εχει παρει κανεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    εχει παρει κανεις

    olanzapine?Μου το έγραψε ο γιατρός μετά από 3 μήνες που παίρνω zoloft χωρίς αποτέλεσμα γιατί έχω μη φυσιολογικές αλλαγές στη διάθεση,όμως μου είπε δεν έχω κυκλοθυμία.Δεν μου έχει πει τι έχω.Ξέρει κανείς σε ποιες περιπτώσεις το δίνουν και αν έχει παρενέργειες?Εγώ είμαι διστακτική στο να το πάρω και μου είπε αν θέλω να το παίρνω τις μέρες που δεν είμαι καλά και παρουσιάζω έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα και θα δούμε αν θα το συνεχίσουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μηπως ειναι olanzapine.. k οχι olapine?? δεν υπαρχει νομιζω τετοιο φαρμακο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μηπως ειναι olanzapine.. k οχι olapine?? δεν υπαρχει νομιζω τετοιο φαρμακο...
    Ναι anxious αυτό είναι βιάστηκα να το γράψω χαχαχαχα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α οκ..... δεν ξερω δεν εχω παρει ποτε, αλλα βλεπω στο νετ οτι ειναι σταθεροποιητης διαθεσης..
    (μαρεει να διαβαζω φαρμακολογια)...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    α οκ..... δεν ξερω δεν εχω παρει ποτε, αλλα βλεπω στο νετ οτι ειναι σταθεροποιητης διαθεσης..
    (μαρεει να διαβαζω φαρμακολογια)...
    Και εμένα το ίδιο.Αλλά δεν έχω καλή σχέση με τα φάρμακα γενικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ε ΚΑΛΑ ΠΑρτο κει χαμω να τελειωνεις... να εισαι ηρεμη, αλλωστε για παντα θα το παιρνεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Δεν ξέρω.Αγχώνομαι και για τις παρενέργειες.Δεν θέλω να φορτώσω τον εαυτό μου τζάμπα φάρμακα κιόλας.Αν τα εχει πάρει κάποιος η ξερει παραπάνω λεπτομέρειες ας γράψει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μάλιστα αντιψυχωτικο είναι το δίνουν στην ψύχωση θα κοιμάσαι όλη μέρα κ θα παχύνεις θα είσαι ήρεμη ναι αλλά μπορεί να γίνεις κ ζόμπι αν θεσ να το πάρεις πάρτο αλλά κάνε γυμναστική κ δίαιτα εγώ που τα κάνω αυτά δε φαίνεται ότι παίρνω φάρμακα αλλά δεν ξέρω άμα τα κόψω τι γίνεται πάντως κάποια στιγμή θα τα κόψω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ευχαριστώ για την απάντηση elis.Δεν θέλω καθόλου να παχύνω πάντως γιατί δεν χάνω εύκολα βάρος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πρώτον δεν είναι στο χέρι σου κ δεύτερον αυτά είναι τα συνιθησμενα κ τα πιο εύκολα τα δύσκολα είναι διαβήτης κ χοληστερίνη επίσης το ζυπρεξα πληρώνει διαιτολόγο να σ κάνει διατροφή άμα έχεις κονέ θα σ πουν αλλά πρέπει να είσαι χοντρός ψάξε zyprexa παρενέργειες και θα τα βρεις και στα αγγλικά side effects zyprexa
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Δεν ξέρω.Αγχώνομαι και για τις παρενέργειες.Δεν θέλω να φορτώσω τον εαυτό μου τζάμπα φάρμακα κιόλας.Αν τα εχει πάρει κάποιος η ξερει παραπάνω λεπτομέρειες ας γράψει.
    Να σου απαντησω εγω, καθως εμπλεξα ασχημα με αυτο το φαρμακο...κατ'αρχην ειναι αντιψυχωτικο!! Δηλαδη ''πρεπει'' να δινετε σε ατομα που πασχουν απο ψυχωση και μονο!!! Να το τονισω το ''πρεπει''!!! Μπορει να λειτουργησει και σαν μερικως σταθεροποιητης της διαθεσης, δηλαδη δεν θα εχεις αποτομες εναλλαγες διαθεσης, (κυριως για ατομα που πασχουν απο μανια) τελος, υποστηριζει οτι διορθωνει λανθασμενες πεποιθησεις.... απλα σε κανει ενα παιχνιδι στο μυαλο σου, κανενα φαρμακο δεν μπορει να διορθωσει τον τροπο σκεψης...

    Παμε στις παρενεργειες? Σε κανει να βαζεις βαρος!! Εγω εβαλα καμια 30 κιλα... Ουτε που το καταλαβα οτι επεμβαινει στην ορεξη τοσο εντονα και οτι ειναι απο αυτο... Σε θολωνει την σκεψη, σε κανει να μην σκεφτεσαι τιποτα και εισαι ενα απαθες συναισθηματικα ον, σε κανει μη λειτουργικο και προκαλει μυικη δυσκαμψυια, (θα νοιωθεις σαν να μην μπορεις να παρεις χερια και ποδια) Για μενα ενα απο τα χειροτερα φαρμακα που υπαρχουν, σε θεμα καταθλιψης.... Δεν ειναι αντικαταθλιπτικο, ειναι αντιψυχωσικο, για αυτο δεν ''πρεπει'' να δινετε σε ατομα καταθλιπτικα, δεν θα οφελησει σε καπου....

    Δεν ξερω με τι διαγνωση εχεις βγει, αλλα καλυτερα για μενα θα ηταν να επαξετασεις αν σου χρειαζονταο τετοια φαρμακα... Θα το διαπιστωσεις και μονη σου, οτι ειναι βαρια φαρμακα.... Αυτα!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειναι απο τα πρωτα φαρμακα που χορηγουν οι γιατροι.στα 5mg λειτουργει ως αγχολυτικο.σε μεγαλυτερες δοσεις δρα ως αντιψυχωτικο.ειχα βαλει 10 κιλα σε 2-3 μηνες.δε με βοηθησε.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Δεν ξέρω.Αγχώνομαι και για τις παρενέργειες.Δεν θέλω να φορτώσω τον εαυτό μου τζάμπα φάρμακα κιόλας.Αν τα εχει πάρει κάποιος η ξερει παραπάνω λεπτομέρειες ας γράψει.
    οταν εχεις ενα προβλημα διαθεσης κ συμπεριφορας, τοτε δεν ειναι τσαμπα το φαρμακο.. εφοσον η διαθεση αλλαζει τοσο ευκολα, λογικα θα θελει σταθεροποιητη, τωρα αυτο ειναι αντιψυχωτικο που δινει....
    εγω αν σου πω την αληθεια απλα θα τον ρωταγα το εξης " γιατρε...εφοσον χρειαζομαι σταθεροποιητη, για δε μου δινεις αντιεπιληπτικο τυπου τοπιραματη που κανει σταθεροποιηση κ προτιμας να μου δωσεις αντιψυχωτικο?"
    αυτο θα τον ρωταγα βασικα, μηπως να τον ρωτησεις κ συ?
    εγω προσωπικα , φροντιζω να διαβαζω αρκετα κ να ανημερωνομαι ωστε οταν παω στον γιατρο, συζηταμε μαζι τι προκειται να μου δωσει...
    πχ εγω πασχω απο γαδ κ κανω μειζονα καταθλιπτικα, δεν εχω μεταβολες διαθεσης ευκολες, ειμαι σταθερη, παω λοιπον με τρομερο στρες , με υποτροπη δλδ της γαδ κ μου λεει, θα παρεις λαντοζ κ λιγο αντιψυχωτικο να ηρεμησεις κ του λεω " μα γιατι αντιψυχωτικο που δεν εχω παρει ποτε στην ζωη μου κ οχι πχ ενα αντιεπιληπτικο που κανει αγχολυση? ή εστω ζαναξ? κ κει μου λεει " οκ οκ παρε λυρικα καλυτερα που δεν ειναι εθιστικο"...
    καταλαβες? κ γενικα κανω εναν διαλογο με τον γιατρο, επειδη ολα αυτα θα μπουν μεσα μου εχω δικαιωμα να ξερω κ να αμφισβητησω κ ολα...
    δεν ειμαι χαιβανι να παιρνω ο.τι αποφασιζει ο αλλος..μιας κ υπαρχουν κ αλλες εναλλακτικες γιατι οχι?
    μη ξεχναμε ο τι κ οι γιατροι παιρνουν ποσοστα απο την συνταγογραφιση φαρμακων.. κ προωθουν τα φαρμακα που τους προτεινουν οι φαρμακευτικες..
    γι αυτο επειδη παντα πιστευω οτι υπαρχουν εναλλακτικες, παντα με ευγενεια κ σεβασμο συζητω με τον γιατρο μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δεν ήξερα τι ουσία είναι όταν μου το εδωσε,μου είπε μόνο ότι θα μου σταθεροποιήσει τη διάθεση γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ απότομες και ανεξήγητες μεταβολές.Τώρα που είδα ότι είναι αντιψυχωτικό μάλλον πρέπει να τον ρωτήσω γιατί μου το έδωσε.Και οι παρενέργειες που μου αναφέρετε είναι πολλές.Απλά δεν με πιάνουν τα αντικαταθλιπτικά στη διάθεση μερικές φορές μου δημιούργησαν και πιο απότομες αλλαγές.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Να σου απαντησω εγω, καθως εμπλεξα ασχημα με αυτο το φαρμακο...κατ'αρχην ειναι αντιψυχωτικο!! Δηλαδη ''πρεπει'' να δινετε σε ατομα που πασχουν απο ψυχωση και μονο!!! Να το τονισω το ''πρεπει''!!! Μπορει να λειτουργησει και σαν μερικως σταθεροποιητης της διαθεσης, δηλαδη δεν θα εχεις αποτομες εναλλαγες διαθεσης, (κυριως για ατομα που πασχουν απο μανια) τελος, υποστηριζει οτι διορθωνει λανθασμενες πεποιθησεις.... απλα σε κανει ενα παιχνιδι στο μυαλο σου, κανενα φαρμακο δεν μπορει να διορθωσει τον τροπο σκεψης...

    Παμε στις παρενεργειες? Σε κανει να βαζεις βαρος!! Εγω εβαλα καμια 30 κιλα... Ουτε που το καταλαβα οτι επεμβαινει στην ορεξη τοσο εντονα και οτι ειναι απο αυτο... Σε θολωνει την σκεψη, σε κανει να μην σκεφτεσαι τιποτα και εισαι ενα απαθες συναισθηματικα ον, σε κανει μη λειτουργικο και προκαλει μυικη δυσκαμψυια, (θα νοιωθεις σαν να μην μπορεις να παρεις χερια και ποδια) Για μενα ενα απο τα χειροτερα φαρμακα που υπαρχουν, σε θεμα καταθλιψης.... Δεν ειναι αντικαταθλιπτικο, ειναι αντιψυχωσικο, για αυτο δεν ''πρεπει'' να δινετε σε ατομα καταθλιπτικα, δεν θα οφελησει σε καπου....

    Δεν ξερω με τι διαγνωση εχεις βγει, αλλα καλυτερα για μενα θα ηταν να επαξετασεις αν σου χρειαζονταο τετοια φαρμακα... Θα το διαπιστωσεις και μονη σου, οτι ειναι βαρια φαρμακα.... Αυτα!!


    Φιλε menis Το εκοψες εσυ τελικα ..? εισαι καλυτερα ..?

Similar Threads

  1. Εχει παρει κανεις το lyrica..??
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2017, 02:27
  2. Εχει παρει κανεις minitran ?
    By Night in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2014, 20:14
  3. CYMBALTA έχει πάρει κανείς?
    By Φένια in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-2011, 16:54
  4. venlasan εχει παρει κανεις σας???venlafaxine
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-2011, 14:31
  5. Εχει παρει κανεις dumyrox 100 ?
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 30-01-2010, 11:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •