Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 117
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    [QUOTE=Macgyver;1015592]Εχω καθε δικαιωμα να εκφερω γνωμη η οποια δεν προσβαλλει καποιο μελος κατα προσωπο ..... ε
    κδοτης εισαι ?[/Q

    οχι καμια σχεση ....και μαλλον δεν καταλεβαινεις το σκεπτικο μου..αν και προσπαθω να ειμαι κατανοητος..

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καταλαβαινω απολυτως το σκεπτικο σου , δεν ειναι και τοσο δυσνοητο ............. λες οτι ενα βιβλιο που εχει βοηθησει καποιον , δεν μππορω εγω να το απαξιωνω ......... επειδη εχω περασει απο το σταδιο των βιβλιων αυτοβοηθειας , νεωτερος , κατι τυπου Γουειν Ντυερ η Πωλ Ζαγκο ειναι χαμηλου επιπεδου ......... ομως πρεπει να παραδεχτω οτι υπαρχουν αξιολογα βιβλια αυτοβοηθειας , που δεν ειναι για απαξιωση ..... φαινεσαι καλοπροαιρετος, γι αυτο ανακαλω την πληρη απαξιωση μου για τα βιβλια αυτα , ειναι αδικο γι αυτους που εχουν βοηθηθει απο αυτα .........μην γενικευω λοιπον .......

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ταο τε τσινγκ , Λαο Τσε στα ελληνικα δημητρης πατσιλιας μεταφραση.Συμπηκνωμενη σοφια της ζωης .

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by iwannaaa; 30-09-2018 at 19:59.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ταο τε τσινγκ , Λαο Τσε στα ελληνικα δημητρης πατσιλιας μεταφραση.Συμπηκνωμενη σοφια της ζωης .

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    https://www.politeianet.gr/books/978...llinika-232075

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by iwannaaa; 30-09-2018 at 19:59.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ταο τε τσινγκ , Λαο Τσε στα ελληνικα δημητρης πατσιλιας μεταφραση.Συμπηκνωμη σοφια της ζωης .

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτο μαλιστα , ειναι πολυ ενδιαφερον .......

  6. #96
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    13
    "Η δύναμη του υποσυνείδητου" - Joseph Murphy

    &

    "Οι φύλακες της παιδικής μας ηλικίας" - Alice Miller

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αναρωτιεμαι αν μπορει ενας ανθρωπος να βελτιωθει με ετοιμη μασημενη τροφη.

    Παρτε για παραδειγμα τα οικοσητα ζωα οπως ενα αηδονι. Φαινομενικα δεν διαφερει απο τα υπολοιπα του ειδους του. Εχει συνηθισει ομως στην ετοιμη τροφη κ στο κλουβι του. Κελαηδαει ομορφα αλλα στην πραγματικοτητα δεν εμαθε να πεταει κ να επιβιωνει μονο του.

    Ετσι κ ο ανθρωπος οτσν δεν διερωταται, αμφισβητει παρατηρει κ μενει εξαρτημενος μπορει εξωτερικα να φαινεται υγιης αλλα βαθεια μεσα του ειναι σκλαβος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #98
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7
    Ο λύκος της στέπας από το Χέρμαν Εσσε που διάβασα καμιά δεκαετία πριν από παραίνεση κολλητού μου.
    Η θεραπεία του Σοπενάουερ από τον Ιρβιν Γιάλομ που διάβασα λίγους μήνες πριν από επιλογή.
    Η αδράνεια από το Σωτήρη Μπουγιούκα (Ιωνά είχες δίκιο) που διάβασα λίγες ημέρες πριν σχεδόν ξώφαλτσα και τέλος,
    Μια στεκιά στο μάτι του Μοντεζούμα που μόλις ξεκίνησα και ήδη απολαμβάνω το μέγιστο Νικολαίδη. Δεν ξέρω αν άλλαξαν ακριβώς τη ζωή μου αυτά τα βιβλία, ξέρω ότι τα απόλαυσα (και τ' απολαμβάνω) πολύ και κάτι που σου αρέσει τόσο, εντέλει σε διαμορφώνει και σε αλλάζει.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν αλλαζουν οι ανθρωποι , οι καιροι αλλαζουν .........................

  10. #100
    Το να αγοράσω ένα βιβλίο που το θεωρώ καλό φτιάχνει πάντα τη διάθεση μου.

    Macgyver συμφωνώ μαζί σου, απλά είναι μεγάλο το θέμα που ανοίγεις κι άσχετο με ότι συζητάμε στο θρεντ. Το χω ήδη διαπιστώσει αυτό που λες όταν ξανασυνάντησα γνωστούς (συμμαθητες, συγγενείς κλπ) που πέρασαν αρκετά χρόνια να τους συναντήσω ενώ πέρασαν από διάφορες καταστάσεις. Σαν χαρακτήρες διαπίστωσα ότι δεν είχαν αλλάξει καθόλου!

    Ένα βιβλίο που μου χε κάνει εντύπωση - το πάω σε βιβλία αυτοβελτίωσης - είναι του Dail Karneky "πως να κάνετε φίλους και να επηρεάσετε τους ανθρώπους". Το διάβασα όταν ήμουν μαθητής. Για να μπορέσεις να κάνεις πράξη τα όσα μαθαίνεις από τέτοιο βιβλίο είναι να έχεις την κατάλληλη ανταπόκριση από τους ανθρώπους στους χώρους όπου ζεις όταν τα εφαρμόζεις. Εγώ προσπάθησα να τα εφαρμόσω αλλά δεν υπήρχε ανταπόκριση. Χρόνια μετά, θυμάμαι αρκετά διδάγματα απ το βιβλίο, τα χω κάπως στο νου μου στις διαπροσωπικές σχέσεις, όμως προβλήματα όπως προείπα το ένα είναι η μη ανταπόκριση και το άλλο ότι εμείς ως χαρακτήρες στον πυρήνα δεν αλλάζουμε.
    γιάννης

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Macgyver συμφωνώ μαζί σου, απλά είναι μεγάλο το θέμα που ανοίγεις κι άσχετο με ότι συζητάμε στο θρεντ. Το χω ήδη διαπιστώσει αυτό που λες όταν ξανασυνάντησα γνωστούς (συμμαθητες, συγγενείς κλπ) που πέρασαν αρκετά χρόνια να τους συναντήσω ενώ πέρασαν από διάφορες καταστάσεις. Σαν χαρακτήρες διαπίστωσα ότι δεν είχαν αλλάξει καθόλου!
    .
    Σαν μεγαλυτερος Γιαννη , εχω κανει ακριβως την ιδια διαπιστωση ........
    Αγγελος ..

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Διάβασα το βιβλίο Η Δυναμη του υποσυνείδητο.

    Είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο ποιο παλιά, νομίζω το 'The secret' πάνω κάτω τα ίδια λέει, υπάρχει κανείς που εγινε πλούσιος λέγοντας πριν κοιμηθεί 'Είμαι πλούσιος!!'
    Εγώ δεν ξέρω.

    Πως ένα τέτοιο βιβλίο μπορεί να σε βοηθήσει?

    Quote Originally Posted by Electra77 View Post
    "Η δύναμη του υποσυνείδητου" - Joseph Murphy

    &

    "Οι φύλακες της παιδικής μας ηλικίας" - Alice Miller

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    θα σου πω γτ ελεγε ειμαι πλουσιοσ αν ειχεσ λεφτα πολλα λεφτα και ταξιδευεσ σε ξενο μεροσ τι θα θελεσ να κανεισ επειχηρηση κλπ οτι κι αν ηθελεσ θα επρεπε να παρεισ και να δωσεισ πληροφοριεσ θα πηγαινεσ σε μια καφετερια θα γνωριζοσουν με τουσ σερβιτορουσ και θα ελεγεσ ιστοριεσ και θα σ λεγαν και θα μαθαινεσ για τον τοπο αυτοσ ελεγε ειμαι πλουσιοσ γτ αυτα γινονται χωρισ πολλα λεφτα με τα βασικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    ΟΚ απλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με τον προγραμματισμό του υποσυνείδητου όμως? Και πως οι σκέψεις μας διαμορφώνουν την ορατή πραγματικότητα μας.

    Δηλαδή άμα σκέφτομαι π.χ ότι έχω καρκίνο, τι σημαίνει κάποια στιγμή θα εμφανίσω ? Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό?
    Quote Originally Posted by elis View Post
    θα σου πω γτ ελεγε ειμαι πλουσιοσ αν ειχεσ λεφτα πολλα λεφτα και ταξιδευεσ σε ξενο μεροσ τι θα θελεσ να κανεισ επειχηρηση κλπ οτι κι αν ηθελεσ θα επρεπε να παρεισ και να δωσεισ πληροφοριεσ θα πηγαινεσ σε μια καφετερια θα γνωριζοσουν με τουσ σερβιτορουσ και θα ελεγεσ ιστοριεσ και θα σ λεγαν και θα μαθαινεσ για τον τοπο αυτοσ ελεγε ειμαι πλουσιοσ γτ αυτα γινονται χωρισ πολλα λεφτα με τα βασικα

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αυτοσ το πιστευε απο μικρο παιδι δουλευε κι εγινε κατα λαθοσ τωρα πωσ εγινε ενεργεια τυχη καρμα οπωσ θεσ πεστο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαξε μετά το γάμο της...
    By hitech444 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 22:58
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 15:11
  3. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  4. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •