Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 160
  1. #1

    Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;

    Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζω ότι κάθε χωρισμός είναι δύσκολος όμως όταν εμπλέκεται με τόσο δύσκολη διαταραχή δεν είναι κάπως πιο ιδιόμορφος. Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας και πώς ξεπεράσατε όλο αυτό το συναισθηματικό φορτίο. Κλείνοντας θέλω να πω ένα τεράστιο μπράβο σε όλους εσάς που προσπαθείτε να διαχειριστείτε αυτή τη διαταραχή και να κάνετε τη ζωή σας καλύτερη..είστε πραγματικά γενναίοι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαιρη, απο το κλεινοντας και μετα, σε αυτα που εγραψες στην τελευταια παραγραφο, περιγραφεις για ποιον λογο μας ειναι πολυ δυσκολο να αποδεσμευτουμε οριστικα απο αυτη την σχεση μας. Θα γινει, αυτο εχω καταλαβει, αλλα θελει πιο πολυ χρονο απο το συνηθισμενο. Δυο πραγματα να αποφυγεις οσο μπορεις, να τον λυπασαι για αυτο που του συμβαινει η να τον μισεις για αυτα που τραβηξες.
    Δυστυχως πρεπει να δουμε την ψυχρη αληθεια καταματα η ποια μονο καλο θα κανει και σε εμας και σε αυτους και κυριως στα παιδια που σιγουρα θελουμε ως φυσικη συνεχεια μιας σχεσης με καποιον που αγαπαμε.
    Ζουμε αυτο που ακουγαμε καποιες φορες οτι αν τον αγαπας αστον να φυγει.
    Μην λυπασαι, μην μισεις, κανενα απο αυτα τα συναισθηματα δεν θα μας αποδεσμευσει.

  3. #3
    Καλημέρα Γιώργο(;) ή μάλλον καησπέρα πια. Δεν λυπάμαι ούτε μισώ σίγουρα,απλά αγαπώ. Δεν μπορώ να μην παραδεχτώ όμως ότι απαιτεί γενναιότητα να διαχειριστείς μία διαταραχή προσωπικότητας. Έχοντας μία αγχώδη διαταραχή που προσπαθώ να "πολεμήσω" ξέρω πόσο δύσκολα παλεύεις με τον εαυτό σου. Έχεις δίκιο παρόλα αυτά σε όσα λες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κι εγω το παραδεχομαι οπως επισης με τρωει πως νοιωθω οτι εγω δεν εχω τη γενναιοτητα να της σταθω, που τοσο την αγαπησα. Δεν ειναι ομως ετσι ακριβως, στην πραγματικοτητα νομιζω τον συμπονας, πονας μαζι του για αυτο που τραβαει, πιο πολυ αυτο σε βασανιζει παρα οτι δεν θα κοιμηθειτε παρεα.
    Αν μου ελεγαν αυτη τη στιγμη οτι αυριο θα γινει εντελως καλα και θα βρει και καποιον αλλο ανθρωπο που θα ζησει ευτυχισμενα, δε μπορεις να φανταστεις τι χαρα θα επερνα.
    Συνειδητοποιησε οτι εχεις αναλαβει τον ρολο του προστατη, της μανας, του γιατρου και οχι της ερωμενης της συντροφου και θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη. Και να αποδεχτεις αυτον τον ρολο του γιατρου, δεν θα καταφερεις τιποτα παρα μονο να βυθιστεις εσυ σε μεγαλυτερη θλιψη.

  5. #5
    Όχι εγώ δεν το νιώθω καθόλου αυτό. Δεν ήθελε άλλο να του σταθώ. Η αλήθεια είναι επίσης πως δεν ξέρω ακόμα ποιες θα ηταν οι αντοχές μου. Τον έχω αναλάβει τον ρόλο μου και το έχω συμπεριλάβει κι αυτό στα λάθη που έκανα. Καλώς ή κακώς οι ισορροπίες χάνονται και από τις δυο πλευρές κ όχι μόνο από τη μία. Είμαι θλιμμένη αλλά νομίζω τώρα έχει έρθει η ώρα να θρηνήσω τον άνθρωπο που αγάπησα που δυστυχώς δεν μου θυμίζει σε τίποτα τον άνθρωπο που είναι τώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγω πισω δεν γυριζω, αλλα μπορω να πω οτι χθες και σημερα... δε παλεύεται, μου εχει στοιχιωσει το μυαλο. Να το πω απλα ηθελα να ξελαφρωσω!

  7. #7
    Ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα! Καταλαβαίνω τι λες. Υπομονή !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Γεια σας! Είχα σχέση με μια οριακή κοπέλα, και προσπαθώ να ξεπεράσω την απώλεια αυτού του τόσο σύντομου και αναπάντεχου έρωτα. Χώρισα πρόσφατα και είμαι χάλια! Δεν κοιμάμαι καλά, μέσο όρο 5 ώρες την ημέρα, ακόμη και όταν δεν χρειάζεται να ξυπνήσω νωρίς το πρωί, όταν θα έχω δηλαδή απογευματινή βάρδια στη δουλειά, στα ρεπό, ή ακόμη και τις Κυριακές, που κοιμόμουν πάντα περισσότερο, επειδή μου έβγαινε όλη η κούραση της εβδομάδας. Σκέφτομαι τις όμορφες στιγμές μας, και προσπαθώ να καταλάβω το πως κατάφερε να κάνει στροφή 360 μοίρες, μέσα σε μια στιγμή! Όλα όσα θαύμαζε επάνω μου, να τα δει ως ελαττώματα, και να με φθάσει στο σημείο να πω το μεγάλο όχι στη συνέχεια αυτής της σχέσης! Είναι η δυσκολότερη στιγμή στη ζωή μου! Δεν ήθελα πραγματικά να χωρίσουμε! Αλλά τελικά στην τελευταία κουβέντα που κάναμε, το λήξαμε ήρεμα, και η απόφαση πάρθηκε και από τους δυο μας. Ειλικρινά ήταν η ωραιότερη ιστορία της ζωής μου! Πέρασα υπέροχα μαζί της, και έκανα πολλές υπερβάσεις, που στο παρελθόν θα δίσταζα να τις κάνω. Αλλά δυστυχώς με τον καιρό η χαρά μου ήδη είχε αρχίσει να μετατρέπεται σε λύπη, εξαιτίας των συναισθηματικών ξεσπασμάτων της, και της διαπίστωσης από την πλευρά μου, πως αν και έκανε πάρα πολλά χρόνια θεραπεία, και με είχε πείσει πως βρίσκεται πλέον σε μια καλή κατάσταση, είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός οριακού ατόμου. Είμαι πολύ λυπημένος! Είχα πολλά χρόνια να κάνω σχέση, επειδή απεχθάνομαι τις εφήμερες σχέσεις, και αναζητώ την Αγάπη και μόνο, που βρήκα σε αυτή την κοπέλα! Μην βγάλετε παρακαλώ βιαστικά συμπεράσματα! Της φέρθηκα πάρα πολύ καλά, ποτέ δεν έκανα λόγο για την ιδιαίτερη διαταραχή της, πραγματικά ήθελα να την βοηθήσω! Όποτε ζητούσε τη βοήθεια μου, ήμουν εκεί! Της θύμιζα ότι δεν ήταν πια μόνη, και πως είμαι ο Άνθρωπος της! Την άκουγα προσεχτικά και την συμβούλευα, ακόμη και τις στιγμές που είχε έντονα ξεσπάσματα. Με αγκάλιαζε και με ευχαριστούσε πάντα! Ξέρω πως αναγνωρίζει τα όσα έκανα για εκείνη, και πως λυπάται που δεν είμαστε πια μαζί! Η ίδια μου είπε πως πήρε αγάπη και έδωσε αγάπη σε έναν σύντροφο για πρώτη φορά, και πως αυτό δεν θα το ξεχάσει ποτέ! Και αυτό είναι που κάνει ακόμη πιο δύσκολη την μοναχική πλέον καθημερινότητα μου!
    Last edited by Poet; 25-10-2017 at 10:37.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Βρηκε αλλον. Οταν τα σπασουν πιθανως να ξαναγυρισει σε εσενα η σε καποιον αλλον απο το γκρουπ των πρωην. Μονη παντως δε θα κατσει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι... γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ για να έχω κάποια ψυχολογική υποστήριξη, από τους ανθρώπους που έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις. Ειλικρινά το να μου λες πως βρήκε κάποιον άλλον, αυτό δεν με βοηθάει καθόλου! Ξέρω πως δεν έχει βρει! Όχι πως δεν θα προσπαθήσει βέβαια! Αλλά ακόμη είναι νωρίς. Είναι σχεδόν ένας μήνας που χωρίσαμε, και μου στέλνει κείμενα και τραγούδια για να με στηρίξει ψυχολογικά, και το ίδιο κάνω και εγώ. Μιλήσαμε τελευταία με μηνύματα μέσω του FB, την περασμένη Κυριακή, και μου είπε πως είναι πολύ μπερδεμένη και πως δεν είναι καλά. Ξέρω ότι μετανιώνει για τα όσα μου είπε, ξέρω πως δεν τα πίστευε πραγματικά! Περάσαμε κάποιες υπέροχες στιγμές, που με καμία άλλη δεν τις έχω ξαναζήσει, ούτε και βέβαια εκείνη με κανέναν άλλον. Και αυτό είναι ακριβώς που την κάνει να αισθάνεται χάλια. Με ανάγκασε να της πω το μεγάλο όχι, επειδή το προηγούμενο βράδυ με όσα μου είπε με έκανε κομμάτια, και ζυγίζοντας την κατάσταση, ήξερα πως έτσι θα συνεχιζόταν. Το επόμενο πρωί με πήρε τηλέφωνο και ζητούσε συγγνώμη. Αυτό όμως θα γινόταν συνέχεια, Θα μου τα έχωνε και ύστερα θα το μετάνιωνε. Είπαμε η διαταραχή είναι διαταραχή, αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου. Ξέρω πως με αγάπησε, και αυτό με δυσκολεύει να κοιμηθώ φυσιολογικά. Τις πρώτες τρεις ημέρες πήρα ηρεμιστικά χάπια για να καταφέρω να κοιμηθώ λίγο. Είμαι ακόμη χάλια, επειδή πραγματικά την αγάπησα, και ήθελα να περνάει καλά μαζί μου! Δεν μπορείς να φανταστείς τι υπερβάσεις έκανα για να βλέπω απλώς το χαμόγελο της! Τέλος πάντων.... δυσκολεύομαι να συνεχίσω.
    Last edited by Poet; 26-10-2017 at 12:57.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οτι και χαρακτηρα να εχει, η διαταραχη ειναι διαταραχη. Αν οντως ειναι οριακη δε θα γλιτωσεις τοσο ευκολα και ρομαντικα. Την χωρισες εσυ, δεν εχεις συνειδητοποιησει ακομη τι λαθος εκανες. Ευθυνη για την ληξη της σχεσης σας δεν θα παρει.
    Αυτα που λες τα εχω περασει κι εγω κι αν δεν τα διαβαζα λιγο σκληρα απο καποιους εδω μεσα και δεν κατανοουσα την τακτικη τους, την οποια μαρτυρουνε οριακες εδω μεσα, θα με ειχε γονατισει συναισθηματικα.
    Ολα αυτα αν οντως ειναι οριακη γιατι μαλλον λιγοι γνωριζουν τι εστι οριακη που ζει στη φαντασια της με ψυχαναγκασμους, φοβιες, αγχος κτλ.
    Η προσωποποιηση της οριακης εδω μεσα ειναι η Kassi.
    Κοιτα δε τις μισω, ουτε τη κοπελια που ειχα τη μισησα, απλως μακρια κανουν τζιζ. Γινονται αμυντικα τρομερα κακες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Είναι όντως οριακή και την παρακολουθεί ψυχίατρος και ψυχολόγος. Επικοινωνούμε κάθε εβδομάδα για λίγο, και μου είπε πως η τιμωρία της είναι να με βλέπει μέσα στο FB και να μην μπορεί να μου μιλήσει. Υπόψιν πως το τελευταίο βράδυ μου είπε πως την συμβούλεψε ο ψυχίατρος της να χωρίσουμε και μου ειπε πως θα μου απαντούσε σε 2 ημέρες, αλλά την πρόλαβα εγώ μια μέρα πριν και της το είπα. Μου πρότεινε να με δει και να μου πει αντίο το βραδυ όπως και έγινε. Μου επε αντίο αγάπη μου δεν θα σε ξαχασω!
    Last edited by Poet; 26-10-2017 at 16:03.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Είναι όντως της οριακή και την παρακολουθεί ψυχίατρος και ψυχολόγος. Επικοινωνούμε κάθε εβδομάδα για λίγο, και μου είπε πως η τιμωρία της είναι να με βλέπει να ειμαι μέσα στο FB και να μην μπορεί να μου μιλήσει. Υπόψιν πως το τελευταίο βράδυ μου είπε πως την συμβούλεψε ο ψυχίατρος της να χωρίσουμε και μου ειπε πως θα μου απαντούσε σε 2 ημέρες, αλλά την πρόλαβα εγώ μια μέρα πριν και της το είπα. Μου πρότεινε να με δει και να μου πει αντίο το βραδυ όπως και έγινε. Μου επε αντίο αγάπη μου δεν θα σε ξαχασω!
    Πωπω σε εσκισε χαχα! Να διακωμωδισουνε λιγο τον πονο δε βγαινει αλλιως.
    Και εγω προλαβα και τη χωρισα και μου ειπε με προλαβες για λιγο.
    Φιλε προσεχε πως θα το χειριστεις το θεμα απο εδω και στο εξης, σου ειπε δε θα σε ξεχασω και το εννοει. Εγω θα σου ελεγα να τη ξεχασεις εσυ αλλα το ξερω ειναι λιγο δυσκολο, θα σε ξαναφερει πισω και τοτε θα δεις τι σημαινει συναισθηματικος πονος, υποτιμηση και ενοχες. Το καλο ειναι οτι παει σε ψυχολογο και εχει γνωση τι προκαλει αλλα δεν πτοουνται. Αν δεν κλεισει τον κυκλο της θα σκασει. Την απορριψες φιλε δεν συγχωρειτε αυτο και θα το δεις μολις γυρισεις. Η καλυτερη κινηση σου ειναι οτι μπηκες εδω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αλλά ειλικρινά μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσω τις πραγματικα όμορφες στιγμές μας. Αν σου περιγράψω καταστάσεις θα καταλάβεις! Ειλικρινά δεν έχω ζήσει ξανά κάτι τόσο όμορφο! Οι θυσίες και οι προσπάθειες που έκανε και εκείνη αλλά και εγώ για να βλεπόμαστε, ήταν κάτι το σπάνιο! Ήταν πράξεις πραγματικά ερωτευμένων ανθρώπων! Υπόψιν θα ήθελα να σημειώσω ότι μας χώριζε μια πολύ μεγάλη απόσταση! Τέλος πάντων! Θα ήθελα πραγματικά μια ψυχολογική υποστήριξη από τους ανθρώπους σε αυτό το φόρουμ, και για αυτό έκανα εγγραφή. Και επειδή ειμαι ένα ιδιαίτερα συναισθηματικο άτομο δεν μου είναι τόσο εύκολο να ξεπεράσω μια τέτοια κατάσταση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Διστυχως θελει το χρονο του, αλλα περναει. Θα ζοριστεις λιγο. Αν θες να κανεις μια προσπαθεια ακομη καν την, αλλα προσωπικα δε βλεπω φως, θα ταλαιπωρηθεις. Απο τη μια θα πεσει στα ματια σου οποτε θα σου ειναι πιο ευκολο να τη ξεγραψεις, απο την αλλη το νου σου γιατι θα αντιδρασεις και θα σε κανει σκουπιδι, θα χασεις πασα ιδεα για αυτη και κυριως για τον εαυτο σου.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 18-06-2008, 00:59
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •