Τι έπρεπε να κάνει η κόρη της σ'αυτήν την ιστορία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430

    Τι έπρεπε να κάνει η κόρη της σ'αυτήν την ιστορία;

    Η ιστορία που ακολουθεί είναι copy και paste από άλλο site:

    https://newsup.gr/tin-piran-tilefono...tin-daskala-2/



    Την πήραν τηλέφωνο από το σχολείο και της είπαν πως η κόρη της έδειρε ένα αγόρι. Η απάντησή της; Άφησε άγαλμα την δασκάλα!


    Κανείς γονιός δεν θέλει να τον πάρουν από το σχολείο και να του πουν πως το παιδί του χτύπησε έναν άλλο μαθητή. Αλλά όπως θα δείτε από την ιστορία που ακολουθεί, τίποτα δεν είναι είτε άσπρο, είτε μαύρο. Παρόλο που ένα κορίτσι είχε όντως χτυπήσει έναν άλλο μαθητή, υπάρχουν δύο πλευρές σε αυτή την ιστορία…
    Η ιστορία αυτή περιέχει ένα πολύτιμο μάθημα για τον σεβασμό και μας υπενθυμίζει πως το λάθος και το σωστό μερικές φορές δεν είναι τόσο ξεκάθαρα.
    Τηλέφωνο: Είμαι ο δάσκαλος από το σχολείο της κόρης σας. Έχει γίνει ένα περιστατικό και θέλουμε να έρθετε.
    Εγώ: Χτύπησε ή είναι άρρωστη; Δεν μπορείτε να περιμένετε λίγο; Η βάρδια μου τελειώνει σε 2 ώρες.
    Τηλέφωνο: Η κόρης σας χτύπησε έναν άλλο μαθητή. Προσπαθούμε να σας βρούμε εδώ και 45 λεπτά. Είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση.
    (Πήγα στο σχολείο και μπήκα στο γραφείο του διευθυντή. Είδα την κόρη μου, τον δάσκαλό της, τον διευθυντή, ένα αγόρι γεμάτο αίμα στην μύτη και τους γονείς του.)
    Διευθυντής: Πολύ ευγενικό από εσάς που τελικά εμφανιστήκατε!


    Εγώ: Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είμαι νοσοκόμα και είχα ένα βαρύ περιστατικό που δεν μπορούσα να αφήσω έτσι απλά. (Αφού ντράπηκε λίγο, μου είπε τι συνέβη: το αγόρι πείραζε το σουτιέν της κόρης μου και εκείνη του έριξε δύο μπουνιές. Μου φάνηκε όμως πως ήταν περισσότερο θυμωμένοι με την κόρη μου παρά με το αγόρι.)
    Εγώ: Και δηλαδή θέλατε να ξέρετε εάν έχω σκοπό να κάνω μήνυση στο αγόρι για σεξουαλική επίθεση προς την κόρη μου και προς το σχολείο που δεν το σταμάτησε;
    Δάσκαλος: Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο σοβαρό.
    Διευθυντής: Ας μην υπερβάλλουμε. Νομίζω έχετε χάσει το νόημα.
    (Η μητέρα του αγοριού άρχισε να κλαίει. Γύρισα τότε προς την κόρη μου για να μάθω τι ακριβώς συνέβη.)
    Κόρη: Μου πείραζε συνεχώς το σουτιέν. Του είπα να το σταματήσει αλλά δεν το έκανε. Έτσι είπα στην δάσκαλό μου και αυτός μου είπε να τον αγνοήσω. Εκείνος όμως το έκανε πάλι και μου το ξεκούμπωσε. Τότε τον χτύπησα και σταμάτησε.
    (Γύρισα προς τον καθηγητή)
    Εγώ: Τον άφησες να το συνεχίσει; Γιατί δεν τον σταμάτησες; Έλα εδώ και άσε με να ακουμπήσω το παντελόνι σου.
    Δάσκαλος: Τι; Όχι!
    Εγώ: “Σου φαίνεται ακατάλληλο; Γιατί δεν πας να τραβήξεις το σουτιέν της μητέρας του παιδιού; Ή το δικό μου; Νομίζεις πως επειδή είναι παιδιά είναι αστείο;
    Διευθυντής: Κυρία μου με όλο το θάρρος, η κόρη σας χτύπησε ένα άλλο παιδί.
    Εγώ: Όχι. Υπερασπίστηκε τον εαυτό της ενάντια σε μία σεξουαλική επίθεση από έναν άλλο μαθητή. Κοιτάξτε τους. Το αγόρι είναι διπλάσιο από την κόρη μου σε μέγεθος. Πόσες φορές δηλαδή θα έπρεπε να τον αφήσει να την ακουμπήσει; Εάν το άτομο που πρέπει να την προσέχει και να την προστατεύει δεν ενδιαφέρεται, τι έπρεπε να κάνει; Της τράβηξε τόσο δυνατά το σουτιέν που βγήκε.
    (Η μητέρα του αγοριού συνεχίζει να κλαίει και ο πατέρας φαίνεται θυμωμένος και ντροπιασμένος. Ο δάσκαλος δεν με κοιτάει πια. Κοιτάω τον διευθυντή.)
    Εγώ: Την παίρνω σπίτι. Πιστεύω το αγόρι πήρε το μάθημά του. Ελπίζω να μην συμβεί ποτέ ξανά κάτι παρόμοιο, όχι μόνο στην κόρη μου αλλά σε κανένα άλλο κορίτσι. Θα αναφέρω το περιστατικό και εάν αφήσετε αυτό το αγόρι να ακουμπήσει ξανά την κόρη μου θα σας κάνω καταγγελία για σεξουαλική επίθεση. Με καταλάβατε;


    ΤΕΛΟΣ


    Πιστεύετε αντέδρασε σωστά αυτή η μητέρα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    ...
    Quote Originally Posted by rolen View Post

    Πιστεύετε αντέδρασε σωστά αυτή η μητέρα;


    εννοειται πως ΝΑΙ.
    ο δασκαλος ειχε την υποχρεωση να προστατευσει την κοπελα και δεν το εκανε.
    η κοπελα ειχε υποχρεωση να απευθυνθει ΠΡΩΤΑ στον δασκαλο που ηταν υπευθυνος για την ταξη και αν αυτος δεν υπηρχε η επαιζε το ... του, ειχε καθε δικαιωμα να προσπαθησει να προστατευθει απο την επιθεση που δεχοταν. φυσικα, το καλο θα ηταν να ειχε καποια αντιδραση που θα τον απετρεπε και θα τον σταματουσε, οχι να του ανοιξει και το κεφαλι.
    δεν ειναι εκπαιδευμενος σεκιουριτας ομως η κοπελα, αυτο της ηρθε αυθορμητα, αυτο εκανε κι ενω ειχε ΗΔΗ υποστει τον εξευτελισμο.

    δεν ξερουμε καθολου τι καταληξη μπορουσε να εχει κατι τετοιο.
    ευτυχως ανοιξε η μυτη του μαλακισμενου και σταματησε εκει. αν ειχε την ωραια ιδεα να απαντησει στο ξυλο, ποιος ξερι που θα κατεληγαν.
    ανεπιτρεπτη η ολιγωρια του δασκαλου. μπορουσε καποιος να χτυπησει πολυ ασχημα η καιτ α δυο παιδια.
    καλα ειπε η μητερα, κανονικα ηταν για καταγγελια ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ που εχει τετοιο δασκαλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    εννοειται πως ΝΑΙ.
    ο δασκαλος ειχε την υποχρεωση να προστατευσει την κοπελα και δεν το εκανε.
    η κοπελα ειχε υποχρεωση να απευθυνθει ΠΡΩΤΑ στον δασκαλο που ηταν υπευθυνος για την ταξη και αν αυτος δεν υπηρχε η επαιζε το ... του, ειχε καθε δικαιωμα να προσπαθησει να προστατευθει απο την επιθεση που δεχοταν. φυσικα, το καλο θα ηταν να ειχε καποια αντιδραση που θα τον απετρεπε και θα τον σταματουσε, οχι να του ανοιξει και το κεφαλι.
    δεν ειναι εκπαιδευμενος σεκιουριτας ομως η κοπελα, αυτο της ηρθε αυθορμητα, αυτο εκανε κι ενω ειχε ΗΔΗ υποστει τον εξευτελισμο.

    δεν ξερουμε καθολου τι καταληξη μπορουσε να εχει κατι τετοιο.
    ευτυχως ανοιξε η μυτη του μαλακισμενου και σταματησε εκει. αν ειχε την ωραια ιδεα να απαντησει στο ξυλο, ποιος ξερι που θα κατεληγαν.
    ανεπιτρεπτη η ολιγωρια του δασκαλου. μπορουσε καποιος να χτυπησει πολυ ασχημα η καιτ α δυο παιδια.
    καλα ειπε η μητερα, κανονικα ηταν για καταγγελια ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ που εχει τετοιο δασκαλο.
    ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Δεν ξέρω αν είναι αληθινή η ιστορία, αλλά αν είναι τότε μπράβο στη μητέρα για την αντίδραση της και για τον τρόπο που μεγάλωσε την κόρη της.
    Η μικρή αντέδρασε ακριβώς όπως έπρεπε. Δεδομένου οτι το σχολείο είναι μικρογραφία της κοινωνίας και εκτός από το να προσφέρει γνώσεις προετοιμάζει τους αυριανούς πολίτες η μικρή πρώτον αντιλήφθηκε τον κίνδυνο και ζήτησε από το άλλο παιδί να σταματήσει. Όταν αυτό δεν το έκανε εκείνη δεν ντράπηκε, δεν φοβήθηκε, δεν ένιωσε ένοχη και απευθύνθηκε στις αρχές (που εδώ είναι ο δάσκαλος) για βοήθεια κι όταν δεν βρήκε ανταπόκριση ούτε εκεί, υπερασπίστηκε μόνη της τον εαυτό της με όποιον τρόπο μπορούσε.

    Θεωρώ οτι αυτή είναι η πιο υγιής αντίδραση που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε όταν τα δικαιώματα του βάλλονται ή δέχεται επίθεση και είναι φανερό πως αυτό οφείλεται στον τρόπο που έχει μεγαλώσει η μικρή.

    Χιλιάδες παιδιά στις μέρες μας πέφτουν θύματα bulling στο σχολείο, αυτό συνεχίζεται στους χώρους εργασίας και γενικότερα στην ζωή τους και μακάρι όλοι να είχαν το θάρρος να αντιδράσουν έτσι και να είχαν γονείς που τους είχαν μάθει να αντιδρούν έτσι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μου φαινεται απιστευτο το μπουλιιν , δεν υπηρχε στην εποχη μου , ειμαστε ηρεμα παιδια , τα παιδια σημερα ειναι αγριεμενα ....δικαιως η αδικως .....δεν ξερω ...ισως εχουν και πολλα δικαιωματα , που δεν ειχαμε εμεις ...
    βλεπω και πολλα παιδια στην TV που μαθαινουν πολεμικες τεχνες , και δη κοριτσια , τωρα πολεμικες τεχνες-μαιμου , δεν μπορεις να τα βαλεις με καποιον δυνατοτερο , με τα μαθηματα πολ. τεχνων ........μια να φας , τελειωσε το παρτυ ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    αμα ερθεισ κ μου πεισ με εδειρε γυναικα θα σου πω απο γυναικα δε μετραει το εχω πει αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    εννοειται πως ΝΑΙ.
    ο δασκαλος ειχε την υποχρεωση να προστατευσει την κοπελα και δεν το εκανε.
    η κοπελα ειχε υποχρεωση να απευθυνθει ΠΡΩΤΑ στον δασκαλο που ηταν υπευθυνος για την ταξη και αν αυτος δεν υπηρχε η επαιζε το ... του, ειχε καθε δικαιωμα να προσπαθησει να προστατευθει απο την επιθεση που δεχοταν. φυσικα, το καλο θα ηταν να ειχε καποια αντιδραση που θα τον απετρεπε και θα τον σταματουσε, οχι να του ανοιξει και το κεφαλι.
    δεν ειναι εκπαιδευμενος σεκιουριτας ομως η κοπελα, αυτο της ηρθε αυθορμητα, αυτο εκανε κι ενω ειχε ΗΔΗ υποστει τον εξευτελισμο.

    δεν ξερουμε καθολου τι καταληξη μπορουσε να εχει κατι τετοιο.
    ευτυχως ανοιξε η μυτη του μαλακισμενου και σταματησε εκει. αν ειχε την ωραια ιδεα να απαντησει στο ξυλο, ποιος ξερι που θα κατεληγαν.
    ανεπιτρεπτη η ολιγωρια του δασκαλου. μπορουσε καποιος να χτυπησει πολυ ασχημα η καιτ α δυο παιδια.
    καλα ειπε η μητερα, κανονικα ηταν για καταγγελια ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ που εχει τετοιο δασκαλο.
    Καλά τα λες! Άκρως αντιεπαγγελματική συμπεριφορά του δασκάλου! Πάει και λέει στην κοπέλα να τον αγνοήσει, ή και πιο πριν, ότι δεν ήταν τόσο σοβαρό!

    Πιο κάτω, εντύπωση μου κάνει αυτό που λέει ο διευθυντής προς το τέλος:

    Διευθυντής: Κυρία μου με όλο το θάρρος, η κόρη σας χτύπησε ένα άλλο παιδί.

    Αυτό είναι το πρόβλημα του! Αγνόησε τελείως τα αίτια και το μόνο που κοίταξε ήταν η κατάληξη (στην προκειμένη περίπτωση, οι μπουνιές που έριξε η κοπέλα στο αγόρι)!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μου φαινεται απιστευτο το μπουλιιν , δεν υπηρχε στην εποχη μου , ειμαστε ηρεμα παιδια , τα παιδια σημερα ειναι αγριεμενα ....δικαιως η αδικως .....δεν ξερω ...ισως εχουν και πολλα δικαιωματα , που δεν ειχαμε εμεις ...
    βλεπω και πολλα παιδια στην TV που μαθαινουν πολεμικες τεχνες , και δη κοριτσια , τωρα πολεμικες τεχνες-μαιμου , δεν μπορεις να τα βαλεις με καποιον δυνατοτερο , με τα μαθηματα πολ. τεχνων ........μια να φας , τελειωσε το παρτυ ...
    Δεν πιστεύω ότι τα πιο πολλά δικαιώματα τα έκαναν έτσι... Το αγριεμένα, ναι! Μπορεί ίσως επειδή είναι όλο και πιο δύσκολη η ζωή όσο περνάνε τα χρόνια (βλέπε οικονομική κρίση, διαζύγια γονέων τους, κτλ.), ίσως να ζηλεύουν το ένα το άλλο, δεν ξέρω... Και το bullying εισαγόμενο από Αμερική είναι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εννοείται πως ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ.

    Δυστυχώς, αδιάφορη συμπεριφορά δασκάλων σε τέτοια περιστατικά συναντούμε ουκ ολίγες φορές στα ελληνικά σχολεία. Την π@π@ριά "παιδιά είναι, θα κάνουν και μια πλάκα, δεν τα αστυνομεύουμε" την έχουν καραμέλα.

    Να μάθετε στα παιδιά σας να αντιδρούν σε βίαιες και προσβλητικές συμπεριφορές και να προστατεύουν τους εαυτούς τους ώστε να μην καταλήξουν καρπαζοεισπράκτορες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πολύ σωστά αντέδρασε, τι έπρεπε δηλαδή να κάνει να καθίσει ν' ανεχτεί να καταπατώνται τα δικαιώματα του παιδιού της;
    Μόνο που δεν κατάλαβα, είπε θα το αναφέρω, που εννοούσε δηλαδή, στην αστυνομία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αμα ερθεισ κ μου πεισ με εδειρε γυναικα θα σου πω απο γυναικα δε μετραει το εχω πει αυτο
    δεν καταλαβαινω τι θες να γραψεις.
    ο αριθμος των αντρων που υποκεινται σε σωματικη και ψυχολογικη βια ειναι παρα πολυ μεγαλος ομως η κοινωνια υποκριτικα παραβλεπει το προβλημα της βιας των γυναικων εναντιων των αντρων
    https://singleparent.gr/enimerosi/ps...-kakopoiountai

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Από γυναίκα δε μετράει αν ήσουν της παλιάς σχολής θα έβλεπες ότι δεν πειράζουν οι γυναίκες δεν δουλευεσ μικροσ να πατασ στα πόδια σου γι αυτό σε ενοχλούν οι γυναίκες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Από γυναίκα δε μετράει αν ήσουν της παλιάς σχολής θα έβλεπες ότι δεν πειράζουν οι γυναίκες δεν δουλευεσ μικροσ να πατασ στα πόδια σου γι αυτό σε ενοχλούν οι γυναίκες
    οι γυναικες ειναι πολλες φορες πολυ βιαιες και κακιες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κακίες είναι αλλά τις αγαπάμε μη στεναχωριέσαι ξέρουμε από γυναικεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οι γυναικες ειναι πολλες φορες πολυ βιαιες και κακιες
    Οι γυναίκες πολλές φορές είναι βίαιες και κακιές επειδή υπάρχουν πολλοί κα#$%**δες που τις κακοποιούν σωματικά και ψυχικά. Ακόμα το και το ίδιο βάρος και ύψος να έχουν μια γυναίκα και ένας άντρας, τ' άκρα του άντρα είναι μεγαλύτερα από της γυναίκας οπότε είναι λίγο δύσκολο να συμβεί αυτό που λες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να ξεφύγω απο αυτην την κατάσταση...
    By Dimitris1994 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-02-2014, 22:42
  2. Θα έπρεπε να νιώθω θυμό ή όχι?
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 09-06-2012, 23:16
  3. Θα έπρεπε κατα τη γνώμη σας.....
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-11-2007, 16:45
  4. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??
    By zouzou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 05-12-2006, 03:00
  5. Χαιρομαι γι\'αυτην την σελιδα
    By Lilli in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 11-06-2005, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •