Παιδική κακοποίηση και ερωτικές σχέσεις του ενήλικα/πρώην κακοποιημένου παιδιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Angry Παιδική κακοποίηση και ερωτικές σχέσεις του ενήλικα/πρώην κακοποιημένου παιδιού

    Προς τους εχοντες υποστει κακοποιηση κατα την παιδικη τους ηλικια.

    Πιστευετε/νιωθετε οτι η κακοποιηση σας επηρεασε στο να προσεγγισετε το αλλο φυλο? να κανετε την πρωτη σας σχεση στην εφηβεια σας προσπαθησατε ή ηρθε ευκολα? πως διαχειριστηκατε τη ντροπη και τις ενοχες? πως τα βγαλατε περα με την αυτοαπαξιωση, τον αυτομηδενισμο που καθε κακοποιημενος κουβαλαει μεσα του? Ο συντροφος πως δεχτηκε το βαρυ φορτιο της δικης σας κακοποιησης? τι ρολο ανελαβε? το ρολο του συμπαραστατη ή του "συντροφου"?
    Και μετα μεσα στη σχεση, τι συμπεριφορα δειξατε? τι βγηκε, εστω και αθελητα, απο μεσα σας??

    Αυτα και αλλα πολλα....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Υπήρξε αποστροφή. Εγινε γιατί το έκανε ολος ο κόσμος. Βέβαια δεν ξέρω αν όλες οι μορφές κακοποίησης εχουν τον ιδιο αντικτυπο στη σεξουαλικότητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εγώ πάντως που δουλεύω από δέκα χρόνων ντροπή είχα αρνητικές σκέψεις είχα όλα τα κάνα γτ σε μυαλό ήμουν μεγαλύτερος από την ηλικία μου και με το που φτάνω τριάντα δύο αρχίζει ένα πανυγήρι με ενοχές στα καλά καθούμενα κράτησε τρία χρόνια κ έγινα γέρος στο μυαλό κι από τότε δε με νοιάζει τίποτα σα να πέθανα ζωντανός ήταν κι ακόμα να συνέλθω πάντως αν έτσι είναι η κόλαση δε το συνιστώ σε κανέναν ήταν σα να πηγα στην κόλαση δεν περιγράφεται αλλιωσ πλέον δε με νοιάζει ζήσω πεθάνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Βέβαια δεν ξέρω αν όλες οι μορφές κακοποίησης εχουν τον ιδιο αντικτυπο στη σεξουαλικότητα.
    εγω δεν εχω υποστει σεξουαλικη κακοποιηση οπως εσυ.
    Αλλα και παλι δυσκολευομαι στην προσεγγιση και στην οικειοτητα, προβληματιζομαι. Υπεραναλυω. Νομιζω πως ναι ολες οι μορφες εχουν αντικτυπο στην σεξουαλικοτητα...εκει θελω να καταληξω και να το συζητησουμε σε αυτο εδω το ποστ....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Υπήρξε αποστροφή. Εγινε γιατί το έκανε ολος ο κόσμος.
    Ομως ο συντροφος σου δεν σε ρωτησε για την 1η σου φορα? τι του ειπες? ξερεις με βιασε ο ιδιος ο πατερας μου??? δεν φοβηθηκες οτι αν του αποκαλυψεις κατι τετοιο θα το βαλει στα ποδια? τις ενοχες πως τις διαχειριστηκες?? το φοβο οτι μπορει να νομισει οτι τα ηθελες ή οτι εσυ τα προκαλεσες?

    και 2ον, οταν εγινε εσυ ησουν εκει ή ήσουν παρατηρητης του εαυτου σου με το μυαλο σου σε καποιο κοσμο μακρινο?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ομως ο συντροφος σου δεν σε ρωτησε για την 1η σου φορα? τι του ειπες? ξερεις με βιασε ο ιδιος ο πατερας μου??? δεν φοβηθηκες οτι αν του αποκαλυψεις κατι τετοιο θα το βαλει στα ποδια? τις ενοχες πως τις διαχειριστηκες?? το φοβο οτι μπορει να νομισει οτι τα ηθελες ή οτι εσυ τα προκαλεσες?

    και 2ον, οταν εγινε εσυ ησουν εκει ή ήσουν παρατηρητης του εαυτου σου με το μυαλο σου σε καποιο κοσμο μακρινο?
    Ε δεν επέλεγα και τους καλυτερους συντροφους. Ολους τους λυπομουν και τους μισουσα, τους αντιμετωπιζα τους αντρες ως αντικειμενα, . Να τους εκδικηθώ ήθελα. Ακρως καταστροφικό, γιατί σε μια φάση καταθλιψης είχα μπλέξει με εναν τυπο και κακό και ψυχάκι με την πολύ κακη εννοια. Η μονη ουσιαστική σχεση που με προσγειωσε κιόλας, ήταν αυτη με τον αντρα μου. Αλλά δεν ξεκινησε ως ερωτική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ε δεν επέλεγα και τους καλυτερους συντροφους. Ολους τους λυπομουν και τους μισουσα, τους αντιμετωπιζα τους αντρες ως αντικειμενα, . Να τους εκδικηθώ ήθελα. Ακρως καταστροφικό, γιατί σε μια φάση καταθλιψης είχα μπλέξει με εναν τυπο και κακό και ψυχάκι με την πολύ κακη εννοια. Η μονη ουσιαστική σχεση που με προσγειωσε κιόλας, ήταν αυτη με τον αντρα μου. Αλλά δεν ξεκινησε ως ερωτική.
    εγω παλι, που ακομα και φιλικα, τους περναω δια πυρος και σιδηρου??
    νομιζω οτι τις μονες καλες σχεσεις που εχω με αντρες ειναι οι επαγγελματικες....αν και πολλες φορες εχω πει...αντρας ειναι, τι καταλαβαινει?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι, ακριβώς αυτό. Θεωρούσα τους άντρες κατώτερα όντα. Δεν είναι ρεαλιστικό αυτό βέβαια, ούτε και λογικό είναι, όπως δεν είναι λογική καμία γενίκευση. Έχω μάθει πλέον πως οι άντρες και οι γυναίκες είναι ισότιμοι, διαφορετικοί αλλά ισότιμοι και ισάξιοι.
    Και αυτό το δια πυράς και σιδήρου πάλι λάθος νομίζω πως είναι. Τα πράγματα είναι απλούστατα. Επικοινωνείς τα θέλω και τα όριά σου ξεκάθαρα. Μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί; ή μπορείς εσύ να ανεχθείς τα ελαττώματα του άλλου; και τέλος, είτε γίνεται το deal είτε όχι.
    Απλά πιστεύω πως είναι καθαρό θέμα κόμπλεξ το να προσδοκείς συμπεριφορές απο τους άλλους καλουπωμένες. Γιατί ενας άνθρωπος, εκτός απο σεβασμό και αξιοπιστία (που και για να τα απαιτήσεις και αυτά και πρέπει να τα πρεσβεύεις και να τα έχεις κερδίσει) να απαιτεί απο τον αλλο το οτιδήποτε;;; Η απάντηση που έδωσα στον εαυτό μου όταν είχα κι εγώ την παράλογη απαίτηση να είναι οι ανθρωποι γύρω μου κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα μου, ήταν ότι πρόβαλα πάνω τους τον καλύτερο εαυτό μου και ήθελα να τον προσωποποιήσουν οι άλλοι. Εντελώς παράλογο. Ομως ο κακοποιημένος ανθρωπος έτσι λειτουργεί ως μονάδα. Αν βρίσκεται σε μια ποδοσφαιρόφιλη παρέα, θα γινει ποδοσφαιρόφιλος, αν βρίσκεται σε παρέα με ροκάδες θα γίνει ροκάς, αν βρίσκεται σε παρέα με σκυλάδες, θα γίνει σκυλάς ας πουμε. Δεν υπάρχει προσωπική βουλιση, οπότε γινεσαι ο αλλος και απαιτεις και ο αλλος να γίνει εσύ. Απιστευτα παραλογο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ομως ο κακοποιημένος ανθρωπος έτσι λειτουργεί ως μονάδα. Αν βρίσκεται σε μια ποδοσφαιρόφιλη παρέα, θα γινει ποδοσφαιρόφιλος, αν βρίσκεται σε παρέα με ροκάδες θα γίνει ροκάς, αν βρίσκεται σε παρέα με σκυλάδες, θα γίνει σκυλάς ας πουμε. Δεν υπάρχει προσωπική βουλιση, οπότε γινεσαι ο αλλος και απαιτεις και ο αλλος να γίνει εσύ. Απιστευτα παραλογο
    Ναιιιιιιιιιιιι γιατι θελει ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ! ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ! να τον αποδεχονται!

    μπααα, εγω ειχα και εχω πολυ αυστηρα και υψηλα στανταρντς... τοσο που καταληγω να βασανιζομαι! δεν απορροφωμαι απο τη μαζα...
    Σκεψου, ειχα δουλεια καλη και παραιτηθηκα για να κυνηγησω τη μια απο τις ελαχιστες θεσεις που βγαινουν στη χωρα καθε χρονο....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ναιιιιιιιιιιιι γιατι θελει ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ! ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ! να τον αποδεχονται!

    μπααα, εγω ειχα και εχω πολυ αυστηρα και υψηλα στανταρντς... τοσο που καταληγω να βασανιζομαι! δεν απορροφωμαι απο τη μαζα...
    Σκεψου, ειχα δουλεια καλη και παραιτηθηκα για να κυνηγησω τη μια απο τις ελαχιστες θεσεις που βγαινουν στη χωρα καθε χρονο....
    όπως? κάθε ανθρωπος εχει στανταρ, ακόμα και ο απατεώνας που δεν τον ενδιαφερει η ψυχική τερψη αλλά η καθε μορφής εκμετάλλευση. Και επειδή η ηδονή που λαμβάνει ο καθένας απο την συναναστροφή είναι μοναδική πηγή συγκεκριμένης ευτυχίας, τότε ο καθένας θεωρεί υψηλά τα στάνταρ του. Επομένως δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς και γιατί τα στανταρ σου να σε βασανίζουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ναιιιιιιιιιιιι γιατι θελει ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ! ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ! να τον αποδεχονται!
    Ειναι εντελώς παράλογο όμως αυτό, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Είναι το παραδοξο που πρέπει να ξεπεράσει ο κακοποιημένος για να λειτουργήσει φυσιολογικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Επομένως δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς και γιατί τα στανταρ σου να σε βασανίζουν.
    με βασανιζουν γιατι με ωθουν σε ενα ασταματητο κυνηγι μιας τελειοτητας που δεν ερχεται ποτε....
    πχ για τη δουλεια...αλλος στη θεση μου θα πετουσε απο τη χαρα του. Σιγουρη δουλεια απο τα 24 μου, και την παρατησα στα 32 για να κυνηγησω ενα ονειρο που ακομα τωρα δεν το εχω πετυχει....Και αντι να δουλευω με τοσες σπουδες και αγωνα, καθομαι σπιτι ή σε καμια βιβλιοθηκη να προσπαθω να μαζεψω το μυαλο μου να διαβασω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ειναι εντελώς παράλογο όμως αυτό, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Είναι το παραδοξο που πρέπει να ξεπεράσει ο κακοποιημένος για να λειτουργήσει φυσιολογικά.
    καταλαβαινω οτι τελικα δεν ειναι τοσοοοοοοοοοοοο ζωτικης σημασιας, δεν ειναι θεμα ζωης και θανατου.
    αλλα μεχρι να το καταλαβω, μου πηρε μια ζωη....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    με βασανιζουν γιατι με ωθουν σε ενα ασταματητο κυνηγι μιας τελειοτητας που δεν ερχεται ποτε....
    πχ για τη δουλεια...αλλος στη θεση μου θα πετουσε απο τη χαρα του. Σιγουρη δουλεια απο τα 24 μου, και την παρατησα στα 32 για να κυνηγησω ενα ονειρο που ακομα τωρα δεν το εχω πετυχει....Και αντι να δουλευω με τοσες σπουδες και αγωνα, καθομαι σπιτι ή σε καμια βιβλιοθηκη να προσπαθω να μαζεψω το μυαλο μου να διαβασω...
    ΑΑΑ εννοεις σε σχεση με τις απαιτησεις που εχεις απο τον εαυτό σου υψηλά στανταρ. Νόμιζα αφορούσε τα στανταρ που έχεις για τους ανθρώπους που επιλέγεις να βρίσκονται στη ζωή σου
    Αν το ήθελες πραγματικά το αντικείμενο αυτό, γιατί να μην το κυνηγήσεις; Δε ξέρω αν θες να πεις ότι η τελειομανία σε ώθησε να κάνεις μια επιλογή με αντικειμενικά κανένα χειροπιαστό και ρεαλιστικό αποτέλεσμα, τότε ναι, είναι ενα πρόβλημα αυτό και μάλλον έχει να κάνει με την κρίση σου σχετικά με το τι μπορείς και το τι όχι, ή με το τι μπορεί να προκύψει από συγκεκριμένους περιβαλλοντικούς παράγοντες. Αν όμως την επιλογή σου την χωλαίνει το αποτέλεσμα το μη αναμενόμενο, που δε θα μπορούσες να είχες προβλέψει αντικειμενικά, τότε αντικειμενικά θα πρέπει να νιώθεις τουλάχιστον ευλογημένη που είχες την ευκαιρία να κυνηγήσεις έστω το όνειρό σου, γιατί άνθρωποι άλλοι ενδεχομένως περισσότερο ή και λιγότερο χαρισματικοί, δεν έχουν καν το δικαίωμα να έχουν όνειρα, πόσο μάλλον να τα κυνηγούν κιόλας και να αναλαμβάνουν και τέτοια ρίσκα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    ΑΑΑ εννοεις σε σχεση με τις απαιτησεις που εχεις απο τον εαυτό σου υψηλά στανταρ. Νόμιζα αφορούσε τα στανταρ που έχεις για τους ανθρώπους που επιλέγεις να βρίσκονται στη ζωή σου
    νομιζω οτι τα στανταρ για τους ανθρωπους διπλα μου ειναι ασυνειδητα... δεν ξερω πως τα καταφερνω αλλα οι περισσοτερες φιλες μου ειναι σε δυσκολιες και εγω καταληγω σαν λυσαρι να προβαλλω λυσεις, να συμπαρισταμαι και να ενθαρρυνω...
    με τους αντρες φιλους μου ειμαι πιο ανεμελη, ισως γιατι οι αντρες δεν αγχωνονται τοσο οσο εμεις.

    Τωρα με τους συντροφους που επελεξα, εδω τα πραγματα αλλαζουν... η 1η σκεψη αυθορμητα ειναι αν θα τον ενεκριναν οι γονεις. Οποτε οπως καταλαβαινεις, για να παρει καποιος την εγκριση των γονιων μου, εστω και σε ενα ιδεατο/φαντασιακο επιπεδο, στους γονεις δηλαδη που εχω ενσωματωσει στον πυρηνα μου, πρεπει να ειναι ισοτιμος. Κατι που τελικα δεν ειναι τοσο απλο, γιατι οσοι εχουν κανει καλες σπουδες, εχουν καλη δουλεια, ειναι ανεξαρτητοι κλπ θελουν να ζησουν τη ζωη τους, δεν θελουν σχεσεις και δεσμευσεις. Οπως και εγω δε γουσταρω να παιξω το ρολο της καλης νοικοκυρομανας αλλα θελω εναν νορμαλ ισοτιμο συντροφο. Αυτα ακουγονται οξυμωρα....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 55
    Last Post: 19-05-2017, 10:33
  2. Replies: 97
    Last Post: 28-01-2017, 17:52
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΙΔΙΟΥ
    By melia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-2014, 16:58
  4. ερωτικές σχέσεις...!!!!!
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2013, 20:12
  5. Ερωτικες σχεσεις
    By dim1990 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2013, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •