ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    8

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

    ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΓΑΜΟ Η ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΨ ΠΛΕΟΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΠΛΕΟΝ ΕΡΩΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Νομίζω ότι είναι θέμα προσωπικότητας, χαρακτήρα ή τέλος πάντων κάπως έτσι. Φαντάζομαι ας πούμε τον εαυτό μου σε μία ανάλογη κατάσταση: από τη στιγμή που θα είχα διαλέξει να παντρευτώ ένα άτομο και ο μόνος λόγος που θα με χάλαγε στη συνέχεια είναι ότι βαρέθηκα θα έλεγα στον εαυτό μου \"κάτσε φτιάξ\'το και άλλαξε το πως νιώθεις\". Αν όμως άλλαζε το άλλο άτομο κάποια στοιχεία που θεωρώ απαραίτητα δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το διαλύσω γιατί τότε δε θα ίσχυε η υπόσχεση που έδωσα.

    Συγγνώμη που δε σου απαντάω με ένα ευθύ τρόπο για το δικό σου πρόβλημα αλλά το ποστ σου με έβαλε σε σκέψεις. Βλέπεις αν ήσουν εγώ θα σου έλεγα πολύ απλά να \"ξεβαρεθείς\".
    Θέλω να σε ρωτήσω τα εξής; Πως ήταν η σχέση σου με τη γυναίκα σου πριν το γάμο; Είχες και πριν στιγμές βαρεμάρας; Πως το αντιμετώπιζες; Πιστεύεις ότι στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις διάθεση; Τι πιστεύεις ότι είναι αυτό που σε επηρεάζει αυτή τη στιγμή; Μπορεί να είναι εξωτερικοί παράγοντες; Τι σημαίνει για σένα η ζωή μέσα σε ένα γάμο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    19
    Αν και δεν το έχω ζήσει αυτό που λες, νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι με τους οποίους μπορείτε να αναζωπυρώνετε τη σχέση σας για να μη βαριέστε... Ίσως να χρειάζεται να ψάξεις περισσότερο για τις εναλλακτικές που έχεις για να σώσεις το γάμο και τη διάθεσή σου από να τον εγκαταλείψεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    πλακα μας κανεις, αν βαρεθηκες απο τωρα που εισαι παντρεμενος μολις 9 μηνες (ουτε καν ενα χρονο) πιο μετα τι θα κανεις? τοσα χρονια που ειστε μαζι δε βαρεθηκες, και βαρεθηκες ξαφνικα τωρα που παντρευτηκες? για εξηγησε μας λιγο μπας και καταλαβουμε... τι ειναι αυτο που σε κανει να βαριεσε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    giannisrou !!!
    δεν είμαι παντρεμένη, ίσως και το ποιό άσχετο άτομο για να σου γράψω.
    θέλω όμως να σου πω για την καλύτερη μου φίλη. δεν ξέρω αν θα βαρεθείς να με διαβάζεις βέβαια.
    σου αναφέρω οτι είναι διαφορετικής ηλικίας από εσέ. η καλύτερη μου φίλη είναι στα 26 και ο άντρας της είναι στα 28-29.Είναι ήδη μαζί 6 χρόνια, παντρεμένοι μόλις τον αύγουστο, με πολιτικ γάμο και μένουνε μαζί από τον σεπτέμβριο- οκτώμβριο.δεν θα παντρευόντουσαν απλά λόγω δουλειάς του άντρα της θα έφευγε εκτός αθηνών και εκέινη πήγε μαζί του. θα σκεφτείς νωρίς είναι, η ανάγκη τους έκανε κλπ.
    εάν σου πω όμως οτι τίποτα δεν έχει αλλάξει μεταξύ τους; και πριν που μένανε χωρίστα με το τώρα που μένουνε μαζί.

    θέλω να σε βάλω να σκεφτείς την διαφορά πολιτικού με θρησκευτικού γάμου.
    η οποία είναι προφανέστατη. με τον πολιτικό δεν είσαι εκτεθειμένος σε κόσμο, την άμεση κοινωνία της ζωής σου. είσαι κατοχυρωμένος όμως στην κοινωνία μας. με τον θρησκευτικό είσαι εκτεθειμένος στην άμεση κοινωνία της ζωής σου, βλέπε, γονείς,συγγενικό περιβάλλον, φίλους, συνεργάτες και περαστικούς. στον κάθε τομέα διαφορετικά εκτεθειμένος.
    στους γονείς από μικρή ηλικία το όνειρο μπλα μπλα μπλα. συγγενείς κουτσομπολιό μπλα μπλα μπλα. φίλοι ασχολίαστο. συνεργάτες κουτσομπολιό. περαστικοί ασχολίαστο. αναφέρομαι για εκείνη την σημαντική βραδυά του θρησκευτικού γάμου και το πού εκτείθεσε. πόσο σε είχε επιρεάσει; και πόσο συνέχισε αυτή η έκθεση προβολής; πόσο επηρεάστηκες και μετά;
    διότι φίλτατε giannisrou έχοντας μεγαλώσει γαλουχυμένος αν όχι μέσα από την οικογένεια έστω μέσα από την ευρύτερη κοινωνία σου, βλέπε σχολείο και μετέπειτα.. ο θεσμός του γάμου έχει γίνει μεγάλο θέμα χωρίς λόγο.

    αναλογίστηκες κάποιες στιγμές σου για την γυναίκα σου ως σύντροφο ζωής;

    και θέλω να σου θέσω κάποιες άλλες ερωτήσεις.
    από μικρή σου ηλικία έχει τύχει να βαριέσαι στο μάθημα; στο παιχνίδι; την ώρα που τρως;
    να έχεις νεύρα και να θες να τα σπάσεις όλα, να σηκωθείς να φύγεις από το μάθημα. από ένα οικογενειακό σπίτι. από ένα φιλικό σπίτι. από την δουλειά σου;
    πόσες φορές έχεις φύγει και έχεις ξαναγυρίσει; πόσες φορές ζήτησες συγγνώμη στον άλλον(οικογένεια-φίλο-συνεργάτη) επειδής βαρέθηκες, είχες νεύρα, ήθελες αλλαγή;
    σκέψου όλα αυτά.
    είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο να βαρεθείς και μέσα στον γάμο. το αφύσικο θα ήτανε να μην βαρεθείς. εδώ βαριέται κάποιος όταν είναι μόνος του και ανεξαρτήτου ηλικίας.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ όμως είναι τί κάνεις όταν συμβαίνει; αφήνεις να σε συνεπάρει η βαρεμάρα σου; τα νεύρα σου; δεν αναλογίζεσαι ευθύνες; ποιές ευθύνες ε;
    ας πούμε την σύζηγο, πωπω βαρυά κουβέντα. ςα την πω σύντροφο. σύντροφο ζωής. μεγαλοκουβέντα. είναι ο άνθρωπος που δνε θα σε παρεξηγήσει. που θα κατανοήσει γιατί σου συνέβει αυτό...εφόσον και εσύ τις εξηγήσεις με ηρεμία. είναι ο άνθρωπος εκείνος που θα σου προκαλεί ηρεμία στο σπίτι και εκτός. από την ένταση της δουλειάς. που θα κάνεις αστεία μαζί της, που θα διασκεδάσεις μαζί της. που θα μοιραστείτε δουλειές μαζί, που θα γελοιοποιηθείτε μαζί. και που θα βαρεθείτε και μαζί. τί θα κάνετε μαζί;
    θα τα βροντήσετε όλα; θα βάλετε δηλαδή τον εγωΪσμό μπροστά κι συγκεκριμμένα εσύ. διότι εσύ έγραψες σε αυτό το forum.
    αυτό που έχω να προτείνω ως συνάνθρωπος σου. είναι να επισκεφτείτε έναν σύμβουλο γάμου. αν βρείς κάποιον επιστήμονα πνευματικό ακόμη καλύτερα. ειδαλλιώς κάποιος επιστήμονας.
    με όλη την ευγενή μου πρόθεση
    να έχεις μία καλή επιλογή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by giannisrou
    ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΓΑΜΟ Η ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΨ ΠΛΕΟΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΠΛΕΟΝ ΕΡΩΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


    Ολα αυτά ακούγονται πολύ λογικά. Αν έτσι αισθάνεσαι, αν όντως δεν υπάρχει για σένα σημείο επιστροφής, καλά θα κάνεις να μιλήσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    αχ να συμπληρώσω κάτι,
    οτι δεν βλέπεις έναν άνθρωπο ερωτικά σημαίνει ρουτίνα.
    ο έρωτας έρχεται και ξανα έρχεται.
    με τον σύμβουλο γάμου θα βρείτε λύσεις.
    εγώ για παράδειγμα έχω ήδη μερικές ιδέες. ο έρωτας δεν είναι για πολλά άτομα διαφορετικά μεταξύ τους.
    σκέψου τί σε τράβηξε και την ερωτεύθηκες. αυτό θα αλλάξει, θα την ερωτευθείς πάλι για κάτι άλλο. στο χέρι σου είναι και σαφώς και στο δικό της.
    βέβαια σημαντικό κομμάτι είναι να αναρωτηθείτε τί σημαίνει γάμος για εσάς.
    είναι συντροφικότητα; κάτι δικό σας; είναι απλά κάτι για τους γύρω σας; τί είναι για εσάς ο γάμος; τί είναι για εσένα;
    αχ ελπίζω να μην σε κούρασα.
    καλημέρα σου!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν βλεπω το λογο να ταλαιπωριεσται αδικος και οι δυο γιατι κατι που δεν σας εμπνεει.
    Βεβαια θα επρεπε να εισαι περισσοτερο υπευθυνος σε καποιες κινησεις σου και οχι να εμπλακεις σε μια ιστορια με την οποια θα μπλεξεις μιας και οπως γραφεις εισαι σε αδιεξοδο.

    Απο οσο καταλαβαινω προχωρησες σε γαμο μονο και μονο γιατι ετσι ειθιστε, ειτε ειναι της μοδος, ειτε για αλλους κοινωνικους λογους.

    Αυτα που εχω να πω ειναι τα εξης,



    1. Αντιμετωπισε με σοβαροτητα την κατασταση και δες τι ακριβως θες να κανεις, αν οσα εχεις κανει μεχρι στιγμης σου ειναι βαρος θα πρεπει να ανοιξεις συζητηση με την συντροφο σου.

    2. Συζητηστε μαζι πως αισθανεσαι και προσπαθηστε να δειτε αν υπαρχουν περιθωρια να αλλαξατε καποια πραγματα.

    3. Εαν ολα αποβουν ακαρπα και φτασετε σε ενα συμπερασμα οτι κανατε καποιο λαθος, το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να χωρισετε οσο πιο ομαλα γινεται.
    Το χειροτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να καταστρεψετε και οι δυο την ζωη σας, προχωρωντας σε μια κατασταση συμβιβασμου για τα ματια του κοσμου.
    Πολυ συντομα ο ενας απο τους δυο (η και οι δυο) θα αρχισετε τις παραλληλες σχεσεις και τις διπλες ζωες.
    Δεν θελω να σου πω τι θα συμβει εαν αποκτησετε και παιδια.




    Δυστυχως ειναι φανερο οτι δεν εχετε επικοινωνια παρα μονο μερικη, και ειναι κριμα να καταστρεψετε τις ζωες σας μαλιστα σε τοσο νεαρη ηλικια.
    Εαν αντιληφθειτε απο κοινου οτι δεν μπορειτε να συνεχισετε να ειστε μαζι, θα μπορεσετε και οι δυο να ξαναφτιαξετε την ζωη σας πολυ ευκολα τωρα που ειστε νεοι.
    Σε καθε περιπτωση το τελικο συμπερασμα θα πρεπει να βγει μεσα απο κοινου συζητηση και καταθεση ψυχης των δυο σας.

  9. #9
    Παιδιά, είναι φανερό ότι ο άνθρωπος δεν θέλει άλλο και είναι πολύ τυχεροί και οι δυο που το ανακάλυψε πριν κάνουν παιδιά!
    Αν ο άλλος είναι 9 μήνες παντρεμένος και βαριέται, το θέμα είναι τελειωμένο.
    Τώρα μπορεί να το λύσουν για λίγο, μετά από έξι μήνες, θα κάνει άλλη σχέση.
    Εμένα η γνώμη μου είναι να χωρίσει όσο είναι νωρίς και να είναι απόλυτα ειλικρινείς απέναντι στη γυναίκα του..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Βρες ερωμένη!
    Στα σοβαρά τώρα, η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε σένα και σε φίλο που αντιμετώπιζε παρόμοια προβλήματα στο γάμο του είναι ότι εσύ την αγαπάς. Αυτό νομίζω ότι είναι κάτι που δεν το πετάς εύκολα στο καλάθι των αχρήστων. Και για να το λες τόσο αβίαστα σημαίνει ότι το εισπράττεις κι όλας. Δεν ξέρω αν η γυναίκα σου κάνει κάτι που σε χαλάει σε επίπεδο αισθητικής, οπότε χρειάζεται και η συνδρομή της. Έχω βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση με μια κοπέλα την οποία πραγματικά χαιρόμουν γι\' αυτό που είναι και όντως κάτι παίχτηκε αλλά δεν μου έβγαινε να κάνω κάτι. Μία καθ\'όλα άξια κοπέλα που καταλάβαινα κι εκτιμούσα. Αλλά δεν υπήρχε ερωτικό drive. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήμουν ειλικρινής, όπως συμβουλεύουν κι άλλα μέλη του forum. Ωστόσο επειδή εσείς είσαστε παντρεμένοι κι επειδή αυτό σημαίνει μία δέσμευση, μεγαλύτερη, να προσπαθήσεις, θα έλεγα να το παλέψεις. Σεξ βρίσκουμε παντού και νομίζω ότι το drive μπορεί να ξανάρθει, αλλά αυτό το fuzzy συναίσθημα είναι πολύ πιο δυσεύρετο. Αν όμως πραγματικά θεωρείς ότι δεν υπάρχει ελπίδα, τότε σπάσ\'το τώρα, όμορφα.

    Το φιλαράκι που σου έλεγα βρήκε τελικά ερωμένη, η οποία του τα έκανε μπάχαλο με τη γυναίκα του, κι έφυγε. Τίποτα δεν διορθώθηκε και μάλλον αυτό ήταν και η τελική στάμπα σε μια εν τέλει νοσηρή σχέση.

    Ίσως και μια δοκιμαστική «διάσταση» για κάποιο χρόνο να επέτρεπε να δεις τα πράγματα από απόσταση και πιο κάθαρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν μας ειπες αν ειχες αρχισει ηδη να βαριεσαι πριν τον γαμο η βαρεθηκες μεσα στους 9 αυτους μηνες..
    ακομα, δεν μας ειπες αν ησουν πιστος στην γυναικα σου πριν και μετα τον γαμο.
    και τελος, αν η βαρεμαρα αυτη, αφορα το οτι δεν την θελεις πιοα ερωτικα, η ειναι μια γενικοτερη βαρεμαρα, δλδ δεν περνας καλα μαζι της τον χρονο σου...
    (για παιδι δεν κανεις λογο αλλα υποθετω οτι δεν εχετε ακομα)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •