Τοξική φιλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22

    Τοξική φιλη

    Καλησπέρα και απο εμενα...
    Ηθελα εδω και καιρό να βρω κάπου να μιλήσω για το προβλημα μου το οποίο αφορά στη σχέση μου με την καλύτερη μου φίλη,η οποια το τελευταίο διάστημα εχει κλονιστεί αρκετά! Εχει γινει πολυ απαιτητική απέναντι μου,κάθε φορα με στήνει στα ραντεβού μας(ερχεται μετα απο ενα εικοσάλεπτο) με την πρόφαση οτι καθυστέρησε το λεωφορείο ή οτι ηταν κουρασμένη και άργησε να ετοιμαστεί... δεν της εχω κανει ούτε ενα παράπονο για αυτο ποτε! Μια φορα πρότεινα απο μονη μου να περάσω με το αυτοκίνητο να την παρω απο το σπιτι για να γλιτώσω την αναμονή στο σημείο συνάντησης μας και δε φτάνει που άργησε και την περίμενα απεξω,πλεον το θεωρεί αυτονόητο οτι θα την παίρνω και θα την γυρίζω σπιτι της μετα απο κάθε βόλτα που θα παμε! Διαμαρτύρεται για τα μερη που πηγαίνουμε,οτι τα βαριέται ή οτι δεν ταιριάζουν στα γουστα της ενω ποτε δεν εχει προσφερθεί να μου πληρώσει ενα μερος των εξόδων,πχ τη βενζίνη! Δεν ειναι σωστο που το λεω ομως έφτασα στο αμήν οταν της πρότεινα να βγούμε μαζι το βραδυ της Αναστάσης σε ενα μαγαζι και μου επιτέθηκε λέγοντας μου οτι δεν επιθυμεί να κανει πάντα αυτο που θελω εγω! Δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο με αντιμετωπίζει ετσι εδω και κάποιο διάστημα,η συμπεριφορά μου δεν εχει αλλαξει απέναντι της! Και παλαιότερα μου εκανε σκηνές για το οτι δεν συμπαθεί το φίλο μου τον οποίο εχει δει μονο μια φορα,απλα το μονο που εκανα ηταν να τους απομακρύνω και να αφιερώνω χρόνο ξεχωριστά στον καθένα! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως εκεινη μονίμως βρίσκει να μου επισημάνει λάθη στη συμπεριφορά μου και ποτε δε με αφηνει να της πω τι με ενοχλεί σε εκεινη,πιστεύει οτι ειναι σωστή και καταλήγει πως ετσι λειτουργεί και αν δεν της αρέσω,μπορω να παρω το δρόμο μου!

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Απο τη στιγμη που λες οτι σου επισημαινει συνεχως λαθη στη συμπεριφορα σου ενω εσυ νιωθεις οτι ανεχεσαι πολλα ελαττωματα της...καθεσαι κ τη περιμενεις ενω σε στηνει παρα πολυ ωρα συστηματικα κ πατε μονο οπου θελει αυτη...τοτε δν εισαι ευχαριστημενη..

    Σε μια αμοιβαια φιλια υπαρχει δοσιμο,ανεκτικοτητα στα ελαττωματα του αλλου, υποχωρησεις, κατανοηση και σεβασμος ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ....

    Αν αισθανεσαι πώς αυτα δεν σου τα παρεχει η φιλη σου και οτι εχεις φτασει σε σημειο να νιωθεις οτι δινεις περισσοτερα απο οσα παιρνεις τοτε θα πρεπει να αναθεωρησεις γ τη φιλη σου και για τη σχεση μεταξυ σας

    Αμα σου εχει πει τοσο ωμα "ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΔΝ ΑΛΛΑΖΩ Κ ΑΜΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ" τοτε νομιζω πως δεν τη νοιαζει αν σε χασει ουτε θα μπει στο κοπο ν αλλαξει για να μη σε χασει.....εγω δεν θα το ελεγα ποτε αυτο σε μια φιλη που την εκτιμω την υπολογιζω και τη θελω στη ζωη μου

    Και θυμησου..κακος φιλος δεν ειναι αυτος που κανει λαθη....αλλα αυτος που αρνειται να δει τα λαθη που εχει κανει κ μας στεναχωρουν και κατ επεκταση να προσπαθησει ν βελτιωσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by lullaby_ View Post
    Καλησπέρα και απο εμενα...
    Ηθελα εδω και καιρό να βρω κάπου να μιλήσω για το προβλημα μου το οποίο αφορά στη σχέση μου με την καλύτερη μου φίλη,η οποια το τελευταίο διάστημα εχει κλονιστεί αρκετά! Εχει γινει πολυ απαιτητική απέναντι μου,κάθε φορα με στήνει στα ραντεβού μας(ερχεται μετα απο ενα εικοσάλεπτο) με την πρόφαση οτι καθυστέρησε το λεωφορείο ή οτι ηταν κουρασμένη και άργησε να ετοιμαστεί... δεν της εχω κανει ούτε ενα παράπονο για αυτο ποτε! Μια φορα πρότεινα απο μονη μου να περάσω με το αυτοκίνητο να την παρω απο το σπιτι για να γλιτώσω την αναμονή στο σημείο συνάντησης μας και δε φτάνει που άργησε και την περίμενα απεξω,πλεον το θεωρεί αυτονόητο οτι θα την παίρνω και θα την γυρίζω σπιτι της μετα απο κάθε βόλτα που θα παμε! Διαμαρτύρεται για τα μερη που πηγαίνουμε,οτι τα βαριέται ή οτι δεν ταιριάζουν στα γουστα της ενω ποτε δεν εχει προσφερθεί να μου πληρώσει ενα μερος των εξόδων,πχ τη βενζίνη! Δεν ειναι σωστο που το λεω ομως έφτασα στο αμήν οταν της πρότεινα να βγούμε μαζι το βραδυ της Αναστάσης σε ενα μαγαζι και μου επιτέθηκε λέγοντας μου οτι δεν επιθυμεί να κανει πάντα αυτο που θελω εγω! Δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο με αντιμετωπίζει ετσι εδω και κάποιο διάστημα,η συμπεριφορά μου δεν εχει αλλαξει απέναντι της! Και παλαιότερα μου εκανε σκηνές για το οτι δεν συμπαθεί το φίλο μου τον οποίο εχει δει μονο μια φορα,απλα το μονο που εκανα ηταν να τους απομακρύνω και να αφιερώνω χρόνο ξεχωριστά στον καθένα! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως εκεινη μονίμως βρίσκει να μου επισημάνει λάθη στη συμπεριφορά μου και ποτε δε με αφηνει να της πω τι με ενοχλεί σε εκεινη,πιστεύει οτι ειναι σωστή και καταλήγει πως ετσι λειτουργεί και αν δεν της αρέσω,μπορω να παρω το δρόμο μου!
    Αν επρόκειτο για μια απλή φίλη ή γνωστή θα σου έλεγα να απομακρυνθείς με συνοπτικές διαδικασίες χωρίς πολλά πολλά.
    Επειδή μιλάς όμως για την καλύτερη σου φίλη και καταλαβαίνω πως έχεις επενδύσει σε αυτή τη φιλία θα σου πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρία προσπαθώντας να κάνεις μια κουβέντα μαζί της.
    Όλα αυτά που έγραψες εδώ η φίλη σου τα ξέρει; Της έχεις μιλήσει για αυτά που σε ενοχλούν και για το πως νιώθεις;
    Λες πως αυτή η συμπεριφορά ειναι έτσι τον τελευταίο καιρό άρα μήπως της συμβαίνει κάτι που δεν ξέρεις; Όχι πως αυτό την δικαιολογεί αλλά καμιά φορά αν έχουμε δικά μας θέματα, με τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους γινόμαστε λίγο περίεργοι, δεν προσέχουμε την συμπεριφορά μας.

    Αν παρόλα αυτά μετά κι από την κουβέντα δεν δεις αλλαγή και συνεχίσεις να νιώθεις οτι σε υποτιμά και δεν σε σέβεται, τότε δεν σου μένει άλλη επιλογή από το να απομακρυνθείς. Ήδη το οτι λες πως για την σχέση σου είχε κάνει σκηνές (???!!!) δεν είναι καλό σημάδι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Παλια δηλαδη ηταν διαφορετικη και τωρα τελευταια αλλαξε?
    τι μπορει να εγινε και αλλαξε? μηπως κουραστηκε/ζηλεψε??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Η συμπεριφορα της απο ποτε αρχισε να αλλαζει?Υπαρχει περιπτωση να συμπιπτει χρονικα με τη περιοδο που ξεκινησες τη σχεση σου ??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by lullaby_ View Post
    Καλησπέρα και απο εμενα...
    Ηθελα εδω και καιρό να βρω κάπου να μιλήσω για το προβλημα μου το οποίο αφορά στη σχέση μου με την καλύτερη μου φίλη,η οποια το τελευταίο διάστημα εχει κλονιστεί αρκετά! Εχει γινει πολυ απαιτητική απέναντι μου,κάθε φορα με στήνει στα ραντεβού μας(ερχεται μετα απο ενα εικοσάλεπτο) με την πρόφαση οτι καθυστέρησε το λεωφορείο ή οτι ηταν κουρασμένη και άργησε να ετοιμαστεί... δεν της εχω κανει ούτε ενα παράπονο για αυτο ποτε! Μια φορα πρότεινα απο μονη μου να περάσω με το αυτοκίνητο να την παρω απο το σπιτι για να γλιτώσω την αναμονή στο σημείο συνάντησης μας και δε φτάνει που άργησε και την περίμενα απεξω,πλεον το θεωρεί αυτονόητο οτι θα την παίρνω και θα την γυρίζω σπιτι της μετα απο κάθε βόλτα που θα παμε! Διαμαρτύρεται για τα μερη που πηγαίνουμε,οτι τα βαριέται ή οτι δεν ταιριάζουν στα γουστα της ενω ποτε δεν εχει προσφερθεί να μου πληρώσει ενα μερος των εξόδων,πχ τη βενζίνη! Δεν ειναι σωστο που το λεω ομως έφτασα στο αμήν οταν της πρότεινα να βγούμε μαζι το βραδυ της Αναστάσης σε ενα μαγαζι και μου επιτέθηκε λέγοντας μου οτι δεν επιθυμεί να κανει πάντα αυτο που θελω εγω! Δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο με αντιμετωπίζει ετσι εδω και κάποιο διάστημα,η συμπεριφορά μου δεν εχει αλλαξει απέναντι της! Και παλαιότερα μου εκανε σκηνές για το οτι δεν συμπαθεί το φίλο μου τον οποίο εχει δει μονο μια φορα,απλα το μονο που εκανα ηταν να τους απομακρύνω και να αφιερώνω χρόνο ξεχωριστά στον καθένα! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως εκεινη μονίμως βρίσκει να μου επισημάνει λάθη στη συμπεριφορά μου και ποτε δε με αφηνει να της πω τι με ενοχλεί σε εκεινη,πιστεύει οτι ειναι σωστή και καταλήγει πως ετσι λειτουργεί και αν δεν της αρέσω,μπορω να παρω το δρόμο μου!
    και τι σε σταματαει απο το να τον παρεις???

    ειναι φανερο οτι η σχεση αυτη ειναι ΑΝΙΣΗ.
    σαφως και εχετε ισα δικαιωματα και θα επρεπε να φερεστε αναλογα η μια στην αλλη, αλλα εσυ δεν διεκδικεις κατι τετοιο και εκεινη, απλα το εκμεταλλευεται να πω? δεν ξερω κι αν ειναι εκμεταλλευση οταν εσυ δειχνεις τετοια παθητικοτητα και ανοχη.

    αν θελεις κατι να αλλαξει, θα πρεπει να το διεκδικησεις.
    πχ.
    δεν σου πληρωνει εξοδα ενω βαζεις παντα το αμαξι σου?
    πολυ ωραια. να σταματησεις να το βαζεις και να κινειστε με τον ιδιο τροπο και με τα διια εξοδα. μοιραστειτε ταξι η παρτε την συγκοινωνια.
    αργει ΠΑΝΤΑ 20λ στα ραντεβου και σου ειναι πλεον ανυποφορο?
    προειδοποιησε την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ, οτι δεν μπορεις να στηνεσαι τοση ωρα μονη σου να περιμενεις και την επομενη φορα αν δεν ειναι στην ωρα της θα αποχωρησεις.
    να το κανεις ομως.
    σου κανει κριτικη ενω δεν δεχεται η ιδια???? αυτο δεν καταλαβαινω καν τι θα πει.
    πως δεν το δεχεται δλδ? ξεκινας να της μιλας για κατι που αφορα στην συμπεριφορα της και στο απαγορευει?
    να της ζητησεις να ολοκληρωσεις οπως την ακους κι εσυ, η εναλλακτικα, την επομενη φορα που θα σου ασκησει κριτικη, να της πεις ξεκαθαρα οτι δεν δεχεσαι κριτικη απο ατομο που δεν το δεχετα και για τονε αυτο του.
    δεν εισια παιδακι να σε μαλωνει η δασκαλα, ισοτιμη σχεση εχετε.

    η φιλη σου δεν ειναι τοξικη.
    η σχεση σας δεν ειναι ισοτιμη και φταις οσο κι εκεινη γι αυτο.

    δεν σου κρυβω οτι αν τα κανεις ολα τα παραπανω μπορει και να στραβωσει και να φυγει, αλλα καποια στιγμη ρπεπει να επιλεξεις αν θες ισοτιμες σχεσεις πληρωνοτνας το κοστος η να κανεις τον καραγκιοζη στους φιλους σου για να μην δυσαρεστηθουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Απο τη στιγμη που λες οτι σου επισημαινει συνεχως λαθη στη συμπεριφορα σου ενω εσυ νιωθεις οτι ανεχεσαι πολλα ελαττωματα της...καθεσαι κ τη περιμενεις ενω σε στηνει παρα πολυ ωρα συστηματικα κ πατε μονο οπου θελει αυτη...τοτε δν εισαι ευχαριστημενη..

    Σε μια αμοιβαια φιλια υπαρχει δοσιμο,ανεκτικοτητα στα ελαττωματα του αλλου, υποχωρησεις, κατανοηση και σεβασμος ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ....

    Αν αισθανεσαι πώς αυτα δεν σου τα παρεχει η φιλη σου και οτι εχεις φτασει σε σημειο να νιωθεις οτι δινεις περισσοτερα απο οσα παιρνεις τοτε θα πρεπει να αναθεωρησεις γ τη φιλη σου και για τη σχεση μεταξυ σας

    Αμα σου εχει πει τοσο ωμα "ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΔΝ ΑΛΛΑΖΩ Κ ΑΜΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ" τοτε νομιζω πως δεν τη νοιαζει αν σε χασει ουτε θα μπει στο κοπο ν αλλαξει για να μη σε χασει.....εγω δεν θα το ελεγα ποτε αυτο σε μια φιλη που την εκτιμω την υπολογιζω και τη θελω στη ζωη μου

    Και θυμησου..κακος φιλος δεν ειναι αυτος που κανει λαθη....αλλα αυτος που αρνειται να δει τα λαθη που εχει κανει κ μας στεναχωρουν και κατ επεκταση να προσπαθησει ν βελτιωσει


    Πολύ σημαντικό αυτό πιστεύω. Και 'γω με την σειρά μου πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσετε με ειλικρίνεια και κατανόηση εφόσον πρόκειται για καλή φίλη. Εσύ για ποιο λόγο νομίζεις ότι άλλαξε η συμπεριφορά της; Μίλα της κι αν δεν αλλάξει αποχαιρέτησε την.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 29-08-2015, 23:39
  2. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
    By panos7wwe in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2014, 20:27
  3. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 15:16
  4. συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση
    By starfish in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2013, 16:53
  5. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •