Η μητερα μ εχει πεσει σε πολυ κακο ψυχιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Η μητερα μ εχει πεσει σε πολυ κακο ψυχιατρο

    Καλησπερα εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ για την μητερα μ παει εδω και τρια χρονια σε ψυχιατρο φιλο του πατερα μ οπου της εχει δωσει και παιρνει seroxat lyrica και τωρα και ενα σταθεροποιητη δεν θυμαμαι ονομα φαρμακου.Ο φοβος μου ειναι οτι ειναι μεγαλος κομπογιανιτης και αχρηστος τον πληρωνει κανονικα για ψυχοθεραπεια και αυτος απλα τις γραφει φαρμακα και την ωρα που θα κανε ψυχοθεραπεια καθεται και μιλα με τον πατερα μ και απλα ακουει τα συμπτωματα της και οταν χυροτερευει απλα αυξανει τη δοσολογια κια τωρα της εδωσε και σταθεροποιητη. Προσπαθω με χιλια ζορια και της εξηγω οτι πρεπεινα παει σε ψυχολογο γιατι μονο με τα φαρμακα δεν γινεται να ξεπερασει την καταθλιψη και το αγχος της και παντα βρισκει δικαιολογιες να το αποφυγει γιατι φοβαται να κανει ουσιαστικη ψυχαναλυση και εχει βολεφτει με αυτον τον απατεωνα επειδη απλα ανακουφιζουν τα χαπια καποια συμπτωματα επισης εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ μηπως παιρνει μεγαλες δωσεις και στο τελος παθει τιποτα η γυναικα.Το θεμα ειναι οτι θελω να την πεισω να παει σε μια ψυχολογο που χα παει και εγω και πραγματικα βοηθαει πως πιστευτε μπορω να πεισω εναν τοσο φοβικο χαρακτηρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Καλησπερα εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ για την μητερα μ παει εδω και τρια χρονια σε ψυχιατρο φιλο του πατερα μ οπου της εχει δωσει και παιρνει seroxat lyrica και τωρα και ενα σταθεροποιητη δεν θυμαμαι ονομα φαρμακου.Ο φοβος μου ειναι οτι ειναι μεγαλος κομπογιανιτης και αχρηστος τον πληρωνει κανονικα για ψυχοθεραπεια και αυτος απλα τις γραφει φαρμακα και την ωρα που θα κανε ψυχοθεραπεια καθεται και μιλα με τον πατερα μ και απλα ακουει τα συμπτωματα της και οταν χυροτερευει απλα αυξανει τη δοσολογια κια τωρα της εδωσε και σταθεροποιητη. Προσπαθω με χιλια ζορια και της εξηγω οτι πρεπεινα παει σε ψυχολογο γιατι μονο με τα φαρμακα δεν γινεται να ξεπερασει την καταθλιψη και το αγχος της και παντα βρισκει δικαιολογιες να το αποφυγει γιατι φοβαται να κανει ουσιαστικη ψυχαναλυση και εχει βολεφτει με αυτον τον απατεωνα επειδη απλα ανακουφιζουν τα χαπια καποια συμπτωματα επισης εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ μηπως παιρνει μεγαλες δωσεις και στο τελος παθει τιποτα η γυναικα.Το θεμα ειναι οτι θελω να την πεισω να παει σε μια ψυχολογο που χα παει και εγω και πραγματικα βοηθαει πως πιστευτε μπορω να πεισω εναν τοσο φοβικο χαρακτηρα
    πρωτα
    απ ολα, ειναι ΚΑΙ ψυχοθεραπευτης ο ψυχιατρος αυτος? γιατι οι περισσοτεροι δεν ειναι. αν δεν εχει ειδικευτει και σε ψυχοθεραπεια, τι ψυχοθεραπεια να της κανει? απ το μυαλο του? γιατρος ειναι, τα φαρμακα γραφει.

    κι επειτα, γιατι τον θεωρεις απατεωνα?
    συχνα, συχνοτατα, η καταθλιψη θελει και φαρμακα και μαλιστα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ φαρμακα, ειτε γινει ψυχοθεραπεια, ειτε οχι.
    εχει χειροτερευσει η μητερα σου η δενε χει δει καμια καλυτερευση και τον λες απατεωνα?

    και τελος, για ψυχοθεραπεια μονο αν το θελησει η διια μπορει να παει, με το ζορι δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα.
    ενω τα φαρμακα, αν ειναι τα σωστα κι ΑΝ τα χρειαζεται ο ασθενης, και χωρις προσπαθεια θα κανουν κατι.

  3. #3
    Θεωριτικα πρεπει να κανει και ψυχοθεραπεια γιατι περνει 50 ευρω αλλιως μονο για φαρμακα θα επαιρνε ποιο λιγα λογικα.Κοιτα απο τι λεει η ιδια τα φαρμακα την εχουν βοηθισει πολυ αλλα πιστευω οτι δεν αρκουν γιατι ξαναπαθαινει καποια συμπτωματα αν δεν κανει ψυχοθεραπεια απλα θα ανακουφιζει τα συμπτωματα της και ανυσηχω γιατι καθε φορα που λεει οτι εχει τα συμπτωματα η αυξανει τη δοσολογια και τωρα προσθεσε και σταθεροποιητη δεν ειναι πολλα φαρμακα??? παιρνει τρια φαρμακα ??? Εγω απλα προσπαθω να την πεισω να συνεχισει κανονικα την αγωγη αλλα να παει και σε καποιον ψυχολογο γιατι πολλες φορες καθεται και μ μιλα σαν να μαι εγω ψυχολογος και με κουραζει εκτος οτι νιωθω ενα αγχος γιατι δεν ξερω πως να το διαχειριστω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το να θελει να επικοινωνησει μαζι σου, δεν ειναι "σαν να σαι εσυ ο ψυχολογος", ο ψυχολογος κανει θεραπεια, δεν ακουει απλως.
    αν εχει την αναγκη να σου μιλησει, της κανει καλο.
    αν εσυ δεν εχεις το κουραγιο η την ορεξη, ειναι δικο σου θεμα.

    το αν ειναι πολλα η λιγα τα φαρμακα, ο γιατρος και το αποτελεσμα το ξερουν.
    εμεις τι να πουμε? δεν παει με το ματι, ουτε με το τεμαχιο.
    αν οντως χρειαζονται, τοσα, τοσα θα παρει.

    οσο για τα λεφτα, κι αλλοι μιλουν εδω για 50ρικα απο ψυχιατρο και ειναι μονο για συνταγογραφηση.
    αφου την ξερει την περιπτωση και ειναι και φιλος υποτιθεται, καντε του μια κουβεντα να σας παιρνει λιγοτερα χρηματα.
    αλλα ψυχοθεραπεια πως να κανει αν δεν εχει κανει τετοια εκπαιδευση?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    οσο για τα λεφτα, κι αλλοι μιλουν εδω για 50ρικα απο ψυχιατρο και ειναι μονο για συνταγογραφηση.
    Tην πρώτη φορά η γενικά με κάθε επίσκεψη?

    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Εγω απλα προσπαθω να την πεισω να συνεχισει κανονικα την αγωγη αλλα να παει και σε καποιον ψυχολογο γιατι πολλες φορες καθεται και μ μιλα σαν να μαι εγω ψυχολογος και με κουραζει εκτος οτι νιωθω ενα αγχος γιατι δεν ξερω πως να το διαχειριστω
    Θα μπορούσες να της το πεις αυτό, ότι νιώθεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς κλπ αλλιώς ίσως να την βλάπτεις με την στάση σου......

  6. #6
    Ενταξει ρε συ remedy δεν ειπα οτι οτι και να μ πει με κουραζει σε συγκεκριμενα θεματα το νιωθω.Για τα φαρμακα φρικαρα γιατι ειδα οταν τα κοβεις στο ιντερνετ τι παθαινεις και φοβηθηκα επισης ειδα οτι της ειχε γραψει τα ποιο δυνατα.Απλα μια σκεψη και μια γνωμη ηθελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Tην πρώτη φορά η γενικά με κάθε επίσκεψη?


    ......
    δεν ξερω, εδω το εχω διαβασει.
    νομιζω ελεγαν για καθε φορα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Ενταξει ρε συ remedy δεν ειπα οτι οτι και να μ πει με κουραζει σε συγκεκριμενα θεματα το νιωθω.Για τα φαρμακα φρικαρα γιατι ειδα οταν τα κοβεις στο ιντερνετ τι παθαινεις και φοβηθηκα επισης ειδα οτι της ειχε γραψει τα ποιο δυνατα.Απλα μια σκεψη και μια γνωμη ηθελα
    κανεις
    δεν λεει οτι τα χαπια ειναι καραμελες και καλο ειναι να παιρνουμε, ουτε οτι δεν εχουν παρενεργειες.
    αλλα οταν ΠΡΕΠΕΙ να τα παρεις, ΠΡΕΠΕΙ.
    γι αυτο ειναι σημαντικο να ειναι καλος ο γιατρος, ωστε να μην παρεις κατα λαθος φαρμακα, η λαθος φαρμακα.
    αυτο ομως δεν μπορουμε να το αποφασισουμε οι δυο μας, γιατι δεν ειμαστε γιατροι.

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ?
    By anxious4ever in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2015, 03:30
  2. Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....
    By b.m in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-03-2014, 17:04
  3. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 01:38
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 17:49
  5. Κακό γατί μιλιά δεν έχει
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 28-12-2009, 03:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •