Θρησκευτικές πεποιθήσεις ψυχοθεραπευτή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Θρησκευτικές πεποιθήσεις ψυχοθεραπευτή

    Καλησπέρα σε όλους!

    Η ερώτηση της εβδομάδας (αν και πέρασαν... 2 μήνες από την τελευταία ερώτηση).

    Ο ψυχοθεραπευτής, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να αφήνει εκτός θεραπείας τις προσωπικές, θρησκευτικές του πεποιθήσεις, όποιες κι αν είναι αυτές.
    Το αν είναι άθεος ή βαθιά θρησκευόμενος, σε οποιαδήποτε θρησκεία αλλά ακόμη και η πνευματικότητα του, προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, αποτελούν θέματα που πρέπει να μένουν εκτός θεραπείας.

    Ωστόσο, ενδέχεται η θρησκευτικότητα του με κάποιον τρόπο να καταστεί εμφανής. Για παράδειγμα, θα μπορούσε να έχει κάποια εικόνα στους τοίχους του γραφείου του ή θα μπορούσε σε κάποια συνεδρία, να κάνει αναφορά στην δική του πνευματικότητα. Θα μπορούσε ίσως να έχει γράψει ένα βιβλίο ή ένα άρθρο με αναφορές στην θρησκευτικότητα του.

    Θα σας επηρέαζε κάτι τέτοιο ή μήπως μια βαθιά χτισμένη θεραπευτική σχέση, δεν επηρεάζεται από τέτοιους παράγοντες? Θα ήταν λόγος να αποκρύψετε κομμάτια του εαυτού σας ή ακόμη να αλλάξετε θεραπευτή?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Προσωπικά, θα επηρεαζόμουν πολύ αρνητικά εάν ο θεραπευτής άφηνε να εκφραστούν οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις στα πλαίσια της θεραπείας με οποιοδήποτε τρόπο. Για την ακρίβεια θα επηρεαζόμουν αρνητικά ακόμα κι αν μάθαινα ότι ο συγκεκριμένος/η θεραπευτής είναι θρησκευόμενος. Είμαι της άποψης ότι η ψυχοθεραπεία και η θρησκευτική πίστη δεν μπορούν να συμβαδίζουν καθώς ως έννοιες είναι εντελώς αντικρουόμενες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    δεν θα το ελεγα κανονικα συνεδρια με ψυχολογο αλλα βγηκα για έναν καφε με μια ψυχολογο σαν δοκιμη να συζητήσουμε το θεματακι μου. δεν την εκοψα για ορθοδοξη αλλα μαλλον καποιο από τα δεκαδες παρακλαδια αυτης της θρησκείας.
    Σε κάθε τι που της ελεγα μου εκανε αναφορα στην χριστιανικη γραφη και τα διδαγματα μεσα από αυτην. Δηλωνω βαθυτατα ενθεος και πιστευω σε ολους τους θεους αλλα με τις θρησκείες δεν τα πολυπαω καλα.
    Σε καποια φαση το γυρισα και εγω και αντι να μιλαμε για τα του ψυχισμού μου ή της αρχισαμε να μιλαμε για γραφες αυτή για τις χριστιανικες και εγω για τις πιο παλιες αυτές πανω στις οποιες βασιστηκαν οι χριστιανικες δεν μπορω να πω ηταν ενδιαφερουσα συζητηση αλλα καμια σχεση με ψυχοθεραπεια.

    για να μην λεω πολλα είμαι της αποψης ότι ο ψυχοθεραπευτης πρεπει να αφηνει απεξω ολες τις θρησκευτικες του αντιληψεις, αλλωστε πιστευω ότι πολλες ''ψυχικες'' ασθενειες εχουν ως ριζα του κακου τις θρησκειες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    απολυτως κανενα προβλημα δεν θα ειχα στις Θρησκευτικές πεποιθήσεις του ψυχοθεραπευτή μου!
    δεν με ενδιαφερει καθολου, παρα μονο οι γνωσεις του στην ψυχοθεραπεια..
    [I]Love...[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οπωσδηποτε θα με επηρρεαζε, γιατι θεωρω το οτι "θα επρεπε να κραταει αυτο το κομματι του εκτος θεραπειας", ειναι απλα ευχολογιο...

    δεν ξερω πως μπορει να λειτουργησει ενας "βαθια θρησκευομενος", αλλα ενας φανατικα θρησκευομενος, σε οποιοδηπτοε επαγγελμα και δραστηριοτητα, εχω παρατηρησει οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αφησει τις αντιληψεις του αυτες εκτος καποιας συζητησης, πολλω δε μαλλον μιας θεραπειας οπου συζητιουνται πληθος θεματων που απτονται ηθικης, μεθοδολογιας ("αν δωσει ο θεος, με νηστεια και προσευχη"), τροπου ζωης (αμαρτανεις τεκνον μου με προγαμιαιες επαφες), κλπ...

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Εχω επισκεφτεί ψυχολογο με έντονες θρησκευτικές πεποιθήσεις για τις οποίες μιλαει ανοιχτά και προβαλλει στα βιβλία του. Έκανα λιγες συνεδρίες μαζι του και δεν ηταν αυτος ο λόγος που διέκοψα. Φαινόταν κάπως ολο αυτο. Σαφως και με επηρέαζε. Θετικα ή αρνητικα δεν εχει σημασια. Υπήρχαν γυρω μας εικονες και θρησκευτικά συμβολα. Πώς να μην επηρεαστεις;
    Ο πρωην ψυχοτετοιος-ψυχοαπατεωνας που μαζι του εκανα 2 χρόνια, επισης εξεφραζε τις "θρησκευτικές" του πεποιθήσεις. Για την ακρίβεια, ολη του η δουλειά ηταν δομημενη πανω σε αυτο. Αρχαιολατρεια, μυστικισμος και ορφισμος. Ολα αρχιζαν και κατεληγαν εκει. Τι νοημα εχει ενας ασθενής να γνωρίζει ή να ακουει ωρες επι ωρών (δικων του, που πληρωνει) για τις όποιες πεποιθήσεις του ψυχοθεραπευτή;
    Πώς μπορει κατι τετοιο να εντάσσεται στα πλαισια της ψυχοθεραπείας;
    Αυτο ΔΕΝ ειναι ψυχοθεραπεία. Είναι απο λογιδρια-σπαταλη χρόνου,μεχρι προσυλητισμο απο πλευράς του θεραπευτή, ο θεος να τον κανει χαχα, αν πεσεις σε τετοιο!
    Ο τωρινός ψυχολογος, ουδέποτε μου έχει μιλησει για τα θρησκευτικά του πιστεύω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Άμα με άντεχε θα τον άντεχα κι εγώ αρκεί να έβλεπα καλοσύνη κι όχι λόγια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Δικαίωμα του να έχει κάποια θρησκευτική πεποίθηση,αρκεί να μην κάνει πλύση εγκεφάλου στον θεραπευόμενο.
    Σε ψυχοθεραπευτή δεν πας για προσηλυτισμό σε κάποια θρησκεία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Η ψυχολογος μου εχει κανει αναφορα στην πιστη της στο χριστιανικο θεο οταν μου περιεγραφε ενα περιστατικο στην εκκλησια. Της εχω ξεκαθαρισει οτι δεν πιστευω σε καμμια υπαρκτη θρησκεια, το σεβεται απολυτα οπως και εγω σεβομαι τη δικη της πιστη αφου δε με ενοχλει.

    Αν προσπαθουσε να με πεισει οτι ο θεος της υπαρχει, να μου αλλαξει γνωμη, να μου κανει κατηχηση, να με προσηλυτισει θα ειχα διακοψει τις συνεδριες. Επισης, αν μεσα απο τις συνεδριες ειχε φανει να εχει αποψεις ρατσιστικες και φασιστικες οπως συνηθιζεται να εκφραζονται μεσα απο το χριστιανισμο, επισης θα ειχα διακοψει τις συνεδριες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ο ψυχολόγος μου είχα καταλάβει μέσα από τις συνεδρίες ότι είναι μάλλον άθεος. Δεν με πείραξε καθόλου παρόλο που εγώ δεν είμαι αλλά δεν είμαι και φαν κάποιας θρησκείας. Δεν ξέρω τι θα γινόταν όμως αν ήταν κάποιος πολύ θρήσκος μιας και τα πιστεύω του καθενός όταν είναι ισχυρά φαντάζομαι οτι είναι πολύ πιθανόν να βγουν σε μια διαδικασία όπως η ψυχοθεραπεία. Θεωρώ λοιπόν οτι τα πιστεύω θεραπευτή- θεραπευόμενου πρέπει να κινούνται λίγο στο ίδιο μήκος.

    Έχω ακούσει επίσης το αντίστροφο. Άνθρωπος πολύ θρήσκος προσπαθούσε να βρει έναν επίσης θρήσκο θεραπευτή γιατί διαφορετικά θεωρούσε πως δεν θα τον καταλάβαινε μιας και τα θέματα που ήθελε να συζητήσει είχαν άμεση σχέση με συγκεκριμένα πιστεύω της εκκλησίας όπως πχ τα μάγια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ο ψυχολόγος μου είχα καταλάβει μέσα από τις συνεδρίες ότι είναι μάλλον άθεος. Δεν με πείραξε καθόλου παρόλο που εγώ δεν είμαι αλλά δεν είμαι και φαν κάποιας θρησκείας. Δεν ξέρω τι θα γινόταν όμως αν ήταν κάποιος πολύ θρήσκος μιας και τα πιστεύω του καθενός όταν είναι ισχυρά φαντάζομαι οτι είναι πολύ πιθανόν να βγουν σε μια διαδικασία όπως η ψυχοθεραπεία. Θεωρώ λοιπόν οτι τα πιστεύω θεραπευτή- θεραπευόμενου πρέπει να κινούνται λίγο στο ίδιο μήκος.

    Έχω ακούσει επίσης το αντίστροφο. Άνθρωπος πολύ θρήσκος προσπαθούσε να βρει έναν επίσης θρήσκο θεραπευτή γιατί διαφορετικά θεωρούσε πως δεν θα τον καταλάβαινε μιας και τα θέματα που ήθελε να συζητήσει είχαν άμεση σχέση με συγκεκριμένα πιστεύω της εκκλησίας όπως πχ τα μάγια.
    συμφωνω απολυτως.

    τετοιου ειδους δυσειδαιμονιες αλλά και άλλα πνευματικα- ιδεολογικα- ηθικα θεματα που εχει συγκεκριμενη αποψη η εκκλησια, δεν ξερω πως θα μπορουσαν να συζητηθουν μεταξυ ανθρωπων με διαφορετικα πιστευω.

    νομιζω οτι χεις πολυ δικιο οτι η λυση ειναι ο θεραπευτης και ο θεραπευομενος να εχουν κοντινες αντιληψεις γι αυτα τα θεματα και οχι απλα να μην αναφερεται σε αυτα ο θεραπευτης.
    δεν μπορει να παριστανει τον τοιχο, οταν γινεται συζητηση κι εκφραζονται αποψεις.
    θαρρω οτι η σχεση εμπιστοσυνης χτιζεται και με την επικοινωνια, με τις αποψεις, επομενως ο θεραπευομενος εχει την αναγκη να νοιωθει οτι ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με τον θεραπευτη, δεν μπορει να αντιμετωπιζει εναν τοιχο ανεκφραστο σε συναισθημα και σε πνευμα και να νοιωθει καλα.
    σε καποιο βαθμο πρεπει να εκφραζεται και ο θεραπευτης, οχι βεβαια με εξομολογησεις και διδαγματα και να φτασει να κανει δικη του ψυχοθεραπεια οπως περιεγραφε η νεφελη, αλλα ουτε μπορει να ειναι αδιαπεραστος τοιχος. ετσι θαρρω εγω. δεν ξερω τι λενε οι σχολες.

    με τα μαγια μου θυμισες μια παλαβη ψυχολογο που κανει την ψυχοθεραπευτρια κι ελεγε με τα σωστα της οτι η φιλη της της εβαλε μαγια στην γλαστρα της γι αυτο δν την θελουν οι ανδρες, αλλα εχει μαγο πρωην της και θα της τα λυσει. το γεγονος οτι ειναι σαν αναποδο γαμωτο απ εξω κι απο μεσα, το θεωρει συμπτωματικο.
    ε, αυτη ειναι μονο για να γελας, οχι να την εμπιστευθεις να σου λυσει τα προβληματα. εκτος κι αν κουβαλατε τα ιδια μυαλα και απευθυνθειτε μαζι στις ξεματιαστρες... (θεος φυλαξοι)
    Last edited by Remedy; 15-12-2017 at 16:10.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    απολυτως κανενα προβλημα δεν θα ειχα στις Θρησκευτικές πεποιθήσεις του ψυχοθεραπευτή μου!
    δεν με ενδιαφερει καθολου, παρα μονο οι γνωσεις του στην ψυχοθεραπεια..
    Κι μενα το ιδιο ..................................αρκει να μην κανει αναφορα σε αυτες , αμεσως η εμμεσως , διοτι ειμαι θρησκευομενος , και αν μου πει οτι ειναι αθεος θα τον παρω με κακο ματι, αν δεν ειναι , παλι δεν μενδιαφερει , διοτι σημασια εχει ποσο καλος ειναι σαν ψυχοθεραπευτης ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν με ενδιαφερει αν πιστευει στο θεο ο ψυχοθεραπευτης
    παρ ολα αυτα η 1η μου επαφη με ψυχοθεραπευτρια σε ενα νοσοκομειο στην αθηνα ηταν απογοητευτικη.
    μου ελεγε να πιστευω στο θεο και οτι ο θεος κανει θαυματα και οτι ειναι παντου.τσαντιστηκα, απογοητευτηκα και εκανα χρονια για να ξαναπαω σε καποιον ψυχοθεραπευτη
    πραγματικα δεν αντεχοταν η συγκεκριμενη
    κι ειχα παει για κρισεις πανικου και αυτοτραυματισμους
    ενιωσα οτι δεν υπαρχει σωτηρια μιας και δεν πιστευα μιας και δε μπορουσα να ενστερνιστω τα λεγομενα της
    ειναι σαν το σεξ.δε με νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του αρκει να μη με ενοχλει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    38
    Νομίζω πως να έχει κάποιος στο γραφείο του μια εικόνα δεν είναι απωθητικό, απεναντίας δείχνει μια ευσέβεια, τώρα αν υπάρχουν πολύ περισσότερες ίσως επηρρεάσουν τον ασθενή, είτε αρνητικά, είτε θετικά. Προσωπικά εγώ με τα δικά μου πιστεύω, είναι ευλογία να υπάρχει μια εικόνα σε οποιοδήποτε χώρο.

  15. #15
    Δεν αφορά τον ψυχοθεραπευτή μιας και μόλις άρχισα ψυχοθεραπεία αλλά τον ψυχίατρο μου.Και συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα.
    Εγώ είχα εμμονή με την θρησκεία και αυτό έφερε ψυχωτικά.Ο γιατρός μου φοράει κομποσκοίνι με σταύρο οπότε είναι θρήσκος.Παρ'όλα αυτά ήταν ειλικρινής μαζί μου και μου είπε πως υπάρχει κάτι σαν θρησκευτική διαταραχή και ότι όλο αυτό με την εμμονή στην θρησκεία μου δημιούργησε προβλήματα.Όταν του είπα πως έχω σταματήσει πια να πιστεύω στην θρησκεία μου είπε πως είναι λογικό γιατί πρέπει να χτίσω ένα τοίχος σε ότι έχει να κάνει με εμμονές οι οποίες μπορεί να είναι "επιθετικές" στα ψυχωτικά μου.Μου είπε πως αν νοιώθω καλά με αυτό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Χαίρομαι που έχω τον συγκεκριμένο γιατρό γιατί πάντα είναι αντικειμενικός και πάντα κάνει το καλύτερο για εμένα.
    Και πάλι συγγνώμη αν έφυγα από το θέμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θρησκευτικές Φοβίες ΜΕΡΟΣ 2
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-01-2018, 00:19
  2. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  3. θρησκευτικές ενοχές για την ομοφυλοφιλία
    By freespirit in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2016, 17:31
  4. Πεποιθήσεις και πραγματικότητες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 06-10-2007, 19:32
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 16:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •