αντικαταθλιπτικα εφ-ορου ζωης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17

    αντικαταθλιπτικα εφ-ορου ζωης?

    καλησπερα σας εχω την εξης απορια ..και αν καποιος γνωριζει θα θελα να μου απαντησει οσον αφορα καποιον ανθρωπο ο οποιος εχει ιστορικο στην οικογενεια με καταθλιψη δηλαδη κληρονομικη..και ειναι 22 χρονων με καταθλιψη και διαταραχη κρισεων πανικου 22 χρονων ,με αυξομειωσεις στη διαθεση και θλιψη πολλες φορες χωρις αιτια και 2 σοβαρες καταθλιψεις εννοω τεζα στο κρεβατι..ενα τετοιο ατομο ειναι σκοπιμο να παιρνει αντικαταθλιπτικα για πολλα χρονια για τυχον υποτροπη?η θεραπεια συντηρησης εστω χαμηλης δοσης αν αυτη αρκει για μακροχρονια χρηση..τι επιπτωσεις θα εχει στην υγεια?περα απ τις παρενεργιες του καθε φαρμακου ποσο επιβαρυνει την υγεια?ειναι ασφαλης η μακροχρονια χρηση?ολα αυτα βεβαια σιγουρα καθοδηγουμενα απο γιατρο..απλα ειχα μια κουβεντα χτες με μια φιλη και ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις,,ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τις ερωτησεις σου , ουτε ο καλυτερος ψυχιατρος δεν μπορει ναπαντησει , ουτε ξερει κανεις αν πρεπει να παιρνεις ισοβιως φαρμακα ...............παρε τωρα, και βλεπεις ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι θα συμφωνησω με τον μακ...
    παντα πας με την προοπτικη " θα παρω τωρα για κανα χρονο κ βλεπουμε"... κ απλα το κοβεις... κ χεζεσαι για λιγο πανω σου.. κ παρακαλας τον θεο να μη σου ξανασυμβει..
    αν σου ξανασυμβει σου ξαναδινουν φαρμακο το παιρνεις μετα για 1μιση - 2 χρονια... κ το ξανακοβεις κ παλι παρακαλας τον θεο να μη ξανασυμβει.
    Αν ξανασυμβει κ τριτη φορα συνηθως οι γιατροι σε πανε με φαρμακο στα 5 χρονια..
    κ το ξανακοβουν κ βλεπουν...
    αν ξακακανεις υποτροπη τοτε ξανα μανα φαρμακο αλλα εκει σου επισημαινει οτι πρεπει να το παιρνεις δια βιου..
    βεβαια υπαρχουν κ οι υποτροπες μεσα στην θεραπεια που αν συμβουν υπαρχει αναπροσαρμογη δοσης ή αλλαγη φαρμακου..
    εγω ανηκω στην τελευταια κατηγορια που περιεγραψα, δυστυχως, επειδη καθε χρονο κανω υποτροπη κ πεφτω κ γω τεζα στο κρεβατι, μου ειπε οτι πλεον παμε δια βιου..
    να σου πω την αληθεια, δεν ξερω αν θα δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελλον κ ουτε κ θελω να μαθω..
    θελω μονο να ζω την ζωη μου ομορφα, ηρεμα κ ωραια.. αλλωστε ολοι απο κατι θα φυγουμε..
    οσο διαρκεσει αυτο το ταξιδι που λεγεται ζωη, θελω να ειμαι οκ, σε ισορροποια κ να ειμαι λειτουργικη..
    μη σκεφτεσαι το μελλον θα αγχωθεις, σκεψου το τωρα, προσπαθησε να επενδυσεις σε οσα ζεις τωρα..
    παρε τα φαρμακα σου κ βλεπεις..
    ευτυχως ανηκω κ σε μια αλλη κατηγορια που οσο τεζα κ να ειμαι , με πιανουν χαμηλες δοσεις φαρμακου, οποτε 1 σκατοχαπο ειναι ...δεν γ@@μιεται...
    τοσο τσιγαρο εχω βαλει μεσα μου ενα σκατοχαπο θα με πειραξει??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να σου πω την αληθεια, δεν ξερω αν θα δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελλον κ ουτε κ θελω να μαθω..

    τοσο τσιγαρο εχω βαλει μεσα μου ενα σκατοχαπο θα με πειραξει??
    Εχεις μια εναν υγιη τροπο σκεψης ανξιους , θετικο , και πολυ σωστα , το τσιγαρο κανει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο τα χαπια που παιρνεις , που δεν ανηκουν στα βαρια ................ μακαρι να τοκοβες , οταν τοκοψε ο πατερας μου στα 50 του ( απο τα 25 του ) , που ηταν φουγαρο ,σενα χρονο ηταν αλλος ανθρωπος , κιειναι 91 τωρα , υγιης .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε δεν κοβεται ευκολα μακ........... κ γω στα 50 μου θα το κοψω!
    μολις θυμηθηκα οτι ειδα ενα ονειρο σημερα τραγικο, οτι ημουν σε ενα μερος με φιλου κ ημουν πολυ χοντρη κ στενοχωριομουν, ειχα σκασει που ημουν τοσο χοντρη κ ειχα λεει παχυνει απο το αντικταθλιπτικο!!!! κ ελεγα πωπω τι επαθα τοσα χρονια με το κωλοχαπο!!! σαν φαλαινα εχω γινει!
    κ καμια σχεση στην πραγματικοτητα... το εφεξορ που παιρνω δεν με εχει παχυνει καθολου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by despagglewn View Post
    καλησπερα σας εχω την εξης απορια ..και αν καποιος γνωριζει θα θελα να μου απαντησει οσον αφορα καποιον ανθρωπο ο οποιος εχει ιστορικο στην οικογενεια με καταθλιψη δηλαδη κληρονομικη..και ειναι 22 χρονων με καταθλιψη και διαταραχη κρισεων πανικου 22 χρονων ,με αυξομειωσεις στη διαθεση και θλιψη πολλες φορες χωρις αιτια και 2 σοβαρες καταθλιψεις εννοω τεζα στο κρεβατι..ενα τετοιο ατομο ειναι σκοπιμο να παιρνει αντικαταθλιπτικα για πολλα χρονια για τυχον υποτροπη?η θεραπεια συντηρησης εστω χαμηλης δοσης αν αυτη αρκει για μακροχρονια χρηση..τι επιπτωσεις θα εχει στην υγεια?περα απ τις παρενεργιες του καθε φαρμακου ποσο επιβαρυνει την υγεια?ειναι ασφαλης η μακροχρονια χρηση?ολα αυτα βεβαια σιγουρα καθοδηγουμενα απο γιατρο..απλα ειχα μια κουβεντα χτες με μια φιλη και ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις,,ευχαριστω!
    Καλημέρα φίλε/φίλη,

    Και εγώ στην ίδια κατηγορία ήμουν/είμαι απο όλους τους ψυχιάτρους θα έπρεπε να παίρνω αντικαταθληπτικά όλη μου την ζωή.
    Οικογενειακό ιστορικό πολύ έντονο καθώς χασαμε 2 άτομα απο καταθλιψη και το ένα ήταν η μητέρα μου...

    Και εγώ απο τα 16 κρίσεις πανικού και τα συναφή και πολλά επεισόδια μείζων καταθλιψης όπως τα λες τεζα στο κρεβατι ...

    Ουδέποτε δέχθηκα (ίσως στην αρχή μόνο) ότι όλο αυτό δεν είχε άλλα αίτια...
    Καταλάβαινα ότι με τα αντικαταθληπτικά απλά βουλωνα τα συμπτώματα και ισοπέδωνα κάθε πιθανο συναίσθημα...
    Είχα γίνει ο χειρότερος άνθρωπος για τα δικά μου δεδομένα πάντα...
    Ψυχρός, σκληρός, απόλυτος, ευέξαπτος, με πλασματική ψευτική αυτοπεποίθηση...

    Μετά απο έρευνα είδα ΠΟΣΑ πράγματα μπορεί να κρύβονται πίσω απο την καταθλιψη αλλά και πόσα φυτικά/βοτανικα συμπληρώματα υπάρχουν για την κατάθλιψη που πιάνουν πολλές φορές το θέμα πιο ολιστικά με λιγότερες παρενέργειες και χωρίς συμπτώματα εξάρτησης...

    Αν αναζητήσεις στο διαδίκτυο θα βρεις άπειρες προσεγγίσεις στο θέμα κατάθλιψη και στην αιτία του καθώς και εναλλακτικές λύσεις...
    Δυστυχώς θέλει αρκετό ψάξιμο και ακόμα περισσότερες δοκιμές στο τι θα σου κολλήσει τελικά....

    Αλλά σίγουρα είναι καλύτερο απο το να παίρνεις ένα χημικό φάρμακο με τις άπειρες δυνητικές παρενέργειες που απλά σου αλλάζει την προσωπικότητα και σε κάνει ένα άψυχο ον που απλά υπάρχει...

    Οκ ίσως για ένα διαστημα ήταν χρήσιμο σε εμένα αλλά δεν θα ήθελα να περασω όλη μου την ζωή έτσι...

    Μετά απο έρευνα στο διαδίκτυο μηνών, συζήτηση με γιατρούς, ψυχολόγους και πνευματικούς (ιερείς) πρόσφατα τα έκοψα μετά απο 2,5-3 χρόνια συνεχούς χρήσης...

    Ε είναι χειρότερο απο το να κόβεις τσιγάρο... τα στερητικά είναι απίστευτα...

    Σε 15-20 μέρες άρχισε να καθαρίζει το κεφάλι μου και είδα πως πολλά προβλήματα που είχα ήταν ουσιαστικα παρενέργειες των αντικαταθληπτικών από ξηροφθαλμία και θολή όραση μέχρι και ελλειματική προσοχή και κενά μνήμης, σκληρότητα, νεύρα ευερεθιστότητα και ανοργασμία...

    Τελικά όλα είναι θέμα θέλησης και μελέτης φυσικά γιατί αν δεν είχα έτοιμο το οπλοστάσιο μου με βότανα/συμπληρώματα να αντικαταστήσουν τα αντικαταθληπτικά και καλή υποστήριξη απο ψυχολόγο και 1-2 φίλους πιθανόν σε 1-2 με΄ρες θα τα χα ξαναρχίσει...

    Οπότε εγώ δεν θεωρώ πως υπάρχει άτομο που τα χρειάζεται εφ ορου ζωής απλά ένα άτομο που αποφασίζει να βολευτεί στα ψίχουλα που του πουλάνε τα αντικαταθληπτικά σε ένα τεράαστιο κόστος για την υγεία του την συνολικοτερη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Παναγιωτη αν έχεις κάποια σωματική δραστηριότητα δοκίμασε ηλεκτρολύτες εγγυημένο άκου τον παλιό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα των ηλεκτρολυτών παρόλα αυτά φαίνεταί απο τα πιο απλά - ασφαλή συμπληρώματα αθλητικά αλλά δεν ξε΄ρω κατα πόσον κάποιος που έχει μια σωστή ισορροπημένη διατροφη με αρκετά φρούτα-λαχανικά και μια πολυβιταμίνη θα ωφεληθεί απο έξτρα ηλεκτρολύτες...

    Προσπαθώ να έχω αρκετή δραστηριότητα μέσα στην ημέρα γιατί το σώμα μου το νιωθω σκουριασμένο αφού χρόνια κατάθλιψης με είχαν καθηλώσει...

    Πιο πολύ ω3 παίρνω για να ξεσκουριάσουν οι αρθρωσεις και να μην κάνω συνεχώς φλεγμονές (αυτό μου το είχε προτείνει και ο γυμναστής μου) και αργινινη γιατί έχω πολύ κακή και φτωχή κυκλοφορία του αίματος...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φλεγμονές κάνω κι εγώ από την κούραση τσάι χαμομήλι κάθε απόγευμα στη χειρότερη ντεπον και μην κολωνεισ πουθενά δώστου να καταλάβει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Πιο πολύ ω3 παίρνω για να ξεσκουριάσουν οι αρθρωσεις και να μην κάνω συνεχώς φλεγμονές (αυτό μου το είχε προτείνει και ο γυμναστής μου) και αργινινη γιατί έχω πολύ κακή και φτωχή κυκλοφορία του αίματος...
    http://www.capital.gr/health/3202555...ntentdiscovery

    Περι Ω3 ................παιρνω ανω των 1000 mg EPA .......οι ηλεκτρολυτες , ειναι ιχνοστοιχεια πολυτιμα για τον οργανισμο , αλλα χανονται μονο μετα απο κοπιωδη γυμναστικη ( ιδρωμα ) αλλιως δεν εχει και πολυ νοημα να παιρνεις ......... D3 οπωσδηποτε , και Β12 σε μεγαλουστικες δοσεις , δεν παθαινεις υπερβιταμινωση με Β ........μην ξεχναμε το πολυτιμο μαγνησιο , που ειμαστε ολοι ελλιπεις σε αυτο .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    http://www.capital.gr/health/3202555...ntentdiscovery

    Περι Ω3 ................παιρνω ανω των 1000 mg EPA .......οι ηλεκτρολυτες , ειναι ιχνοστοιχεια πολυτιμα για τον οργανισμο , αλλα χανονται μονο μετα απο κοπιωδη γυμναστικη ( ιδρωμα ) αλλιως δεν εχει και πολυ νοημα να παιρνεις ......... D3 οπωσδηποτε , και Β12 σε μεγαλουστικες δοσεις , δεν παθαινεις υπερβιταμινωση με Β ........μην ξεχναμε το πολυτιμο μαγνησιο , που ειμαστε ολοι ελλιπεις σε αυτο .....
    Ω3 πραγματικά είναι φυσικό αντικαταθληπτικό αλλα για να πετύχεις μια θεραπευτική δόση θέλεις ένα σκασμό λεφτά είναι αρκετά ακριβά...

    Β12 και b complex ποτέ δε με βοήθησαν αρκετά όπως επίσης και η βιταμίνη D (ίσως ξαναπαρω τον χειμώνα για να αποφύγω την SAD)...

    Μαγνήσιο σίγουρα έχει το μενού :-)

    Την μεγαλύτερη διαφορά από b complex b12 d και μαγνήσιο μαζί την είδα μετά απο ένα μήνα Ω3...
    Πρώτη φορά πήγα όμως σε τέτοιες δόσεις...
    Συνήθως έπαιρνα 2-3 κάψουλες και για μικρά διαστήματα...
    Πλέον παίρνω 6 κάψουλες ίσως και 7 κάθε ημέρα και πιστεύω αν το κόστος μου επετρεπε να ανεβω και αλλο στην δοσολογία θα είχα ακο΄μα μεγαλύτερα αποτελεσματα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post

    Την μεγαλύτερη διαφορά από b complex b12 d και μαγνήσιο μαζί την είδα μετά απο ένα μήνα Ω3...
    Πρώτη φορά πήγα όμως σε τέτοιες δόσεις...
    Συνήθως έπαιρνα 2-3 κάψουλες και για μικρά διαστήματα...
    Πλέον παίρνω 6 κάψουλες ίσως και 7 κάθε ημέρα και πιστεύω αν το κόστος μου επετρεπε να ανεβω και αλλο στην δοσολογία θα είχα ακο΄μα μεγαλύτερα αποτελεσματα
    Κι εγω Παναγιωτη εχω ανεβασει κατα πολυ τις δοσεις , και στην Β , στο μαγνησιο 500 mg , και 1500 mg EPA , και D3 , κατι γινεται ετσι , αλλα πραματι , κοστιζουν .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τα ω3 ειδικά αν θελεις καθαρό epa είναι πανακριβά...
    Εγώ παίρνω απλά ω3 κλασικά ανα καψουλα 180epa 120dha...

    Μαγνήσιο βοηθάει πολύ αλλά αναρωτιέμαι αν ειναι σωστό να ανεβάσω κ αλλο την δόση...
    Θα ήθελα γύρω στα 800μγ μαγνήσιο την ημέρα για να έχω αποτελέσματα στο άγχος...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Επίσης έχει πολύ μεγάλη σημασία ο τύπος του μαγνησίου και υπάρχουν άπειροι τύποι μαγνησίου...
    Το ασπαρτικό και το oxide είναι οι χειρότερες μορφές...
    Οτιδήποτε περα απο αυτό κατι κάνει...
    Το threonate θεωρείται κορυφαίο αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ακριβό...
    Μετά βλέπω το glycinate το οποίο δαγκώνει λίγο αλλα θεωρείται το πλέον απορροφήσιμο...

    Αν και πόση ζημια να κάνει το μαγνήσιο έστω και σε υψηλές δόσεις σε σχέση με την ζημια που κάνουν τα ψυχοφάρμακα...

Similar Threads

  1. Ένα κομμάτι της ζωής μου.
    By Μουχλαλούδα in forum Κακοποίηση
    Replies: 87
    Last Post: 30-01-2011, 02:27
  2. Flashbulb memory - Βοηθεια για μεταφραση ορου ψυχολογιας
    By padmini in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-2009, 16:58
  3. Αντικαταθλιπτικα: Έχουν χρόνο ζωής?
    By Wintertimes in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 03-03-2009, 00:10
  4. Μετάφραση του όρου "behavioral epistemology"
    By chchrist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-05-2008, 19:59
  5. Άρθρο για την κατάργηση του όρου της Σχιζοφρένειας
    By Eagle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 27-08-2007, 16:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •