ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ DNA ΓΙΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΕ ΙΨΔ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Δλδ ειναι απατη?κ μου φενεται πολυ καλος γιατρος μου ο μονος που ταιριαξα κ εχω αλλαξει πολλους γιατρους..δν μου φενεται να μ κοροιδευει
    Αυτα που σ δινει δεν μ φαινονται σοι ισως κ ο γιατρος σ θελει να σε τυρραναει ακομα γ να παιρνει λεφτα; δν ειναι ολοι καλοι κ επισης τα ενζυμα στο ηπαρ δν εχουνε να κανουν τοσο οσο οτι σ δειχνουν τ αλλα γονιδια τσπ

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αν μου τα εδινες εμενα θα μου έφτιαχνε αμεσως η ψυχική διάθεση...
    Ο γιατρος του μπορει να μην ξερει δεν ξερουν ολοι?αυτο.δεν.σημαινει οτι δεν ειναι αποτελεσματικες οι εξεξετασειςαν δεν ξερει καποιος να τις ερμηνευει σωστα!θελουν κ αυτα ενασχοληση δν ειναι απλο α διαβασα 2 πραγματα τωρα ξερω να ερμηνευσω τι θα τ δωσω κ τι.χρειαζεται.πιστευω επρεπε να του δωσει αναφρανιλ κ αν εχει προβλημα με ντοπα κανενα αντιψυχωτικο.κ προφανως τα γονιδια δν εχουν.φτασει.σε τελειο σημειο.να τα.δειχνουν ολα αρα ακομα θελει.πειραματα απλα πιο λιγα κ η θεραπεια ειναι πιο.στοχευμενη.δλδ εμενα τα ενζυμα στο ηπαρ βρηκαν ειναι καλα αν δεν.ηταν ?θα το ηξερες;θα χες πεοβλημα μελλοντικα με.το.συκωτι αυτα π κανετε ολοι τους ξερολες μερικοι χωρις.να εχετε ιδεα...δλδ!!εμενα πχ ο γιατρος μ ο κορυφαιος μ ελεγε εισαι καλυτερα μην μ λες τωρα με 5 λαντοζ π οπου το ειπα μ λενε οχι και 5 λαντοζ!!αλλα αυτος επεμενε ετσι θα φυγουν οι ιδεοληψιες κ τελεγα δν ειμαι καλα επεμενε πες μ πως θα καταλαβαινε κανεις ανρικςιμενικα αν ειναι αληθεια η αν εγω λεω οτι.ειμαι σκατα γτ θελω εγω να υποφερω οτι να ναι ο γιατρος λυπαμαι γ λογαριασμο του παιρνει.κ 100 ευρω ουτε καν την ωρα το.μισαωρο!!!!λυπαμαι!παρολα αυτα στη φιλη μ την εχει κανει καλα γτπροφανως εκεινη δν εχει πολλα πολλα κ την επιασαν ολες αυτες οι μαλακιες π τη φορτωσε αλλα αν καποιος εχει προβλημα σοβαρο εκει.φαινεται ο.γιατρος οχι σε αυτους π τους πιανουν τα φαρμακα

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Μου εξηγησε πως βαση καποιων ενζυμων στο ηπαρ βγαινουν τα αποτελματα δλδ στο τεστ λεει ποια ουσια μεταβολιζετε πιο γρηγορα απο τν οργανισμο μου και ποια οχι κ βαση αυτων βγαινουν τα αποτελεσμετα κατι τετοιο μ εξηγησε..
    Ο γιατρος σου πρεπει να ναι λιγο για τα μπαζα γτ δν εχει να κανει με τα ενζυμα αυτα σ δειχνουν κυριως αν εχεις προβλημα με το μεταβολισμο.των φαρμακων.μ φαινεται.δν.ξερει πηγαινε κ σε κανεναν αλλο.οπως μ τα.λες κ τα.ασχετα φαρμακα που δεν τα χω ξανακουσει που σ δινει κ το ζολοφτ π ειναι.οτι πιο.αχρηστο υπαρχει.εχει.θεμα φαινεται.ασχετος τελειως.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    και δωρεάν μπορω να πω οτι τα SNRI και τα τρικυκλικα (αν και παλια) ειναι δυνατοτερα και αποτελεσματικότερα. Αλλά αυτό και με ένα απλό search εδώ μεσα από εμπειριες θα το διάβαζες...
    Ναι δεν ξεραμε να καναμε πειραματα να διαβαζουμς το μακρυ κ το κοντο.του καθενος εδω μεσα εισαι σοβαρος.ρε.φιλε;;; μα τι.κυκλοφορουν;;επισης δεν ειναι.σιγουρος κανενας αν δεν σε πιανουν αυτο π κανουν ολοι οι γιατροι ειναι.συνδυασμος με αλλα αντικαταθλιπτικα κ παιζουν με τις δοσεις κανεις.δεν θα σε πηγαινε στα αντικαταθλιπτικα παλιοτερης γενιας μιλαω κ απο εμπειρια.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχω κανει κ γω αυτην τν εξεταση κ βρηκε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα δν με πιανουν τα αντικαταθλιπτικα γτ εχω προβλημα με ενα γονιδιο επισης μ βρηκε προδιαθεση για οψιμη δυσκινισια αν παρω για πολυ καιρο αντυψυχωσικα κ αλλα πολλα με βρηκε.. και τελικα μ εδωσε cybalta και wellbutrin αλλα δν βλεπω αποτελεσμα τα ιδια ειμαι...
    Επδ ειδα τα φαρμακα το.ενα εχει.να κανει παλι.με.τη σερετονινη η οποια λογικα δεν πιανει !!!τσπαντων κ το αλλο ειναι ατυπο αντικαταθλιπτικο που βοηθαει.στη διακοπη τ καπνισματος; παρε αναφρανιλ παιδακι μου αυτο κατα κοινη ομολογια ειναι το πιο.δυνατο χαρτι.κατα της ιψδ.επισης αν μ λες εχουκε τα ιδια αποτελεσματα εχεις.πολυ ντοπαμινη που σ δημιουργει σε σχεση με τους απλους ιδεοψυχαναγκαστικους τρελη εμμονη κ επιμονη σε αυτα π κανεις .αρα θελει.κ.αυτο μειωση ..που σ.τ.εχει.δωσει.αυτο;επισης πως γινεται κ.εγω στην dnalex εκανα εξετασεις κ μ βγηκαν 1800ευρω;κ καναμε σχεδον τα ιδια?στειλε μου ινμποξ εγω εκανα τα 11 απο τα 12 γονιδια που σχετιζονται με αντικαταθλθπτικα πιστευω ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Μ ΕΒΑΛΕ μονο αυτο γ την ιψδ για το αν σ πιανουν τα σσρι με τους υποδιχεις.ντοπαμινης αυτα βασικα και τα ενζυμα αν λειτουργουν καλα.τρ σ.μενα ειχε κ κτ αλλα γ εμφανιση οψιμης δυσκινησιας που μπορεις να τα κα.εις αν φανει οτι χρειαζεσαι αντιψυχωσικα κ γ το αν θα παρεις βαρος που παλι γ μενα δεν χρειαζονταν ελεος θα του τα ψαλλω τ γιατρου μ γτ εγω δν καθισα να τα ψαξω ολα βασικα δεν φφαιννταν στο ιντερνετ τι εχει να κανει το καθε ενα.οποτε την πατησα.ειχε γ ενα γονιδιο π σχετιζεται με αυξημενη αυτοκτονια που δεν με νοιαζει κιολας..!!π τ ειχα κ.αυτο ε και λοιπον?δν με βοηθαει καπου τσπαντων περιττα εξοδα απο ενα σημειο κ μετα.γ μενα 4 γονιδια ειναι αρκετα .α ναι.ειχε κ αλλο.ενα που σχετιζεται με διασπαση προσοχης κ ψυχωτικη καταθλιψη που ουτε αυτο το.ειχα τσπ εγινε τωρα κ τελος .το κακο ειναι οτι δεν.σε.διευκολυνουν ουτε.με δοσεις ουτε με τιποτα κ ειναι.δυσκολο αυτο μπαμ μπαμ να.δωσεις τοσα λεφτα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    κατα ομολογια ακομα και των ιδιων των ψυχιατρων που φτιαχνουν το DSM δεν γνωριζουμε τα αιτια των οποιων διαταραχων. Το τεστ dna ειναι προσπαθεια για να αποδειχθει η βιολογικη αιτια των ψυχικων/συναισθηματικων "διαταραχών" και η επιστημονικη βαση της ψυχιατρικης. Κατα επέκταση η αναγκαιοτητα των φαρμακων και των φαρμακευτικων εταιριων που δουλευουν για το καλό του "ασθενους".
    Μεχρι το τεστ αυτό αραγε δεν ειχε καμια επιστημονικη βαση; Και αν δεν ειχε τοτε σε ποια βαση κατασκευαζονταν τα φαρμακα;
    Η σχιζοφρενεια λενε οτι οφειλεται σε αυξημενη παραγωγη ντοπαμινης. Αλλες μελετες παλι εχουν βρει ανθρωπους με σχιζοφρενεια με επιπεδα ντοπαμινης τα ιδια με ανθρωπους που δεν εχουν...
    Το τεστ dna ειναι καθαρα μια απατη και οι γιατροι που τις κανουν προφανως απατεωνες
    Εσυ πρεπει να σαι πρωτον ανενημερωτος δευτερον δν εισαι γιατρος και τριτον εισαι ο κλασσικος τα ριχνω ολα εναντιον αυτων που θελουν να βγαλουν κερδος γτ αποκλειω να ναι οντως επιστημη κ οχι απλα να θελουν να βγαλουν λεφτα .μαλλον ετσι σκεφτεσαι κ εσυ μονο με λεφτα μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια γτ κ εγω εχω μελετησει πολλες περιπτωσεις π αλλοι λεγανε οτι το κανουν γ τα λεφτα και δεν ισχυει.θες μια;ολοι οι απολιτιστοι πρωτογονοι ανθρωποι λεγανε τα χαπια δεν λυνουν τιποτα ειναι ολα στο μυαλο.κ ομως αποκαλυφθηκε οτι δεν ειναι εμπρακτα εχω φιλη που ηταν χαλια κ εγινε καλα κ οχι μονο αυτη αλλα κ αλλοι π ξερω αρα αντιληψεις που ακουγα οτι οι ψυχιατροι θελουν να σε τρελανουν γ να παιρνουν κ αλλα λεφτα δεν ισχυουν.κατι τετοιο λες κ εσυ κ μαντεψε ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΛΑ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ σαν εσενα μεχρι εκει φτανει το φτωχο τους μυαλουδακι.κ λυπαμαι π εχουν κ αποψη κ επηρεαζουν τους αλλους που εχουν προβλημα βιολογικο κ μονο κ θελουν να βρουν την υγεια τους κ παιδευονται με τυπους σαν εσενα π λενε ολα ειναι στο μυαλο τιποτα δν ειναι αποδεδειγμενο κ μαλακιες ρε φιλε!επδ ενας π εχει σχιζοφρενεια δν εχει αυξημενη ντοπαμινη κ μπορει να ναι μια εξαιρεση δν αναιρει οτι οι αλλοι 99% που εχουν αυξημενη ντοπαμονη δν φταιει η ντοπαμινη βγαζεις βεβιασμενα κ αναληθη συμπερασματα τα χουμε κανει στην εκθεση αυτα ποτε τ επιχειρημα καποιου μπαζει κ δν οδηγειται με ασφαλεια στο συμπερασμα αλλα με αλμα λογικης.γι αυτο μοκκο.κ εγω τουλαχιστον πηγα κ δυο χρονια ιατρικη κ μιλαω εσυ τ εχεις παει;δυο χρονια στο ιντερνετ ψαχνωντας;ολοι το κανουν αυτο ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.ΚΑΙ Γ ΔΙΚΟ Σ ΚΑΛΟ.Δν ξερω τι εχεις αλλα οτι κ αν εχεις αν συμπεριφερεσαι ετσι δεν θα σαι ποτε καλα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Ο γιατρος του μπορει να μην ξερει δεν ξερουν ολοι?αυτο.δεν.σημαινει οτι δεν ειναι αποτελεσματικες οι εξεξετασειςαν δεν ξερει καποιος να τις ερμηνευει σωστα!θελουν κ αυτα ενασχοληση δν ειναι απλο α διαβασα 2 πραγματα τωρα ξερω να ερμηνευσω τι θα τ δωσω κ τι.χρειαζεται.πιστευω επρεπε να του δωσει αναφρανιλ κ αν εχει προβλημα με ντοπα κανενα αντιψυχωτικο.κ προφανως τα γονιδια δν εχουν.φτασει.σε τελειο σημειο.να τα.δειχνουν ολα αρα ακομα θελει.πειραματα απλα πιο λιγα κ η θεραπεια ειναι πιο.στοχευμενη.δλδ εμενα τα ενζυμα στο ηπαρ βρηκαν ειναι καλα αν δεν.ηταν ?θα το ηξερες;θα χες πεοβλημα μελλοντικα με.το.συκωτι αυτα π κανετε ολοι τους ξερολες μερικοι χωρις.να εχετε ιδεα...δλδ!!εμενα πχ ο γιατρος μ ο κορυφαιος μ ελεγε εισαι καλυτερα μην μ λες τωρα με 5 λαντοζ π οπου το ειπα μ λενε οχι και 5 λαντοζ!!αλλα αυτος επεμενε ετσι θα φυγουν οι ιδεοληψιες κ τελεγα δν ειμαι καλα επεμενε πες μ πως θα καταλαβαινε κανεις ανρικςιμενικα αν ειναι αληθεια η αν εγω λεω οτι.ειμαι σκατα γτ θελω εγω να υποφερω οτι να ναι ο γιατρος λυπαμαι γ λογαριασμο του παιρνει.κ 100 ευρω ουτε καν την ωρα το.μισαωρο!!!!λυπαμαι!παρολα αυτα στη φιλη μ την εχει κανει καλα γτπροφανως εκεινη δν εχει πολλα πολλα κ την επιασαν ολες αυτες οι μαλακιες π τη φορτωσε αλλα αν καποιος εχει προβλημα σοβαρο εκει.φαινεται ο.γιατρος οχι σε αυτους π τους πιανουν τα φαρμακα
    αν δεν το κατάλαβες που από το σεντόνι αυτό δείχνει έκανα χιούμορ.....

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αν δεν το κατάλαβες που από το σεντόνι αυτό δείχνει έκανα χιούμορ.....
    Δεν εκανες πλακα σε τιποτα διαβασε τι σ λεω.λες αλλου οτι δεν ξερεις αν δεν σ επιανουν τα σσρι θα πηγαινες σε αλλα θελει σκεψη;ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ αν δεν σε πιανει ενα σσρι η δυο δεν αλλαζει τα σσρι απλα αυξανει μειωνει δοσεις βαζει κ αλλα αντικαυαθλιπτικα γτ επικρατει η αποψη οτι μπορει ενα φαρμακο να μην σου κανει.(γτ καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος που εξηγειται απο τα γονιδια το οποιο ενα δειχνει οτι ο υποδοχεας π παιρνει σερετονινες υπολειτουργει αλλα τοτε δν ειχαν εξετασεις κ σ λεει καθε οργανισμος διαφερει !κ αλλα με ενζυμα π σ εξηγουν ποια φαρμακα μεταβολιζονται απο τα βασικα 5 ενζυμα π μεταβολιζουν τα φαρμακα που μπορει να υπαρχουν κ αλλα π δν τα εχουν βρει ακομα που να δειχνουν οτι δν σ κανει καποιο αλλα εχουν βρει τ βασικα οχι τα παραπλευρα.) αρα πας σε αλλο δλδ δοκιμαζεις οοολα τα αντικαταθλιπτικα κ οσοι συνδυασμοι υπαρχουν προτου πας σε αλλο εμενα ετσι μ εκαναν ενω δεν μ επιανε τπτ και θα συνεχιζαν να μ δινουν αντικαταθλιτπικα σσρι που δν υπαρχει υποδοχεας για σερετονινες οποτε οσο και να μ δωσουν δν θα γινοταν τιποτα!επιβαρυνω τσαμπα τον οργανισμο μ παω πισω κ θεραπεια δεν βλεπω ενω η ζωη προχωραει και εγω καθομαι να περιμενω να με πιασουν σσρι (που μπορει να κανει 2 μηνες τουλαχιστον το καθε ενα να πιασει)τα οποια δεν θα μ επιαναν ποτε αφου υπηρχε γεννετικο προβλημα. Κ ο υποδοχεας μ υπολςιτουργει τρελα!επειτα εχω θεμα ντοπαμινης με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη κανεις δεν σ δινει αντιψυχωσικο μονο σσρι.κ επδ καπου ειπες δν ξερουν ακριβως τον μηχανισμο λειτουργιας δεν τον ξερουν 100% φυσικα κ ξερουν πως λειτουργει το αντικαταθλιτπικο αλλο να μην ξερεις 100% να ειναι ενα 2-3% π δν γνωριζουν η δεν εχουν βρει ακομα κ αλλο να μην ξερουν 50% τι γινεται εχει διαφορα αλλα ολοι οι ασχετοι σαν εσενα ακουν ενα δν ειναι εξακριβωμενο απολυτως κ τ πανε στο αλλο ακρο αρα αφου τπτ δν ειναι τελειο ολα ειναι απατη ελεος!ποσο λαθος τροπος σκεψης γ οσους δν τους αρεσουν να σκεφτονται πολλα πολλα κ τ θελουν ολα ετοιμα ολα τελειαστο πιο δυσκολο κομματι τον εγκεφαλο!κ στο πιο δυσκολο τον οργανισμο π εχει τοσα γονιδια που μπορει κ αλλα να προκαλουν σχιζοφρενεια αλλα αυτο δν σημαινει οτι ενα απο αυτα δν ειναι η αυξημενη ντοπαμινη .οπως φωτια μπορει να προκαλεσουν πολλα υγρα αλλα αυτο δν σημαινει οτι το αυξημενο πετρελαιο πχ αν υπαρχει κ προκαλεσε φωτια επδ αλλες φωτιες δν εγιναν καθολου μ χρηση πετρελαιου δν ειναι το πετρελαιο μια αιτια που μπορει να δημιουργησει μεγαλη φωτια

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Και μ φαινεται δεν θα ξαναμπω εδω γτ νευριαζω λεει μια βλακεια ο μπακαντερ κ ο αλλος π εχει κανει εξετασεις τα πιστευει .ε ειστε αξιοι της μοιρας σας αν δν εχεις πιστη σ αυτο π κανεις κ ακους τον καθε αχλσχετο π σ πιπιλαει το μυαλο με μαλακιες αστο αξιζεις να υποφερεις εισαι αξιος της μοιρας σου!εκανες εξετασεις δν ειναι κοροιδια ανθρωποι εχουν δουλεψει γ να βγουν αυτα κ ερχεται ενας ακυρος κ τα αμφισβητει εξετασεις που γινονται με πανακριβα αντιδραστηρια κ ειναι προοδος της επιστημης κ εχει γινει γ να βοηθησει τον ανθρωπο και να γινει πιο επιστημονικη η θεραπεια απο το να κρινεις εσυ οπως σ καθε αλλη ασθενεια υπαρχουν εξετασεις εδω οχι.δν ειναι παραλογο να πας με το ενστικτο;τι εχεις κ τι δν εχει ο αλλος ;ειναι μια προσπαθεια να γινει κτ στην αρχη τ ακομα αλλα ειναι σημαντικο βημα κ ο αλλος καθεται κ σκεφτεται λες να αναι απατη ε;επδ τ το πε ενας π εχει κ καλα κανει κ πουλαει την τρελα του.αν δν εχει προβλημα καλα κανει ετσι τ λεει τ μυαλο τ να τα σκεφτεται κ να πειθει τον εαυτο τ υπαρχουν πολλοι τετοιο γιατροι με την ιδια αντιληψη οτι δν βοηθαν οι εξετασεις κ μ χαν δωσει οτι πιο ακυρη θεραπεια υπηρχε μ προκαλουσε μανιες αχρηστοι τελειως .εκτιμηστε τους επιστημονες μια φορα κ οχι τους κομπογιαννιτες π νομιζουν τ ξερουν ολα.!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Ναι δεν ξεραμε να καναμε πειραματα να διαβαζουμς το μακρυ κ το κοντο.του καθενος εδω μεσα εισαι σοβαρος.ρε.φιλε;;; μα τι.κυκλοφορουν;;επισης δεν ειναι.σιγουρος κανενας αν δεν σε πιανουν αυτο π κανουν ολοι οι γιατροι ειναι.συνδυασμος με αλλα αντικαταθλιπτικα κ παιζουν με τις δοσεις κανεις.δεν θα σε πηγαινε στα αντικαταθλιπτικα παλιοτερης γενιας μιλαω κ απο εμπειρια.
    Αν κατι ειναι μη σοβαρο και συμπληρώνω και επικίνδυνο ειναι η βιολογική/γονιδιακή αντιμετωπιση των συναισθηματικών και ψυχικών "διαταραχών".
    Λογική κατάληψη της αντιληψης αυτής είναι η υιοθέτηση της φαρμακοθεραπειας ως μόνης θεραπευτικής επιλογής και ο πλουτισμός και τα πειραματα των φαρμακευτικών εταιριών (και των ψυχιατρων) εις βάρος των "ασθενών".
    Είναι επίσης και η βαση για να προωθηθει πάλι το αισχος της ψυχοχειρουργικής (που την φερνουν πάλι στο τραπεζι μετα το σταματημα των λοβοτομών).
    Τα βιώματα όμως όπως και η ψυχή από οποια σκοπιά να την εννοεί κανεις δεν χειρουργούνται.
    Δεν ειμαι αντιθετος στους πειραματισμούς. Ουτε αρνουμαι οτι τα ssri δεν ειναι και αυτα αποτελεσματικά. Εχω κανει και ο ιδιος πειραματισμούς κατα βαση με ssri.
    Το οτι τα SNRI και τα τρικυκλικα ειναι αποτελεσματικοτερα των ssri δεν ειναι κατι που εβγαλα απο το μυαλό μου. Υπάρχουν καταθετημενες εμπειριες όπως και μελέτες. Αν οι 3 αυτες κατηγοριες φαρμακων έχουν διάφορες παρενεργειες αλλες σοβαρες αλλες όχι τόσο είναι άλλο θεμα συζήτησης. Προσωπικά αν και είμαι λειτουργικός σε πολλά κομματια της ζωής μου θα έλεγα οτι τα φαρμακα ούτε εμένα με πιανουν (εκτος ισως από τον σταθεροποιητή...)
    Οπως και να εχει ομως εαν διαβαζες και το αλλο σχολιο που εκανα θα εβλεπες οτι σχολιαζα το γεγονος οτι αφου ο xristoforos28 εχει δοκιμάσει τα ssri και δεν τον πιάνουν είναι φυσικό επακολουθο να δοκιμασει τα υπόλοιπα που εχουν απομεινει. Ε γι αυτο δεν χρειαζεται να δωσεις 800 ευρω για να κανεις εξετασεις ουτε να στο πει γιατρός. Κοινή λογική είναι.
    Last edited by black_adder; 15-04-2017 at 15:13.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Δεν εκανες πλακα σε τιποτα διαβασε τι σ λεω.λες αλλου οτι δεν ξ δημιουργησει μεγαλη φωτια
    χιουμορ εκανα με τα 800 ευρω. Οτι αν μου τα εδινε εμενα θα μου εφτιαχνε η διαθεση. Αν δεν το καταλαβαινεις οκ...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Και μ φαινεται δεν θα ξαναμπω εδω γτ νευριαζω λεει μια βλακεια ο μπακαντερ κ ο αλλος π εχει κανει εξετασεις τα πιστευει .ε ειστε αξιοι της μοιρας σας αν δν εχεις πιστη σ αυτο π κανεις κ ακους τον καθε αχλσχετο π σ πιπιλαει το μυαλο με μαλακιες αστο αξιζεις να υποφερεις εισαι αξιος της μοιρας σου!εκανες εξετασεις δν ειναι κοροιδια ανθρωποι εχουν δουλεψει γ να βγουν αυτα κ ερχεται ενας ακυρος κ τα αμφισβητει εξετασεις που γινονται με πανακριβα αντιδραστηρια κ ειναι προοδος της επιστημης κ εχει γινει γ να βοηθησει τον ανθρωπο και να γινει πιο επιστημονικη η θεραπεια απο το να κρινεις εσυ οπως σ καθε αλλη ασθενεια υπαρχουν εξετασεις εδω οχι.δν ειναι παραλογο να πας με το ενστικτο;τι εχεις κ τι δν εχει ο αλλος ;ειναι μια προσπαθεια να γινει κτ στην αρχη τ ακομα αλλα ειναι σημαντικο βημα κ ο αλλος καθεται κ σκεφτεται λες να αναι απατη ε;επδ τ το πε ενας π εχει κ καλα κανει κ πουλαει την τρελα του.αν δν εχει προβλημα καλα κανει ετσι τ λεει τ μυαλο τ να τα σκεφτεται κ να πειθει τον εαυτο τ υπαρχουν πολλοι τετοιο γιατροι με την ιδια αντιληψη οτι δν βοηθαν οι εξετασεις κ μ χαν δωσει οτι πιο ακυρη θεραπεια υπηρχε μ προκαλουσε μανιες αχρηστοι τελειως .εκτιμηστε τους επιστημονες μια φορα κ οχι τους κομπογιαννιτες π νομιζουν τ ξερουν ολα.!
    Εγω που εχω ρωτησει τον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν αξιζει η εξεταση!απο κει κ περα το αν νευριαζεις ειναι δικο σου θεμα!μπηκες σε ενα φορουμ κ θα ακουσεις διαφορετικες αποψεις!τζαντιζεσαι με αυτους που υποτιθεται τα ξερουν ολα αλλα κ εσυ δεν πας πισω!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Αν κατι ειναι μη σοβαρο και συμπληρώνω και επικίνδυνο ειναι η βιολογική/γονιδιακή αντιμετωπιση των συναισθηματικών και ψυχικών "διαταραχών".
    Λογική κατάληψη της αντιληψης αυτής είναι η υιοθέτηση της φαρμακοθεραπειας ως μόνης θεραπευτικής επιλογής και ο πλουτισμός και τα πειραματα των φαρμακευτικών εταιριών (και των ψυχιατρων) εις βάρος των "ασθενών".
    Είναι επίσης και η βαση για να προωθηθει πάλι το αισχος της ψυχοχειρουργικής (που την φερνουν πάλι στο τραπεζι μετα το σταματημα των λοβοτομών).
    Τα βιώματα όμως όπως και η ψυχή από οποια σκοπιά να την εννοεί κανεις δεν χειρουργούνται.
    Δεν ειμαι αντιθετος στους πειραματισμούς. Ουτε αρνουμαι οτι τα ssri δεν ειναι και αυτα αποτελεσματικά. Εχω κανει και ο ιδιος πειραματισμούς κατα βαση με ssri.
    Το οτι τα SNRI και τα τρικυκλικα ειναι αποτελεσματικοτερα των ssri δεν ειναι κατι που εβγαλα απο το μυαλό μου. Υπάρχουν καταθετημενες εμπειριες όπως και μελέτες. Αν οι 3 αυτες κατηγοριες φαρμακων έχουν διάφορες παρενεργειες αλλες σοβαρες αλλες όχι τόσο είναι άλλο θεμα συζήτησης. Προσωπικά αν και είμαι λειτουργικός σε πολλά κομματια της ζωής μου θα έλεγα οτι τα φαρμακα ούτε εμένα με πιανουν (εκτος ισως από τον σταθεροποιητή...)
    Οπως και να εχει ομως εαν διαβαζες και το σχολιο πριν ακολουθουσε θα εβλεπες οτι σχολιαζα το γεγονος οτι αφου ο xristoforos28 εχει δοκιμάσει τα ssri και δεν τον πιάνουν είναι φυσικό επακολουθο να δοκιμασει τα υπόλοιπα που εχουν απομεινει. Ε γι αυτο δεν χρειαζεται να δωσεις 800 ευρω για να κανεις εξετασεις ουτε να στο πει γιατρός. Κοινή λογική είναι.
    Οσο για αυτο π λες δν δοκιμασα πολλα ssri μονο ενα κ αμα δν εκανα το τεστ θα δοκιμαζα αλλα τοσα πολλα ssri για να δω ποιο μου τεριαζει στον οργανισμο μ..οποτε με το τεστ γλιτωσα τις δοκιμες και δν παμε στα τυφλα..επισης εδειξε οτι δν με πιανουν τα αντικαταθλιπτικα οποτε δν εχω μονο 2 επιλογες cybalata kai wellbutrin και μπορει κ remeron..επισης εδειξε οτι αμα επερνα effexor δν θα με πιανε μονο cybalta απο snri γιατι ο οργανισμος τν μεταβολιζει γρηγορα τν ουσια απο τ effexor και επρεπε να παρω τεραστιες ποσοτητες για να μ πιασει..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    joanna22 μπορεις να κατσεις ή να φύγεις κάνε ότι νομίζεις...
    Εσύ εκρινες οτι μια τετοια εξεταση θα σε βοηθησει. Την έκανες και καλα έκανες...
    Να ταυτιστώ όμως με τις απόψεις σου ; Εγω για το θεμα των εξετάσεων εχω διαφορετική αποψη πως να γινει... Ειναι δυνατόν να συζητάμε με τους ανθρωπους γύρω μας μόνο αν συμφωνουμε μαζί τους; Ή να τσατιζόμαστε μαζί τους ή με τον εαυτό μας επειδή τα πράγματα τις περισσότερες φορες για να μην πω σχεδόν ολες δεν γινονται οπως εμεις τα έχουμε ταξινομημενα και οργανωμένα μεσα στο μυαλό μας; Προσωπικά και ψυχαναγκασμούς εχω και η προσωπικότητα μου εχει πολλά ψυχαναγκαστικά στοιχεία.
    Ναι ειμαι από τους κλασικούς εκείνους ανθρώπους που δεν δεχεται να κερδοσκοπούν άλλοι (επιστημονες με ή χωρίς εισαγωγικά) εις βαρος της υγείας μας.
    Όπως επίσης είμαι από τους ανθρώπους που θεωρούν απαραδεκτο το γεγονός να...σταματαει το ενδιαφέρον του ψυχιάτρου ή ψυχολόγου για τον "ασθενή" του, οταν δεν εχει να του πληρωσει τις συνεδρίες.
    Προσωπικά είμαι υπερ ενος δημόσιου και δωρεάν συστήματος υγείας.Ας μην το αναλυσουμε γιατι θα τραβηξει πολύ και τα μεγαλα σχολια δεν βοηθανε...
    Το αν η ψυχιατρική εχει επιστημονική βαση ή οχι ειναι κατι που ακομα και οι ψυχιατροι το αμφισβητουν και δεν αναφερομαι απαραίτητα μόνο στους ψυχιατρους που ανήκαν ή ανήκουν στο χώρο της "αντιψυχιατρικής". Παρ' όλα αυτά δεν σημαίνει ότι δεν ακουω την αποψη ενος ψυχίατρου ή οτι δεν τους επισκεπτομαι.
    Για τους παράγοντες που προκαλούν τις διαταραχές υπαρχουν διαφορες αποψεις. Ειναι η αποψη όλα να θεωρουνται οτι ωφείλονται σε βιολογικες δυσλειτουργίες, αυτη των ψυχοκοινωνικών επιδρασεων, του περιβαλλοντος, των στρεσογόνων γενονότων. Ή ο συνδυασμός όλων αυτών μαζί. Κρινω λοιπόν οτι ναι οποιος ειδικος εχει την πρωτη αποψη θελει να τα κονομήσει. Νομίζω να επαναλαβω παλι οσα εχω αναφερει σε προηγουμενο σχολιο δεν εχει νοημα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Οσο για αυτο π λες δν δοκιμασα πολλα ssri μονο ενα κ αμα δν εκανα το τεστ θα δοκιμαζα αλλα τοσα πολλα ssri για να δω ποιο μου τεριαζει στον οργανισμο μ..οποτε με το τεστ γλιτωσα τις δοκιμες και δν παμε στα τυφλα..επισης εδειξε οτι δν με πιανουν τα αντικαταθλιπτικα οποτε δν εχω μονο 2 επιλογες cybalata kai wellbutrin και μπορει κ remeron..επισης εδειξε οτι αμα επερνα effexor δν θα με πιανε μονο cybalta απο snri γιατι ο οργανισμος τν μεταβολιζει γρηγορα τν ουσια απο τ effexor και επρεπε να παρω τεραστιες ποσοτητες για να μ πιασει..
    παω πασο αυτο που καταλαβα οταν εγραψες οτι δεν σε πιανουν ειναι οτι τα εχεις δοκιμασει. Μην σταματησεις όμως τους πειραματισμους επειδη μια εξεταση "εβγαλε" οτι σου κανει το ενα και οχι το άλλο. Ειναι κουραστικοί ολοι αυτοι οι πειραματισμοι αλλά δεν νομιζω οτι γινεται κατι άλλο. Το wellbutrin παντως εκτος από τους πονοκεφαλους που προξενει είναι κινητοποιητικό. Το δοκιμασα στο πρόσφατο παρελθον και βοηθησε τουλαχιστον να σηκωνομαι απο το κρεβατι το πρωί

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. τα εκανα μανταρα
    By pablo4 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 27-04-2016, 16:39
  2. Η σχιζοφρένεια ΔΕΝ είναι στα γονίδια!
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-07-2015, 18:20
  3. Replies: 8
    Last Post: 27-07-2014, 18:33
  4. Η πολυγαμικότητα είναι γραμμένη στα γονίδιά μας...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 16-01-2010, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •