"Παράνομοι" ερωτες....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    "Παράνομοι" ερωτες....

    Πόση ενοχή τους περιβαλλει; Πόσο λάθος ή σωστό είναι να ζήσεις έναν μοναδικό έρωτα, όταν αυτός "δεν επιτρέπεται";
    Πώς πνίγει κανείς αυτά τα συναισθήματα και πώς γλιτώνει τον εαυτο του απο την επερχόμενη καταστροφή;
    Σας έχει συμβεί ποτέ να ερωτευτείτε αυτόν/αυτήν που δεν "πρέπει";

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πόση ενοχή τους περιβαλλει; Πόσο λάθος ή σωστό είναι να ζήσεις έναν μοναδικό έρωτα, όταν αυτός "δεν επιτρέπεται";
    Πώς πνίγει κανείς αυτά τα συναισθήματα και πώς γλιτώνει τον εαυτο του απο την επερχόμενη καταστροφή;
    Σας έχει συμβεί ποτέ να ερωτευτείτε αυτόν/αυτήν που δεν "πρέπει";
    που
    δεν "πρεπει" η που δεν "θελει"?
    θεωρω οτι εχει σημασια να διαχωριζουμε τις περιπτωσεις που θελουν κι οι δυο αλλα δεν θελει η " κοινωνια" για παραδειγμα, απο τις περιπτωσεις ενος ερωτα χωρις ανταποκριση απο την αλλη πλευρα που τον ζει καποιος στο μυαλο του..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σας έχει συμβεί ποτέ να ερωτευτείτε αυτόν/αυτήν που δεν "πρέπει";
    Που δεν πρεπει οχι!
    Που δεν θελει δυστυχως ναι....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Που δεν πρεπει...
    Δεν θελει η κοινωνια οπως ειπες. Να θελουν και οι δυο, αλλα να μην γινεται.
    Ουτε στο μυαλο, ουτε στη φαντασία, αλλα στην πραγματικότητα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Που δεν πρεπει...
    Δεν θελει η κοινωνια οπως ειπες. Να θελουν και οι δυο, αλλα να μην γινεται.
    Ουτε στο μυαλο, ουτε στη φαντασία, αλλα στην πραγματικότητα.
    δεν ξερω τι λεει η κοινωνια νεφελη μου.
    μπορω να σου πω τι λεω εγω ομως.
    εγω λεω, και το εχω ζησει, οτι οταν θελουν ΠΡΑΓΜΑΤΙ και οι δυο, γινεται.
    αν εξαιρεσουμε τις περιπτωσεις που ο ενας (η και οι δυο) κρυβεται πισω απ την κοινωνια γιατι δεν ειναι και τοσο προθυμος να υποστηριξει τις επιλογες του η να χασει το βολεμα μου, ισως καταληξουμε σε αυτο που λεω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν ειναι θεμα πρεπει δεν πρεπει...ειναι θεμα "ο,τι σπερνεις θεριζεις"...και δεν το εννοω οσο αμεσα θα το φανταζοταν κανεις διαβαζοντας το σχολιο μου, υπαρχουν χιλιαδες τροποι που κατι τετοια τα λουζεσαι ακομα και αν η κοινωνια δεν βγαζει αχνα η γενικα αδιαφορει, η κι ακομα και αν δεν εχεις ενοχες και αδιαφορεις ο ιδιος/η ιδια. Αυτο ισχυει φυσικα σε ολες τις επιλογες μας, οχι μονο σε αυτες τις περιπτωσεις.

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν ειναι θεμα πρεπει δεν πρεπει...ειναι θεμα "ο,τι σπερνεις θεριζεις"...και δεν το εννοω οσο αμεσα θα το φανταζοταν κανεις διαβαζοντας το σχολιο μου, υπαρχουν χιλιαδες τροποι που κατι τετοια τα λουζεσαι ακομα και αν η κοινωνια δεν βγαζει αχνα η γενικα αδιαφορει, η κι ακομα και αν δεν εχεις ενοχες και αδιαφορεις ο ιδιος/η ιδια. Αυτο ισχυει φυσικα σε ολες τις επιλογες μας, οχι μονο σε αυτες τις περιπτωσεις.
    Πως το εννοεις αυτο;
    Οτι κανοντας την επιλογη να ζησεις μια αντισυμβατική σχεση, ο,τι κι αν συμβει μετα εισαι υπεύθυνος και αρα αξιος να τα λουστεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πως το εννοεις αυτο;
    Οτι κανοντας την επιλογη να ζησεις μια αντισυμβατική σχεση, ο,τι κι αν συμβει μετα εισαι υπεύθυνος και αρα αξιος να τα λουστεις;
    Οχι δεν εννοω αυτο...δεν βαζω καθολου ως παραγοντα την ηθικη κριση, τυπου "σου αξιζει δε σου αξιζει" ...μιλαω για αντικειμενικα δεδομενα.
    Εννοω πως καθε τετοια ιστορια συνοδευεται απο ενα
    "πακετο" που σου δυσκολευει τη ζωη απο μονο του, χωρις να χρειαζεται να σου πει κανεις τιποτα η να νιωσεις ασχημα, μπορει να μην το συνειδητοποιησεις καν ποτε οτι συμβαινει.
    Θα μπορουσα να σου φερω πιο συγκεκριμενα παραδειγματα αν γινοσουν κι εσυ πιο συγκεκριμενη. Τι εννοεις εσυ οταν λες για "ερωτα που δεν πρεπει";

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Που δεν πρεπει...
    Δεν θελει η κοινωνια οπως ειπες. Να θελουν και οι δυο, αλλα να μην γινεται.
    Ουτε στο μυαλο, ουτε στη φαντασία, αλλα στην πραγματικότητα.
    αυτο που λες μου θυμιζει λιγο τα παλια σιριαλ του Μανουσακη με την τσιγγανα και τον πλουσιο, την πλουσια παντρεμενη με τον αλβανο, την αγιογραφο και τον παπα κλπ.
    α και τα πουλια πεθαινουν τραγουδωντας! εκει να δεις μεγαλος ερωτας, καταδικασμενος απο θεο, κοινωνια και ανθρωπους :)
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Ναι, καπως ετσι. Χωρις να μπορω να πω περισσότερα, μιλαω για αντισυμβατικες σχεσεις, εξω απο τα συνηθισμενα, με κοινωνικο στιγμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι, καπως ετσι. Χωρις να μπορω να πω περισσότερα, μιλαω για αντισυμβατικες σχεσεις, εξω απο τα συνηθισμενα, με κοινωνικο στιγμα.

    Το πιο μπαναλ το οποιο ερχεται στο μυαλο μου συνυφασμενο με κοινωνικη κατινοκατακραυγη ειναι οι παντρεμενοι ξερω γω, αλλα ειπες εξω απο τα συνηθισμενα οποτε ακυρο :P
    Και να σου πω την αληθεια με τρομαζεις... :P
    Τι μπορει να ειναι δηλαδη πια; Το μονο για το οποιο θα ειχε λογικη για εμενα να νιωθει καποιος ενοχες θα ηταν αν επροκειτο για συγγενη η για ανηλικο η για καποιον που δεν ειναι σε θεση τελοσπαντων να συγκαταθεσει συνειδητα λολ...
    Τα αλλα μου φαινονται μπουρδες...τι δηλαδη; Τεραστια διαφορα ηλικιας; Πλουσιος-φτωχος; Διαφορα θρησκειας, ρατσας; Ναι ολα αυτα ειναι εν δυναμει προβληματικα και αυτο που λεω στο προηγουμενο μηνυμα μου ισχυει...εχει πιθανοτατα ζορι η κατασταση. Αλλα εσυ αποφασιζεις αν αξιζει το ζορι η οχι.
    Αλλα γιατι να νιωθει κανεις ενοχη για οτιδηποτε απο αυτα; Ουσιαστικα αν μιλαμε για διαφορετικοτητα ξερω γω; Δεν κολλαει η ενοχη εκει...πραγματικα δε ξερω τι να σκεφτω αλλα τοσο γενικα που το θετεις δεν μπορω να πω κατι επι του ουσιαστικου. Αμα θελεις στειλε μου πμ, αν οχι μεχρι εδω φτανει η φαντασια μου και ελπιζω καποιος με καποια απαντηση του να σε καλυψει :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ναι νεφελη εχει τυχει αλλα εγω βαζω ως γνωμονα την ηθικη δηλ.οσο και αν ημουν ερωτευμενη δεν θα μπορουσα να μπω ανάμεσα σε ζευγάρι μετα θα ζούσα με χίλιες δυο ενοχες εκτός και αν η αιτια που χωριζε ο αλλος δεν ημουν εγω

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πόση ενοχή τους περιβαλλει; Πόσο λάθος ή σωστό είναι να ζήσεις έναν μοναδικό έρωτα, όταν αυτός "δεν επιτρέπεται";
    Πώς πνίγει κανείς αυτά τα συναισθήματα και πώς γλιτώνει τον εαυτο του απο την επερχόμενη καταστροφή;
    Σας έχει συμβεί ποτέ να ερωτευτείτε αυτόν/αυτήν που δεν "πρέπει";
    ναι μια δευτερη ξαδερφη μου...!!! ημουν ερωτευμενος μαζι της...!! Δεν φταιω εγω, αλλα η αμορφια της!! Ηταν οπως το λες, ενας παρανομος και ανεκπληρωτος ερωτας....!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εγώ αγάπησα μία κοπέλα υγιή αλλά τις είπα ότι έχω πρόβλημα κι έτσι δεν έγινε τίποτα αλλά κ να ήθελε δε θα με ήθελε η οικογένεια της κι έτσι έπεσα σε κατάθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Take a break πιστευεις υπαρχει περιπτωση να μπεις σε ζευγαρι και να μην σου πει ο αλλος οτι εσυ δεν εισαι η αιτια; Εννοειται πως οσοι το κανουν πιστευουν πως δεν ειναι η αιτια, παντα οι ανθρωποι βρισκουν τροπο να εκλογικευουν κατι που διαφορετικα θα τους εκανε να μην αισθανονται καλα με τη παρτη τους.
    Και ναι υπαρχουν διαφορετικες περιπτωσεις, υπαρχουν αυτες που ολα ειναι οκ στο ζευγαρι και απλα ο αλλος κανει οτι να ναι γιατι ετσι, γιατι μπορει και απλα μετα τον συνεπαιρνει ο ενθουσιασμος και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που το αλλο προσωπο ειναι η αφορμη για να βγουν στην επιφανεια τα προβληματα που ηδη εχει το ζευγαρι, για να γινει το μπαμ. Αλλα ποιο ζευγαρι δεν εχει προβληματα και δεν εχει τα πανω και τα κατω του; Μπορει να βρεθεις ως τριτο προσωπο σε μια σχεση που περναει δυσκολη φαση αλλα διαφορετικα θα την ξεπερνουσε, ενω ετσι προσφερεις μια λανθασμενη διεξοδο σε αυτον που απιστει. Κλασικη περιπτωση σε περιπτωσεις τετοιου αμαν αμαν ερωτα ειναι αυτα που θα επρεπε να λεει στη γυναικα του ο αλλος να τα λεει στη γκομενα ως παραπονα για το ποσο δυστυχισμενος ειναι με τη γυναικα του και τι κακια/ξενερωτη/αδιαφορη η δε ξερω τι ειναι και αχ ποσο με καταλαβαινεις...αμα δεν του προσεφερες αυτη την επιλογη τι αλλη επιλογη θα ειχε; Περα απο το να αποκτησει επιτελους @@ και να τα πει εκει που πρεπει και να προσπαθησει αυτο που πρεπει; Και υστερα να παρει οτι δυσκολη αποφαση ειναι να παρει αν ειναι να την παρει αφου εχει εξαντλησει ολα τα μεσα; (Που καλο ειναι να τα εξαντλησει ειδικα αμα υπαρχουν παιδια στη μεση;) Θα επρεπε να το αντιμετωπισει αργα η γρηγορα. Οποτε για μενα απο οπου και να το πιασεις ειναι λαθος να εισαι το τριτο προσωπο...και δε το λεω απο ηθικη αποψη, ας την βαλουμε αυτην στην ακρη οπως την ξερουμε...Το λεω καθαρα απο το αν επωφελεισαι εσυ ως ατομο για τη παρτη σου η αν ζημιωνεσαι. Θα φερω το παραδειγμα που ηθελα να φερω πριν οταν ειπα πως οτι σπερνεις θεριζεις...στο συγκεκριμενο θεμα του να εισαι το τριτο προσωπο δεν εφαρμοζεται με την εννοια οτι α το καρμα θα σε καταστρεψει επειδη θα επρεπε να ντρεπεσαι ξερω γω και το αξιζεις...αλλα καθαρα με βαση τα γεγονοτα. Στατιστικα, πιθανοτικά καθαρα, μαλλον ειναι ανθρακες ο χρυσος. Τωρα εισαι με καποιον που αποδεδειγμενα ξερεις οτι:
    Δεν επικοινωνει αποτελεσματικα η καθολου στα ατομα που τα αφορα αμεσα το οποιο προβλημα εχει τι τον χαλαει, δεν εχει θεμα να σου κρυβει πραγματα και να παραπονιεται δεξια και αριστερα, δεν εχει προβλημα να λεει ψεμματα, μπορει να ειναι κρυψινους, μπορει να προσποιειται, αλλα να λεει και αλλα να σκεφτεται, γενικα μπορει ενα πρωι να ξυπνησει και να μη σε υπολογιζει οπως εκανε στη πρωτη του συντροφο. Δεν ειναι κανονας οτι θα συμβει, αλλα ειναι παιδιαστικο να θεωρεις πως τα μοτιβα συμπεριφορας καποιου που εχεις μπροστα στα ματια σου δεν θα στραφουν καποτε προς τα εσενα. Εκει παει το "λουσιμο". Και δε λεω οτι σωνει και καλα θα σε απατησει. Λεω οτι απλα θα ζεις με εναν δειλο ψευτη, αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβληματα στη κοινη σας ζωη και να μη το συνδεσεις καν ποτε με το πως τον γνωρισες...αυτο εννοουσα με το αρχικο μου μηνυμα λοιπον...
    Ναι πιθανοτατα υπαρχουν εξαιρεσεις, τι να σου πω, ισως αυτος ο παντρεμενος αντρας ειναι το αλλο σου μισο απο τις προηγουμενες ζωες σας και οι ωροσκοποι σας ταιριαζουν ιδανικα και βρηκατε την ευτυχια και ισως δεν θα φερθει οπως ειναι στο χαρακτηρα του να φερεται...θα αλλαξει χαρακτηρα και θα φερθει αλλιως οταν αντιμετωπισετε δυσκολια, που ολο και καποια θα αντιμετωπισετε...
    Προφανως εκει πονταρει οποιος χωνεται...αλλα ποσο μπορεις να πιστεύεις οτι εισαι η τοσο φανταστικη εξαιρεση; Ολοι πιστευουμε οτι ειμαστε η εξαιρεση σε ολα, κλασικη φραση οταν μας βρει συμφορα: "γιατι σε εμενα;..." Σε μενα; Πως εγω ειμαι η εξαιρεση εγω δε γινοταν να το παθω αυτο! ".
    Μπορει και να εισαι...εισαι; Δεν είσαι; Μαδα μαργαριτες...αυτοματη" τιμωρια" χωρις να χρειαζεται να πει τιποτα η κοινωνια, με τις υγιες σου :P

    Οποτε οπως βλεπεις δεν εχει να κανει με ηθικη το θεμα ουτε ενοχες...εχει να κανει με το οτι μονος σου μεσα απο τις επιλογες σου δημιουργεις τον παραδεισο η τη κολαση σου ειτε το συνειδητοποιεις ειτε οχι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •