Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 160
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Νιώθω πως με σκοτώνει ένας μεγάλος φόβος! Πως δεν υπάρχει καμια ελπίδα να ζήσω ξανά το όνειρο μου! Πως αγαπηθηκα για πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή μου, πως αν δεν ήταν οριακή δεν υπήρχε περίπτωση να με αγαπήσει εστω και λίγο! Και αυτα τα ωραία λόγια των ανθρώπων που ίσως δεν γνωρίσω ποτε απο κοντά, δεν πρόκειται ποτέ ξανά να ακούσω απο το στόμα μιας ερωτευμενης γυναίκας! Και εφόσον η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι του επιπέδου που περιέγραψα παραπάνω, οι πιθανότητες μου φαίνονται πια μηδαμινές!
    Γιατί πιστεύεις ότι αν δεν ήταν οριακή δεν υπήρχε περίπτωση να σε αγαπήσει έστω και λίγο?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Αυτο ομως το εχουν και οι οριακοι. Ηταν τρομερο πως αλλαζε, εστω και για λιγα λεπτα, οταν της τονωνες την αξια της, ομορφια της κτλ.
    Πράγματι! φαίνεται ότι υπάρχει σε αυτού του τύπου τις σχέσεις μία αμοιβαιότητα στην ανάγκη για επιβεβαίωση που προφανώς εξυπηρετεί στην μείωση του φόβου που νοιώθουν και τα 2 μέλη. Οι σχέσεις αυτές δεν βασίζονται στην αγάπη αλλά στον φόβο... με λίγα λόγια μένουμε σε αυτές γιατί φοβόμαστε να φύγουμε και όχι γιατί αγαπάμε ή αγαπιόμαστε. Το περιγράφει πολύ ωραία ο Poet στο παραπάνω post.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    aeolus74
    Επειδή όπως έγραψα ήδη, η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι του επιπέδου που περιέγραψα στο προηγούμενο post μου. Επειδή πέρασαν πάρα πολλά χρόνια για να γνωρίσω κάποια που να μου αρέσει και να της αρέσω τόσο πολύ! Συνήθως με απορρίπτουν, επειδή είτε με βλέπουν σαν φίλο, είτε σαν ένα περίεργο πλάσμα, με ασυνήθιστες ιδέες. Δεν είχα ποτέ επιτυχια επειδή ήμουν πάντα ρομαντικός και ονειροπόλος! Πρώτη φορά στη ζωή μου δέχτηκα την αποδοχή που αναζητούσα από κάποια! Πέρασα τα νεανικά μου χρόνια εντελώς μόνος! Έφθασα τα 35 για να ζήσω οχι απλώς κατι αλλά τα πάντα! Ημουν στο 0 έφτασα απότομα στο 10, και τώρα βρίσκομαι πάλι στο 0!
    Περισσότερα έχω γράψει στο παρακάτω θέμα που άνοιξα:
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...�ακαλώ%21
    Last edited by Poet; 09-11-2017 at 09:57.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Την Κυριακή που μιλήσαμε με βιντεοκληση από μόνη της μου είπε πως θέλει να μιλήσουμε νωρίτερα μέσα στην εβδομάδα και όχι την Κυριακή όπως της πρότεινα, και χθες είδα πως μου έστειλε μήνυμα στο Fb, επειδή απλώς είδε ότι ήμουν μέσα!
    Μου είχε γράψει τα εξής:
    Θέλεις να μιλήσουμε; Άστο (Poet) δεν πρέπει... Συγγνώμη
    Πρέπει να την διαγράψω... Θα με τρελάνει! Προσπαθώ να συνέλθω! Ήδη την διέγραψα από άλλα κοινωνικά δίκτυα, και το email της. Αλλά πως διαγράφεις οριστικά τον άνθρωπο που μοιράστηκες τόσες καλές στιγμές στη Ζωή σου; Την μοναδική γυναίκα που θεώρησες πως σε κατάλαβε, και σε δέχτηκε όπως είσαι;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Την Κυριακή που μιλήσαμε με βιντεοκληση από μόνη της μου είπε πως θέλει να μιλήσουμε νωρίτερα μέσα στην εβδομάδα και όχι την Κυριακή όπως της πρότεινα, και χθες είδα πως μου έστειλε μήνυμα στο Fb, επειδή απλώς είδε ότι ήμουν μέσα!
    Μου είχε γράψει τα εξής:
    Θέλεις να μιλήσουμε; Άστο (Poet) δεν πρέπει... Συγγνώμη
    Πρέπει να την διαγράψω... Θα με τρελάνει! Προσπαθώ να συνέλθω! Ήδη την διέγραψα από άλλα κοινωνικά δίκτυα, και το email της. Αλλά πως διαγράφεις οριστικά τον άνθρωπο που μοιράστηκες τόσες καλές στιγμές στη Ζωή σου; Την μοναδική γυναίκα που θεώρησες πως σε κατάλαβε, και σε δέχτηκε όπως είσαι;
    Καλημέρα poet
    Αν θες να αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να την διαγράψεις από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και γενικώς να σταματήσεις την επικοινωνία μαζί της.
    Ξέρω πως αυτό σου ακούγεται αδύνατο, όμως χρειάζεσαι χρόνο να επεξεργαστείς ο, τι έγινε , να πενθήσεις για την σχέση σου και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις όσο έχετε ακόμα επικοινωνία. Θα είναι πολύ δύσκολο στην αρχή αλλά πίστεψε με, με τον καιρό θα αρχίσεις να βρίσκεις τον εαυτό σου και να αναθεωρείς πολλά πράγματα για την σχέση σου που πιθανώς τώρα δεν τα βλέπεις ή τα βλέπεις αλλοιωμένα.

  6. #66
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Πάλι τα ίδια! Όπου και να πηγαίνω, νοιώθω έντονα έναν διαρκή πόνο στην καρδιά! Ο Πλάτωνας είπε κάποτε, πως πραγματικη αγάπη είναι ο θαυμασμός! Αυτόν τον θαυμασμό που η οριακή μου αγάπη εξεφραζε με τόσο μεγάλη ευκολία, θεώρησα πως ήταν αληθινός! Τι ανόητος που ήμουν όμως! Αλλα για σκεφτείτε το για μια στιγμή! Υπάρχει υγιεστερη έκφραση της αγάπης για κάποιον άνθρωπο, για τον άνθρωπο σας, απο τον ειλικρινη θαυμασμό που νοιώθετε για την προσωπικοτητα και τις ικανοτητες του; Εννοείται πως αυτός ο θαυμασμός πρέπει να υπάρχει και απο τους δυο, να μην είναι μονόπλευρος!
    Γλυκέ μου Poet πόσο σε καταλαβαίνω..αν διαβάσεις τα post μου θα καταλάβεις ότι πέρασα ένα δράμα τον περσινό χρόνο. Η συμβουλή μου είναι να αποστασιοποιηθείς. Όσο συνεχίζεις την επικοινωνία μόνο κακό κάνεις σε εσένα. Ξέρω τα ερωτήματα που σε βασανίζουν είναι πολλά και δυσβάσταχτα. Ο θαυμασμός της τότε ήταν αληθινός όμως επειδή τα συναισθήματα τους αλλάζουν πολύ γρήγορα ίσως τώρα που δεν τον βιώνεις να μηδενίζεις και τον καιρό της σχέσης σας. Λογικό και ανθρώπινο! Έκανα και εγώ πολύ καιρό το ίδιο. Επικοινωνούσε κυρίως εκείνος μαζί μου ακόμα και όταν έκανε νέα σχέση, ήρθε κοντα μου αφού χώρισε, μου άνοιξε την καρδιά του,μου έδειξε ότι με ήθελε και εν τέλη έκανε μια νέα σχέση. Διαλύθηκα. Όμως κατάλαβα ότι το μεγαλύτερο λάθος που έκανα ήταν να μην βάλω όρια εξ αρχής για εμένα. Μόλις τέθηκαν τα όρια μου έφυγε μια και καλή και τώρα απλά προσπαθεί να βρίσκει τρόπους να με πληγώνει..μόνο που τώρα δεν έχει πια αυτή τη δύναμη. Μπερδεμένοι άνθρωποι χωρίς θέληση να ξεπεράσουν τα προβλήματα τους. Όμως δεν είναι όλοι έτσι. Δεν βάζω ταμπέλες. Ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός.
    Εσύ όμως πρέπει να κοιτάξεις εσένα και μόνο τη δεδομένη στιγμή γιατι η συνεχή επικοινωνία θα σε καταστρέψει. Είναι δύσκολο και επώδεινο. Η δυσκολότερη απόφαση που πρέπει να πάρεις την περίοδο αυτή. Κοίτα μέσα σου, δες τι έδωσες και αγάπα τον εαυτό σου για αυτά και αποστασιοποιήσου ! Η λύπη θα μείνει για ένα διάστημα όμως θα επιστρέψει η ηρεμία. Βασική προϋπόθεση για να συνέλθεις. Και θα δεις πως με τον καιρό θα αναπνέεις και θα κοιμασαι καλύτερα! Κουράγιο!!! Δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Poet αν δε σε κανει να πιστεψεις οτι φταις εσυ που χαλασε αυτη η τελεια ρομαντικη σχεση, θα σκασει.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Μου έστειλε και σήμερα από μόνη της! Θα με τρελάνει!
    Δεν μπορώ θέλω να μιλήσω με κάποιον με μυαλό. Αν θέλεις και μπορεις στείλε μου!

    Υ.Γ.Μην κάνετε παράθεση το μήνυμα παρακαλώ! Θα το σβήσω όταν το δείτε!

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    28
    Σιγά το νέο ρε συ.Προφανώς ψάχνεται,βρήκε κάποιον που δεν ταίριαξε μαζί του,πληγώθηκε και σου λέει "σε ποιον να πάω να μου δώσει μια ένεση αυτοπεποίθησης ώστε να νιώσω καλύτερα και να συνεχίσω το ψάξιμο νέου γκόμενου?"
    "α ναι..στον καλούλη, γλυκούλη, ευαισθητούλι poet"...
    Και εσύ φυσικά θα το παίξεις αυτό ακριβώς.Ο καλούλης και γλυκούλης..Ετσι όμως δεν μπορείς να την κερδίσεις πίσω.Κανονικά πρέπει να της πεις "είχες κάποιον με μυαλό και έκανες ότι μπορούσες για να τον χάσεις.." και είτε δε θα σου ξαναστείλει οπότε δε θα τρελαίνεσαι άλλο,είτε θα σε παρακαλέσει περαιτέρω και εκεί εσύ οφείλεις στον ευατό σου να το παίξεις άντρας και όχι φιλενάδα της ή αντικατάσταση του ψυχολόγου της.Οσο της φέρεσαι γλυκούλικα,τρυφερούλικα και με έλλειψη αυτοπεποίθησης,δεν πρόκειται να ξαναγυρίσει πίσω.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by κρύσταλλο View Post
    Σιγά το νέο ρε συ.Προφανώς ψάχνεται,βρήκε κάποιον που δεν ταίριαξε μαζί του,πληγώθηκε και σου λέει "σε ποιον να πάω να μου δώσει μια ένεση αυτοπεποίθησης ώστε να νιώσω καλύτερα και να συνεχίσω το ψάξιμο νέου γκόμενου?"
    "α ναι..στον καλούλη, γλυκούλη, ευαισθητούλι poet"...
    Και εσύ φυσικά θα το παίξεις αυτό ακριβώς.Ο καλούλης και γλυκούλης..Ετσι όμως δεν μπορείς να την κερδίσεις πίσω.Κανονικά πρέπει να της πεις "είχες κάποιον με μυαλό και έκανες ότι μπορούσες για να τον χάσεις.." και είτε δε θα σου ξαναστείλει οπότε δε θα τρελαίνεσαι άλλο,είτε θα σε παρακαλέσει περαιτέρω και εκεί εσύ οφείλεις στον ευατό σου να το παίξεις άντρας και όχι φιλενάδα της ή αντικατάσταση του ψυχολόγου της.Οσο της φέρεσαι γλυκούλικα,τρυφερούλικα και με έλλειψη αυτοπεποίθησης,δεν πρόκειται να ξαναγυρίσει πίσω.
    Στην ουσια ακριβως αυτο συμβαινει και καθομαστε και διυλιζουμε τον κονωπα.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    χαχαχα! Επειδή δεν απάντησα στα δύο μηνύματα της, μου έγραψε πριν από λίγο πως είμαι απαράδεκτος που δεν της απάντησα, επειδή όποτε της έστελνα εγώ πάντα μου απαντούσε! Και πως τουλάχιστον θα μπορούσα να της πω πως δεν θέλω να μιλήσω!

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    28
    Κοίτα πολλές φορές η σιωπή λένε πως είναι χρυσός αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να της απαντήσεις για να της δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι για εκείνη αλλά όχι με τον τρόπο που θέλει εκείνη πλέον.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Ναι της απάντησα στο τελευταίο που μου έγραψε...

  14. #74
    Σου απάντησα και σε private message..δεν θεωρω παντως οτι δεν εχει μυαλο απλα η συμπεριφορα της σε εχει τρελανει !

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Ναι όντως! Και όταν ήμασταν μαζί με τρέλαινε! Δεν ήξερα τι ισχύει από τα όσα λέει! Αφού όταν χωρίσαμε, μου έβγαλε έναν εαυτό εντελώς διαφορετικό από αυτόν που μου είχε δειξει μέχρι τότε! Αν διαβάσεις και τα άλλα που έχω γράψει θα καταλάβεις το εννοώ Μιλάμε για εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά!

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  4. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 17-06-2008, 23:59
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •