Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 117 of 117
  1. #106
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Το εχω αυτο το βιβλιο...μονο υπερβολη βρηκα στα λεγομενα του..αν και σιγουρα ορισμενα απο αυτα που ελεγε σου εδιναν δυναμη...
    Δεν ήταν υπερβολικός ο τρόπος που έγραψε.Ηταν απόλυτα κατανοητός ,με απίστευτες γνώσεις και χωρίς ίχνος κομπασμου
    Όλα αυτά συμβαίνουν στην ζωή.Αλλωστε και η υπερβολή , είναι μέσα στην ζωή.
    Εγώ είχα κάνει τόσα λάθη και μέσα από το βιβλίο είδα δικά μου λάθη , που θα μπορούσα να τα αποφύγω ή έστω να τα μετριασω.
    Το κάθε βιβλίο τον καθένα τον επηρεάζει διαφορετικά ( εάν τον επηρεάσει )
    Φυσικά δεν λέω να κάνεις ότι σου λέει το οποιοδήποτε βιβλίο , ούτε να είναι μόνο από κει οι γνώσεις σου , αλλά όσο να ναι , η γνώση είναι δυναμη και το παραμικρό που σε πάει πιο περα,το βάζεις στην φαρέτρα σου ως όπλο που θα χρησιμοποιηθεί την κατάλληλη στιγμή.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    ''Tο κεφάλαιο-Καρλ Μαρξ''

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για μενα παντα , το μονο βιβλιο ( που διαβαζα παλια ) που μουχει αλλαξει την κοσμοθεωρια μου , ειναι η Καινη διαθηκη ......

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,650
    Παιδιά το "Τριανταφυλλάκι " έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραίο βιβλίο τριλογία και ο "μπρούτζινος καβαλάρης". Θα ήθελα να τα διαβάσω!!!

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    το βιβλιο πως θα κανετε σεξ με 3000 γυναικες πραγματικα αλλαξε την ζωη μου

    βεβαια τωρα ειναι δυσευρετο αλλα εαν καποιος η καποια το θελει μπορω να το πουλησω

  6. #111
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το βιβλιο πως θα κανετε σεξ με 3000 γυναικες πραγματικα αλλαξε την ζωη μου

    βεβαια τωρα ειναι δυσευρετο αλλα εαν καποιος η καποια το θελει μπορω να το πουλησω
    Βαθυστόχαστο θέμα. Σε βοήθησε να πας και εσύ με 3000 γυναίκες;

  7. #112
    Honorata
    Guest
    Το "τριανταφυλλακι" το έχω διαβάσει και εγώ

  8. #113
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    96
    Τζέιμς Ελρόι «Λευκή Τζαζ»
    Κάνω πλέον παρέα αποκλειστικά με φαντάσματα -κατά προτίμηση ανάπηρους ντετέκτιβ και μοιραίες γυναίκες με ραγισμένες καρδιές

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Βαθυστόχαστο θέμα. Σε βοήθησε να πας και εσύ με 3000 γυναίκες;
    οχι αλλα μαλλον φταιει οτι δεν το διαβασα ολο

  10. #115
    "Πως να κάνετε φίλους και να επηρεάζεται τους ανθρώπους", του Dale Carnegie. Το αγόρασα με το που το είδα και αμεσως το διάβασα προσεκτικά και με ενθουσιασμό όλο, διότι είχα ανάγκη - θέμα μ' αυτά που πραγματευοταν. Δυστυχώς δεν βρήκα ανταπόκριση κατά την εφαρμογή του διότι η κοινωνία μας δεν είναι και ότι καλύτερο. Τόσο με γοήτευσε που ακόμα θυμάμαι κάποιες από τις ιστορίες του και πολλές από τις αρχές - συμπεράσματα που άβγαζε ο συγραφέας τις οποίες συνόψιζε στο τέλος του βιβλίου. Στην εφηβική μου ηλικία το διάβασα, και το συστήνω.

    Συστήνω επίσης, την Καινή Διαθήκη, όσο κι αν σας φαίνεται γελοίο ή παράξενο ή πουριτανικό ή υποκριτικό. Ξεχάστε τους παπάδες όταν λέω τη συστείνω για μελέτη και δη προσεκτική, με εμβάθυνση στα διαδάγματα και στις αρετές. Είναι βιβλίο που με το που ξεκινάς να το μελετάς σου προκαλεί ηρεμία, γαλήνη και πολλές φορές δεν θες να σταματήσεις τη μελέτη της. Εκεί μέσα κρύβονται κατά την άποψη μου όλα τα μυστικά της ανθρώπινης ευτυχίας, η αρμονία και ισορροπία στη ζωή. Φτάνει ν ατην διαβάσεις καοπροαίρετα και όχι απλά σαν μελετητής.

    "Ο βοσκός κι ο ρήγας", μικρό μυσθιστόρημα, κάπου στη μεσαιωνική Κύπρο. Δεν θυμάμαι καλά την ιστορία του αφού το διάβασα στην εφηβική ηλικία, αλλά θυμάμαι ότι με είχε γοητεύσει, με είχε ενθουσιάσει σε βαθμό που στη σκέψη μου είχα ταυτιστεί με την ιστορία λες και ήθελα να ήμουν ένας απ τους πρωταγωνιστες.

    Θα ήταν χρήσιμο για τα άτομα που μπαίνουν στο φόρουμ να μας πουν αν τους αρέσουν τα μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας, όπως εμένα του Ιουλίου Βερν, αρκετά από τα μυθιστορήματα του οποίου διάβασα στην εφηβική μου ηλικία. Επίσης, αν τους αρέσει η ποίηση. Διότι έχω την εντύπωση πως κάθε άτομο με θέματα ψυχολογίας καταφεύγει έστω σε κάποιο βαθμό στη μελέτη βιβλίων πχ μυθιστορήματα, ποίηση, διηγήματα και αυτοβελτίωσης.
    γιάννης

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,190
    Η δυναμη του Τωρα

    Για οποιος θελουν κα αντεχουν να αντιληφθουν την ουσια πολλων πραγματων και να αλλαξουν καποια απο τα στοιχεια της προσωπικοτητα τους
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Stephen King's IT

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Αλλαξε μετά το γάμο της...
    By hitech444 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 22:58
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 15:11
  3. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  4. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •