Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 160
  1. #31
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ξεκοψε τελειως και απο παντου καθε επαφη
    Ευχαριστω γιωργο μου!!! Φτιαχνει ψευτικα προφιλ παντου....εγω δεν εχω σοσιαλ....μονο ενα γιουτιουμπ....με βρηκε εκει με ψευτικο κσι με βριζει χυδσια....παριστανει καποιον αλλο.....ειναι απιστευτο αυτο που ζω....παιρνει σπιτι μου 3 το βραδυ μενω με τους γονεις μου....φυσικα μου λεει οτι ειμαι αρρωστη και του κατεστρεψα την ζωη....επειδη δεν μπορω να συνεχισω και εφυγα!!!! Αυτο θα κανω...θα τον αγνοησω απο παντου....δεν ξανααπανταω σε τπτ....ελπιζοντας να βαρεθει....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Poet, ηταν η πρωτη ουσιαστικη σχεση στη ζωη σου και με λαθος ανθρωπο. Εχεις δυο επιλογες. Η πρωτη ειναι να ξεκοψεις τελειως και σε 6 μηνες να εισαι κομπλε και η δευτερη ειναι να συνεχισεις να επικοινωνεις μαζι της και αυτη η κατασταση να πηγαινει και να πηγαινει και να πηγαινει...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by athinak1 View Post
    Ευχαριστω γιωργο μου!!! Φτιαχνει ψευτικα προφιλ παντου....εγω δεν εχω σοσιαλ....μονο ενα γιουτιουμπ....με βρηκε εκει με ψευτικο κσι με βριζει χυδσια....παριστανει καποιον αλλο.....ειναι απιστευτο αυτο που ζω....παιρνει σπιτι μου 3 το βραδυ μενω με τους γονεις μου....φυσικα μου λεει οτι ειμαι αρρωστη και του κατεστρεψα την ζωη....επειδη δεν μπορω να συνεχισω και εφυγα!!!! Αυτο θα κανω...θα τον αγνοησω απο παντου....δεν ξανααπανταω σε τπτ....ελπιζοντας να βαρεθει....
    Δοκιμασμενο απο γνωστο που τον ενοχλουσε εμμονικα πρωην γκομενα:
    Εσυ με κατεστρεψες, εκανα εξετασεις με κόλλησες aids. Εξαφανιστηκε

  4. #34
    Χσχσχαχα.....κσλο!!! Και υπατιτιδα θα του πω...χαχα!!!! Ευχαριστω γιωργο μου!!! Καλημερα!!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Remedy
    Κι όμως! Είχε θέματα! Ήταν πάντα μπερδεμένη, δεν μπορούσε να πάρει ακόμη και μια απλή απόφαση, ήταν κυκλοθυμική, σε ανέβαζε και σε κατέβαζε με μεγάλη ευκολία, δεν μπορούσε να κρατήσει χρήματα επάνω της με τίποτα, και άλλα πολλά που έχουν σχέση με την διαταραχή της! Και μιλάμε για άνθρωπο που έκανε θεραπεία πάρα πολλά χρόνα! Δεν μπορώ να φανταστώ την συμπεριφορά της μερικά χρόνια πριν, ή όπως διαβάζω άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα, που οι άνθρωποι αυτοί δεν έκαναν καμία θεραπεία.
    καταλαβαινω.
    θα συμβαινει κι αυτο, ή ισως εχει να κανει και η βαρυτητα της καταστασης.
    αλλα γιατι την συμβουλευε ο ψυχ να χωρισετε?
    αφου ηταν τοσο βασανιστικη προς εσενα , κι αφου και ο ψυχ πιστευε οτι και σε αυτην δεν κανει καλο η σχεση σας, μηπως ειναι η καλυτερη λυση για ολους σας να ειστε χωριστα κι ας ποναει στην αρχη?
    και μερικες ιατρικες πραξεις πονανε, αλλα μετα γινομαστε καλυτερα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Poet, ηταν η πρωτη ουσιαστικη σχεση στη ζωη σου και με λαθος ανθρωπο. Εχεις δυο επιλογες. Η πρωτη ειναι να ξεκοψεις τελειως και σε 6 μηνες να εισαι κομπλε και η δευτερη ειναι να συνεχισεις να επικοινωνεις μαζι της και αυτη η κατασταση να πηγαινει και να πηγαινει και να πηγαινει...
    Έχεις απόλυτο δίκιο! Αλλά για εμένα είναι πολύ δύσκολο ακόμα. Δεν ήταν απλώς η μονη ουσιαστική σχέση που έχω κάνει, αλλα κάτι τόσο υπέροχο και αναπάντεχο, που ξέρω πολυ καλά πως μάλλον δεν θα ξανασυμβεί στη ζωή μου! Πενθω κάθε μέρα, και ας ξέρω πως ήταν η σωστή απόφαση το να χωρίσουμε! Εμαι πολυ θλιμμένος! Γαμωτο... Πρώτη φορά μου άρεσε τόσο πολύ μια γυναίκα!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Remedy
    Προφανώς η συμβουλή του ψυχιάτρου έχει να κάνει με το γεγονός πως είμαι κι εγώ ιδιαίτερα ευαίσθητος χαρακτήρας, κάτι που μου το έλεγε συχνά και η ίδια. Δεν είμαι τόσο δυνατός για να σηκώσω το βάρος της διαταραχής της. Όπως μου είπε και η ίδια αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που χωρίζουμε, επειδή όταν πέφτει εκείνη θέλει κάποιον δίπλα της που να μην πέφτει και αυτός μαζί της. Και εγώ αν και τη στήριζα και την αγκάλιαζα όταν είχε θέμα, υπήρξαν και φορές που έπεφτα ψυχολογικά κι εγώ μαζί της, Φοβόμουν τον τελευταίο καιρό, μην γίνω υπαίτιος άθελα μου, για να κάνει πίσω βήματα στη θεραπεία της! Αυτό δεν θα ήθελα να συμβει σε καμία περίπτωση!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Πάλι τα ίδια! Όπου και να πηγαίνω, νοιώθω έντονα έναν διαρκή πόνο στην καρδιά! Ο Πλάτωνας είπε κάποτε, πως πραγματικη αγάπη είναι ο θαυμασμός! Αυτόν τον θαυμασμό που η οριακή μου αγάπη εξεφραζε με τόσο μεγάλη ευκολία, θεώρησα πως ήταν αληθινός! Τι ανόητος που ήμουν όμως! Αλλα για σκεφτείτε το για μια στιγμή! Υπάρχει υγιεστερη έκφραση της αγάπης για κάποιον άνθρωπο, για τον άνθρωπο σας, απο τον ειλικρινη θαυμασμό που νοιώθετε για την προσωπικοτητα και τις ικανοτητες του; Εννοείται πως αυτός ο θαυμασμός πρέπει να υπάρχει και απο τους δυο, να μην είναι μονόπλευρος!
    Last edited by Poet; 05-11-2017 at 00:01.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ειναι πολυ νωρις ακομη poet. Απλα αποφασισε μεσα σου τι θελεις να κανεις, βαθια μεσα σου. Τελειωσε οριστικα? Θα επιμεινεις ακομη? Αν δε το αποφασίσεις σε βαθος θα ταλαιπωρηθεις.
    Τι να πω κι εγω που βρισκεται 5 τετραγωνα πιο περα και ξερω οτι αν τη παρω τηλ να ερθει βολτα απο το σπιτι, θα ερθει.

  10. #40
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Πάλι τα ίδια! Όπου και να πηγαίνω, νοιώθω έντονα έναν διαρκή πόνο στην καρδιά! Ο Πλάτωνας είπε κάποτε, πως πραγματικη αγάπη είναι ο θαυμασμός! Αυτόν τον θαυμασμό που η οριακή μου αγάπη εξεφραζε με τόσο μεγάλη ευκολία, θεώρησα πως ήταν αληθινός! Τι ανόητος που ήμουν όμως! Αλλα για σκεφτείτε το για μια στιγμή! Υπάρχει υγιεστερη έκφραση της αγάπης για κάποιον άνθρωπο, για τον άνθρωπο σας, απο τον ειλικρινη θαυμασμό που νοιώθετε για την προσωπικοτητα και τις ικανοτητες του; Εννοείται πως αυτός ο θαυμασμός πρέπει να υπάρχει και απο τους δυο, να μην είναι μονόπλευρος!
    Αχ βρε αγορι μου....ποσο σε καταλαβαινω....αυτος ο πονος....αχ...αυτο το βαρος στην καρδια!!! Θα περασει με τον καιρο....στο υποσχομαι αυτο!!! Μολις εκανα πισωγυρισμα....μεσα σε μια μερα χειροτερα απο πριν....ειναι πολυ σοβαρα....ποναω που δεν μπορω να τον βοηθησω....μου επιτιθεται με τον χειροτερο τροπο....δεν μπορω να κανω τπτ πια...ουτε εσυ....αυτο να θυμασαι..!! Ανθρωπινα κσι μονο για το καλο της...απομακρυνσου....εμας θα περασει ο πονος καποια στιγμη....αυτοι μπορει να υποφερουν για παντα...που δεν το ευχομαι εννοειται..!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    GeorgeGr1
    Από τη στιγμή που είπα το μεγάλο όχι, γνώριζα πως αν τραβούσε αυτή η σχέση περισσότερο, θα με αρρώσταινε! Και όπως ήδη έχω πει, με σώζει το γεγονός πως είναι μακριά μου! Δεν μπορώ να φανταστώ αν βρισκόμουν στη δική σου θέση τι θα έκανα! Θα λύγιζα πάντως, όπως λύγισα όταν μιλήσαμε με βιντεοκλήση!

    athinak1
    Ελπίζω να περάσει με τον καιρό! Αλλά ακόμη λυγίζω! Σήμερα είχα πιάσει μια γωνιά στη δουλειά και αισθάνθηκα να διαλύομαι! Ένας συνάδελφος που του έχω πει σχετικά με την κατάσταση μου, όχι βέβαια για την κατάσταση της κοπέλας, με πήρε είδηση! Κλαίω σε τυχαίες στιγμές, ξεσπάω, πενθώ συνέχεια!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Νιώθω αφόρητη πλήξη! Χθες βγήκα μαζί με τους ανθρώπους μου σε μια ταβέρνα. Οι γονείς μου, η αδερφή μου μαζί με τον αρραβωνιαστικό της, και οι γονείς του παιδιού. Τα γνωστά φάγαμε, ήπιαμε κλπ Η κουβέντα τους αδιάφορη! Έμπαινα στο internet για να έχω κάτι να ασχολούμαι. Θυμάμαι πως πριν από λίγους μήνες που συγκεντρωθήκαμε ξανά μαζί στο σπίτι της αδερφής μου, κάποια στιγμή βαρέθηκα την κουβέντα τους, και αποχώρησα, για να πάω στο σπίτι να μιλήσω μαζί της, μέσα από τον υπολογιστή! Πίστεψα πως βρήκα έναν άνθρωπο για να κάνω μια όμορφη και όχι βαρετή κουβέντα μαζί του! Άνοιγα κάποιο βιβλίο και το αναλύαμε! Και εκείνη το έκανε αυτό! Μιλούσαμε για τα αγαπημένα μας βιβλία, για τις πιο βαθιές σκέψεις μας, εμπιστευόμασταν τα γραπτά μας κλπ! Ήταν υπέροχα! Έναν τέτοιο άνθρωπο θέλω να ξαναμπεί στη ζωή μου! Μου λείπει πολύ η κουβέντα μας! Χθες ήθελα να φύγω με το που έφαγα, αλλά ήξερα πως δεν θα της μιλήσω όπως γινόταν όταν ήμασταν μαζί! Και ήθελα τόσο πολύ να την είχα κοντά μου, για να την άρπαζα από το χέρι, και να πηγαίναμε να καθόμασταν αγκαλιά σε μια παραλία! Να ζεσταίναμε ο ένας τον άλλο, τώρα που έχει ψύχρα τις νύχτες! Και ας μην μιλούσαμε! Η σιωπή μας να έλεγε τα πάντα! Αλλά... τελικά επέστρεψα ξανά στην αφόρητη πλήξη! Και να πει κανείς πως δεν ασχολούμαι με τίποτα... έχω πολλά ενδιαφέροντα, αλλά πλέον τώρα που ξέρω πως είναι να τα μοιράζεσαι, νιώθω ένα απέραντο και ανυπόφορο κενό! Ήθελα να πάω μια εκδρομή, αλλά δεν έχω κέφι πια! Κοιμήθηκα στις 3:00 και ξύπνησα στις 8:00! Έχω πρόβλημα!
    Last edited by Poet; 05-11-2017 at 11:45.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αλλα γιατι την συμβουλευε ο ψυχ να χωρισετε?
    αφου ηταν τοσο βασανιστικη προς εσενα , κι αφου και ο ψυχ πιστευε οτι και σε αυτην δεν κανει καλο η σχεση σας, μηπως ειναι η καλυτερη λυση για ολους σας να ειστε χωριστα κι ας ποναει στην αρχη?
    και μερικες ιατρικες πραξεις πονανε, αλλα μετα γινομαστε καλυτερα.
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Remedy
    Προφανώς η συμβουλή του ψυχιάτρου έχει να κάνει με το γεγονός πως είμαι κι εγώ ιδιαίτερα ευαίσθητος χαρακτήρας, κάτι που μου το έλεγε συχνά και η ίδια. Δεν είμαι τόσο δυνατός για να σηκώσω το βάρος της διαταραχής της. Όπως μου είπε και η ίδια αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που χωρίζουμε, επειδή όταν πέφτει εκείνη θέλει κάποιον δίπλα της που να μην πέφτει και αυτός μαζί της.
    Αυτο που ηθελα να πω οσων αφορα την ψυχοθεραπεια, ειναι οτι ο επαγγελματιας πληρωνεται για να βοηθησει/καθοδηγησει τον ασθενη να κανει επιλογες με βαση τις προσωπικες του αναγκες και επιθυμιες για να βρει την ψυχικη του ισορροπια και να απελευθερωθει απο χειριστικες συμπεριφορες των αλλων, απο φορτωση ενοχων, απο το φοβο της κρισης των αλλων και γενικα ενθαρρυνεται ΝΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ πρωτα απο ολα.
    Οποτε εφοσον η πρωην κοπελα σου εδινε την εντυπωση στις συνεδριες της οτι δεν ειναι πραγματικη αναγκη και επιθυμια της για το καλο της ψυχικης της υγειας το να μενει σε σχεση μαζι σου, ετσι κατεληξαν και σε αυτη την αποφαση, οχι για να προστατευτεις εσυ ως αδυναμος, αλλα για να βελτιωθει η ιδια η ασθενης στη δικη της ζωη απο τις αποφασεις της.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    savatage
    Δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα, αλλά μάλλον έχεις δίκιο! Ναι ξέρω! Πάνω από όλα ο ασθενής! Μου είχε πει ήδη πως δεν ήθελε να πάει την θεραπεία της πίσω, και αυτό τα λέει όλα! Παρόλα αυτά την περασμένη εβδομάδα που μιλήσαμε με βιντεοκλήση, εκείνη πρώτη μου φανέρωσε την επιθυμία της πως θέλει να με δει! Παρόλο που μου έχει κάνει παρατήρηση πως δεν θέλει να της στέλνω μηνύματα, και πως θέλει να διαγράψουμε ο ένας τον άλλον από το Fb. Αναγνωρίζει πως της φέρθηκα σωστά, και όπως μου είπε και η ίδια, δεν θα ξεχάσει ποτέ πως της έμαθα πως είναι να αγαπάς και να αγαπιέσαι, αλλά η κατάσταση δεν προχώραγε άλλο, κάτι που με έκανε και μένα να πω το μεγάλο όχι! Θα αρρώσταινα με τη συμπεριφορά της, και αυτό ήταν το μόνο σίγουρο! Η αγάπη που νιώθει ακόμη για εμένα, και βέβαια νιώθω κι εγώ για εκείνη, κάνει την κατάσταση ιδιαίτερα δύσκολη! Ξέρω πως παρά την διαταραχή της, με αγάπησε πραγματικά! Ειλικρινά δεν έχει σχέση με πολλές περιπτώσεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα, επειδή κάνει πολλά χρόνια θεραπεία.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καπου εγραφες οτι παντα εσυ στελνεις μηνυμα πρωτος και ξερεις οτι αυτο κανει κακο και στους δυο σας. Και βασικα ευτυχως που δε ζειτε στην ιδια πολη γιατι τα πραγματα θα γινονταν ακομη πιο δυσκολα, ηδη με τη βιντεοκληση ξισατε την πληγη βαθια. Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια, βρισκεσαι σε περιοδο πενθους και τα συναισθηματα ειναι στο πικ τους. Αποδεξου απλα πως ετσι θα ειναι αυτη η περιοδος, με αρνητικες σκεψεις, με φοβους, με απογοητευση, με πολλες αποριες, με κρισεις αγχους... και ακομα και αν στο βαθος ευχεσαι να το μετανιωσει και να γινουν τα πραγματα οπως ηταν καποτε σε καποιες ευτυχισμενες στιγμες, δυστυχως δε σημαινει οτι θα ειναι και η καταληξη ευτυχισμενη. Αν μερος της θεραπειας της ειναι και το να απεξαρτηθει απο τη σχεση σας, το δικο σου κομματι ειναι να κοιταξεις τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ θεραπεια, τη δουλεια με τον εαυτο σου σαν ανεξαρτητη προσωπικοτητα και ακομα και την αποδοχη οτι αυτη η σχεση απετυχε και οτι χρειαζεσαι χρονο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 18-06-2008, 00:59
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •