Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;; - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 136 to 150 of 160
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Μπορώ να δεχτώ ότι εκείνη τα είχε όλα αυτά που λες.Από εκεί και πέρα όμως,βλέπω ότι έγραψες και πάλι μόνο αυτά που είχε εκείνη και νιώθω ότι ρίχνεις αποκλειστικά σε εκείνη την ευθύνη για ότι έγινε.
    Εγώ όμως σου γράφω να ψαχτείς και εσύ λίγο με εσένα. Κάποια ανάγκη σου προφανώς πήγες να καλύψεις και έμπλεξες με έναν τέτοιο άνθρωπο. Εσύ ως μελαγχολικός που θεωρείς ότι είσαι, πιστεύεις ότι σου αξίζει να έχεις δίπλα σου μια γυναίκα που δε θα έχει τέτοια ή παρόμοια θέματα? Μήπως τελικά ενδόμυχα αναζητάς τέτοιους ανθρώπους επειδή θεωρείς ότι μόνο με τέτοιους ταιριάζεις? Και όταν τελικά δεν ταιριάζεις, και ψάχνεις να βρεις τι έφταιξε αντί να κάνεις δουλειά με τον ευατό σου, λες το απλό "ελα μωρέ ο άλλος έφταιγε που είναι έτσι?"

  2. #137
    Θα τα πούμε εκεί που πρέπει athinak1
    Last edited by ΝΑΣΟΣ Β.; 03-12-2017 at 19:15.

  3. #138
    Και εδω αν ειναι ευκολο να ριξει μια ματια ο ΑΕΟΝ!! Συγνωμη για την ταλαιπωρια....αλλα και γω ενα ενα τα ανακαλυπτω!! Δουλευουμε κιολας..δεν ειμαι ολη μερα εδω!! Ευχαριστω πολυ και παλι συγνωμη!! ΑΕΟΝ αν σας χρειαστω για κατι πως μπορω να επικοινωνησω μαζι σας??

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Μου πήρε παραπάνω από δύο μήνες για να πάρω την απόφαση και να διακόψουμε εντελώς την επικοινωνία μας! Πρέπει να την ξεπεράσω επιτέλους και να πάω μπροστά!
    Last edited by Poet; 09-12-2017 at 01:55.

  5. #140
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Πωπω σε εσκισε χαχα! Να διακωμωδισουνε λιγο τον πονο δε βγαινει αλλιως.
    Και εγω προλαβα και τη χωρισα και μου ειπε με προλαβες για λιγο.
    Φιλε προσεχε πως θα το χειριστεις το θεμα απο εδω και στο εξης, σου ειπε δε θα σε ξεχασω και το εννοει. Εγω θα σου ελεγα να τη ξεχασεις εσυ αλλα το ξερω ειναι λιγο δυσκολο, θα σε ξαναφερει πισω και τοτε θα δεις τι σημαινει συναισθηματικος πονος, υποτιμηση και ενοχες. Το καλο ειναι οτι παει σε ψυχολογο και εχει γνωση τι προκαλει αλλα δεν πτοουνται. Αν δεν κλεισει τον κυκλο της θα σκασει. Την απορριψες φιλε δεν συγχωρειτε αυτο και θα το δεις μολις γυρισεις. Η καλυτερη κινηση σου ειναι οτι μπηκες εδω.
    Καλησπέρα GeorgeGR1
    Έτσι είναι ακριβώς ... εγώ είχα σχέσεις 2 φορές στην ζωή μου με οριακή (Μια στην εφηβεία μου και μια τώρα ) Τώρα ενήλικας πια αντελήφθην τι σημαίνει οριακή σχέση αλλά χειρίστηκα τον χωρισμό προτρέποντας την να το πει εκείνη .. και υποψιασμένη οτι θα το πώ πρώτος οπότε θα έτρωγε απόρριψη . Έτσι γλύτωσα τα χειρότερα .

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Πώς τα κατάφερες και έκανες 2 σχέσεις με οριακές κοπέλες; Θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μας τις ιστορίες σου.

  7. #142
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συνήθως αυτό που ελκύει κάποιον σε μία οριακή προσωπικότητα είναι η αίσθηση της σημαντικότητας που θα νοιώσει από την πρώτη στιγμή. Οι οριακές προσωπικότητες εξιδανικεύουν πολύ. Αν τώρα η δική μας προσωπικότητα χαρακτηρίζεται από χαμηλή αίσθηση σημαντικότητας, τότε την πατήσαμε, διότι αυτό που μας λείπει (δλδ το να νοιώθουμε σημαντικοί) μας το δίνει ο άλλος και με τον τρόπο αυτό του έχουμε αποδώσει μία μεγάλη ισχύ. Το βάθρο που μας έδωσε να καθίσουμε (και μας αρέσει πολύ), θα το αποσύρει αργά η γρήγορα, διότι, αυτό κάνουν οι οριακοί. Εξιδανικεύουν και υποτιμούν με μία διχοτομική λογική του άσπρου μαύρου. Η απόσυρση του βάθρου προκαλεί πόνο γιατί εμείς το βιώνουμε ως της επιβεβαίωση της βαθύτερης πεποίθησης που έχουμε για τον εαυτό μας ότι πράγματι δεν είμαστε σημαντικοί, ότι δεν αξίζουμε.
    Σταματήστε να αναζητάτε την επιβεβαίωση της σημαντικότητάς σας σε άλλους, δουλέψτε πάνω σε αυτό και τότε κανείς δεν θα αποτελεί απειλή για εσάς.
    Εχεις απολυτο δικιο aeolus ετσι ακριβως ειναι και συμβαινει . Ολα εξαρτωνται απο την προσωπικοτητα του καθενος μας την σημαντικότητα μας .

  8. #143
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    17
    "Πώς τα κατάφερες και έκανες 2 σχέσεις με οριακές κοπέλες; Θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μας τις ιστορίες σου."
    Poet
    Η κακη η καλη μου τυχη φταιει. Και οι δυο ηταν υπεροχες . Με την δευτερη ειχα γνωσεις και εμπειρία απο την πρωτη , το know how που λενε και περσα καλα .
    Αλλα οπως ολες οι οριακες σχεσεις περνουν στην αιωνιοτητα . Βλεπομαστε με την 2η μετεχουμε σε meeting αλλα μεχρι εκει .
    Για να γραψω τις ιστοριες μου θα πρεπει να να εδοθει βιβλιο.... χα χα
    Την δευτερη περιπτωση την αντιμετωπιζω ακομα και τωρα οπως προείπα σαν συνεργατη πλεον ..
    Η πρωτη με πονεσε πολυ αλλα εφυγε Λονδινο και ξεχαστηκε .
    Την ειχα διωξει ομως λιγο πριν γιατι την αγαπουσα τοτε.
    Μετα την επιστροφη της απο το Λονδινο προσπαθησε να επικοινωνησει μαζι μου αλλα εγω ημουν αλλου .
    Σημειωστε οτι δεν υπηρχαν τοτε fb ,viber ,κινητα κλπ social. Media .
    Οποτε μπορω θα λεω τις αποψεις μου εδω λογω μεγαλης πειρας ... χα χα
    Χαρηκα πολυ για την γνωριμια
    Last edited by ISTORIKOS; 17-02-2018 at 20:56.

  9. #144
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by ISTORIKOS View Post
    Καλησπέρα GeorgeGR1
    Έτσι είναι ακριβώς ... εγώ είχα σχέσεις 2 φορές στην ζωή μου με οριακή (Μια στην εφηβεία μου και μια τώρα ) Τώρα ενήλικας πια αντελήφθην τι σημαίνει οριακή σχέση αλλά χειρίστηκα τον χωρισμό προτρέποντας την να το πει εκείνη .. και υποψιασμένη οτι θα το πώ πρώτος οπότε θα έτρωγε απόρριψη . Έτσι γλύτωσα τα χειρότερα .
    Θελεις να μιλησουμε γι αυτο και μαζι?

  10. #145
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    10
    Καλησπέρα παιδιά κι από μένα! Εγώ το έζησα 10 χρόνια. Μία είμασταν μαζί μία όχι και τα τελευταία τρία χρόνια ειμασταν σταθερά μαζί και μέναμε και μαζί. Έζησα πολύ όμορφες στιγμές αλλά οι άσχημες ήταν πολύ περισσότερες και έχουν επισκιάσει όλες τις όμορφες. Φυσικά υπήρχαν όλα τα στοιχεία που περιγράφουν αυτη την κατάσταση. Εξειδανίκευση, υποτίμηση, μηδενισμός, απαξίωση, για ότι συνέβαινε έφταιγα εγώ και μόνο, με απομάκρυνε από όλους τους δικούς μου ανθρώπους τους οποίους βέβαια ΄και κατέκρινε λέγοντάς μου ότι θέλουν να με εκμεταλευτούν, μέχρι και στα χρήματά μου έκανε κουμάντο. Προσθέσετε σε όλα αυτά και πρόβλημα με αλκοόλ. Δεν μπορούσα να βγω με καμία φίλη μου γιατί μετά γινόταν χαμός και δεν μου μιλούσε για 2-3 μέρες. Πήγαμε μαζί σε ψυχολόγο για τη σχέση μας. Και εκείνος το μόνο που έλεγε ήταν ότι πάμε για να λύσουμε δικό μου πρόβλημα μέχρι που της είπε ότι δεν του προσφέρει κάτι και ότι δεν έχουν χημεία. Έχουμε χωρίσει εδώ και δύο μήνες. Εγώ το αποφάσισα μετα από ένα ψυχωσικό επεισόδιο. Είμασταν έξω σε ένα μπαρ, είχε πιεί πάρα πολύ με αποτέλεσμα να αρχίσει να με βρίζει μέσα στο μαγαζί, να σπάει ποτήρια και να πετάει καρέκλες. Μετά από αυτό αποφάσισα να χωρίσουμε. Χωρίσαμε τελείως φιλικά. ΕΠειδή όπως σας είπαμε μέναμε μαζί χρειάστηκε να ξαναπάω μετα από ένα μήνα να πάρω κάποια πράγματα που είχα αφήσει. Συζητήσαμε και μου είπε ότι έχει καταλάβει πως το 80% ήταν δικό του φταίξιμο. Τα παραδέχτηκε όλα. Ξεκίνησε πάλι να με παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο και να μου στέλνει μηνύματα ότι με αγαπάει, ότι είμαι η γυναίκα της ζωής του και ότι θέλει να κάνει οικογένεια μαζί μου. Να σας πω επίσης ότι πέρα από έμενα , η μεγαλύτερή του σχέση ήταν 6 μήνες. Όταν σταμάτησα να του απαντάω, πολύ απλά έβγαλε πάλι το χειρότερό του εαυτό. Ότι εγώ φταίω που γίναμε έτσι και ότι όαν βρω τον επόμενο να του δείχνω τις φωτογραφίες μας για να μου λέει πόσο ευτυχισμένη με έκανε ο πρώην μου. Τον πήρα ένα τηλ πριν 3 εβδομάδες μετα από ένα μεθύσι του που με έπαιρνε τηλέφωνο και μου έστελνε μηνύματα από τις 5.00 μέχρι τις 7.30 τα ξημερώματα. Δεν μου απάντησε ούτε με πήρε ποτέ πίσω. Το χειρότερο ήταν ότι ανακαλύπτω συνέχεια πολλά πράγματα τα οποία διαστρέβλωνε και έλεγε ψέμματα. Έχει μπλέξει ακόμα και τους κουμπάρους του, ότι δεν βοήθησαν καθόλου τη σχέση μας και δεν του μιλάει. Και ότι έπρεπε εκείνοι να μου πουν αυτά που τους έλεγε εκείνος. Εννοείται ότι πλέον το έχω πάρει απόφαση και δεν πρόκειται να ξανακάνω κάτι με αυτόν τον άνθρωπο. Απλώς αυτό που μου έχει μείνει είναι μία τεράστια απογοήτευση, γιατί πραγματικά προσπάθησα να τον κάνω να νιώσει καλύτερα, έδωσα όλο μου το είναι, ήθελα να με νιώθει δεδομένη γιατί έχει πρόβλημα εμπιστοσύνης, του στάθηκα σε κάποιες πολύ άσχημες στιγμές του όσο μπορούσα με αποτέλεσμα αυτός να μου λέει ότι μπορούσα να κάνω πολλά περισσότερα αλλά δεν τα έκανα. Νιώθω πραγματικά άδεια και ότι δεν έχω τίποτα να δώσω σε κανέναν αυτή τη στιγμή και αυτό που με πειράζει περισσότερο από όλα είναι ότι όχι απλώς δεν εκτίμησε αυτά που έκανα για εκείνον αλλά με κατηγορεί κιόλας ότι κοιτάω την πάρτη μου. Εγω το παλεύω πολύ. Είμαι σε φάση που κάνω διάφορα δημιουργικά πράγματα. Όποτε μου έρχεται αυτός στο μυαλό, εχω ενεργοποιήσει τον εγκέφαλό μου και σκέφτομαι αυτομάτως την πιο άσχημη στιγμή που έζησα μαζί του. Και τελικά σκέφτομαι ότι τουλάχιστον τώρα που είμαστε χώρια είμαι ήρεμη και τουλάχιστον δεν συμβαίνει κάτι καινούριο κάθε μέρα για να στενοχωριέμαι όλο και περισσότερο. Τόσο κλάμα που έριξα τα τελευατάι δύο χρόνια πραγματικά δεν το έχω ρίξει σε όλη μου τη ζωή. Και αυτό που έχω βάλει στόχο είναι να μάθω καλύτερα τον εαυτό μου και τι θέλω από τη ζωή μου. Αυτά από μένα!

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οσο περισσοτερο χρονο σου τρωει, τοσο πιο δυσκολο ειναι να ξεκολλησεις, οχι επειδη ειναι ο μοναδικος η δε μπορεις να ξεκινησεις κατι αλλο, αλλα επειδη ο χρονος ειναι πολυτιμος, δε μπορεις μα δεχτεις οτι εχασες στην ουσια τοσο χρονο, χωρις αποτελεσμα.
    Δεξου οτι εκλεισε τον κυκλο της, δεξου οτι δεν ηταν χαμενος χρονος, αλλα αντιθετως εμαθες πολλα για εσενα και για τις σχεσεις μεταξυ ανθρωπων, οτι ελαβες κι εσυ κατι πολυτιμο μεσα απο αυτο και δεν ηταν χαμενος χρονος και συνεχισε τη ζωη σου.

  12. #147
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    10
    GeorgeGr1 δεν μετανιωνω που το εκανα ολα αυτα τα χρονια γιατι πολυ απλα αν δεν το ειχα κανει δεν θα μου ειχε φυγει απο το μυαλο. Απλως με τον εαυτο μου τα βαζω που υπεμενα τοσα πραγματα τοσο καιρο. Και η πλακα ειναι οτι αν μου ελεγε καποια φιλη μου ας πουμε οτι της συμβαίνουν αυτά θα της ελεγα "αντε παράτα τον τον μ@@@@@. Αλλα οταν συμβαινουν σε σενα αρχίζεις να δικαιολογεις τα παντα. Απλως μου φαινεται απιστευτο οτι αυτος ο ανθρωπος που ξερω τοσα χρονια τελικα ειναι ενας αλλος απο αυτον που πιστευα. Και η πλακα ειναι οτι κανενας δεν ειχε καταλαβει οτι ηταν ετσι και ολοι εχουν μεινει αναυδοι τα τελευταία 2 χρόνια. Μεχρι και οι κολλητοι του. Ξερω οτι εχει περασει παρα πολυ δυσκολα στη ζωη του απο παιδακι. Αλλα ελεος!! Δεν μπορεις να το πιπιλας σε ολη την υπολοιπη ζωη σου. Τοτε οκ ησουν παιδακι, τωρα σαν ενηλικος τι κανεις γι αυτο; Εγω παντως συνεχιζω με την ψυχολογα μου γιατι κι εχω τα θεματακια μου απο μικρη. Κρισεις πανικου κτλ.
    Επισης να σας πω οτι αυτο που λενε οτι μετα τα 30 τα οριακα στοιχεια αρχιζουν και εξασθενούν τουλάχιστον στην δικη του περιπτωση δεν ισχυουν. Ειναι 37 και ειναι στο ζενιθ τους!!
    Δεν τον μισω ή τον σιχαίνομαι παρολο που περασα πααααρααα πολλα, εκτος απο σωματικη βια ευτυχως. Δεν ειναι λυση να μισησεις τον αλλο.
    Απλως πιστευω οτι σε αυτες τις περιπτώσεις αυρο που ισχυει ειναι οτι τα πραγματα δεν υπαρχει περιπτωση να καλυτερεψουν στο ελαχιστο, γιατι πιστευω οτι ολοι αυρο περιμενουμε και παραμενουμε σε μια τέτοια κατασταση. Το πιθανοτερο ειναι να χειροτερεψουν και απλως θα περνανε τα χρονια μεχρι να φτασεις σε ενα σημειο πιυ θα κοιταξεις πισω στη ζωη σου και θα δεις μονο θλιψη, καταπιεση και αδικους κοπους.
    Καλα, βεβαια εγω μαλλον επεσα κ σε περιπτωσαρα γιατ και αλλους οριακους που εχω διαβασει στο φορουμ και το προσπαθουν και δεν κανουν τετοιες ακροτητες.

  13. #148
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Athens
    Posts
    27
    Καλησπέρα κατά κάποιον ένα τρόπο μου συναιβηκαν και μμενα όλα αυτά είχα σχέση τρία χρόνια και ακόμα την σκέφτομαι ακόμα με με ποιανού διαταραχές που δεν μπορώ να την ξεχάσω την αγαπάω τόσο πολύ όσο δεν γίνεται πιστεύω ότι καμία δεν θα βρεθεί να με αγαπήσει όσο με αγάπησε και εκείνη καμία δεν θα με ανεχτεί με τα προβλήματα που έχω στην ζωή μου καμία δεν θα με αντέξει είμαστε χωρισμένη εδώ και 8 μήνες αλλά είναι τώρα είδη με ένα άλλο πρόσωπο πάντα ελπίζω και μένω στην ελπίδα ότι κάποτε θα ξανά ειδοθουμε...και είμαι τόσο μόνος που δεν έχω να μηλισω με κανέναν είχα αυτή την κοπέλα και δεν ένιωθα μοναξιά δεν μπορώ να την ξεχάσω

  14. #149
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Darkness
    Posts
    7
    Καλησπέρα παιδιά τα περασα και εγώ... Απομακρυνθηκα και εκεί που έλεγα απαλλαχθηκα άρχισε να με ψάχνει στα στέκια που πάω, και να ενοχλεί την οικογένεια μου, τη λυπάμαι ειλικρινά, τώρα ξεκίνησα μια σχεση, και αναγκαστικά να της το πω, πράγμα όχι καλο, για να δούμε...

  15. #150
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Darkness
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Strong View Post
    Καλησπέρα παιδιά τα περασα και εγώ... Απομακρυνθηκα και εκεί που έλεγα απαλλαχθηκα άρχισε να με ψάχνει στα στέκια που πάω, και να ενοχλεί την οικογένεια μου, τη λυπάμαι ειλικρινά, τώρα ξεκίνησα μια σχεση, και αναγκαστικά να της το πω, πράγμα όχι καλο, για να δούμε...
    Κάτι ακόμα, απο το κακό που μου εκανε , την πληρωσα με το ίδιο νομισμα ίσως και χειρότερο, εγώ προχωρησα τη ζωή μου, εκανα μια σχέση που τελικά δεν μου έκανε και τη χώρισα, το έμαθε και τώρα γίνανε κολλητές κατάντια, μακρυά απο τοξικούς ανθρώπους παιδια , καλό βράδυ εύχομαι..

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 18-06-2008, 00:59
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •