ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ DNA ΓΙΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΕ ΙΨΔ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 79
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    menis_64 γτ να μην ξοδευουμε σε εξετασεις οποιοι εχουν λεφτα;για την υγεια τους;;τι σημαντικοτερο?κ αν γινουν καλα μετα θα εχουν ολα αξια απο το μικροτ αξιδι μεχρι την μικρη βολτα δλδ οταν εχεις διαβητη μπορεις να κανεις εξετασεις εκει δν ειναι λαθος οι εξετασεις ε;οταν ομως ειναι γ το μυαλο που ειναι οργανο οπως το συλωτι κ δν λετε να τ καταλαβετε...δεν χρειαζονται εξετασεις ε;αυτο μ λες.οταν εχεις ομως μειωμενη ινσουλινη παιρνεις ινσουλινη εξωτερια κ κανεις εξετασεις γιαντον εγκεφαλο που ρυθμιζει τα παντα κ την ψυχικη σ υγεια π ειναι παραγοντας ευτυχιας κ επειτα προοδου σε καθε τομεα της ζωης σου κ ευημεριας δεν δινεις λεφτα; τα λυπασαι;
    το θεμα ετσι οπως το θιγεις σηκωνει μεγαλη κουβεντα, οπως και να εχει η ψυχιατρικη δεν θα σε δωσει καμια απαντηση γιατι τελικα εχεις καταθλιψη, και δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα σε βοηθησει με τα χαπια που θα σε δωσουν!!! Εγω το εγραψα, τα χαπια με βοηθησαν ελαχιστα, για να μην πω καθολου (και αρχισουν να αντιρρησονται αυτοι που εστω βοηθηθηκαν)!!!

    Δεν ειμαι μαλακας να ακουω το γιατρο μου, και να παιρνω καθε σκευασμα που δοκιμαζα για τουλαχιστον δυο μηνες, τοτε για να τα δοκιμαζα και τα 10 αντικαταθλιπτικα που υπαρχουν θα ηθελα καμια 2-3χρονια...Επιτελους, συνηδειτοποιησα, υστερα απο ενα τελευταιο φαρμακο που δοκιμασα, το cympalta, πηγε να μου βγαλει απωθημενα...Ειμαστε καλα? Απωθημενα απο τωρα? Πως θα σου φαινοταν εσενα, να παιρνεις ενα χαπι που να νομιζεις οτι θα σε βοηθησει και στο τελος να ειναι η αιτια του φαρμακου, που θα τα ''τιναξεις''?

    Οπως και να εχει η ψυχιατρικη δεν ειναι επιστημη, οπως λεει και ο black adder, βγαλανε οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ψυχικη διαταραχη, οποτε με λιγα λογια και μια που ειναι λεσβια, χαπακωστε την και αυτην!!! Και αν τα χαπια, την κανουνε κανονικη, ελατε να μου το πειτε!!!

    Για μενα υπαρχουν και φυσικες λυσεις για την καταθλιψη, που ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες και γρηγορες, γραφω καποιες απο αυτες... ω3, σπαθοχορτο, ροδιολα...

    http://proionta-tis-fisis.com/rodiol...katathliptiko/
    πλεον ακολουθω οσο πιο πολυ μπορω φυσικες λυσεις, αφου δεν με γιατρεψε η χημεια των ψυχιατρων, εχω καθε λογο και δικαιωμα να την υποτιμω... Αυτα!!! Καλο Πασχα!!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και πως εισαι τωρα με τα φυτικα?? Εισαι καλυτερα ?? Με ενδιαφερει πολυ το θεμα γτ μιλησα κ με ενα αλλο παιδι κ μου ειπε ειναι πολυ καλυτερα τωρα..κ γω το παιρνω το cybalta twra μαζι me wellbutrin kai lyrica kai ειμαι χαλια..και σκεφτομαι να τα σταματησω ολα και το ριξω κ γω στα φυτικα μπας και συνελθω..ειμαι ενα χρονο στα χαπια κ εχω δοκιμασει αρκετα..

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το θεμα ετσι οπως το θιγεις σηκωνει μεγαλη κουβεντα, οπως και να εχει η ψυχιατρικη δεν θα σε δωσει καμια απαντηση γιατι τελικα εχεις καταθλιψη, και δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα σε βοηθησει με τα χαπια που θα σε δωσουν!!! Εγω το εγραψα, τα χαπια με βοηθησαν ελαχιστα, για να μην πω καθολου (και αρχισουν να αντιρρησονται αυτοι που εστω βοηθηθηκαν)!!!

    Δεν ειμαι μαλακας να ακουω το γιατρο μου, και να παιρνω καθε σκευασμα που δοκιμαζα για τουλαχιστον δυο μηνες, τοτε για να τα δοκιμαζα και τα 10 αντικαταθλιπτικα που υπαρχουν θα ηθελα καμια 2-3χρονια...Επιτελους, συνηδειτοποιησα, υστερα απο ενα τελευταιο φαρμακο που δοκιμασα, το cympalta, πηγε να μου βγαλει απωθημενα...Ειμαστε καλα? Απωθημενα απο τωρα? Πως θα σου φαινοταν εσενα, να παιρνεις ενα χαπι που να νομιζεις οτι θα σε βοηθησει και στο τελος να ειναι η αιτια του φαρμακου, που θα τα ''τιναξεις''?

    Οπως και να εχει η ψυχιατρικη δεν ειναι επιστημη, οπως λεει και ο black adder, βγαλανε οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ψυχικη διαταραχη, οποτε με λιγα λογια και μια που ειναι λεσβια, χαπακωστε την και αυτην!!! Και αν τα χαπια, την κανουνε κανονικη, ελατε να μου το πειτε!!!

    Για μενα υπαρχουν και φυσικες λυσεις για την καταθλιψη, που ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες και γρηγορες, γραφω καποιες απο αυτες... ω3, σπαθοχορτο, ροδιολα...

    http://proionta-tis-fisis.com/rodiol...katathliptiko/
    πλεον ακολουθω οσο πιο πολυ μπορω φυσικες λυσεις, αφου δεν με γιατρεψε η χημεια των ψυχιατρων, εχω καθε λογο και δικαιωμα να την υποτιμω... Αυτα!!! Καλο Πασχα!!
    Κ αυτα ουσιες ειναι παιδια κ τα φυτικα κ τα χημικα .ειναι ποιο θα σε πιασει εγω με το παιδι π εχει κανει τις εξετασεις (γτ ειναι ωραιο να βλεπουμε κ τη συγκριση μονοι μας μηπως βγαλουμε συμπερασματα..)εχουμε τ ιδια γονιδια κ πιο βαρυ το ενα αυτος κ εγω υποφερω απο μικρη με ιψδ και αυτος εχει γ.αγχωδη διαταραχη κ κκαταθλιψηκαι υποφερει προσφατα !αρα παιζουν ρολο οι ουσιες π δν λειτουργουν καλα αλλα αλληλεπιδρουν κ με αλλα λογικα κ κανουν το αποτελεσμα.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Επισης μπλακ αντερ π ελεγες αν δεν σε πιανουν τα σσρι λογικο θα σε πηγαινα se snri μαθε!οτι ουτε τα σνρι πιανουν καποιον που δεν τον πιανουν τα σσρι !τ ελεγε στις λεπτομερειες των εξετασεων π εκανα κ γω τωρα τ ειδα .αρα αν ησουν γιατρος κ οπως βλεπεις χρειαζεται πολυυ κοπο ...δλδ θα πρεπε να αποκλεισεις μια ολοκληρη γενια φαρμακων αν ησουν γιατρος οπως λες αφου μαθαινες πρωτα οτι δεν πιανουν τα σσρι στον ασθενη σ τ οποιο δν ειναι απαραιτητο οτι αν δν σ πιανει ενα η δυο δν σ πιανουν ολα!μπορει να μη σ κατσει τ φαρμακο.αρα καταληγω οπως πολλοι προειπαν οτι ισως οι εξετασεις αυτες βοηθησουν στο φαρμακολογικο κομματι!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και πως εισαι τωρα με τα φυτικα?? Εισαι καλυτερα ?? Με ενδιαφερει πολυ το θεμα γτ μιλησα κ με ενα αλλο παιδι κ μου ειπε ειναι πολυ καλυτερα τωρα..κ γω το παιρνω το cybalta twra μαζι me wellbutrin kai lyrica kai ειμαι χαλια..και σκεφτομαι να τα σταματησω ολα και το ριξω κ γω στα φυτικα μπας και συνελθω..ειμαι ενα χρονο στα χαπια κ εχω δοκιμασει αρκετα..
    κατ'αρχην δεν εχω να υπομενω τις χιλιες και μια παρενεργειες των χαπιων, απο την αλλη τα φυτικα κανουν δουλεια αλλα και αυτα θελουν χρονο, δηλαδη η ροδιολα, που εγω την χρησιμοποιω μια βδομαδα μονο, σε ερευνα εδειξε οτι βοηθα στον μηνα και πανω...

    αντιθετα τα ω3, θεραπευουν αποτελεσματικα την καταθλιψη, αλλα σε διαστημα ενος εξαμηνου... (που εγω ειμαι ακομα στο πρωτο μηνα) το μονο κακο ειναι κοστιζουν...!!!! Φυσικα, θα αξιολογουσα οτι υπαρχει μια βελτιωση στην κατασταση μου, αλλα ακομα ειναι νωρις να μιλησω καθως διεκοψα (οικοιοθελως) τα αντικαθλιπτικα πριν απο 2-3βδομαδες... οποτε ακομα προσπαθω να συνερθω απο το χημικο σοκ, που αυτα εχουν δυστυχως καποια συμπτωματα αποσυρσης, θα το διαπιστωσεις και εσυ οτι δεν κοβονται ευκολα και θελουν πολυ υπομονη!!! Αν ψαχτεις στο φορουμ εχουν ανοιχτει αρκετα θεματα με εναλλακτικες θεραπειες!!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Επισης μπλακ αντερ π ελεγες αν δεν σε πιανουν τα σσρι λογικο θα σε πηγαινα se snri μαθε!οτι ουτε τα σνρι πιανουν καποιον που δεν τον πιανουν τα σσρι !τ ελεγε στις λεπτομερειες των εξετασεων π εκανα κ γω τωρα τ ειδα .αρα αν ησουν γιατρος κ οπως βλεπεις χρειαζεται πολυυ κοπο ...δλδ θα πρεπε να αποκλεισεις μια ολοκληρη γενια φαρμακων αν ησουν γιατρος οπως λες αφου μαθαινες πρωτα οτι δεν πιανουν τα σσρι στον ασθενη σ τ οποιο δν ειναι απαραιτητο οτι αν δν σ πιανει ενα η δυο δν σ πιανουν ολα!μπορει να μη σ κατσει τ φαρμακο.αρα καταληγω οπως πολλοι προειπαν οτι ισως οι εξετασεις αυτες βοηθησουν στο φαρμακολογικο κομματι!
    το γνωρίζω ότι ούτε τα snri μπορεί να μην πιάνουν,έγραψα ότι είναι πιο αποτελεσματικά συγκριτικά με άλλα. Έχω φίλο που δεν τον πιάνει τίποτε σχεδόν. Στο τέλος κατέληξε σε ένα συνδυασμό τρικυκλικου και αντιψυχωσικου.Τον βοήθησε μεχρι ένα σημείο. Τα φάρμακα απλά βοηθάνε να ελεγχθούν κάποια συμπτώματα δεν γιατρεύουν. Γι αυτό χρειάζεται βοήθεια και από ψυχολόγο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και ο φιλος σου ειναι καλα τωρα??

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Και μενα συνδυασμο ενος τρικυκλικου(αναφρανιλ) και ενος αντιψυχωσικου (abilify) μ δωσε κ αλλο ενα επισης mitrazapine!απλα ακομα δεν εχω γραψει τ αλλα δυο.εχω μονο αναφρανιλ.ξεκιναω μ αυτο κ βλεπουμε;κανει;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και ο φιλος σου ειναι καλα τωρα??
    κοίτα το πρόβλημα του φίλου μου δεν είναι μόνο ψυχολογικό αλλά έχει και πρόβλημα αλκοολισμού. Παλιότερα ναι μπορώ να πω ότι τα φάρμακα τον βοήθησαν πολύ. (Το τρικυκλικο μαζί με το αντιψυχωτικο) Οταν κάνει υποτροπή όμως τα σταματάει εννοειται. Τα έχει δοκιμάσει όλα και όταν λέω όλα στην κυριολεξία.Δεν του έκανε τίποτε. Το μόνο που τον βοήθησε ήταν ο συνδυασμός που ανέφερα. Τον έκανε πιο εξωστρεφή και να το πω πιο ανεβασμένο ; δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη. Ηταν αναμφίβολα πρόοδος καθώς ήταν κλεισμένος μέσα στο σπιτι.Τα φάρμακα βοηθάνε. Αλλά μόνο όταν θέλουμε να βοηθήσουμε και εμείς τον εαυτό μας. Αν περιμένουμε μόνο από αυτά και δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι για τον εαυτό μας όσο πετυχημένη είναι η φαρμακευτική αγωγη θα βοηθήσει μόνο εν μέρει.Τα συμπτώματα ελέγχει όχι το πυρήνα του προβλήματος. Τα φάρμακα καλώς ή κακώς, καλώς θα έλεγα δεν αλλάζουν την προσωπικότητα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Και μενα συνδυασμο ενος τρικυκλικου(αναφρανιλ) και ενος αντιψυχωσικου (abilify) μ δωσε κ αλλο ενα επισης mitrazapine!απλα ακομα δεν εχω γραψει τ αλλα δυο.εχω μονο αναφρανιλ.ξεκιναω μ αυτο κ βλεπουμε;κανει;
    Αν σου ταιριάζει ο συνδυασμός θα το δεις στη πράξη. Μιρταζαπινη παίρνω εγώ θεωρώ ότι είναι καλό. Ο φίλος που ανέφερα πριν παίρνει το anafranil μαζί με ένα ακόμα αντιψυχωτικο. Δεν θα ήθελα να το αναφέρω. Έχει και αυτός ψυχαναγκασμούς και το anafranil που του έδωσε ο γιατρός λέγεται ότι βοηθάει πολύ σε αυτό το κομμάτι. Μου το είχε προτείνει και μένα ο γιατρός και φλέρταρα με την ιδέα αλλά δεν....
    Κάνε ένα search στο διαδίκτυο να το τσεκαρεις. Γενικά τα φάρμακα είναι περίεργη υπόθεση κάτι που μπορεί να ταιριάξει καλά σε κάποιον μπορεί άλλον να τον χαλάσει. Και εννοείται ότι χρειάζεται χρόνος για να δράσουν. Οπότε υπομονή.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Τι αντιψυχωτικο πηρε;και ποσων χρονων ειναι κ γω τελευαταια ειμαι κλεισμενη μεσα δεν μπορω αλλο να παλεψω κ ν βγω εξω!

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Εσυ επισης δεν ησουν κατα ;

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Εσυ επισης δεν ησουν κατα ;
    αν ειμαι κατα των φαρμακων εννοεις; μα εχω γραψει τοσες φορές και εδω οσο και στο αλλο που ανοιξες οτι παιρνω φαρμακα. 2 κιολας. Ενα αντικαταθλιπτικο και ενα σταθεροποιητη διαθεσης. Αν θεωρώ αμφισβητήσιμες τις επιστημονικες βασεις της ψυχιατρικής και υπό συζητηση δεν σημαινει οτι την απορριπτω. Για το τεστ η θεση μου ειναι αυτη που ξερεις. Κατα καιρους κανω συνεδριες σε ψυχιατρο. Όποτε θεωρω οτι το χρειαζομαι, μπορει να περασουν και πολλοι μηνες γι αυτό.Το θεμα ειναι να βρεις τον καταλληλο. Δυστυχως αυτο το ειδος σπανιζει. Γι αυτο εχω αλλαξει πολλούς. Και καθε γιατρος εδινε και διαφορετικη διαγνωση. Εσυ τι συμπερασμα βγαζεις απο αυτο; Και οχι δεν ηταν κακοι γιατροί.
    Στο θεμα του ψυχολογου παλι ημουν τυχερος.
    Το κειμενακι του Τομας Σαζ που έβαλα ηταν για να δειξω οτι υπαρχουν και ψυχιατροι με τελειως αλλη προσεγγιση με αυτη της κατεστημενης ψυχιατρικής.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Τι αντιψυχωτικο πηρε;και ποσων χρονων ειναι κ γω τελευαταια ειμαι κλεισμενη μεσα δεν μπορω αλλο να παλεψω κ ν βγω εξω!
    45 χρονών είναι
    δεν ξερω αν ειναι σωστο να πω κατι δημοσια, τι αλλο παιρνει γιατι θα φαινεται σαν να προτεινω φαρμακευτικη αγωγή...
    Μπορώ να πω ομως πως το μοναδικο αντικαταθλιπτικο που τον επιασε ηταν το anafranil. Το ειπε ο ιδιος και το παρατηρησα και εγω στη συμπεριφορα του. Τον εκανε πιο κοινωνικό...
    Επίσης μπορώ να πω οτι μια φιλη προσφατα ξεκινησε το abilify (παραλληλη χρηση με ενα αλλο ακομα) και τα παει μια χαρα!!! Εχει ανεβει αρκετα ψυχολογικά και ειναι στην αρχη ακομα.
    Αν ψαξεις λιγο το διαδικτυο στα διαφορα φορουμ για την καταθλιψη (αγγλικα κυριως) θα βρεις διαφορες συζητησεις για αγωγες για ανθεκτικες καταθλιψεις. Γενικα παντως μην αγχωνεσαι πολύ και μην σπαταλήσεις ωρες για αυτα.
    Ξεκινα αυτά που σου ειπε ο γιατρος και δωσε χρόνο. Μην περιμενεις αποτελεσματα απο την πρωτη βδομαδα. Αλλά αυτα υποθετω τα ξερεις...

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Αναφρανιλ παιδια αναφρανιλ.δν ειναι σαν να προτεινεις αγωγη ο καθενας λεει με ποιο φαρμακο ειδε καλο .κ καλο ειναι να λεγεται!κ μενα αναφρανιλ μ συνεστησε κ μ πε αν δεν σε πιασει κ αυτο κανενα δεν θα σ πιασει.πριν κανω τις εξετασεις.κ συνδυασμο με αμπιλιφαι μ χε προτεινει κ οντως μετα τις εξετασεις αυτα μ ξαναπροτεινε κ ενα αλλο !νομιζω καλος γιατρος καταλαβε αμεσως τι ηταν το σωστο.παρολο π δν ηξερε οτι δν με πιανουν τα σσρι να μ δωσει αλλα η σνρι!αν κ τ χα πει δν μ πιανει τιποτα γιατρε!επειτα ρωτα τη φιλη σ τι δοση παιρνει?αμπιλιφαι?εμενα μ γραψε 10 θα παω να παρω σημερα να αρχισω.φοβαμαι ομως πολυ φοβαμαι τις απρενεργειες για το αναφρανιλ.και το αμπιλιφαι π κανει λεει αρρυθμιες?μ λεει ο γιατρος αν εχω κανει προσφατα καρδιογραφημα κ ετσι αν εχω αρρυθμιες:/μακαρι να με πιασουν ρε γαμωτο.θα τα δοκιμασω ετσι γ το γαμωτο να δω αν θα με πιασουν!επι ενα μηνα και θα σας πω.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. τα εκανα μανταρα
    By pablo4 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 27-04-2016, 15:39
  2. Η σχιζοφρένεια ΔΕΝ είναι στα γονίδια!
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-07-2015, 17:20
  3. Replies: 8
    Last Post: 27-07-2014, 17:33
  4. Η πολυγαμικότητα είναι γραμμένη στα γονίδιά μας...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 16-01-2010, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •