ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ.......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ.......

    Γειά σας φίλοι μου.
    Εδώ και περίπου ένα μήνα, είμαι σε κυριολεκτικά απελπιστική κατάσταση. Ξεκίνησα με ένα επεισόδιο ημικρανικής αύρας. Το χα ξαναπάθει, δεν έδωσα σημασία, το είπα στο αγόρι μου και με έπεισε να το δω. Πήγα σε νευρολόγο, με παρέπεμψε για μαγνητική και εκεί άρχισε να θεριεύει η φοβία για ΣΚΠ. Από εκείνη την ημέρα, σταδιακά άρχισα να έχω μούδιασμα ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, την αριστερή συγκεκριμένα, θολή όραση από το αριστερό μάτι, που έρχεται και φεύγει. Από εχτές, είμαι μουδιασμένη, τέλος πάντων νοιώθω κάτι στο αριστερό πόδι. Κάτι μεταξύ τσιμπιάς, μυρμηγκιάσματος, μαγκώματος, γνκ το αριστερο πόδι το νοιώθω πιο μαγκωμένο στο γόνατο. Η μαγνητική εγκεφάλου ήταν καθαρή, οι εξετάσεις αίματος τέλειες-εκτός από έλλειψη βιταμίνης D3- πήρα σβάρνα τους νευρολόγους και με διαβεβαίωσαν ότι είναι κόπωση-άγχος και αρνήθηκαν να μου δώσουν παραπεμπτικό για αυχένα-θώρακα. Οκ, έχω θέματα. Έπαιρνα σεροξάτ από το 2010 έως πρόσφατα, τον τελευταίο ένα χρόνο τα έχω αραιώσει, έχ κατά καιρούς διάφορες εμμονές, αλλά τωρα είμαι σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά. ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΩ ΜΟΝΟΠΑΝΤΑ! Και τωρα που γραφω νοιωθω το πόδι μου εντλώς μουδιασμένο. Δε μπορεί να προκαλεί το μυαλό τέτοια πράγματα. Πόσο μου τη σπάνε οι γιατροί που με περνάνε για τρελή και υποχόνδρια.Και οι γονείς μου και ο φίλος μου....Μία γνώμη παρακαλώ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειμαι ημικρανικη 25 χρονια τωρα, οσα περιγραφεις λεγονται αυρα απο την ισχυρη παθηση της ημικρανιας..οκ?
    ξεκολλα εφοσον οι μαγνητικη βγηκε καθαρη! δεν γινεται να εχεις ΣΚΠ κ να μην βρεθουν εστιες...
    δεν ειναι πραγματικο αυτο που σκφτεσαι κ ναι ειναι ιδεα σου!
    εχεις ημικρανιες κ γι αυτο συμβαινει αυτο, οι ημικρανιες δημιουργουν κ αυρες χωρις πονο, δλδ μπουδιασματα τσιμπηματα κ οσα περιγραφεις πιο πανω απο την μια πλευρα του σωματος.
    Σταματα να νομιζεις οτι κατι σοβαρο εχεις αμεσως κ κατσε κ ενημερωσου σωστα για τις ημικρανιες, ωστε να τις αντιμετωπισεις.
    Εννοειται ξεκινα D3 εφοσον εχεις ελλειψη γιατι θα φερει αγχος κ καταθλιψη η ελλειψη της + πλακωσου σου στο μαγνησιο για να φυγουν οι αυρες της ημικρανιας.
    Ενημερωσου σωστα, η ημικρανια ειναι κ αυτη ασθενεια κ δημιουργει προβληματα, οχι σοβαρα αλλα δημιουργει οσα περιεγραψες.

  3. #3
    Δεν έχω πονοκεφάλους για ν είναι ημικρανία ρε συ... Δεν είναι αυτό. Στο φόρουμ της σκλήρυνσης όλοι οι ασθενείς αναφέρουν ότι με καθαρή μαγνητική εγκεφαλου είχαν την παθηση και όλοι οι γιατροί τα έριχναν σε αγχος και τα γνωστά. Κοντεύει να μ στριψει, δε μπορώ να συγκεντρώνω πουθενά, να κάνω τίποτα. Μόνο το ms society διαβάζω και σε κάθε ανάρτηση επιβεβαιώνονται οι φόβοι μου, δυστυχώς...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εσυ ειπες οτι ειχες ημικρανικη κριση...τι εννοουσες? σε εκεινη την ημικρανικη κριση δεν πονουσες?ημικρανικη αυρα τελος παντων..ετσι εχεις γραψει..
    επιπλεον γιατι να ειναι σκλυρηνση? αρα ειναι κολλημα σου, το αγχος προκαλει αναστατωση σε ολοκληρο το νευρικο συστημα το οποιο αντιδρα με μουδιασματα κ τσιμπηματα..

  5. #5
    Έτσι το χαρακτήρισαν οι νευρολόγοι όταν το περιέγραψα. Δεν είχα πονοκέφαλο, ή τουλάχιστον όχι έντονο. Μπορεί από το άγχος και την αυθυποβολή να μυρμηγκιαζει συγκεκριμένο σημείο? Πως γίνεται και το δεξί πόδι είναι οκ? Βασικά, είμαι τόσο σίγουρη ότι το έχω σε σημείο που έχω πάθει κατάθλιψη. Ούτε χρήματα, ούτε κουράγιο έχω να αντιμετώπιση μία τετοια νόσο. Πρέπει να δουλεύω και φοβάμαι ότι δε θα μπορώ. Ούτε βέβαια μπορώ να ταλαιπωρούνται και να εξουθενωνομαι οικονομικά σε επισκέψεις σε νευρολόγος για να μου γράψουν μαγνητικες και αυτοί να μου λένε για άγχος και βλακειες. Νιώθω τόσο χάλια που δε με ευχαριστεί τίποτα.

  6. #6
    *Συγνώμη για τα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη, ας οψεται το κινητό...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΟΠΟΤΕ χρειαζεσαι ψυχο. βοηθεια , εφοσον δεν μπορεις να το χειριστεις, μπορεις να τηλ σε ενα κεντρο ψυχ υγειας ή να ασχοληθεις με πραματα που μπορουν να κανουν αγχολυση. πχ γιογκα για ανεργους ή στον δημο να ρωτησεις αν εχει διαλογισμο κ δωρεαν γιογκα...
    ειναι πολυ σπανιο να εχεις ΣΚΠ κ να μην υπαρχουν εστιες!!
    εχω φιλους που εχουν κ εχουν μια κανονικη ζωη!! η μια κοπελα μαλιστα γεννησε προσφατα κ ετοιμαζεται κ για δευτερο παιδι...
    το να καθεσαι κ να σκεφτεσαι δεν νομιζω οτι βγαζει καπου, αρα σου εχει γινει εμμονη, αρα υποχονδριαση κ σιγουρρα πρεπει να μιλησεις με καποιον ειδικο.

  8. #8
    Κάνω ψυχοθεραπεία από το 2010, αν και είχα σταματήσει, τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα καθως και αγωγή. Σίγουρα αφού έχεις φίλους θα γνωρίζεις παραπάνω, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι πολύ πιθανο οι εστίες να μη βρίσκονται στον εγκέφαλο, αλλά στον αυχένα και τη σπονδυλική στήλη, οποτε ή τριπλή μαγνητική είναι αυτή που το αποκλείει, αν είναι χωρίς ευρήματα. Γενικά δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ ότι είναι ψυχολογικό και να ακολουθήσει θεραπεία, απλά δε μπορώ να τα αναγω όλα εκεί ελαφρά τη καρδία. Για να επικεντρωθεί κάνεις στην ψυχοθεραπεία, θα πρέπει να αποκλειστούν όπλα τα πιθανά παθολογικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα το γεγονος οτι εχεις κολλησει στην σκλυρηνση ας πουμε ειναι που το κανει υποπτο για υποχονδριαση, παντα στην υποχονδριαση κολλαμε σε συγκεκριμενη ασθενεια, ενω ενας νορμαλ ανθρωπος απλα προβληματιζεται για το τι θα εχει... κ δεν λεει πχ εχω αυτο κ τελος...
    θελω να σου πω οτι αυτα τα συμπτωματα μπορει να ειναι , μυικα, τενοντιτιδας, ρευμ. αθροιτιδας, νευρικα πιασιματα, αγυμνασια, κακη κυκλοφορια αιματος.. χιλια αλλα!
    γιατι πχ εχεις κολλησει στην σκλυρηνση, μπορει πχ να εχεις κατι αλλο .... το εχεις αυτο σκεφτει καθολου???
    επισης κανενας οργανισμος δεν δουλευει παντα ρολοι, εγω πχ που δεν πασχω απο υποχονδριαση, (πασχω απο το εντελως αντιθετο, δλδ μονο αν πεθανω παω στον γιατρο), νιωθω διαφορα μεσα στην μερα, πχ εντερο, πονοι, τσιμπηματα, μουδιασματα κ δεν δινω καμια σημασια... γιατι μεσα μας ειμαστε απο κρεας, οστα, νευρα κ υπαρχουν πολλες αιτιες..
    πχ μου εχει τυχει να εχω συνεχομενα για μερες μουδιασμενο το μικρο δαχτυλο του ποδιου, δεν σκεφτηκα καν οτι εχω σκλυρηνση ή κατι σοβαρο, αμεσως σκεφτηκα οτι μαλλον πιαστηκε απο καποιο παπουτσι κ ειχε καποια νευρικη αντιδραση.. κ οντως περασε μετα...
    μου εχει τυχει να ξυπναω επι μηνες με πονο στα δαχτυλα , μεχρι που καποιοι μου ειπαν " ξεκολλα επιτελους κ πηγαινε στον γιατρο".. ε πηγα κ γω αφυο μου το ελεγαν συνεχεια κ μου εκανε ενα σωρο εξετασεις για ρευματοειδη αθροιτιδα..
    τελικα δεν ειχα τιποτα!!!!!! απλα ποναγανε!!! δεν σημαινει δλδ οτι οταν ποναμε ή εχουμε καποιο συμπτωμα οτι ειμαστε ασθενεις..
    κ στην τελικη τι φοβασαι αν εχεις σκλυρηνση? ναι ανθρωπος εισαι κ μπορει να σου τυχει! οπως κ σε μενα..οκ? so what? τι πσιτευεις?? οι ανθρωποι με την σκλυρηνση εχουν μια τελεια ποιοτητα ζωης..
    οκ κ γω εχω ενα αυτοανοσο, νοσο graves k μου αλλαζει τα φωτα κατα καιρους..
    οκ... κ τι εγινε??? παιρνω τα χαπια μου κ τελος..
    οκ κ τι να κανω??? να κατσω να φοβαμαι επειδη εχω graves? και πραγματικα τι εγινε αληθεια???
    μονο αν ειχα καρκινο θα φοβομουν ... θα τα ειχα δει ολα! γιατι ειναι κατι πολυ βασανιστηκο!!
    τι ειναι αυτο πυο φοβασαι τελικα?

  10. #10
    Έχεις δίκιο....Γενικά τρώω σκαλωματα από πολύ μικρή. Έχω περάσει φάση που νόμιζα ότι είχα καρδιά, που νόμιζα ότι είμαι ομοφυλόφιλη, που νόμιζα ότι είχα καρκίνο στο κεφάλι, μελάνωμα...Γενικά έχω διαγνωστεί με ιψδ και γαδ και διάφορα άλλα... Ξέρεις πως λειτουργεί αυτό με το κόλλημα σε ένα πράμα, μπαίνει στο ίντερνετ διαβάσεις διάφορα, γενικά πιστεύεις ότι το έχεις και πολύ δύσκολα κάποιος θα σε πείσει ότι δεν. Ο τελευταίος νευρολόγος που πήγα, γνωστός καθηγητής παν/μιου, μου είπε χαρακτηριστικά "όχι να μην κάνεις μαγνητική, γιατί διαιωνίζεται ο φαύλος κύκλος.Μετα δε θα σε καλύπτει ή μαγνητική, θα θες και παρακέντηση". Και σκέφτομαι, ότι ή είναι όλοι ανςυθυνοι και απάνθρωπο, ή με έχουν πάρει πρέφα ότι είμαι psycho, κάνω μπαμ. Τεσπα, με τη σκπ φοβάμαι, γτ υπάρχει ένας μυθος ότι πρόκειται για μία βασανιστική ασθένεια και απρόβλεπτη.Κ αι μόνο το να μη μπορείς να ελέγξει τις κινήσεις σου, να ζεις με την αμφιβολία και να περιμένεις ποτέ θα σε πιάσει κρίση μου φαίνεται τρομακτικό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα τι νοημα εχει να φοβασαι κατι που δεν υπαρχει?? δεν σε βασανιζει καν αυτη τη στιγμη??? κατσε λιγο....
    καθεσαι κ σκεφτεσαι κατι που αφορα το μελλον, δλδ ο φοβος σου ειναι μηπως κ βασανιστεις στην ουσια..
    κ ερωτω, που ξερεις κ που ξερω εγω απο τι θα αρρωστησω??? ναι μπορει κ να αρρωστησω, εχω τις ιδιες πιθανοτητες με σενα..οκ...?
    οποτε ειναι σαν να μου λες οτι επειδη εχω αυτην την πιθανοτητα, ας κατσω να φοβαμαι κ να κολλαω.
    εσυ η ιδια ειπες οτι κατα καιρους κολλας σε θεματα, αρα δεν εχεις κατι σωματικο, εχεις ιδψ κ υποχονδριαση..
    αυτο να κοιτας πως αντιμετωπιζεται κ οχι η σκλυρηνση..
    προφανως εχεις πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα για την ασθενεια για να ξεφυγεις απο κατι αλλο που σε πιεζει στην ζωη σου γενικα.
    Ολα τα ψυχολογικα προβληματα ειναι αμυνα σε πιεσεις της ζωης, ακομα κ η σχιζο...
    προσπαθησε να δεις το πραγματικο προβλημα που σε πιεζει κ μασκαρευεται ως " φοβος για ασθενεια"...
    κ επισης ..για να ξεφοβηθεις την ασθενεια κατσε κ γραψε σε χαρτι τι κοστος θα εχεις για κατι που ΜΠΟΡΕΙ να παθεις, το τονιζω!! που ΜΠΟΡΕΙ!!! ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ την εχεις..
    θα δεις οτι το κοστος αυτο ειναι παρα πολυ μικρο....
    ανθρωποι με την ασθενεια αυτοι σου ειπα πριν, γεννανε κανουν οικογενεια κ χαιρονται την ζωη!!!
    κ γω εχω graves κ αν δεν παρω τα χαπια μου, θα πεθανω!!
    οποτε τι κοστος εχει για εμενα???
    ποιος λοιπον σου ειπε οτι ειναι κατι τοσο αθλιο οσο το νομιζεις εσυ????
    αρα απο κατι αλλο προσπαθεις να "φυγεις"... μαλλον προσπαθεις να κρυφτεις απο αυτο που σε βασανιζει πραγματικα κ ριχνεις την προσοχη σου ασυνειδητα στην τυχον ασθενεια....δεν εχεις τιποτα! κ το ξερεις κ συ η ιδια βαθια μεσα σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Aerozol View Post
    Γειά σας φίλοι μου.
    Εδώ και περίπου ένα μήνα, είμαι σε κυριολεκτικά απελπιστική κατάσταση. Ξεκίνησα με ένα επεισόδιο ημικρανικής αύρας. Το χα ξαναπάθει, δεν έδωσα σημασία, το είπα στο αγόρι μου και με έπεισε να το δω. Πήγα σε νευρολόγο, με παρέπεμψε για μαγνητική και εκεί άρχισε να θεριεύει η φοβία για ΣΚΠ. Από εκείνη την ημέρα, σταδιακά άρχισα να έχω μούδιασμα ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, την αριστερή συγκεκριμένα, θολή όραση από το αριστερό μάτι, που έρχεται και φεύγει. Από εχτές, είμαι μουδιασμένη, τέλος πάντων νοιώθω κάτι στο αριστερό πόδι. Κάτι μεταξύ τσιμπιάς, μυρμηγκιάσματος, μαγκώματος, γνκ το αριστερο πόδι το νοιώθω πιο μαγκωμένο στο γόνατο. Η μαγνητική εγκεφάλου ήταν καθαρή, οι εξετάσεις αίματος τέλειες-εκτός από έλλειψη βιταμίνης D3- πήρα σβάρνα τους νευρολόγους και με διαβεβαίωσαν ότι είναι κόπωση-άγχος και αρνήθηκαν να μου δώσουν παραπεμπτικό για αυχένα-θώρακα. Οκ, έχω θέματα. Έπαιρνα σεροξάτ από το 2010 έως πρόσφατα, τον τελευταίο ένα χρόνο τα έχω αραιώσει, έχ κατά καιρούς διάφορες εμμονές, αλλά τωρα είμαι σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά. ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΩ ΜΟΝΟΠΑΝΤΑ! Και τωρα που γραφω νοιωθω το πόδι μου εντλώς μουδιασμένο. Δε μπορεί να προκαλεί το μυαλό τέτοια πράγματα. Πόσο μου τη σπάνε οι γιατροί που με περνάνε για τρελή και υποχόνδρια.Και οι γονείς μου και ο φίλος μου....Μία γνώμη παρακαλώ....
    καλη μου κοπελα, σαν να διαβαζω την ιστορια μου..βεβαια εγω φοβομουν για als περισσοτερο...αλλα και για ΣΚΠ...
    Ενα θα σου πω...το μυαλο μπορει να προκαλεσει πολυ σοβαροτερα συμπτωματα απ ' οτι η ιδια η ασθενεια..αν οι εξετασεις ειναι καθαρες, τιποτα δεν εχεις... απο νοσοφοβια πασχεις ομως...ειναι σιγουρο! πολεμησε το και μεινε δυνατη...αρκει να σου πω οτι το ματι μου το αριστερο θολωνε καο ξεθολωνε επι 4 μηνες...και ηταν καθαρα ψυχολογικο..κατοπιν αναγνωσης για οπτικες νευριτιδες κλπ
    Pionier vsegda gotov!!!

  13. #13
    Τι είναι το als? Αααααασε, δε θέλω να ξέρω. Πάντως ή αλήθεια είναι ότι από εχτες έχω απομακρυνθεί από την ανάγκη να κάνω μαγνητικες σε αυχένα κλπ κλπ. Να ρωτησω κάτι όποιον ξέρει? Παίρνω σεροξαταρα από το σεπτεμβρη τ 10, με κάποιες διακοπές κλπ κλπ. 20ρακι. Μήπως να αλλάξω αγωγή, γτ δε με πιάνει? Υπάρχει περίπτωση ένα φάρμακο τέτοιο να μη σε πιάνει πια? Ο ψυχίατρος μ, μ είχε πει ότι υπάρχει περίπτωση να μη σε πιάνει αλλά δε θα μ τ αναλύσει γιατί θα μου γίνει εμμονή και δε θα με πιάνει και γνκ επιμένει στο σεροξατ, ως καλό φάρμακο για την ιψδ και τη γαδ.

  14. #14
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    καλη μου κοπελα, σαν να διαβαζω την ιστορια μου..βεβαια εγω φοβομουν για als περισσοτερο...αλλα και για ΣΚΠ...
    Ενα θα σου πω...το μυαλο μπορει να προκαλεσει πολυ σοβαροτερα συμπτωματα απ ' οτι η ιδια η ασθενεια..αν οι εξετασεις ειναι καθαρες, τιποτα δεν εχεις... απο νοσοφοβια πασχεις ομως...ειναι σιγουρο! πολεμησε το και μεινε δυνατη...αρκει να σου πω οτι το ματι μου το αριστερο θολωνε καο ξεθολωνε επι 4 μηνες...και ηταν καθαρα ψυχολογικο..κατοπιν αναγνωσης για οπτικες νευριτιδες κλπ
    Αγαπητή έχω φτάσει σε σημείο να χρονομέτρων την ούρηση μου, να δω αν διαρκεί φυσιολογικα, είμαι τραγική τι μου λες τώρα!!!!!������

  15. #15
    Madiwasp εσύ τελικά έκανες μαγνητικες πέρα από κεφάλι? Και τα μουδιάσματα τυχαινε να είναι επίμονα και σε συγκεκριμένο σημείο, πχ μόνο πόδι?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως αυτή τη φορά έχω δίκιο και δεν είναι άγχος;
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 07-01-2015, 20:58
  2. Νοσοφοβία: αυτή τη φορά φόβος ανευρίσματος
    By Νελ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 21-04-2014, 19:47
  3. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 13:26
  4. Ελπιζω αυτη τη φορα να μην γινει το ιδιο...
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 74
    Last Post: 20-01-2010, 16:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •