Επέστρεψε η δυσπνοια.. και με ταλαιπωρεί..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    4

    Επέστρεψε η δυσπνοια.. και με ταλαιπωρεί..

    Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεο μελος εδω, και αναζητώ κάποιου είδους βοηθεια. Ειχα περασει στο παρελθόν απίστευτη δυσπνοια λογω άγχους , για 2 ολόκληρα χρονια. Με βασάνιζε ενα προσωπικο θεμα με τον ανθρωπο μου το οποιο οταν λύθηκε, μου περασαν ολα. Ξαναπέρασα αργοτερα φαση στη δουλεια και με επιασε δυσπνοια αλλα μου περασε συντομα. Πλεον , παντρευτήκαμε, καναμε ενα παιδακι, και με ξανα επιασε η ιδια φρικτη δυσπνοια εδω και δυο ημέρες. Ξερω οτι για να μου περασει , πρεπει παλι να λυθούν τα προβληματα που μου την προκαλούν. Ομως, μπορει καποιος που ειχε αναλογη εμπειρια με δυσπνοια πως την αντιμετώπισε; ειμαι ολη την ωρα με βαθιές ανάσες νιωθω οτι πνιγομαι, οτι καιει ο θωρακας και χασμουριέμαι διαρκως για να αναπνεύσω οσο θελω. Ειδικα το βραδυ επιδεινώνεται. Δεν αντεχεται. Μου χαλαει τη ζωη και δεν μπορω να χαρω το μωρακι μου.... μου περασε απο το μυαλο να παρω καποιο ηρεμιστικό ομως αλλαξα γνωμη αμεσως γιατι θηλαζω και απο οσο ξερω απαγορεύονται τέτοιου είδους φαρμακα..... ευχαριστω προκαταβολικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Ειχα περασει στο παρελθόν απίστευτη δυσπνοια λογω άγχους , για 2 ολόκληρα χρονια

    ειναι ιατρικα αποδεδειγμενο η εσυ το λες οτι ετσι ειναι λογω αγχους;;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    4
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση. Οχι δεν εχω παει ποτε σε ψυχιατρο. Μια φορα μιλησα ελαφρως με μια γνωστη μου ψυχολόγο αλλα δεν μιλησαμε εκτενώς. Ομως εχω αποκλείσει αλλα προβληματα (πνευμονολογικά κλπ) και η πιο τρανταχτή απόδειξη οτι ειναι ψυχοσωματικό, ειναι οτι οταν σταματάνε τα "ζορια" μεσα μου μου φευγει! Ειχα να το αισθανθώ απο την τελευταια φορα που τράβηξα ζορι. Τις τελευταιες μερες εχω έντονη ένταση μεσα μου και αισθανομαι οτι θα σκασω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Αν παρεις λιγο αερολιν εισπνεόμενα μηπως σε βοηθήσει. Σου το λεω γιατι αυτη την περίοδο οι αλλεργίες θερίζουν και ισως επιδεινώνεται το προβλημα σου. Μηπως να ρωτούσες την γυναικολόγο σου αν μπορούσες να επερνες κατι ελαφρύ το βραδυ; ειναι κριμα να ταλαιπώρησε, εχεις να αντιμετωπίσεις το θηλασμο και υο μωρακι σου οποτε θελεις βοήθεια κατ εμε φαρμακευτική. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατι τα πέρασα . Ταλαιπωρήθηκα παρα πολυ. Ηρεμία και ολα θα περάσουν παντως. Ρωτά γυναικολόγο να σου πει .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν είναι ψυχολογικής φύσης η δύσπνοια μπορείς να δοκιμάσεις βαλεριανα ή πασιφλώρα σε κάψουλες που είναι πιο δραστικά.
    Πολύ καλό βότανο για δύσπνοια ψυχολογικής φύσεως είναι ο βασιλικός θα το βρεις σαν Holy Basil σε κάψουλες και το βγάζει η Himalaya και άλλες εταιρείες συμπληρωμάτων/βοτάνων...

    Σε εμένα ήταν αρκετά αποτελεσματικό..

Similar Threads

  1. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    By Christine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 25-05-2015, 21:51
  2. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 01:24
  3. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 08:19
  4. Επεστρεψε και τώρα τι γινεται ?
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 31-07-2006, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •