Ο αλκοολικός πατερας μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    5

    Ο αλκοολικός πατερας μου

    Ο πατέρας μου είναι πια αλκοολικός.Με τη μητέρα μου χώρισαν πριν κάποια χρόνια λόγω μιας εξωσυζυγικής σχέσης του πατέρα μου.Εργαζομαι και ζω μαζί με το σύντροφό μου.Ο πατέρας μου ζει σε ένα κοντινό χωριό.Ειμαι μοναχοπαίδι κ δυστυχώς επέτρεψα να προσκολληθεί πολύ επάνω μου.Ζω ένα μαρτύριο.Εξαιτιας του ποτού έχει μαλώσει με όλους τους φίλους του κ ζει πια στο χωριό αρκετά απομονωμένος χωρίς κοινωνικές επαφές.Πινει μόνος του στο σπίτι κ κάθε φορά που πίνει μου τηλεφωνεί λέγοντας ασυναρτησίες,μιλώντας μου με τόνο ,βρίζει και φωνάζει.Πριν 3 χρόνια συγχωρεθηκε κ η γιαγιά μου(μάνα του) με την οποία όπως αποδείχθηκε ήταν πολύ κολλημένος αφού κάθε φορά που πίνει τη θυμάται λέγοντας μου θέλω να πεθάνω ,να πάω κοντά στη μάνα μου.Ναι μεν καταλαβαίνω ότι τα λέει μέσα στον παραλογισμό του αλκοόλ αλλά με επηρεάζουν πολύ ψυχολογικά αυτά τα λόγια που ακουω.Αισθανομαι ότι ο πατέρας μου μου ασκεί μεγάλη ψυχολογική πίεση.Δυστυχως έχω πια καθημερινή φοβία μην τυχόν και πιει κ χτυπήσει το τηλέφωνο μου κ τον ακούσω μεθυσμένο,με αποτέλεσμα να έχω απομακρυνθεί ακόμη κ από τις φίλες μου κ ο σύντροφός μου να με βλέπει συνεχώς θλιμμένη.Να προσθέσω ότι ο πατέρας μου ζει στην ίδια αυλή με τον παππού μου κ τη θεία μου(αδερφή του) κ κάθε φορά που ο μπαμπάς πίνει εκείνη φροντίζει να με ενημερώσει γι'αυτό.Τον λυπάμαι που τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση αλλά δεν ξέρω πια τι να κάνω,πως να τον βοηθησω.Εχω προσπαθήσει πολλές φορές να του πω να πάμε σε κάποιον ειδικό για το αλκοόλ αλλά ο ίδιος θεωρεί ότι δεν πίνει.Εχει τύχει να βρεθεί στην αστυνομία μετά από φασαρία που προκάλεσε μεθυσμένος αλλά ούτε κ αυτό τον ταρακούνησε.
    Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι σε απόγνωση.Αν κάποιος έχει να δώσει μια συμβουλή ή έχει βιώσει κάτι ανάλογο θα το εκτιμούσα.
    Last edited by victoria92; 01-03-2024 at 08:41.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    αυτο το ατομο οταν ηταν μικρος περασε χοντρο λουκι νομιζω κι αυτο του βγαινει τωρα χρειαζεται διακριτικη συμπόνια κι στηριξη ομως παντα με ορια μην μουρλανει κι ολο το κοσμο γυρω του . εχει θεματα κι αν μονος του δε κανει κατι να τα φτιαξει οσο κι να θελουν οι αλοι να βοηθήσουν ματεος κοπος χρειαζεται ειδικο να τον βοηθήσει μα κι να συνεργαστεί κι να γινει καλα . υποφερει αυτος τωρα γιατι βιωσε μικρος θεματα ασχημα ξθ τωρα αυτα ξεσπάνε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για την άποψη σας.Οντως πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια.Δε θέλει να δεχτεί βοήθεια.Εχει πάει σε ψυχίατρο για το άγχος που ένιωθε,παίρνει κ ένα αντικαταθλιπτικο αλλά μέχρι εκεί.Εγω όμως πως μπορώ να διαχειριστώ την κατασταση;Νιώθω τόσο αδύναμη.Εκανα για χρόνια συνεδρίες αλλά αυτό το κομμάτι δεν κατάφερα να το βελτιωσω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Δεν μπορεις να κανεις τπτ. Δεν ειναι το αλκοολ το προβλημα, απλα το αναδεικνυει. Του χαρακτηρα του ειναι, αλλα το κρυβει οσο ειναι νηφαλιος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    victoria92 στον πληθυντικο θελετε να μιλαμε ?? οπως επιθυμειτε κυρια βικτορια αν ο ιδιος ο πατερας σας δε θελει να το διορθώσει το προβλημα δε μπορείτε κάτι να κανετε. τωρα μονο να τον αγαπατε απο αποσταση κι με τα ορια σας να θέτετε μην σας κανει κακο εσας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    5
    Όχι δε ζητώ να μιλάμε στον πληθυντικό.Απο συνήθεια το έγραψα έτσι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    οκ τοτε γιατι εδω μιλαμε ολοι σα φιλοι κι αυτο ειναι που δειχνει ζεστασια κι σεβασμο στο συνανθρωπο ουσιαστικο οχι ο πληθυντικοs . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by victoria92 View Post
    Ο πατέρας μου είναι πια αλκοολικός.Με τη μητέρα μου χώρισαν πριν κάποια χρόνια λόγω μιας εξωσυζυγικής σχέσης του πατέρα μου.Εργαζομαι και ζω μαζί με το σύντροφό μου.Ο πατέρας μου ζει σε ένα κοντινό χωριό.Ειμαι μοναχοπαίδι κ δυστυχώς επέτρεψα να προσκολληθεί πολύ επάνω μου.Ζω ένα μαρτύριο.Εξαιτιας του ποτού έχει μαλώσει με όλους τους φίλους του κ ζει πια στο χωριό αρκετά απομονωμένος χωρίς κοινωνικές επαφές.Πινει μόνος του στο σπίτι κ κάθε φορά που πίνει μου τηλεφωνεί λέγοντας ασυναρτησίες,μιλώντας μου με τόνο ,βρίζει και φωνάζει.Πριν 3 χρόνια συγχωρεθηκε κ η γιαγιά μου(μάνα του) με την οποία όπως αποδείχθηκε ήταν πολύ κολλημένος αφού κάθε φορά που πίνει τη θυμάται λέγοντας μου θέλω να πεθάνω ,να πάω κοντά στη μάνα μου.Ναι μεν καταλαβαίνω ότι τα λέει μέσα στον παραλογισμό του αλκοόλ αλλά με επηρεάζουν πολύ ψυχολογικά αυτά τα λόγια που ακουω.Αισθανομαι ότι ο πατέρας μου μου ασκεί μεγάλη ψυχολογική πίεση.Δυστυχως έχω πια καθημερινή φοβία μην τυχόν και πιει κ χτυπήσει το τηλέφωνο μου κ τον ακούσω μεθυσμένο,με αποτέλεσμα να έχω απομακρυνθεί ακόμη κ από τις φίλες μου κ ο σύντροφός μου να με βλέπει συνεχώς θλιμμένη.Να προσθέσω ότι ο πατέρας μου ζει στην ίδια αυλή με τον παππού μου κ τη θεία μου(αδερφή του) κ κάθε φορά που ο μπαμπάς πίνει εκείνη φροντίζει να με ενημερώσει γι'αυτό.Τον λυπάμαι που τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση αλλά δεν ξέρω πια τι να κάνω,πως να τον βοηθησω.Εχω προσπαθήσει πολλές φορές να του πω να πάμε σε κάποιον ειδικό για το αλκοόλ αλλά ο ίδιος θεωρεί ότι δεν πίνει.Εχει τύχει να βρεθεί στην αστυνομία μετά από φασαρία που προκάλεσε μεθυσμένος αλλά ούτε κ αυτό τον ταρακούνησε.
    Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι σε απόγνωση.Αν κάποιος έχει να δώσει μια συμβουλή ή έχει βιώσει κάτι ανάλογο θα το εκτιμούσα.
    Καλημέρα. Έχεις δοκιμάσει να συζητήσεις μαζί του όσο δεν είναι μεθυσμένος, να του πεις πως αισθάνεσαι; Να του πεις ότι χρειάζεται βοήθεια; Προσπαθησες να του βάλεις όρια για να προστατέψεις τον εαυτό σου; Έχεις μιλήσει για αυτόν σε κάποιον ειδικό (ψυχολόγο), για να σου πει πως θα το χειριστείς;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    5
    Καλημέρα.Πολλες φορές προσπάθησα να του εξηγήσω πόσο άσχημα νιώθω όταν πίνει και με παίρνει τηλέφωνο και τον ακούω σε αυτή την άσχημη κατάσταση και σε πόσο δύσκολη θέση με φέρνει κυρίως όταν είμαι με κοσμο.Ή θα μου απαντήσει απλά με ένα "καλά" ή θα μου πει πως δε θα πιει ξανά,κάτι που φυσικά δε συμβαίνει.Φυσικα κ έχω μιλήσει με ειδικους.Δυστυχως δεν μπορώ ή δεν ξέρω πως να του βάλω όρια, γιατί νομιζω ότι αν του πω για παράδειγμα δε θα σηκώσω ξανά το τηλέφωνο αν με καλέσεις μεθυσμένος ότι εκείνος θα "εξοργιστεί",θα πιει κ θα έχουμε πάλι φασαρίες.Νομιζω πως είμαι συναισθηματικά εξαρτημένη από εκεινον.Εχω μπλέξει σε έναν φαύλο κύκλο και δεν ξέρω πως να βγω από αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by victoria92 View Post
    Καλημέρα.Πολλες φορές προσπάθησα να του εξηγήσω πόσο άσχημα νιώθω όταν πίνει και με παίρνει τηλέφωνο και τον ακούω σε αυτή την άσχημη κατάσταση και σε πόσο δύσκολη θέση με φέρνει κυρίως όταν είμαι με κοσμο.Ή θα μου απαντήσει απλά με ένα "καλά" ή θα μου πει πως δε θα πιει ξανά,κάτι που φυσικά δε συμβαίνει.Φυσικα κ έχω μιλήσει με ειδικους.Δυστυχως δεν μπορώ ή δεν ξέρω πως να του βάλω όρια, γιατί νομιζω ότι αν του πω για παράδειγμα δε θα σηκώσω ξανά το τηλέφωνο αν με καλέσεις μεθυσμένος ότι εκείνος θα "εξοργιστεί",θα πιει κ θα έχουμε πάλι φασαρίες.Νομιζω πως είμαι συναισθηματικά εξαρτημένη από εκεινον.Εχω μπλέξει σε έναν φαύλο κύκλο και δεν ξέρω πως να βγω από αυτό.
    Τράβα τον βίντεο όταν θα είναι μεθυσμένος και δείξε του το μετά. Ρώτα τον αν του αρέσει έτσι και ότι εσένα δεν σαρεσει. Ότι δεν σου αρέσει ο πατέρας σου να είναι έτσι. Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι, αλλά άσε να δει τον εαυτό του πως γίνεται. Ο ψυχολόγος τι σου προτείνει να κάνεις;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by victoria92 View Post
    ...νομιζω ότι αν του πω για παράδειγμα δε θα σηκώσω ξανά το τηλέφωνο αν με καλέσεις μεθυσμένος ότι εκείνος θα "εξοργιστεί",θα πιει κ θα έχουμε πάλι φασαρίες.Νομιζω πως είμαι συναισθηματικά εξαρτημένη από εκεινον.
    Δεν εχεις καμια ευθυνη για την συμπεριφορα του, μην εισαι συνεξαρτημενη, μην προσπαθεις να διαχειριστεις την εξαρτηση του γιατι θα αποκτησεις τοξικες συνηθειες που θα βλαψουν τιις σχεσεις σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΕΙΠΑΝΕ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον πιάσεις με το καλό και να του πεις πως πια η κατάσταση του έχει ξεφύγει. Να του πεις τα συναισθήματα σου και να τον στείλεις σε Κέντρο Απεξάρτησης, αν θες υπάρχει στην Αθήνα, Κυψέλη και έρχονται από διάφορες περιοχές. Μπορείς επίσης κι εσύ να μπεις σε πρόγραμμα ωστέ να παίρνεις συμβουλές πώς να τον αντιμετωπίσεις.


    18 ΑΝΩ
    Συμβουλευτικός Σταθμός Απεξάρτησης Αλκοολικών - Ραντεβού
    Τροίας 19, Αθήνα - Κυψέλη, 11257, ΑΤΤΙΚΗΣ
    2103304177

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    κι εσυ πολυ σωστη ευγε . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    5
    Γεια σας.Δυστυχως δεν παίρνει από λόγια.Μεχρι κ ο σύντροφός μου προσπάθησε να του εξηγήσει έμμεσα τι συμβαίνει αλλά δεν ήπιε 3-4 μέρες κ σήμερα πάλι τα ίδια.Αυτη τη στιγμή που γράφω είναι μεθυσμένος.Μου τηλεφώνησε μιλώντας μου πολύ άσχημα κ απειλώντας ότι θα μαλώσει με το γείτονα με τον οποίο έχει διαφορες.Θα μπορουσε να μου πει κάνεις "μην του δίνεις σημασία" ,πολύ φοβάμαι όμως ότι με τις φασαρίες που δημιουργεί πάλι θα καταληξη στην αστυνομία.Με πιάνει φόβος και πανικός σε τέτοιες κατάστασης .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αλκοολικός πατέρας.
    By Lostinmymind in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 07-01-2023, 15:34
  2. Αλκοολικός πατέρας
    By Vaso93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 01-05-2020, 16:10
  3. Αλκοολικός πατέρας
    By Γάτος in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 51
    Last Post: 07-10-2015, 00:13
  4. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 10:41
  5. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 21:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •