηματικά προσπαθώ να συνέλθω. Εύχομαι να νιώθεις καλύτερα κ ίσως να προσπαθήσεις λίγο περισσότερο να τους καταλάβεις για δικό σου καλό κυρίως..για να εξηγήσεις ευκολότερα κάποια πράγματα.
    Μαίρη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    41
    θα σου ξεσκισει τη ζωη το ζω τωρα,θα λεει ψεμματα ,μη κανεις το λαθος και σε παρει και βγεις το εζησα χθες , ετοιμαζω θεμα στο μπλοκ μου, θα σοκαριστεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by why you lie to me View Post
    θα σου ξεσκισει τη ζωη το ζω τωρα,θα λεει ψεμματα ,μη κανεις το λαθος και σε παρει και βγεις το εζησα χθες , ετοιμαζω θεμα στο μπλοκ μου, θα σοκαριστεις
    Σε καθε περιπτωση να μας ενημερωσεςι για το θεμα ...και για την δημοσίευση

Similar Threads

  1. Σχέση με κάποιον που έχει οριακή(μεταιχμιακή)διαταρα χή προσωπικότητας
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 20
    Last Post: 03-12-2023, 12:33
  2. σχεση μετα την απατη
    By deleted-member230916 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 24-11-2015, 21:25
  3. Χωρισμος μετα απο μακροχρονια σχεση.
    By pngts in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 08-11-2015, 17:11
  4. Σχέση μετά από διαζύγιο
    By Aelia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 15-10-2013, 14:45
  5. SM και μετά vanilla σχέση και γάμος
    By Yposxesi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-07-2010, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •