zoloft
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: zoloft

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27

    zoloft

    καλησπερα παιδια!!τι αποψη εχουμε για το συγκεκριμενο φαρμακο??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το ειχα φτασει στα 200mg μεσα σε 15-20 μερες εκανα μανια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν έχει καμια σημασία πίστεψε με η γνώμη των αλλων για τα φάρμακα.

    Διαφορετικοί οργανισμοί,διαφορετική ανεκτικότητα,παρενέργειες κ παθήσεις για τον καθένα μας.

    Αυτό που πρεπει να ζυγισεις είναι τα θετικά αποτελεσματα απο την μια που μπορεί να εχεις με τις παρενέργειες κ τθ κ τις επιπτώσεις στην ποιότητα ζωής σου

    Τέλειο φάρμακο δεν υπάρχει,ουτε φάρμακο χωρίς παρενέργειες.

    Δοκιμάζεις,βλέπεις πως παει το πράγμα κ κανεις αλλαγές.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    27
    τι εννοεις εκανα μανια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Το zoloft το παιρνω 13 μηνες κ σε σχεση με αλλα αντικαταθλιπτικα για μενα ειναι το καλυτερο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Συμφωνω με τον serios

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    υπερβολικη ευφορια, υπερδραστηριοτητα, 1000 σκεψεις το λεπτο, ελλειψη αισθησης του κινδυνου, ευεξαπτη κλπ οπως στη διπολικη διαταραχη.ισως εφταιξε οτι το πηγαμε στη μεγιστη δοση σε πολυ μικρο διαστημα.
    βεβαια αυτο που λενε τα παιδια ισχυει.τον καθεναν τον πιανουν διαφορετικα.ειχα και μια βλαμενη γιατρο τοτε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν έχει καμια σημασία πίστεψε με η γνώμη των αλλων για τα φάρμακα.

    Διαφορετικοί οργανισμοί,διαφορετική ανεκτικότητα,παρενέργειες κ παθήσεις για τον καθένα μας.
    ς.
    Συμφωνω με serios , μενα δεν μου κανει απολυτως τιποτα στην κτθλψη ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    133
    Εγώ πάντως έχω να πω ότι δεν κάνει δουλειά το zoloft και μάλιστα δημιουργεί όπως προ αναφέρθηκε συναισθήματα υπερβολικής ευφορίας γιατί είναι συμβατικό φάρμακο και η συμβατική ιατρικη δεν μπορεί να αντιμετωπισει την καταθλιψη απλά την κανει πιο εύκολη για τους γύρο ανθρώπους για να μην υποφέρουν βλέποντας τον καταθλιπτικό να είναι κλεισμένος σε ένα δωμάτιο κτλ κτλ....Για αυτό αυτό που έχω να προτείνω είναι ομοιοπαθητική για όσους δεν ξέρουν είναι σαν την ιατρική απλά με φυτικά φαρμακα και όχι χημικά και ακόμη μεγάλη διαφορά είναι ότι η ομοιοπαθητική αντιμετωπιζει τα προβλήματα που εμφανίζονται στον άνθρωπο όχι απλά τα καταλαγιάζει για να του εμφανιστούν μετά χειρότερα...εγώ από πολύ μικρή κάνω ομοιοπαθητική και έχω να χρησιμοποιησω συμβατικό φάρμακο μια 10ετια σίγουρα εκτός από το τυπικό ντεπον...και αυτό που έχω να πω είναι ότι έχω αντιμετωπισει με ομοιοπαθητικη κρισεις πανικου, αγχωδεις διαταραχές, καθημερινές ίωσης, εκζεμα στα χέρια και από συγγενεις έχει θεραπεύσει επιλογχια καταθλιψη και άλλα πολλά...εγώ την προτείνω ανεπιφύλακτα την ομοιοπαθητικη με τηβ προϋπόθεση ότι ασκείται από έναν πολύ καλό ομοιοπαθητικο που ξέρει τι του γίνεται τηβ έχει σπουδάσει όχι κομπαγιανιτες κτλ γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί κομπαγιανιτες ομοιοπαθητικοι που καταστρέφουν τον κοσμάκη....
    Macgyver το ξέρεις ότι το υποστηρίζω πάρα πολύ αυτό για αυτό σου λέω άσε τα άλλα γιατί μόνο έτσι θα βοηθηθείς...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by sevaki119 View Post
    Macgyver το ξέρεις ότι το υποστηρίζω πάρα πολύ αυτό για αυτό σου λέω άσε τα άλλα γιατί μόνο έτσι θα βοηθηθείς...
    Αμα ηξερα καναν καλο ομοιοπαθητικο θα πηγαινα , αλλα δεν ξερω ομως κανεναν .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    133
    Υπάρχουν πάρα πολλοί ομοιοπαθητικοι στις μεγάλες πόλεις ειδικά στην Αθήνα μπορείς να ψάξεις... άλλωστε υπάρχει και όμιλος ομοιοπαθητικων ή κάτι τέτοιο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by sevaki119 View Post
    Υπάρχουν πάρα πολλοί ομοιοπαθητικοι στις μεγάλες πόλεις ειδικά στην Αθήνα μπορείς να ψάξεις... άλλωστε υπάρχει και όμιλος ομοιοπαθητικων ή κάτι τέτοιο...
    Aυτο δεν εξασφαλιζει την αποτελεσματικοτητα τους .......και δεν νομιζω οτι η ομοιοπαθητικη εχει αποτελεσμα σε ολες τις ασθενειες ....................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    σε μενα, η δραστικη ουσια του ζολοφτ μου δημιουργησε μετα απο 2-3 μηνες χρησης τεραστια, τρομερη νυστα...να μην μπορω να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα! με αποτελεσμα να μου δωσει ο γιατρος και ενα συμπληρωματικο αντικαταθλιπτικο, διεγερτικο...
    απο διαθεση δεν πεταω και απο τη χαρα μου, ισα ισα με κραταει να μην πεφτω ψυχολογικα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aυτο δεν εξασφαλιζει την αποτελεσματικοτητα τους .......και δεν νομιζω οτι η ομοιοπαθητικη εχει αποτελεσμα σε ολες τις ασθενειες ....................
    Η ομοιοπαθητική έχει αποτελέσματα και σε ασθένειες που δεν έχει συμβατική γνωρίζω μέσα από το νοσοκομείο και από τον ομοιοπαθητικο που έχω μια περίπτωση με καρκίνο του μαστού που προς το παρόν παρόλο που το άτομο που δεν είχε καρκίνο δεν το γνώριζε για ένα χρόνο δεν το είχε καταλάβει αλλά ο ομοιοπαθητικος το ειχε καταλαβει(για λόγους ψυχολογικούς δεν το είπε στον ασθενή) και το αντιμετώπιζε ήδη...Λοιπόν όταν πήγε αυτός ο ασθενής στο νοσοκομειο και έκανε εξετάσεις οι γιατροι βρήκαν τον όγκο αλλά δεν μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί ο όγκος ενώ φαινόταν ότι ήταν 1 χρόνου και δεν είχε μεγαλώσει και δεν είχε κάνει μετάσταση σε άλλα όργανα...Ακομη δεν μπορούν να το εξηγήσουν και αυτό γιατί οφείλεται στην ομοιοπαθητικη. Αυτός ο ασθενής ήδη βρίσκεται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση δουλεύοντας με τον ομοιοπαθητικο για να καταστρέψουν τον όγκο και θα τα καταφέρει χωρίς χημειοθεραπεια και εγχείρηση...Επίσης έχει γιατρεύει αυτισμό σε παιδί 13 χρονών, σχιζοφρένεια και άλλες πολλές ασθένειες με ομοιοπαθητικη..άρα απο.οσο κατάλαβες η κατάθλιψη για την ομοιοπαθητικη αντιμετωπιζετε 100%
    Από εκεί και πέρα αν απορείς γιατί δεν προωθούν την ομοιοπαθητικη εφόσον μππρει να κάνει όλα αυτά: 1.τα φαρμακα κατά μιας ασθένειας κοστίζουν περισσότερο από όσο νσ τηβ θεραπεύσεις (οπως καρκίνος) 2. Οι φαρμακευτικες ομοιοπαθητικες εταιρίες δεν συνεργάζονται με τις συμβατικές άρα οι συμβατικές όντας και περισσότερες τις καλύπτουν
    Τέλος είναι γεγονός ότι η βασιλική οικογένεια της Αγγλίας ενώ μπορεί με τα λεφτά και τη θέση που έχει να πάει στο καλύτερο νοσοκομειο και να πάρει το καλύτερο φάρμακο κάνει ομοιοπαθητικη εδώ και πάρα πολύ καιρό. Και ακόμη στην Αυστρία που ξέρω κάνουν ομοιοπαθητικη στα νοσοκομεία και μόλις γεννιέται ένα μωρό τους δίνουν τους γονεις οδηγίες με ένα βαλιτσάκι με ομοιοπαθητικα φαρμακα για μα τα χρησιμοποιησουν σε έκτακτες ανάγκες για τα παιδιά τους. Αλλά και στην Αμερική ή ομοιοπαθητικη είναι κλάδος της ιατρικής τους και μπορούν οι πολίτες να.πανε σε ομοιοπαθητικο αντί σε γιατρό χρηματοδοτοντας τους το κράτος...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Το zoloft με βοήθησε πολύ με το άγχος και τις κρίσεις πανικού, παίρνω τη δόση των 100 mg.Αλλά δεν με βοήθησε καθόλου με τις αλλαγές στη διάθεση και ο γιατρός μου πρόσθεσε olanzapine.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ZOLOFT
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 01-06-2014, 11:52
  2. zoloft
    By Katerinaaaaaaaaaa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-12-2013, 23:01
  3. ZOLOFT
    By Eleni Morfid in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2012, 14:38
  4. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 13:21
  5. Zoloft
    By tanzapfel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-2008, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •