Θελω να πεθανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6

    Θελω να πεθανω

    Θελω να πεθανω εδώ και πολλά χρόνια. Προσπαθώ να βρω πραγματα να μου αλλαζουν τη διάθεση ή να με κάνουν να ξεχνιέμαι αλλά είναι μόνο παροδικά.

    Τώρα που γράφω θέλω να αυτοκτονήσω. Είμαι ένας άχρηστος 30άρης. Έχω δουλειά αλλά είμαι άχρηστος σε αυτή. Δεν έχω σχέσεις με τους γονείς μου και δεν έχω σχέση με κοπέλα.

    Κάθε μέρα σκέφτομαι την αυτοκτονία. Είμαι δειλός αλλά είμαι και άχρηστος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by panikos168 View Post
    Θελω να πεθανω εδώ και πολλά χρόνια. Προσπαθώ να βρω πραγματα να μου αλλαζουν τη διάθεση ή να με κάνουν να ξεχνιέμαι αλλά είναι μόνο παροδικά.

    Τώρα που γράφω θέλω να αυτοκτονήσω. Είμαι ένας άχρηστος 30άρης. Έχω δουλειά αλλά είμαι άχρηστος σε αυτή. Δεν έχω σχέσεις με τους γονείς μου και δεν έχω σχέση με κοπέλα.

    Κάθε μέρα σκέφτομαι την αυτοκτονία. Είμαι δειλός αλλά είμαι και άχρηστος.
    εεεεεπ! το αναβάλεις για σήμερα :-) τριαντάρης και άχρηστος; γιατί; θα μου πεις;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    Φιλε μου προσπαθησε να εισαι ψυχραιμος.σε βλεπει καποιος ειδικος;τι ειναι αυτο που σε κανει να νιωθεις ετσι;πωςειναι η ζωη σου;μοιρασου αμα θες τους προβληματισμους σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Γιατί δεν έχεις σχέση με τους γονείς αου;
    Γιατί στη δουλειά σου,είσαι άχρηστος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καλά σκέφτηκες και ήρθες εδώ. μπορείς να λες τα βάσανά σου. θα σου κάνει εντύπωση που θα διαπιστώσεις ότι αναγνωρίζεις μέρη του εαυτού σου σε μας και εμείς αναγνωρίζουμε σε σένα. ξέρεις γιατί τσίμπησα και σου απάντησα; περιγράφεις πράγματα που με βασάνισαν και μένα στην ηλικία σου. έλα να βάλουμε ένα χεράκι μπας και αποφορτιστείς λιγάκι. εκτός από Φίλε, πώς θέλεις να σε αποκαλώ;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    είμαι 4-5 χρόνια στο επάγγελμα μου και όπου και να πάω νιώθω ότι απλά προσπαθώ να αξιοποιήσω το πτυχίο μου. Δεν είμαι καλός σε αυτό (Δικηγόρος). Απλά μένω για να παίρνω ένα εισόδημα. Οι γονείς μου δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ για μένα και πάντα ασχολούνταν με την αδερφή μου. Κουράστηκα να βασανιζω τους φίλους μου οι οποίοι με απομόνωσαν γιατί τους πρήζω. Θέλω να φύγω. Δεν θα λείψω σε κανένα. το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να φύγω χωρίς να πονέσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    πώς φανταζόσουν τη ζωή σου όταν ήσουν νεότερος; έζησες εργένης; η αδελφή σου έχει κάποιον αντικειμενικό λόγο να χρειάζεται την προσοχή των γονιών σας; από όσα γράφεις πιο πάνω έχω πολλές απαντήσεις, αλλά δεν θέλω να απομακρυνθώ από σένα. για τούτο και σε ρωτάω.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Από το Γυμνάσιο το είχα αυτό. Δεν είχα φίλους και ήμουν μόνος. Είμαι εργένης. Δεν είχα ποτέ σχέση. Η αδερφή μου απλά ήταν μεγαλύτερη και πιο απαιτητική. Έκανε παιδιά στα 27 της (τώρα είναι 34). Πάντα ήμουν μόνος μου στο δωμάτιό μου. Πώς μπορώ να φύγω χωρίς να βασανιστώ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    κανένας από μας δεν θα βοηθήσει ποτέ κανέναν συνάνθρωπό του να πεθάνει. εάν με ρωτάς προσωπικά, θα σου έλεγα ότι ο θάνατος ενός νέου ανθρώπου στον οποίο απηύθυνα πέντε λέξεις θα με έκανε δυστυχισμένη για έναν λόγο: γιατί αυτός αποφάσισε να μου δώσει πίσω κομμάτια της ζωής του απαντώντας στις πέντε λέξεις μου. ξέρεις κάτι; το γεγονός ότι μπήκες εδώ και μιλάς λέει ότι θέλεις να ζήσεις. δος μου άλλο ένα χέρι βοηθείας σε παρακαλώ: αν δοκίμαζες να περιγράψεις τους γονείις σου με 4 λέξεις, ποιες θα ήταν αυτές;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Δεν υπάρχει τρόπος να φτιάξουν οι σχέσεις μου με τους γονείς μου. Δε μπορούν να με βοηθήσουν. Εξάλλου δεν νομίζω να ξέρουν ότι κάνω τέτοιες σκέψεις. Πώς μπορώ να συνεχίσω να ζω όταν δεν έχω κάτι να περιμένω. Στη δουλειά είμαι ένας άχρηστος. Πρέπει να βάλω τέλος. Δε μπορώ άλλο αλήθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    υπάρχει τρόπος να βγεις. θα αλλάξεις γωνία παρατήρησης των ανθρώπων και καταστάσεων γύρω σου. αν δεν θες να επισκευάσεις τις σχέσεις σου με τους γονείς σου, δεν είναι δα και τόσο σημαντικό. τη σχέση σου όμως με τον εαυτό σου πρέπει να την επισκευάσεις. ας κάνω ένα summary: νέος άντρας που έζησε τη ζωή του μόνος. του είχαν μάθει ότι πρέπει να είναι έτσι και έτσι. αδύναμος αυτός δεν είπε όχι. και άρχισε να πέφτει σιγά σιγά βαθύτερα. οι φίλοι πάντα βαριούνται τον γκρινιάρη ή τον κατατονικό. τα κορίτσια κατά κανόνα θέλουν ωραίο και με λεφτά. και αυτός μοναχός και αδύναμος στην κάμαρά του παρακολουθεί τα θέλω του να παλεύουν με τα πρέπει που του έβαλε το περιβάλλον του. έπιασα σωστά;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    Εχεις παει σε καποιον ειδικο;ελπιδα υπαρχει μεσα σου...φαινεται,απλα νιωθεις χαμενος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Έχω πάει σε ειδικό. Τη μια φορά για 9 μήνες και μετά σταμάτησα αφού δε με βοηθούσε. Τη 2η φορά πήγα 3 μήνες και πάλι έγινε το ίδιο. Δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς πλέον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by panikos168 View Post
    Δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς πλέον.
    εσύ μπορείς
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    Γιατι δε θες η δε μπορεις να πεις ολα αυτα στους δικους σου ανθρωπους;το πως νιωθεις...το τι σε προβληματιζει;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω
    By Guest17012017 in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 60
    Last Post: 20-03-2024, 22:50
  2. θέλω να πεθάνω........
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 16-08-2012, 20:29
  3. θελω να πεθανω!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-01-2012, 20:57
  4. θελω να πεθανω!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 20-01-2012, 21:38
  5. Θέλω να πεθάνω
    By Swan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 13-06-2009, 16:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •