τι τρεχει? ενδιαφερεται για μενα ή ειναι ιδεα μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    7

    τι τρεχει? ενδιαφερεται για μενα ή ειναι ιδεα μου?

    Γεια σας,
    Θελω την βοήθεια σας στο εξης θεμα: εδω κ αρκετο καιρο παω στο σ μαρκετ 1-2 φορες/εβδομας και παιρνω ενα συγκεκριμένο προϊόν απο τα ψυγεια οπου το ζητας και στο ζυγίζει η κοπέλα, το τυλιγει και στο δινει. Μετα απο 5-6 φορες μ εμαθε πια και ξερει τι θελω, προχτες που πηγα η κοπέλα ηταν σ αλλο ποστο και μολις μ ειδε που εμπαινα, μ λεει: ”α και σε σκεφτομουν, δεν εχει απο αυτο που παιρνεις τελείωσε, περιμενουμε να ερθει απο βδομαδα ισως ” κλπ. Η απορια μ ειναι η εξης: το σε σκεφτομουν που μ ειπε, εννουσε κατι? Του στυλ, πχ. Μωρό μ καλημέρα, σε σκεφτομουν ολη μερα! Ή απλα ειδα που τελειωσε το προιον και σε σκεφτηκα συνειρμικά?
    Εκεινη τη στιγμη χαμογελασα απο χαρα και ειπα "α ναι?" αλλα επειδη ειμαι ολιγο ντροπαλος και καπως αδεξιος σ' αυτα εκεινη τη στιγμη σταματησε το μυαλο και δεν ειπα κατι αλλο , πχ να την ρωτησω αν εννοει κατι, ή πως με σκεφτοταν. Κακως ομως, γιατι ισως και να το ειπε για να προκαλεσει συζητηση. Απο τοτε πηγα καποιες φορες για καποια ψιλοπραματα και σκεφτομουν να την ρωτησω, αλλα για κακη μ τυχη δεν την εβρισκα. Τωρα εχουν περασει καμια 10ρια μερες και χτες και σημερα που πηγα την ειδα εκει και καθως ψωνιζα την εβλεπα που πηγαινε απο δω κι απο κει, κι ηταν απασχολημενη και δεν ειπα τιποτα. Στο μαναβικο που προσπαθουσα με τη ζυγαρια εμφανίζεται αυτη και με εξυπηρετει σε χρονο μηδεν και φευγει παλι γρηγορα.(αυτο το λεω γιατι πολλες φορες αλλες κοπελες εκει τριγυρναν αδιαφορες) η συγκεκριμένη ειναι με ολους ετσι εξυπηρετικη ή μονο με μενα?, δεν ξερω.
    Δηλ απο τοτε 2 φορες που μ βοηθησε εκει στο μαναβικο, μ φαίνεται καπως πιο σοβαρη, αποτομη, σαν να την πειραξε κατι, ισως που δεν ειπα τιποτα τοτε. Βεβαια δεν ξερω αν εχει σχεση ή οτιδήποτε, αλλα οταν μ ειπε οτι μ σκεφτοταν φαινοταν αρκετα φιλικη, χαμογελαστη. Μηπως νομισε οτι την εγραψα που δεν ειπα κατι ή οτι δεν ενδιαφερομαι και ξενερωσε? Μηπως εκανε την αρχη και περιμενει να συνεχισω? Ενα γεια δεν θα μ ελεγε απο δω και περα οταν με βλεπει? Μηπως τελικα ολα ειναι ιδεα μου? Αλλα γιατι να πει οτι με σκεφτοταν, αν δεν υπαρχει λογος? Γιατι να πεις σε καποιον αγνωστο οτι τον σκεφτοσουν? Εσεις τι καταλαβαίνετε απο ολα αυτα? Αν την ρωτησω την επόμενη φορα, αν εννοουσε κατι, θα ειναι αργα? Μηπως νιωσει αβολα και παρεξηγηθει? Μηπως, μηπως, μηπως? Για δωστε τα φωτα σας please!! Πληροφοριακα, η κοπελα ειναι ωραια!!! Την σκεφτομαι συνεχεια, πρεπει να μαθω τι τρεχει! Αν θελετε προτεινετε μ και κανενα τροπο. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο κείμενο
    Last edited by Chris M.; 08-04-2017 at 21:33.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να την ρωτήσεις και να κάνεις θέμα με το σχόλιο που σου έκανε την προηγούμενη φορά.
    Αν δεν εννοούσε κάτι και ήταν κάτι αυθόρμητο καταλαβαίνεις οτι θα εκπλαγεί και θα έρθεις σε δύσκολη θέση.
    Αν πάλι εννοούσε, πιθανόν να την κάνεις να νιώσει αμήχανα ρωτώντας την ευθέως τι εννοούσε.

    Αντ' αυτού μπορείς για παράδειγμα να βρεις μια αφορμή για να πιάσεις κουβέντα και να καταλάβεις τις προθέσεις της.
    Δεν μπορείς να ρωτήσεις κάτι πχ για κάποιο προιον ή κάτι τέτοιο;
    Φρόντισε να είσαι ευγενικός και φιλικός μαζί της και αν δεις οτι ανταποκρίνεται τότε θα μπορούσες ίσως να της ζητήσεις το τηλέφωνο της ή να της προτείνεις κάποια έξοδο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύεις τόσο πολύ... Υπερβάλεις!
    Μπορείς απλώς την επόμενη φορά που θα την συνατήσεις, να την ρωτήσεις "τι κάνει" και να της πιάσεις την κουβέντα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Συμφωνω κι εγω οτι υπερβαλλεις.
    Ειναι μερικές δουλειες που εχεις τοση επαφη με κοσμο, οποτε σου βγαινει αυθορμητα να μιλας πιο οικεια.
    Σκεψου οτι καθημερινα μιλαει με τοσο πολυ κοσμο, φυσιολογικο δεν ειναι να ξερει τι αγοραζει ο καθενας και να προθυμοποιειται να εξυπηρετησει??
    Θεωρειται ατου για εναν πωλητη να εχει καλη επικοινωνια με τον κοσμο, να ειναι ευγενικος κλπ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Το τι παίζει θα το καταλάβεις από την εν γένει κατάσταση.
    Αν σου αρέσει πρόσεξε τις προθέσεις της όταν πας στο σουπερμαρκετ και θα καταλάβεις.....
    Αυτά τα πράγματα αιωρούνται στην ατμόσφαιρα και οι ενδιαφερόμενοι τα εισπράτουν.
    Οτι και να σου πούμε εμεις από το πληκτρολόγιο,λάθος θα είναι.

    Το να είσαι και εσύ ευγενικός μαζί της πάντως,όπως και να έχει είναι καλό!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    7
    Εχετε δικιο, η δουλεια αυτη απαιτει ευγενεια, επικοινωνια, φιλικη συμπεριφορα, κλπ αλλα η διαφορα ειναι οτι η συμπεριφορα των αλλων υπαλληλων φαινεται fake, βαρεμαρα και αρκετη αδιαφορια. Σε εξυπηρετουν γιατι ετσι πρεπει, ενω η συγκεκριμενη κοπελα δειχνει οτι το κανει επειδη το θελει, δηλ οπως θα εκανε καποιος σε εναν γνωστο του. Καμια φορα το μυαλο κανει παιχνιδια και αντι να δουμε τα πραγματα οπως ειναι, τα βλεπουμε οπως θα θελαμε να ειναι, δεν ξερω.

    Παντως, αν το ηλιθιο μυαλο μ δεν κολλαγε εκεινη τη στιγμη που μου ειπε "α και σε σκεφτομουνα", και ελεγα κι εγω "α ναι? και εγω σε σκεφτομουν" ή ισως " το αισθανθηκα και ηρθα", τωρα ολα θα ηταν πιο ευκολα, ισως να τα λεγαμε και να μαθαινα τι τρεχει και τι να κανω, ετσι δεν ειναι? Το κεφαλι μ ειναι για σπασιμο, ηταν σαν να μου ηρθε στο πιατο και εγω ο βλαξ κοιμομουν ορθιος. Τετοιες ευκαιριες συμβαινουν μια φορα στη ζωη.

    Ετυχε να διαβασω και αυτο το αρθρο: http://www.pillowfights.gr/ziteitai-...a-na-eipothei/
    και μου μπηκε η ιδεα ...
    Last edited by Chris M.; 09-04-2017 at 04:34.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν υπερβαλεις για μενα. Δεν λενε τιποτα τυχαια. Αν σ αρεσει κανε ντου χωρις ντροπες, πιθανο να εχεις ηδη αργησει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    πρεπει να πιασεις συζητηση μαζι της και να της δηλωσεις το ενδιαφερον σου, πριν αρχισεις να την σκεφτεσαι ακομα περισσοτερο και κομπλαρεις ακομα πιο πολυ.δεν ειναι αναγκη να της την πεσεις απλα θα ρωτησεις καποια πραματα πιο προσωπικα που μενει, με τι ασχολητε που θα παει πχ για πασχα κτλ αυτη εαν ενδιαφερεται θα στο ανταποδωσει και τοτε θα καταλαβεις και εσυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Δεν πιστεύω ότι αυτό που έκανε σήμαινε κάτι. Έχοντας δουλέψει σε θέση που συναναστρέφεται κόσμο, ναι εννοείται ότι θα είσαι πιο φιλικός σε έναν πελάτη που βλέπεις συχνά. Όταν βρίσκεις την ευκαιρία θα πεις μια κουβέντα παραπάνω. Εγώ θα αισθανόμουν άσχημα αν έλεγα σε κάποιον πελάτη Α σε σκεφτόμουν γιατί τελειωσε το προϊόν και αυτός έλεγε σε σκεφτόμουν κι εγώ. Γιατί η δικιά μου παρατήρηση αφορούσε το να τον εξυπηρετήσω και αυτός βρήκε την ευκαιρία να μου την πέσει. Not cool. Άρα μην αισθάνεσαι άσχημα που δεν ειπώθηκε αυτό, για μένα καλύτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θεωρω οτι υπερβαλλεις κ πολυ μαλιστα... οταν ειπε οτι σε σκεφτοταν, εννουσε ως πελατη κ τιποτα παραπανω... αν σε γουσταρε οταν θα σε εβλεπε θα στεκοταν κ θα σου ελεγε ενα καλημερα τι κανεις κλπ κλπ..
    εσυ αναφερεις οτι ειχε δουλεια κ πηγαινε πανω κατω κ περα δωθε...
    εννοειται δε λες τιποτα για το οτι σου ειπε οτι σε σκεφτοταν.. θα ηταν ακυρο εντελως κ θα την εφερνες σε δυσκολη θεση..
    πρεπει να ειναι χαμογελαστη κ εξυπηρετικη με τους πελατες..
    κ γω οταν παω στον μαναβη του σουπερ μαρκετ με ρωταει τι κανω κ ειναι χαμογελαστος, αυτο δεν σημαινει οτι με γουσταρει...!!
    ελεος!! θα σου ελεγα να χαλαρωσεις κ θα δει απο δω κ περα...
    αν πηγαινεις σουπερ μαρκετ κ οταν ειναι εκτος απο το ποστο της κ παει περα δοθε κ δεν δινει σημασια, τοτε ξερεις οτι απλα χαμογελασε κ σου ειπε οτι σε σκεφτοταν επειδη εισαι πελατης κ τιποτα παραπανω, αν δεις οτι μπαινεις μεσα κ σε δει κ ερθει προς εσενα για να σου μιλησει, τοτε μιλαμε για ενδιαφερον διαφορετικο απο κεινο του πελατη..αυτο δεν εγινε οποτε.. χαλαρωσε..
    δες πως θα παει απο δω κ περα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    7
    Και οι δικες σας αποψεις ειναι σωστες. Απλα σκεφτομαι το ενδεχομενο μηπως οντως ηθελε να πει κατι αλλα ισως να ντρεποτανε να προχωρησει και παραπερα και να κανει κατι παραπανω και πεταξε μονο αυτο περιμενοντας να δει πως θα αντιδρασω εγω. Δηλ. σκεφτηκε ή το πιανει και μπαινει κι αυτος στο παιχνιδι ή δεν το πιανει και τελειωνει εδω χωρις να εκτεθω παραπανω. Γιατι πολλες φορες βλεπουμε ατομα που μας αρεσουν και θα θελαμε να κανουμε κατι αλλα στο τελος δεν κανουμε τιποτα γιατι ντρεπομαστε ή οτιδηποτε αλλο. Και πολλες ευκαιριες χανονται ετσι.

    @anxious4ever χαχα! μπορει και να σε γουσταρει, δεν το ξερεις αυτο, δεν ξερουμε τι σκεφτεται ο καθενας αν δεν μας το πει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το οτι ομως ειπε οτι σε σκεφτοταν, ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι εννουσε, ποτε δεν μπορεις να μαθεις... δεν γινεται να ρωτησεις τωρα....
    περασε η ωρα που επρεπε να ρωτησεις... τωρα απλα πας κ βλεπεις..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Chris M. View Post
    Και οι δικες σας αποψεις ειναι σωστες. Απλα σκεφτομαι το ενδεχομενο μηπως οντως ηθελε να πει κατι αλλα ισως να ντρεποτανε να προχωρησει και παραπερα και να κανει κατι παραπανω και πεταξε μονο αυτο περιμενοντας να δει πως θα αντιδρασω εγω. Δηλ. σκεφτηκε ή το πιανει και μπαινει κι αυτος στο παιχνιδι ή δεν το πιανει και τελειωνει εδω χωρις να εκτεθω παραπανω. Γιατι πολλες φορες βλεπουμε ατομα που μας αρεσουν και θα θελαμε να κανουμε κατι αλλα στο τελος δεν κανουμε τιποτα γιατι ντρεπομαστε ή οτιδηποτε αλλο. Και πολλες ευκαιριες χανονται ετσι.

    ....
    ναι, μπορει και να σε γουσταρει, δεν αποκλειεται.
    δεν αποκλειεται ομως και το να σκεφτηκε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ " α, εκεινος ο πελατης μου ζηταει παντα αυτο το τυρι", χωρις καμια απολυτως αλλη προεκταση, ακριβως οπως στο ειπε.
    δεν αποκλειεται ακομα να ειναι δεσμευμενη και να μην ενδιαφερεται για γνωριμιες, η να ενδιαφερεται για γνωριμιες, αλλα να μην της αρεσεις σαν υποψηφιος.

    τωρα, το γιατι σε αποφευγει μετα το περιστατικο,
    δεν αποκλειεται να της φανηκε οτι την γειωνεις οπως ειπες κι εσυ, και να εκνευριστηκε,
    δεν αποκλειεται ομως και το να μην ηθελε τπτ η κοπελα, ενω εσυ χωρις να το καταλαβαινεις αρχισες να 'καρφωνεσαι" και να δειχνεις οτι την ψαχνεις με το βλεμμα η κατι θελεις και να της φανηκε περιεργο και να σε αποφευγει.

    επειδη τπτ απο τα παραπανω δεν αποκλειεται, και ειναι εντελως αντιθετα εμταξυ τους, καλο ειναι να μην αναφερθεις καθολου στο περιστατικο που σε 'σκεφτοταν" γιατι μπορει να ερθεις σε πολυ δυσκολη θεση με την απαντηση της.
    καλυτερα να κανεις εσυ την προσπαθεια σου να την πλησιασεις, ειτε με μια συζητηση , ειτε με μια προταση για καφε, κατι τετοιο.
    απο την ανταποκριση της θα φανει πολυ ευκολα αν ενδιαφερεται η οχι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    7
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο σαν αφορμη για να πιασω λιγο κουβέντα μαζι της ειναι να την ρωτησω για αυτο που επαιρνα, γιατι αν κανω πρόταση για καφε κι αρνηθει δεν θα χω μουτρα να ξαναπαω εκει. Το κακο ειναι οτι την πετυχαίνω σπανια εκει και μπορει να παρει μερες να την ξαναδω, οποτε η κατασταση γ@μιετ@ι απο μονη της. Τι θα μπορουσα να της πω, το οποιο θα την βαλει σε σκεψη οπως με εβαλε αυτη, μ' αυτο που ειπε, χωρις να νιωσει αβολα και να μην ερθω κι εγω σε δυσκολη θεση ???? Ωστε αν εννοουσε κατι να καταλαβει οτι δεν την γειωσα, και αν παλι δεν εννοουσε τιποτα, να μη χαλασει η κατασταση??? Απ οτι καταλαβα, αν καταλαβα σωστα η κοπελα ειναι θησαυρός, του στυλ κανε το καλο κι ας πεσει στο γιαλο, θα ειναι κριμα να νομιζει οτι την εγραψα σε περίπτωση που εννοουσε κατι.
    Last edited by Chris M.; 10-04-2017 at 19:09.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Chris M. View Post
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο σαν αφορμη για να πιασω λιγο κουβέντα μαζι της ειναι να την ρωτησω για αυτο που επαιρνα, γιατι αν κανω πρόταση για καφε κι αρνηθει δεν θα χω μουτρα να ξαναπαω εκει. Το κακο ειναι οτι την πετυχαίνω σπανια εκει και μπορει να παρει μερες να την ξαναδω, οποτε η κατασταση γ@μιετ@ι απο μονη της. Τι θα μπορουσα να της πω, το οποιο θα την βαλει σε σκεψη οπως με εβαλε αυτη, μ' αυτο που ειπε, χωρις να νιωσει αβολα και να μην ερθω κι εγω σε δυσκολη θεση ???? Ωστε αν εννοουσε κατι να καταλαβει οτι δεν την γειωσα, και αν παλι δεν εννοουσε τιποτα, να μη χαλασει η κατασταση??? Απ οτι καταλαβα, αν καταλαβα σωστα η κοπελα ειναι θησαυρός, του στυλ κανε το καλο κι ας πεσει στο γιαλο, θα ειναι κριμα να νομιζει οτι την εγραψα σε περίπτωση που εννοουσε κατι.
    και νομιζα οτι εμεις οι γυναικες υπεραναλυουμε τοσο πολυ συμπεριφορες και οι αντρες ειστε πιο cool...
    προσπαθησε να καταλαβεις... αυτη η συμπεριφορα μπορει να σε κολακευει, να σε κανει να νιωθεις το κατι παραπανω, μπορει να εμπιπτει στην περιοχη του αθωου φλερτ, αλλα ως εκει! φιλικη, καταδεκτικη, ευγενικη συμπεριφορα ειναι του πωλητη που προσπαθει να εξυπηρετησει τον πελατη που πληρωνει - τοσα σεμιναρια συμπεριφορας τους κανουν!
    ολοι-ες εδω θα μπορουσαμε να σου πουμε απειρα τετοια παραδειγματα απο την καθημερινοτητα μας! δεν ειναι το φλερτ με το κατι παραπανω, που διεκδικει χωρο διπλα σου, που θα σε κανει να πεις Ω με γουσταρει ΝΑΙ θα κανω ντου.
    Δες το σαν ενα φιλικο παρε-δωσε αναμεσα σε πωλητρια-πελατη. Δεν κανεις παραγγελια σε μηχανη, με ανθρωπο συναναστρεφεσαι που δεν σε αντιμετωπιζει σαν τσεπη αλλα προτασσει τα ζητουμενα σου για να εισαι ο ικανοποιημενος πελατης.

    Εσυ τωρα πως να φερθεις που εχεις τη μυγα και μυγιαστηκες? ευγενικα, χαμογελαστα, cool και με χιουμορ! Αλλα μην εχεις προσδοκιες...το εχεις μεγαλοποιησει, προσγειωσου!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 110
    Last Post: 01-10-2023, 00:08
  2. ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ.......
    By Aerozol in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 30
    Last Post: 13-12-2018, 19:10
  3. είναι ιδέα μου ;
    By troxia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 19-12-2015, 09:55
  4. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 02:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •