Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 117
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    το βιβλιο που αλλαξε τον τροπο σκεψης μου αλλα και γενικα το εχω σαν οδηγό ειναι η Ασκητική του Καζαντζάκη ...καταπληκτικό και χωρίς διδακτικό τόνο ομως...(οι προσταγες που έχει σου δημιουργουν περισσότερο ενα αισθημα οικειοτητας)
    Συμφωνώ! Κανένα βιβλίο από μόνο του δεν θεωρώ οτι μου άλλαξε την ζωή αλλά από τα περισσότερα νομίζω επηρεαζόμαστε και παίρνουμε κάτι. Ένα από αυτά είναι σίγουρα η Ασκητική.

  2. #62
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οχι βρε Γιαννη , συμβολικα το λεει ο serios , παντα ειναι serious ...... δεν εχει γραψει ποτε σαχλαμαρες .....
    Ok. Ας μου το πει κι ο ίδιος! Διότι δυστυχώς η ζωή με έχει κάνει ιδιαίτερα καχύποπτο και με το παραμικρό δυστυχώς υποψιάζομαι ότι με προσβάλλουν ή ότι με υποτιμούν. Κάποιες φορές το συμπέρασμα μου αυτό βγαίνει σωστό, κι οφειλεται στο ότι έδωσα σχετικά πολλή χώρο σε κάποιον ή καλοσύνη ή δεν ήξερα πως να χειριστώ σωστα μια κατασταση. Όμως αυτα τα τελυεταια συμπεριφορικα είναι όντως αιτίες προσβολών και υποτίμησης. Άσε ανοιγουμε μεγαλο θεμα άσχετο με το θρεντ...
    γιάννης

  3. #63
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συμφωνώ! Κανένα βιβλίο από μόνο του δεν θεωρώ οτι μου άλλαξε την ζωή αλλά από τα περισσότερα νομίζω επηρεαζόμαστε και παίρνουμε κάτι. Ένα από αυτά είναι σίγουρα η Ασκητική.
    Έχω διαβασει την Άσκητική με πολλή προσοχή, διοτι περιέχει πυκνότητα, βάθος κι αλληγορία στα νοηματα της ως εκφραση των πιστευω του Καζαντζακη. Το βιβλιο με βοηθησε απλα στο να κατανοησω την θεωρηση του Καζαντζακη περί Θεού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να χει βελτιωτικο χαρακτηρα, αν ειχε θα με προβλημάτιζε για το δικο μου ειναι!
    γιάννης

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αν το μυαλό σου γενικά είναι στην κουράδα μόνο η κουράδα και ο χώρος της τουαλέτας θα σε λυτρώσουν από τα προβλήματα της ζωης.
    Βασικά ο τροπος που μίλησα ίσως μοιάζει χυδαιος αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να προσβάλει κάποιον. Εκτός αν η ανθρωπότητα θεωρειται το τέλειο δημιούργημα στο άπειρο σύμπαν κάτι που μονο ενα εγωκεντρικό ον μπορεί να υποθέσει στηριζόμενο κυρίως στην άγνοια του κ στις περιορισμενες γνώσεις του.

    Προσπάθησα να πλησιασω το ύφος του Τσαρλς Μπουκόφσκι που περιγράφει στα βιβλια του σκηνές του περιθωρίου,της χαμοζωης,τον παραλογισμό της ανθρώπινης κοινωνιας κ ίσως το μάταιο της ζωής.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έχω διαβασει την Άσκητική με πολλή προσοχή, διοτι περιέχει πυκνότητα, βάθος κι αλληγορία στα νοηματα της ως εκφραση των πιστευω του Καζαντζακη. Το βιβλιο με βοηθησε απλα στο να κατανοησω την θεωρηση του Καζαντζακη περί Θεού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να χει βελτιωτικο χαρακτηρα, αν ειχε θα με προβλημάτιζε για το δικο μου ειναι!
    Γιατί να σε προβληματίσει για το δικό σου είναι; Ίσως απλά δεν ταιριάζει ο χαρακτήρας σου ή τα πιστεύω σου με αυτά του Καζαντζάκη. Εγώ επειδή βρίσκω οτι ταυτίζομαι σε πολλά μαζί του, σχεδόν όλα του τα βιβλία θεωρώ οτι υπήρξαν ωφέλιμα σε μένα από άποψη εξέλιξης ή βοήθειας. Πολλές φορές ας πούμε στις μαύρες μου διαβάζω τον πρόλογο από τον "Τελευταίο πειρασμό" ή όταν νιώθω οτι χρειάζομαι κινητοποίηση ανατρέχω στην Ασκητική.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ενα βιβλίο φυσικα μας αγγιζει για υποκειμενικούς λόγους. ο "θεός" του Καζαντζάκη είναι το ανώτατο που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος...κατι σαν τον "υπερανθρωπο" του Νϊτσε και αυτό εμένα με εκφράζει απόλυτα. Πάντα συστήνω βιβλία που σε όποια σελίδα και να τα ανοίξεις, έστω και αν δεν έχεις όρεξη να τα διαβάσεις, κάτι θα σου "δώσουν"..θα σε κινητοποιήσουν. Σ'αυτο το πλαίσιο συστήνω ανεπιφυλακτα και το βιβλίο της ανυσυχίας του Πεσσόα (ο τύπος υιοθετούσε υποθετικές ζώες και έγραφε "αυτοβιογραφίες". δεν του αρεσε να ταξιδεύει γιατι το μυαλο του τον ταξιδευε παντού και αλλα τετοια γοητευτικά.
    Α και επειδη πήρατε από τα μουτρα το Σείριο...ο Μπουκοφσκι ειναι μεγαλειώδης για το είδος του...η κυνικότητα του είναι σχεδόν τρυφερή. αλλωστε οι κυνικοι ανθρωποι ειναι αυτοί που έχουν περάσει αρκετά..αν δεν έχετε διαβάσει το "ερωτικές ιστορίες καθημερινής τρέλας" ειναι απο τα απολαυστικότερα του.
    Μακ θα το δω αυτό που προτείνεις :)

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    ενα βιβλίο φυσικα μας αγγιζει για υποκειμενικούς λόγους. ο "θεός" του Καζαντζάκη είναι το ανώτατο που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος...κατι σαν τον "υπερανθρωπο" του Νϊτσε και αυτό εμένα με εκφράζει απόλυτα.
    Α και επειδη πήρατε από τα μουτρα το Σείριο...ο Μπουκοφσκι ειναι μεγαλειώδης για το είδος του...η κυνικότητα του είναι σχεδόν τρυφερή. αλλωστε οι κυνικοι ανθρωποι ειναι
    Μακ θα το δω αυτό που προτείνεις :)
    Fleur , κι μενα μαρεσει ο Μπουκοφσκι ..............ολα τα βιβλια μου ειναι στο ιδιο στυλ , οχι αυτοβοηθειας , αλλα πανω στην ανθρωπιινη φυση ,μην σε τρελλανω με περισσοτερα , κοιτα αυτα που σουγραψα .....................κι εδω ειμαστε ... !

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Θα τα δω μακ

  9. #69
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    35
    Να κινείς τα δικά σου νήματα του Γουέιν Ντύερ
    Είναι ένα βιβλίο που μου πρότεινε ο ψυχίατρος μου και είναι για ανθρώπους που νιώθουν θύματα και δεν είναι πρωταγωνιστές στην ίδια τους τη ζωή.

  10. #70
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Καλημέρα!Γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό βιβλίο αυτοβοήθειας με θέμα την διαχείριση των αλλαγών στη ζωή;Ευχαριστώ!

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by Marion_OCD View Post
    Να κινείς τα δικά σου νήματα του Γουέιν Ντύερ
    Είναι ένα βιβλίο που μου πρότεινε ο ψυχίατρος μου και είναι για ανθρώπους που νιώθουν θύματα και δεν είναι πρωταγωνιστές στην ίδια τους τη ζωή.
    Δυστυχώς εμένα δεν μου πρότεινα ποτέ κανένας από τους ψυχιάτρους που είχα κανένα βιβλίο, πάντως έχω τόσο πολύ ocd που ό,τι διαβάζω σε ένα βιβλίο και μου αρέσει (γιατί μου λύνει πολλές απορίες και μου εξηγεί πολλά από τα άσχημα που μου συμβαίνουν ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ) πρέπει να βεβαιωθώ, να λάβω διαβεβαιώσεις από τον ψυχίατρο ξανά και ξανά για να βεβαιωθώ ότι είναι σωστό και μπορώ να το ακολουθήσω.

  12. #72
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Εγώ προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει ψυχολογία, μέσα από μια θεολογικότερη ματιά, ένα από τα εξαιρετικά βιβλία, του π. Φιλόθεου Φάρου "Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΝΟΣΟΥ".

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Ευχαριστώ!Πολύ ενδιαφέρον !Το ιδανικό ψυχολογία και θρησκεία!

  14. #74
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Rena1 View Post
    Ευχαριστώ!Πολύ ενδιαφέρον !Το ιδανικό ψυχολογία και θρησκεία!
    Παρακαλώ, είναι πράγματι για όποιον ενδιαφέρεται, πολύ ενδιαφέρων.

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Εγώ προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει ψυχολογία, μέσα από μια θεολογικότερη ματιά, ένα από τα εξαιρετικά βιβλία, του π. Φιλόθεου Φάρου "Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΝΟΣΟΥ".
    Πολύ ωραίος ο Φιλόθεος Φάρος, είναι ένα από τα βιβλία που έχω σε άμεση προτεραιότητα να αποκτήσω. Από την περίληψη που έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο μου φαίνεται ότι δεν μπλέκει Θεούς και τέτοια μέσα, πράγμα που το κάνει πολύ πιο ενδιαφέρον

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαξε μετά το γάμο της...
    By hitech444 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 21:58
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 14:11
  3. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 13:42
  4. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 13:06
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •