Αλκοόλ και τραύμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8

    Αλκοόλ και τραύμα

    Καλησπέρα,έχω το εξής ζήτημα τ' οποίο διαπραγματεύομαι.Λόγω διάφορων προβλημάτων κατά την παιδική μου/εφηβική μου ηλικία ανέπτυξα περίεργη σχέση με το αλκοόλ, υπήρξε μεγάλη εποχή στην ζωή μου οπού έπινα καθημερινά τεράστιες ποσότητες αλκοόλ κυρίως για να ξεχνάω τα κακά που μου συνέβαιναν τα χτυπήματα στην ζωή μου ήταν απανωτά την δεδομένη περίοδο.Πλέον και μετά απο 2,5 χρόνια ψυχοθεραπείας και έχοντας την αντίληψη πως το αλκοόλ λειτουργεί σ εμένα με τρόπο απελευθερωτικό φαινομενικά έχω περιορίσει την ποσότητα αλκοόλ που πίνω σε κυρίως κατανάλωση εκτός σπιτιού αλλά και πάλι εύκολα είναι αλόγιστη, το δεν εχω πιει πολύ ισούται με 6 τζιν τονικ και μόνο κατ εμέ και 2 σφηνάκια. Έχω φτάσει πολλές φορές σε σημείο ακράτειας λόγω του αλκοόλ, έχω λερώσει τόσο το δικό μου κρεβάτι όσο κι άλλων.Την ψυχοθεραπεία την συνεχίζω αλλά αυτές οι μέρες που θα βγω με αλόγιστη κατανάλωση αλκοόλ, δεν σταματούν βέβαια πλεόν δεν μ βάζω σε κίνδυνο. Κινδυνό εννοώ να κανω κάτι με ατομα που υπο άλλες συνθήκες δεν θα έκανα ή να μοιράζομαι πράγματα που δεν θα χρειάζοταν. Απ' αυτό είχα ξεφυγει καιρό, τις προάλλες όμως έχοντας γενέθλια και επηρρεασμένη απ αυτό(τα γενέθλια για εμενα ειναι μελανο σημείο) βγηκα με φιλη μου.Κατέληξα στο σπιτι ατόμου που γνωριζα και οικειωθελως απεφευγα να βρεθώ μαζι του,με προτροπη της φιλης μου και προφανως λερωνωντας το κρεβατι του και έχοντας τυψεις γιατί ενω εξεφρασα την απροθυμια μ να συνεχισω με τους 2 τυπους και με την φιλη μ προτιμησα να μην παρω ταξι αλλα να τους ακολουθησω . Σίγουρα ολα αυτα σκεπτόμενη οσα εχω διαβασει εδω δεν ειναι το ιδιο ανησυχητικα. Εχω προσπαθησει πολυ να εχω μια ζωη ομορφη και ηρεμη βλεπω πως κανω πισωγυρισματα ομως , μπορειτε να μοιραστειτε τροπους που εσας σας βοηθησαν να το διαχειριστειτε ?Δεν θέλω να με ξαναδω να λερωνω το κρεβατι μου ουτε να γυρναω με ατομα που δεν θελω σπιτι μου μη γνωριζοντας τα ή ακομη και γνωριζοντας τα που ξερω πως αυτοματα βαζω εμενα σε κινδυνο.Εδω και 5 μερες δεν χω ορεξη για τιποτα σκεφτομαι μονο το συμβαν κι αγχωνομαι, νιωθω να μπαινω παλι σ ενα βουρκο.
    καθε συμβουλη και βοηθεια ειναι παραπανω απο επιθυμητη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Πίσω από κάθε αλκοολικό υπάρχει μία ιστορία και ένα τραύμα που του ήπιαν όλο το κρασί

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Έχεις πάει σε κανένα πρόγραμμα απεξάρτησης; Ψυχοθεραπεία γιατί έκανες;
    Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν στο πρότεινε κάποιος και ποιος ήταν αυτός.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Ναι το γνωρίζω αλλά εγώ με τα λεφτά της ψυχοθεραπείας αν ήταν θ αγόραζα κάβα…. Σίγουρα ο αλκοολισμός πλέον δεν με χαρακτηρίζει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Δυστυχώς εδώ έχει μόνο πρόγραμμα για ναρκωτικά και ο,τι άλλο είχα βρει ήταν μόνο θρησκευτικά …. Πήγα γιατί είδα πως κάποια πράγματα δεν με εξυπηρετούν, οι συνπεριφορεσ Μου δεν ταυτιζόντουσαν με τον επιθυμητό εαυτό μου , δεν μου το πρότεινε κάποιος εγώ πήρα την απόφαση….

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Α, είναι εκείνα τα γνωστά πρέπει να παραδεχτείς ότι μια ανώτερη δύναμη κτλ;
    Ποτέ δεν κατάλαβα τι δουλειά έχουν τα θρησκευτικά με την απεξάρτηση.
    Υπάρχουν μέλη που είναι στη δική σου φάση και το παλεύουν για απεξάρτηση, ελπίζω να
    σου απαντήσουν γιατί εγώ δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Αν με ρωτάς ούτε εγώ , μετά πας Κυριακή και σου δίνουν αίμα και σώμα θεού …

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 15-11-2023 at 10:34.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 15-11-2023 at 10:34.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Όχι δεν είμαι όπως προείπα δεν πίνω σπίτι …. Αναφερόμουν στην θεία κοινωνία ή θεία ευχαριστία η οποία είναι ψωμί και κρασί ….και ήταν η ερώτηση μου πως θα κόψω κάτι με την δύναμη μιας ανώτερης δύναμης τ οποίο κάθε Κυριακή δίνεται και θεωρείται και καλό στους πιστούς τους !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Επίσης σορρυ αν σου είναι εύκολο να μην χρησιμοποιείς αυτές τις εκφράσεις τυφλά είσαι κτλ μου κάνουν τριγκερ. Ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Quote Originally Posted by ???? lina View Post
    Επίσης σορρυ αν σου είναι εύκολο να μην χρησιμοποιείς αυτές τις εκφράσεις τυφλά είσαι κτλ μου κάνουν τριγκερ. Ευχαριστώ
    Αλκοολική είμαι κι εγώ γι' αυτό στο λέω.
    Χίλια συγγνώμη όμως εάν σε έκανα να νιώσεις άσχημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by ???? lina View Post
    Όχι δεν είμαι όπως προείπα δεν πίνω σπίτι …. Αναφερόμουν στην θεία κοινωνία ή θεία ευχαριστία η οποία είναι ψωμί και κρασί ….και ήταν η ερώτηση μου πως θα κόψω κάτι με την δύναμη μιας ανώτερης δύναμης τ οποίο κάθε Κυριακή δίνεται και θεωρείται και καλό στους πιστούς τους !
    Η Θεία Κοινωνία ξεκινάει από κρασί και ψωμί και καταλήγει σε αίμακαι σώμα του ιησού χριστού

    όποιος δεν το πιστεύει σχεδόν δεν έχει νόημα να το κάνει

    εξάλλου ως είναι αλκοολική το πρόβλημα δεν είναι το αλκοόλ αλλά πώς θα διαχειριστούν το τραύμα που τους έριξε στην ψεύτικη λύση του αλκοόλ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ???? lina View Post
    Καλησπέρα,έχω το εξής ζήτημα τ' οποίο διαπραγματεύομαι.Λόγω διάφορων προβλημάτων κατά την παιδική μου/εφηβική μου ηλικία ανέπτυξα περίεργη σχέση με το αλκοόλ, υπήρξε μεγάλη εποχή στην ζωή μου οπού έπινα καθημερινά τεράστιες ποσότητες αλκοόλ κυρίως για να ξεχνάω τα κακά που μου συνέβαιναν τα χτυπήματα στην ζωή μου ήταν απανωτά την δεδομένη περίοδο.Πλέον και μετά απο 2,5 χρόνια ψυχοθεραπείας και έχοντας την αντίληψη πως το αλκοόλ λειτουργεί σ εμένα με τρόπο απελευθερωτικό φαινομενικά έχω περιορίσει την ποσότητα αλκοόλ που πίνω σε κυρίως κατανάλωση εκτός σπιτιού αλλά και πάλι εύκολα είναι αλόγιστη, το δεν εχω πιει πολύ ισούται με 6 τζιν τονικ και μόνο κατ εμέ και 2 σφηνάκια. Έχω φτάσει πολλές φορές σε σημείο ακράτειας λόγω του αλκοόλ, έχω λερώσει τόσο το δικό μου κρεβάτι όσο κι άλλων.Την ψυχοθεραπεία την συνεχίζω αλλά αυτές οι μέρες που θα βγω με αλόγιστη κατανάλωση αλκοόλ, δεν σταματούν βέβαια πλεόν δεν μ βάζω σε κίνδυνο. Κινδυνό εννοώ να κανω κάτι με ατομα που υπο άλλες συνθήκες δεν θα έκανα ή να μοιράζομαι πράγματα που δεν θα χρειάζοταν. Απ' αυτό είχα ξεφυγει καιρό, τις προάλλες όμως έχοντας γενέθλια και επηρρεασμένη απ αυτό(τα γενέθλια για εμενα ειναι μελανο σημείο) βγηκα με φιλη μου.Κατέληξα στο σπιτι ατόμου που γνωριζα και οικειωθελως απεφευγα να βρεθώ μαζι του,με προτροπη της φιλης μου και προφανως λερωνωντας το κρεβατι του και έχοντας τυψεις γιατί ενω εξεφρασα την απροθυμια μ να συνεχισω με τους 2 τυπους και με την φιλη μ προτιμησα να μην παρω ταξι αλλα να τους ακολουθησω . Σίγουρα ολα αυτα σκεπτόμενη οσα εχω διαβασει εδω δεν ειναι το ιδιο ανησυχητικα. Εχω προσπαθησει πολυ να εχω μια ζωη ομορφη και ηρεμη βλεπω πως κανω πισωγυρισματα ομως , μπορειτε να μοιραστειτε τροπους που εσας σας βοηθησαν να το διαχειριστειτε ?Δεν θέλω να με ξαναδω να λερωνω το κρεβατι μου ουτε να γυρναω με ατομα που δεν θελω σπιτι μου μη γνωριζοντας τα ή ακομη και γνωριζοντας τα που ξερω πως αυτοματα βαζω εμενα σε κινδυνο.Εδω και 5 μερες δεν χω ορεξη για τιποτα σκεφτομαι μονο το συμβαν κι αγχωνομαι, νιωθω να μπαινω παλι σ ενα βουρκο.
    καθε συμβουλη και βοηθεια ειναι παραπανω απο επιθυμητη
    Καλησπέρα,
    Εγώ το έκοψα μαχαίρι το αλκοόλ, αλλά δεν είχα φτάσει στο σημείο να πίνω κάθε μέρα, έπινα σχεδόν κάθε μέρα, τώρα έχω πολύ καιρό να πιω.
    Θα σου πω ότι εσύ δεν μπορείς να το κόψεις μόνη σου, θες βοήθεια και όταν λέω βοήθεια εννοώ Ενα κλειστό πρόγραμμα απεξάρτησης.
    Επίσης πρέπει να ξεχάσεις την κοινωνική σου ζωή για λίγο καιρό.
    Γιατί κοινωνική ζωή =αλκοόλ. Μιλάω για βράδυ.
    Και τις παρέες σου, οποία παρέα προσφέρει αλκοόλ να την αποφεύγεις.
    Πίνεις και σπίτι μόνη;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα,
    Εγώ το έκοψα μαχαίρι το αλκοόλ, αλλά δεν είχα φτάσει στο σημείο να πίνω κάθε μέρα, έπινα σχεδόν κάθε μέρα, τώρα έχω πολύ καιρό να πιω.
    Θα σου πω ότι εσύ δεν μπορείς να το κόψεις μόνη σου, θες βοήθεια και όταν λέω βοήθεια εννοώ Ενα κλειστό πρόγραμμα απεξάρτησης.
    Επίσης πρέπει να ξεχάσεις την κοινωνική σου ζωή για λίγο καιρό.
    Γιατί κοινωνική ζωή =αλκοόλ. Μιλάω για βράδυ.
    Και τις παρέες σου, οποία παρέα προσφέρει αλκοόλ να την αποφεύγεις.
    Πίνεις και σπίτι μόνη;
    Όχι αυτό αναφέρω δεν πίνω σπίτι μόνη και πλέον θα πιω έξω μόνο 1 φορά την εβδομάδα που θα βγω, μπορεί να περάσει και διβδομαδο που δεν το αγγίζω. Μπορεί να έχω σπίτι πχ ένα τζιν γιατι πχ έρχονται τα παιδιά και μπορεί να πιούμε αλλά έχω ένα μπουκάλι 9 μήνες γιατί μόνη μου δεν πίνω! Έχουν καιρό να έρθουν όποτε δεν το ακουμπώ μόνη μ! Ήταν ο τρόπος μου να ξεκινήσω να το διαχειρίζομαι

Similar Threads

  1. Αλκοολική μητέρα/ Τραύμα
    By whatwasimadefor in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2023, 22:00
  2. Τραύμα
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2023, 09:09
  3. Ερωτικό τραύμα
    By Honorata in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 60
    Last Post: 26-09-2022, 00:20
  4. Τραύμα
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2018, 02:18
  5. Παιδικο μου τραυμα
    By μυσπ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 14-07-2015, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •