Έχετε πει κάποιο μεγάλο ψέμα στον ψυχοθεραπευτή σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Έχετε πει κάποιο μεγάλο ψέμα στον ψυχοθεραπευτή σας

    Καλησπέρα σε όλους!

    Η σημερινή ερώτηση προέκυψε κατόπιν μιας αποκάλυψης θεραπευόμενης, ότι στην πρώτη συνεδρία, μου είχε πει διάφορα ψέμματα, φοβούμενη εκείνη την περίοδο, (όπου ακόμη δεν είχαμε χτισμένη θεραπευτική σχέση) να εμπιστευθεί λεπτομέρειες για την προσωπική/σεξουαλική ζωή της.

    Έχετε πει κάποιο σημαντικό ψέμα στον θεραπευτή σας? Το αποκαλύψατε αργότερα? Γενικά, πως το χειριστήκατε? Τι σας κράτησε από το να είστε αληθινοί/αυθεντικοί?


    Σημείωση:

    Υπενθυμίζω ότι η ενότητα αυτή "προσφέρεται" για μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών, πάντοτε σχετικά με το εκάστοτε ερώτημα.
    Σκοπός είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές, άσκοπες συζητήσεις κτλ.
    Ας γίνει αυτή η νέα ενότητα του φόρουμ, αφορμή για πιο ουσιαστική συμμετοχή, χωρίς chat και χωρίς κριτική.

    Παρακαλώ αποφύγετε τη συζητήση γύρω από τις απαντήσεις των συμμετεχόντων. Εάν από τις όποιες απαντήσεις των συμμετεχόντων, προκύπτουν θέματα προς συζητήση, συνιστώ να τα συζητήσετε ανοίγωντας κάποιο άλλο topic ή στα πλαίσια άλλων topics που υπάρχουν ήδη και προσφέρονται γι΄αυτό.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Θυμάμαι ότι παλιά έκρυβα από την ψυχίατρο μου μερικές από τις φορές που αυτοτραυματιζόμουν στην προσπάθεια μου να μην υπάρχω άλλο κι αυτό γιατί φοβόμουν επειδή η πράξη αυτή νομιμοποιεί την άρση του ιατρικού απόρρητου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Εγω απο την πρωτη φορα προσπαθησα να τα πω ολα στον ψυχολογο!μονο εγω μιλουσα!απο την πρωτη μερα τον εμπιστευτικα,υπεροχος ανθρωπος και επαγγελματιας!του εχω πει τις χειροτερες σκεψεις μου,φοβιες κ.α!ποτε δεν ντραπηκα κ ποτε δεν σκεφτηκα να πω ψεμματα!θεωρω απο την στιγμη που ζητας βοηθεια απο ψυχολογο δεν εχει νοημα να πεις ψεμματα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι μπροστα στα ψεμματα που εχω πει στον ιδιο μου τον εαυτο .........στον ιδιον εχω αποκρυψει μερικα μυστικα μου , γιατι θα τον παραπλανουσα , δεν ειχαν σχεση με την κτθλψη μου , και δεν λεω τα παντα στους παντες , μονο αυτα που κρινω οτι τους αφορουν ...και εχω ψυχιατρο , οχι ψυχοθεραπευτη ...............
    Last edited by Macgyver; 08-04-2017 at 10:18.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ψεμματα δεν ειπα αλλα εκρυψα την αληθεια... και ακομα την κρυβω... αν την πω θα με μπουζουριασουν... χο χο χο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Εχω πει το ψεμμα οτι δεν ειχα κανει ουσιες για να μη με κραξει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Δεν αποκάλυψα την αλήθεια από την αρχή σε κάτι που με ρώτησε ο ψυχιατρός μου αλλά στην πορεία του το είπα. Το έκανα κυρίως από ντροπή ή για να μη με κρίνει

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Μου πηρε 6 μήνες περιπου για να του πω μια αλήθεια γυρω απο μένα. Στην αρχη ειχα πει δεν θα πω τιποτα, αλλα στην πορεια ηταν ξεκαθαρο οτι θα ηταν βλακεια εκ μερους μου να μην το μοιραστω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Όταν πρωτοπήγα ήμουν πολύ πιο ειλικρινής με το πώς αισθάνομαι και πήρα πολλή βοήθεια χάρη σ'αυτό. Διευκρίνιση: ήμουν κοντά στην αυτοκτονία.

    Μετά την διακοπή για ~2 χρόνια που πήγα στο εξωτερικό για σπουδές, έπαθα μεγάλο ταράκουλο και πλέον δεν μπορώ να δω πως θα αποφύγω το προαναφερθέν. Είμαι πεπεισμένος ότι θα έχω αυτή την κατάληξη βασικά. Αλλά δεν έχω πει στον ψυχολόγο πόσο μαύρα νιώθω πραγματικά, γιατί αυτός νιώθει ότι είμαι καλύτερα και... δεν θέλω να τον απογοητεύσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Η σημερινή ερώτηση προέκυψε κατόπιν μιας αποκάλυψης θεραπευόμενης, ότι στην πρώτη συνεδρία, μου είχε πει διάφορα ψέμματα, φοβούμενη εκείνη την περίοδο, (όπου ακόμη δεν είχαμε χτισμένη θεραπευτική σχέση) να εμπιστευθεί λεπτομέρειες για την προσωπική/σεξουαλική ζωή της.

    Έχετε πει κάποιο σημαντικό ψέμα στον θεραπευτή σας? Το αποκαλύψατε αργότερα? Γενικά, πως το χειριστήκατε? Τι σας κράτησε από το να είστε αληθινοί/αυθεντικοί?


    Σημείωση:

    Υπενθυμίζω ότι η ενότητα αυτή "προσφέρεται" για μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών, πάντοτε σχετικά με το εκάστοτε ερώτημα.
    Σκοπός είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές, άσκοπες συζητήσεις κτλ.
    Ας γίνει αυτή η νέα ενότητα του φόρουμ, αφορμή για πιο ουσιαστική συμμετοχή, χωρίς chat και χωρίς κριτική.

    Παρακαλώ αποφύγετε τη συζητήση γύρω από τις απαντήσεις των συμμετεχόντων. Εάν από τις όποιες απαντήσεις των συμμετεχόντων, προκύπτουν θέματα προς συζητήση, συνιστώ να τα συζητήσετε ανοίγωντας κάποιο άλλο topic ή στα πλαίσια άλλων topics που υπάρχουν ήδη και προσφέρονται γι΄αυτό.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.
    Ερωτηση από περιέργεια... στο φόρουμ αυτοβοηθειας συμμετέχουν και ειδικοί ψυχικής υγείας;

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Ας μας απαντησει καποιος....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    όχι γιατι να πω ψεμματα σε καποιον που παω για να ξελαφρωσω...εκτος αν λεμε και για τα ψεμματα που εχουμε πεισει και τον εαυτό μας ότι είναι αλήθειες....ε αυτό θελει ενα καλό ψυχοθεραπευτη και δυστυχως αυτος δεν εχει βρεθει στην περιπτωση μου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    οταν ξεκινησα να βλεπω τη θεραπευτρια μου ειχα ξεκινησει και αγωγη λιγο πιο πριν με αποτελεσμα να μην εχω καθολου ορεξη για σεξ και ερωτικες σχεσεις.με ειχε σκασει γιατι επεμενε πολυ σε αυτο το κομματι οτι και καλα θα θελα να χω σχεση,να μη τα ριχνω ολα στα φαρμακα,δεν ειναι φυσιολογικο για την ηλικια μου να μη κανω σεξ και τετοια και της ειπα οτι πριν τα φαρμακα ειχα τοσες πολλες καυλες που εκανα σεξ με αγνωστους στο δρομο για να της δωσω να καταλαβει οτι ολο αυτο ειναι αποτελεσμα φαρμακων και οχι τοσο μιας τραυματικης εμπειριας που ετσι ηθελε να νομιζει.ποτε δε της ειπα οτι της ειπα ψεμματα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by loca View Post
    οταν ξεκινησα να βλεπω τη θεραπευτρια μου ειχα ξεκινησει και αγωγη λιγο πιο πριν με αποτελεσμα να μην εχω καθολου ορεξη για σεξ και ερωτικες σχεσεις.με ειχε σκασει γιατι επεμενε πολυ σε αυτο το κομματι οτι και καλα θα θελα να χω σχεση,να μη τα ριχνω ολα στα φαρμακα,α
    Loca , ολα τα φαρμακα , τα αντικαταθλιπτικα τουλαχιστον εχουν αυτην την παρενεργεια ............δεν ειμαι placebo τυπος , διοτιι οταν ημουν αρχαριος ασθενης , το 2000 μουδωσε το λαντοζ , 10 μηνες , ε , 10 μηνες , δεν μπορουσα να παω με γυναικα ....................μολις το σταματησα , σε 20 μερες επανηλθε η ικανοτητα μου , και η λιμπιντο μου , δεν τα λενε αυτα πολλοι γιατροι ......

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Ποτέ! Του έχω πει αισχρές αλήθειες!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?
    By dkomodo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 42
    Last Post: 05-10-2017, 11:34
  2. Replies: 4
    Last Post: 14-08-2016, 15:09
  3. ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 01-08-2016, 09:16
  4. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  5. Replies: 26
    Last Post: 22-02-2009, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •