ΦΟΒΟΣ Η' ΚΟΜΠΛΕΞ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12

    ΦΟΒΟΣ Η' ΚΟΜΠΛΕΞ???


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    kalispera sas,mou dinete tin eukairia na sas pw auto pou me anusuxei.eimai i ririna 29 xronwn kai antimetopizw ena provlima.otan erxomai se epafi me ton suntrofo mou...den mporw na exw fws sto dwmatio..kai den mporw na eimai teleiws gymni...auto mou dimiourgithike apo ta tampou pou exw me to swma mou,ekana mia megali prospatheia kai exasa kapoia kila kai pali den mporw...panta fovamai min me paratirisei o suntrofos mou,den xerw an einai kapoio kataloipo apo sexoualiki empeiria..isws na einai apo ton ratsismo opws to lew egw otan me antimetopizan palia sto sxoleio!panta imouna to paidi me tin voula pou leme...panta imouna gia tous allous i xontri!an kai exw kanei kapoies sxeseis oloi sto thema tou sex me vriskoune thermi gynaika alla egw panta eimai me ena fovo me ena sfiximo stin kardia kai den mporw na apolausw ton erwta...sas euxaristw gia ton xrono sas kai elpizw na exw kapoia mikri apantisi...ririna 29

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Έχεις δοκιμάσει να κάνεις αυτό που ακριβώς φοβάσαι σαν τεστ βουτιάς στο φόβο σου; Π.χ. αν εγώ πάρω κάποια επιπλέον κιλά και με πιάσει αυτός ο φόβος τον καταπολεμώ κάνοντας ακριβώς αυτό που φοβάμαι μία φορά, μένοντας έκθετη στα μάτια του άλλου, σκεφτόμενη ότι τώρα ο άλλος θα με παρατηρεί αλλά δε με νοιάζει εγώ θα συμπεριφερθώ όπως νιώθω, σα να το προκαλώ. Δοκιμάζοντας αυτό που συνήθως μου βγαίνει σε υπέροχη εμπειρία με κάνει να σκεφτώ μετά λογικά και να πω στον εαυτό μου ότι \"κοίτα, το δοκίμασες, ο άλλος δεν έδειξε να τον πειράζει τελικά, περάσατε και οι δύο υπέροχα γιατί δεν υπήρχαν αναστολές άρα την επόμενη φορά κοίτα να να μη το σκέφτεσαι τόσο\".

  5. #5
    Εγώ θα σου πρότεινα να εστιάσεις σε αυτά που νομίζεις ότι δεν σου αρέσουν επάνω σου και αν είναι πραγματικά προβλήματα να προσπαθήσεις να τα ξεπεράσεις.
    Εγώ φέτος πήρα πάνω από δέκα κιλά μπουκώνοντας τα εσώψυχα μου και τώρα είμαι σε δίαιτα.
    Αυτό με το κλειστό φως το ένιωσα στο πετσί μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Τώρα που αρχίζω να αδυνατίζω, ανάβουν όλο και περισσότερα κεριά, βγαίνουν όλα τα ρούχα και πάμε για τη μεγάλη νίκη....

    ΥΓ. Γράψε στα ελληνικά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Συνειδητά λέω \"είχα\" και όχι \"εχω\".

    Πάντα θα θυμάμαι τις ανώριμες λέξεις των συμμαθητών μου.. Ακόμα και τώρα, όταν ακούω κάποιους ανθρώπους να χρησιμοποιούν τις ίδιες εκφράσεις για άλλους.. γίνομαι φοβερά επιθετική. Ίσως γιατί θυμάμαι πως αισθανόμουν εγώ τότε. Δεν ντρέπομαι να πω ότι μου έχει μείνει αυτή η εποχή στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι και 50 κιλά να ήμουν.. θα με θεωρούσα χοντρή.

    Όμως, σε αυτό που λέει η Θεοφανία έχει απόλυτο δίκιο. Εστίασα σε αυτά που δεν μου άρεσαν πάνω μου.. προσπάθησα, και κατάφερα και άλλαξα ένα μεγάλο ποσοστό. Ποτέ δεν θα πώ ότι έχω το τέλειο σώμα, γιατί πολύ απλά δεν το έχω. Έχω τα \"πιασίματά\" μου.

    Θα σου πω όμως κάτι, που αφορά εμένα. Σε αυτές τις λίγες σχέσεις που είχα.. πάντα αισθανόμουν άσχημα για το σώμα μου. Ξέρεις όμως πότε μου έφευγε αυτό? Όταν άρχιζα να αισθάνομαι κοντά στον σύντροφό μου. Τότε δεν θυμόμουν τίποτα.. δεν έβλεπα τίποτα.. δεν άκουγα τίποτα.. Μόνο εμένα.. και αυτόν!!

    Προσπάθησε να αλλάξεις αυτά που δεν σου αρέσουν για εσένα και μόνο.. Και πίστεψέ με, όταν έρθεις κοντά με τον σύντροφό σου.. το σώμα σου θα είναι το τελευταίο που θα απασχολεί εσένα και.... αυτόν.

    ʼφησες τον εαυτό σου να έρθει κοντά με τον άλλον?

  7. #7
    Αγαπημένη ιρίνα αν εμείς δεν δούμε όμορφο τον εαυτό μας πως περιμένουμε να τον δουν οι άλλοι?Αυτό που έχει είναι μέσα στο μυαλό σου γιατί είμαι σιγορη ότι είσαι μια χαρά και ανυσηχείς άδικα.Εξάλλου αν είχες πραγματικό πρόβλημα δεν θα σε χαρακτήριζαν οι άλλοι θερμή.Όλοι έχουμε κάποια μικρά κολληματάκια στο σεξ που αφορούν το εαυτό μας.Βγάλτο από το μυαλό σου και απόλαυσε τον έρωτα και σιγά σιγά θα δεις ότι δεν θα το σκέφτεσαι καθόλου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    APFELIA...εχω παρατηρησει οτι αυτο δεν γινεται παντα,εχω κανει την κινηση καποιεσ φορεσ να αναψω το φωσ μονη μου ....η\' να ερθω σε επαφη με το φως της ημερας και ητανε σαν να εκανα πραγματικα μια βουτια σε παγωμενα νερα...αν και ημουνα μεσα στο αγχος πηρα μια ευχαριστηση οτι προσπαθησα και πιο πολυ με ευχαριστησε η αντιδραση του συντροφου μου που με κοιταζε στα ματια επιτελους....ενω καναμε ερωτα!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    ΘΕΟΦΑΝΙΑ ,τον τελευταιο 1,5 χρονο ημουνα σε φαση διατροφης...εχασα 27 κιλα και δεν σκεφτηκα καν να κανω κατι παραπανω..πχ γυμναστικη!βαριομουνα οποτε παραμενει μια χαλαρωση οχι υπερβολικη...αλλα για τα δικα μου ματια αισθητη!!!!σου απαντω λοιπον σε αυτο που κανεις και συ και σαν μεγαλη συμβουλη να συνδιασεισ δατροφη και ΟΧΙ ΔΙΑΙΤΑ μαζι με γυμναστικη ...και σε ευχαριστω για την παρατηρηση για τα ελληνικα!!εχεισ δικιο!!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    WOMAN ,παντα μασ μενει μια επιθετικοτητα μεσα μας και κανεις δεν μπορει να καταλαβει ποσο δυσκολο ειναι να βγει απο μεσα μας ...εστω και αν δεν ειμαστε ιδιες παντα μενουν καταλοιπα!εχω και γω δεχτει πλεον οτι ειμαι μια ...ζουμερη γυναικα και μου αρεσει ,το σωματοτυπο μου ειναι ετσι και το χαιρομαι απλα οι αλλοι με αντιμετωπιζουνε λες και ειμαι απο αλλο πλανητη!!!οσο για το ερωτημα σου...εχω αφησει τον εαυτο μου να ερθει καντα στον συντροφο μου...ισωσ δεν ειχα κανει σωστη επιλογη συντροφου!!!!γιατι οπωσ παντα μετα απο μια ριξη στην σχεση ερχεται η επιθετικοτητα....και οι χαρακτηρησμοι που δεν πιστεβεισ στα αυτια σου.....αρα ?λαθοσ επιλογη συντροφου?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    irakleio kritis
    Posts
    12
    ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΤΙΝΑ,πραγματικα αν δεν δουμε τον εαυτο μας ομορφο τι να περιμενουμε απο τους αλλους?
    ολοι εχουμε κοληματα με το σεξ αλλα τουλαχιστον οι περισσοτεροι τα ξεπερνανε...ειναι η ΘΕΛΗΣΗ και η αυτοεκτιμηση!!!!
    δεν ξερω αν φταιει και η λαθος επιλογη συντροφου οπωσ ανεφερα και παραπανω..αλλα πιστεβω οτι αυτο ειναι ισωσ το πιο μεγαλο μοθ λαθος που πιαστηκα καποτε απο μια κουβεντα και ισωσ γιαυτο τελεικα να μην μπορω να αφησω τον εαυτο μου ελευθερο !!!!!!!!!σε ευχαριστω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ririna, το βλέπω ως εξής. Ναι, το ότι έστω και μία φορά θα έχω μία τέτοιο φοβία υποδηλώνει κάποιο βαθμό ανασφάλειας (τουλάχιστον για εκείνη τη στιγμή) και φυσικά όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ευχαριστημένοι όταν ανακαλύπτουμε ότι έχουμε αδυναμίες, αλλά για μένα πρόβλημα αποτελεί μόνο όταν με εμποδίζει συστηματικά να χαρώ κάτι που πιστεύω ότι έχω δικαίωμα και θέλω να χαρώ. Δε θα κάτσω λοιπόν να δώσω σημασία στις μερικές φορές, αποδέχομαι ότι σε τέτοιες φάσεις δεν αισθάνομαι καλά με το σώμα μου, αλλά φροντίζω να μη συμβαίνουν συνέχεια. Αν δηλαδή συμβούν κάποιες συνεχόμενες φορές τότε ανησυχώ για να μη παγιωθούν και εξετάζω πως μπορώ να το αντιμετωπίσω. Αν π.χ. με το να χάσω 2-3 κιλά ή λίγα περισσότερο στο βαθμό που θέλω και μπορώ μπορεί να λύσει το πρόβλημα ή αν πρέπει να αλλάξω φιλοσοφία γύρω από αυτό και να αποδεχτώ τον εαυτό μου ή να εντοπίσω ότι το πρόβλημα μπορεί να πηγάζει από τη λάθος επιλογή συντρόφου που νιώθω ότι δε με αποδέχεται πλήρως ή κάτι άλλο που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή. Αν λοιπόν θεωρήσω ότι πρέπει να αντιμετωπίσω κυρίως την αποδοχή από μένα τότε κινούμαι προς αυτή την κατεύθυνση. Πως το αντιμετωπίζω; Όπως ανέφερα κάνω μικρές βουτιές σε αυτό που φοβάμαι για να μου ενισχύσει την αυτοπεποίθηση σε αυτό τον τομέα. Αν δηλώσω στον εαυτό μου ότι από δω και πέρα θα έχω π.χ. ανοιχτά τα φώτα τότε θα μου προκαλέσει ένα μεγάλο άγχος τουλάχιστον στην αρχή που πιστεύω ότι δε θα βοηθήσει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αναδιπλωθώ. Μπορώ όμως να προετοιμαστώ ψυχολογικά για μερικές δοκιμαστικές φορές που ελπίζω ότι με τη σειρά τους θα μου τονώσουν το ηθικό και θα με κάνουν να καταλάβω ότι η φοβία μου σε μεγάλο βαθμό είναι ανεδαφική αφού κατάφερα να πάρω ευχαρίστηση όταν ήμουν προετοιμασμένη και σε μία άλλη ψυχολογία. Αυτός είναι ο τρόπος μου για να αντιμετωπίζω τουλάχιστον ένα τέτοιο θέμα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •