Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 117
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Εγω διαβαζω ξανα και ξανα το "αισθανθείτε καλα" του David Burns δεν ξερω αν το εχετε γραψει. Κανω προσπαθεια να αφομοιώσω και να υιοθετήσω τακτικές που ειναι προς οφελος μου. Το λατρεψα το βιβλιο! Βασιζεται στη γνωστικη ψυχοθεραπεια.

  2. #77
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ΝΟΜΟΣ 11ος ΜΑΘΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ
    ΝΟΜΟΣ 12ος
    ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΟΠΛΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΣΟΥ
    ΝΟΜΟΣ 27ος
    ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ

    .....ενδιαφέρον.
    Θα μπορούσε να εχει τιτλο: " Πώς να γίνεις περισσότερο νάρκισσος ή μαλακας απο οσο ηδη εισαι"
    Με σκότωσες! Τα νεφρά μου...

  3. #78
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by maria4 View Post
    Εγω διαβαζω ξανα και ξανα το "αισθανθείτε καλα" του David Burns δεν ξερω αν το εχετε γραψει. Κανω προσπαθεια να αφομοιώσω και να υιοθετήσω τακτικές που ειναι προς οφελος μου. Το λατρεψα το βιβλιο! Βασιζεται στη γνωστικη ψυχοθεραπεια.
    Πολύ καλό κατά την γνώμη μου!

  4. #79
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Δεν θυμάμαι κάποιο βιβλίο που να άλλαξε τη ζωή μου αποκλειστικά. Ωστόσο, τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει συνέβαλαν σε αυτή την αλλαγή. Κάποιο που με ταρακούνησε για τα καλά και πήρα τη ζωτικής σημασίας απόφαση να παρατήσω τη δουλειά μου και να αλλάξω οπτική (βασικά να ξυπνήσω από έναν ύπνο που εγώ άφησα να έρθει) ήταν το "καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς" του Χρόνη Μίσσιου. Για την ακρίβεια, κάποιο απόσπασμα του βιβλίου με έκανε να κλάψω και να πάρω αυτές τις αποφάσεις. Αφού πήρα τις αποφάσεις σε μια νύχτα, αγόρασα και το βιβλίο και το διάβασα. :)

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ενταξει Mara δεν υπαρχει παρεξηγηση, απλως μου κανει εντυπωση που καποιοι απο μια σελιδα που θα διαβασουν , προσπαθουν να κατακρινουν ενα βιβλιο τοσων αελιδων.Παλι καλα που δεν ειπαν να πεταξουμε το βιβλιο στην πυρα.
    Εγω πιστευω οτι το βιβλιο αντικατοπτριζει πιστα την πραγματικοτητα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εχω προβληματιστει λιγο τωρα για το ποια σταση πρεπει να κρατα ο ανθρωπος για να μην ειναι ουτε εξουσιαστης ουτε εξουσιαζομενος αλλα για να μπορεσει να επιβιωσει αξιοπρεπως

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δεν πιστευω ότι υπαρχει βιβλιο που μπορει να αλλαξει την ζωη καποιου
    αλλα υπαρχει βιβλιο που μπορει να σε κανει να δεις τα πραγματα πιο θετικα η κατι παραπλησιο

    ωστόσο εγω θα προτείνω ένα βιβλιο πολύ καλο λεγεται ο πολεμιστης του φωτος και είναι του κοελιο...
    επισης εχω να προτείνω και μια ταινια που πραγματικα σου δινει μια νοτα αισιοδοξιας ...λεγεται οδηγος αισιοδοξιας...===μπραντλει κουπερ τζενιφερ λορενς δειτε το

  8. #83
    Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    38
    Προσωπικά το βιβλίο, "Ιωνάς και Νινευίτες", σύντομο αλλά το αγάπησα!

  9. #84
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σιγουρα το βιβλιο του Τομας Χαρις ειμαι οκ εισαι οκ αυτο που ειχε ενα ροζ εξωφυλο το ειχα διαβασει πολες φορες παλια.

  10. #85
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    [QUOTE=maria4;694486]Εγω διαβαζω ξανα και ξανα το "αισθανθείτε καλα" του David Burns δεν ξερω αν το εχετε γραψει. Κανω προσπαθεια να αφομοιώσω και να υιοθετήσω τακτικές που ειναι προς οφελος μου. Το λατρεψα το βιβλιο! Βασιζεται στη γνωστικη ψυχοθεραπεια.


    Χαιρετω... και αφου καποιος το ειχε αναφερει θα ηθελα να πω 2 λογια για το ...αισθανθειτε καλα....Το συγκεκριμενο βιβλιο επεσε στα χερια μου περιδο που δεν ημουν καθολου καλα και σε καμια περιπτωση δεν αλλαξε την ζωη μου( οπως και κανενα βιβλιο δεν προκειτε να το κανει μονο του) με εμαθε ομως κατι θεμελιωδες ,στην σελ.45 εχει ενα τιτλο που γραφει... Ορισμοι των γνωστικων διαστρεβλωσεων ποιο απλα θα το ελεγα τα λαθη της σκεψης.
    Αυτη η ενοτητα μου αποκωδικοποιησε με απλα λογια τους κρυφους μηχανισμους και τις παγιδες στις οποιες πεφτουμε οταν δεν ειμαστε καλα.
    O ανθρωπος σαν σκεπτομενο ον παντα ηθελε να ξερει το γιατι ,ριχνοντας φως δε θα ξημερωσει θα δουμε ομως προς τα που παμε...αυτο μου εκανε αυτο το βιβλιο προσθετοντας πολυτιμα οπλα ωστε να συνεχισω τον ανηφορο της ζωης...........

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν μπορει ενα βιβλιο ναλλαξει την ζωη σου ( εξαιρειται η Αγια Γραφη ) , αυτο που μπορει ναλλαξει ειναι την περιουσια του καθε συγγραφεα .( συνεπως και την ζωη )....................... ιδιως κατι ηλιθια βιβλια αυτοβελτιωσης ......

  12. #87
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν μπορει ενα βιβλιο ναλλαξει την ζωη σου ( εξαιρειται η Αγια Γραφη ) , αυτο που μπορει ναλλαξει ειναι την περιουσια του καθε συγγραφεα .( συνεπως και την ζωη )....................... ιδιως κατι ηλιθια βιβλια αυτοβελτιωσης ......
    mac.... μπορεις και εχεις το δικαωμα να κρινεις μονο αν εχεις ο ιδιος γνωση αυτο που σε καποιον δεν θα δουλεψει αλλου μπορει να ριξει φως.....

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Stepbro View Post
    mac.... μπορεις και εχεις το δικαωμα να κρινεις μονο αν εχεις ο ιδιος γνωση αυτο που σε καποιον δεν θα δουλεψει αλλου μπορει να ριξει φως.....
    Εχω καθε δικαιωμα να εκφερω γνωμη η οποια δεν προσβαλλει καποιο μελος κατα προσωπο ..... εκδοτης εισαι ?

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αδερφε οποιοσ τα εμαθε απο βιβλια δεν εμαθε τιποτα ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε οποιοσ τα εμαθε απο βιβλια δεν εμαθε τιποτα ποτε

    Μην υποτιμουμε την αξια της μορφωσης , αλλα το πεζοδρομιο ειναι ενα σχολειο τελειως διαφορετικο , ισης αξιας ισως ......

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαξε μετά το γάμο της...
    By hitech444 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-04-2017, 22:58
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 15:11
  3. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  4. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  5. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •