Εχω αρρωστησει με τον τζόγο. Δεν αντεχω αλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    1

    Εχω αρρωστησει με τον τζόγο. Δεν αντεχω αλλο

    Καλησπερα. Περιληπτικά θελω να πω οτι δεν αντεχω αλλο. Ξεκινησα στα 18 μεσω ιντερνετ οσο ηταν ακομα νομιμο. Ειχα προσβαση σε καποια χρηματα τα οποια δεν μου ανηκαν και τα εφαγα ολα. Μετα απαγορευτηκε για υ21 και ειχα σταματησει, χανοντας και το ενδιαφερον. Μερικα χρονια αργοτερα, για κακη μου τυχη, μετακομισα σε χωρα εξωτερικου με χαλαρους νομους γυρω απο τον τζόγο, με μικρα καζινο διασπαρτα παντου στην πολη που εμενα. Αρχισα παλι τον τζογο, αυτην την φορα πιο δυνατα. Περιληπτικά, στο απόγειό του εθισμου εφαγα ενοικια, μισθο, δανεικα απο φιλους, πουλησα προσωπικα αντικειμενα μου, πηρα δανεικα και εκλεψσ απο την οικογένειά μου.Δεν ειχα κυριολεκτικα για φαγητό με αποτελεσμα αρκετες μερες να τρωω απλα λιγα μακαρονια Εχω προσπαθησει απειρες φορες να το κοψω, εκανα ενα μικρο ταττουαζ για να μου υπενθυμίζει γιατι πρεπει και θελω να το κοψω. Μερες σαν αυτες θελω να κοψω το ταττουαζ απο το δερμα μου γιατι νιωθω πως δεν το αξιζω. Χρωσταω χρηματα, ευτυχως οχι σε κυκλωματα, αλλα ειναι αρκετα λεφτα παραυτα και θα μου παρει αρκετο καιρο να αποπληρωσω. Εφυγα απο την χωρα που προανεφερα και επεστρεψα στην ελλαδα προσφατα με αποτελεσμα να επιστρεψω στο ίντερνετ και τον οπαπ. Ειμαι αρρωστος, ειμαι σε σημείο να κλαψω ενω εχω να κλαψω χρονια, απο ενα γεγονος που με αλλαξε. Οταν δεν τζογαρα, κάπνιζα 2 πακετα τσιγαρα, έπινα αλκοολ, μπαφους και βενζοδιαζεπινες, καποιες φορες ολα μαζι. Προσπαθησα ματαια να σωθω μεσω της προσευχής αλλα δεν βοηθησε. Κατεληγα παντα στο οτι ειναι στην φυση μας να αμαρτανουμε. Τελος παντων. Οι ανθρωποι μου δυστυχως δεν μπορουν να με βοηθησουν αλλα ουτε ξερουν ολη την αληθεια ωστε να ασχοληθούν αρκετα. Εχω αυτοαποκλειστει απο καθε ιντερνετικο καζινο που μπορουσα να παιξω. Ευτυχως ο οπαπ δεν με εξιταρει οποτε δεν παιζω συχνα. Δυστυχως τα έφερε ετσι η ζωη ωστε να πρεπει να επιστρεψω στην χωρα με τα καζινο σε καθε γωνια. Δεν ειμαι τερμα τελειωμένος. Μπορω να χαρω απλα πραγματα οπως την αγαπη ενος ανθρωπου, εναν καφε, μια ομορφη συζητηση, το σεξ κτλ. Ομως αμα δεν παιξω για καιρο ερχεται η νευρικότητα, η ταραχη και μετα αφου παιξω, ηρεμησω και χασω, η θλιψη, το μίσος για τον εαυτο μου. Δεν με νοιαζει το ποσα εχασα πια. Θελω απλα να ΤΕΛΕΙΩΣΩ. Να ξεχρεωσω και να συνεχισω την ζωη μου, απο εκει που την αφησα πριν αρχισω να παιζω.
    Πριν αρχισω να γραφω αυτες τις γραμμες εχασα 200 ευρω σε περιπου 5-10λεπτα μεχρι που αυτοαποκλειστικα και απο το τελευταιο καζινο.Ενδεικτικα, για οσους εχουν απορια πεταξα γυρω στα 500 ευρω μεσα σε ενα τριήμερο, μετα απο 2 εβδομαδες αποχης περιπου. Πριν παιξω, δεν αντεχα ουτε να ακουω ανθρωπινη φωνη. Μετα ηρεμησα. Μετα ηθελα να κλαψω. Τωρα που γραφω εδω, ηρεμησα καπως.

    Tl:dr συγνωμη για το τεραστιο κειμενο. Ειμαι αρρωστος. Μπορω να βοηθηθω καπως;
    Last edited by Nero13; 21-04-2017 at 19:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    πηγαινε σε καποιον η καποια ψυχολογο να δεις πως θα σε βοηθησει. ετσι και αλλιως τρως που τρως λεφτα φαε και εκει, μπορει να σου βγει σε καλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Κοιτα φιλε.λιγο πολυ ολοι τζογαρουμε.αυτο που λενε πολλοι το ξερουν λιγοι το εφαρμοζουν.παιξε υπευθυνα.
    Αν δεν ξερεις να σταματας ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ.προσπαθησε να βρεις αλλα ενδιαφεροντα στη ζωη σου ΜΠΟΡΕΙΣ.
    Π.χ εγω αν ημουν στη θεση σου θα πρωτειμουσα να τα φαω με γκομενες.θα πιασουν πιο πολυ τοπο.και εγω παιζω αλλα με μετρο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι μενα μαρεσει ο τζογος ,αλλα εχω αυτοελεγχο , και ειμαι συνηθισμενος σε αυτον ( οχι υπο την μορφη καζινου , παρ οτι επαιξα αρκετες φορες το 2010 , μαυρο/κοκκινο , Παρνηθα , κερδισα , και δεν ξναπατησα ) , εσυ δεν εχεις ελεγχο , κι αυτο ειναι ασθενεια , χρειαζεσαι βοηθεια , κατ εμε , ειναι τρομερος εθισμος .....................και οι πληροφοριες μου λενε οτι πλεον ειναι στημενα τα παιχνιδια της Παρνηθας , για αλλα καζινο δεν ξερω ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Από όσο γνωρίζω, το μεγαλύτερο αποτέλεσμα σε περιπτώσεις εξαρτήσεων έχουν οι ομάδες ανώνυμων (ναρκομανών, αλκοολικών, τζογαδόρων στην περίπτωσή σου). Είναι δωρεάν, αλλά δε γνωρίζω αν κάνουν συναντήσεις και σε άλλες πόλεις εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Επικοινώνησε για να σου πουν, γιατί οι Ανώνυμοι Αλκοολικοί πχ, ξέρω ότι δημιουργούν συνεχώς νέες ομάδες σε διάφορες πόλεις. Στα γρήγορα βρήκα τα εξής:
    http://www.selfhelp.gr/el/gamblers-anonymous-el.html

    http://www.queen.gr/life/daily-info/...tin-apexartisi

    Καλή δύναμη και να ξέρεις το ότι αντιλαμβάνεσαι την κατάσταση και το παραδέχεσαι είναι πολύ σημαντικό βήμα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αυτο που σου συμβαινει ειναι ενας πολυ σοβαρος εθισμος και αντιμετωπιζεται οπως οι σοβαροι εθισμοι.
    δλδ με ΣΟΒΑΡΗ και σταθερη αποφαση εκ μερους σου να κοψεις και στην συνεχεια με ειδικη βοηθεια.
    οι συγγενεις και φιλοι δεν μπορουν να κανουν τπτ παραπανω απο το να σε στηριξουν αν και οταν το παρεις αποφαση να κοψεις εντελως και να παρεις βοηθεια.
    επισης πρεπει να μην σου δινουν χρηματα.
    αν εχεις ομως δικα σου λεφτα, θα παιζεις μεχρι να καταστραφεις εντελως αν δεν αποφασισεις να κανεις κατι συστηματικο γι αυτο.
    οπως σου ειπαν παραπανω υπαρχουν προγραμματα απεξαρτησης στις μεγαλες πολεις. οταν και αν το παρεις αποφαση, να πας εκει να συζητησεις μαζι τους πως θα μπορεσεις να τα καταφερεις.

    αν δεν εχεις παρει σοβαρες αποφασεις , αλλα απλα σου τελειωσαντ α λεφτα, μην κανεις τον κοπο γιατι δεν θα καταφερεις τιποτε.
    θελει σοβαρη αποφαση και σοβαρη δεσμευση οτι σταματας.
    αλλιως περιμενε να καταστραφεις πρωτα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καμια παρεα να σου τραβηξει λιγο την προσοχη εχεις? φιλους?σχεση? εγω οταν κολαγα με το ποκερ αλλα και με αλλους εθισμους, αυτα με συνεφεραν..δεν επαιζα τετοια ποσα αλλα σχετικα με τα λεφτα που ειχα για να περναω χαλαγα τα περισσοτερα.τωρα παιζω τα χριστουγεννα μονο 20-30 ευρω ετσι για την πλακα μου.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Kαι γω αρρωστος ειμαι, ειδικα παλιοτερα, τωρα αν κανω καιρο να παιξω ειμαι μες τα νευρα και αν παιξω και χασω το ιδιο και το αυτο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Kαι γω αρρωστος ειμαι, ειδικα παλιοτερα, τωρα αν κανω καιρο να παιξω ειμαι μες τα νευρα και αν παιξω και χασω το ιδιο και το αυτο.
    Δεν υπάρχει "κέρδισα" στον τζόγο όταν είσαι εθισμένος σε αυτόν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    11
    Λίγο παλιό το θέμα αλλά καλό είναι για όποιον έχει θέματα εθισμού να αναφέρεται ότι μπορεί να συμβουλευτεί

    το σιτε του ΚΕΘΕΑ (κέντρο θεραπείας εξαρτημένων ατόμων): https://www.kethea.gr/

    ή χρήσιμα άρθρα σαν αυτά για παράδειγμα:
    Bοήθεια για άτομα που έχουν πρόβλημα με τον τζόγο
    https://el.wikipedia.org/wiki/Εθισμό...ιχνίδια

  11. #11
    μακρια οσο γινεται....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Φίλε Nero θα σου μιλήσει παθών. Εγώ ξεκίνησα από 18 και μέχρι τα 32 ήμουν εθισμένος φουλ με ενδιάμεσα διαστήματα. Για ένα περίεργο πράγμα ενω έχω κάνει ότι μαλάκια μπορείς να φανταστείς με το τζόγο κόλλησα.ενα ρητό λέει αν δεν έχεις σκεφτεί να αυτοκτόνησεις δεν είσαι τζογαδόρος. Λοιπόν εγώ το είχα σκεφτεί και αυτό στα 25.Σε καταλαβαίνω απόλυτα λοιπόν. Εγώ ευτυχώς δεν δανειστικα αλλά Σάββατο πληρώνομουν και Κυριακή δεν είχα μια. Με ταιζανε κανονικά δηλαδη.ισως επειδή εμένα με τους δικούς μου είχα φρένο. Όπως σου είπα το έκοψα στα 32.για 14χρονια δεν μπορούσα το έκοβα και ξανακυλαγα μέσα σε 2λεπτα που μου ερχόταν η σκέψη. Ξέρω ότι δεν παίζεις για να βγάλεις λεφτά αλλά για τη συγκίνηση, την ηδονή την προσμονή κτλ.. Εγώ έτσι ήμουν. Αν θες να το κόψεις πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι έχεις πρόβλημα, μετά κάτσε και σκέψου το χρόνο που χαλάς, όχι τα λεφτά γιατί αυτά κάπου αλλού θα τα χαλάσεις αλλά μόνο το χρόνο που φεύγει από τη ζωή σου καθώς και το στρες που φορτώνεται ο οργανισμός σου. Τα λεφτά που θα χάλαγες εκεί μην τα κρατας. Φατα! Όπου γουστάρεις αλλά Φατα. Να αρχίζει να ξεκολλάει το μυαλό. Ο πρώτος μήνας είναι ο δύσκολος. Καλη δουλειά κάνουν και οι ανώνυμοι τζογαδόροι αλλά αν δεν καταλάβεις μόνος σου ότι έχεις πρόβλημα δεν θα σε βοηθησουν. Το καλό είναι ότι αν το κόψεις φίλε μετά δεν θα πιστεύεις πόσο δυνατός νοιώθεις. Για όλα τα προβλήματα θα έχεις λύσεις. Δεν θα μασάς πουθενά! Και φυσικά μετά δεν ξαναπατάς σε καζίνο, φρουτάκια, λέσχες και μαλακιες τέτοια. Είσαι προβληματικός σε αυτό το τομέα και δεν μπορείς να παίξεις όπως όλοι οι άλλοι. Έτσι θα λες στον εαυτό σου. Συμπλήρωσε 50μνμ και κάνε με φίλο αν θες βοήθεια να σου γράφω. Σκέψου το χρόνο μόνο τίποτε άλλο. Το χρόνο από τη ζωή σου που χάνεις. Τώρα είμαι 40 και με παρακαλάνε να πάω καζίνο οι κολλητοί οι οποίοι δεν είναι τζογαδόροι και ξέρεις τι τους λέω; Βαριέμαι. Όντως βαριέμαι.. Υπάρχει σωτηρία αλλά θέλει πάλη εσωτερικη
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    1
    Έχω αρχίσει και εγώ να αντιμετωπίζω πρόβλημα εθισμού με τον τζόγο δυστυχώς, μου άρεσαν αρκετά αυτά που άκουσα.
    Πώς ήταν στην αρχή,πως ξέκοψες τελείως και πως ειναι η εσωτερική πάλη;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Βασικά είναι να βρεις το κουμπί σου. Εννοώ τι σε χαλάει σε αυτό που κάνεις. Εμένα ας πούμε με χάλαγε πολύ ο χρόνος που σπαταλουσα και η ψυχολογία που είχα μετά το παιχνίδι. Δεν έδινα βάση τόσο στα λεφτά που χαλούσα ας πούμε. Ούτως ή άλλως και να κερδίσεις θα τα παίξεις-χάσεις πάλι, είναι δεδομένο. Είναι δύσκολο και θέλει προσπάθεια μεγάλη αναλόγως πόσο καιρό είσαι εθισμένος. Είναι όπως τα ναρκωτικά, αλκοόλ. Με τη μόνη διαφορά ότι εδώ δεν φαίνεσαι στους άλλους ότι είσαι εξαρτημένος.όταν αρχίσει να φαίνεται θα τα έχεις χάσει όλα! Όλα ξεκινάνε με το να καταλάβεις ότι έχεις πρόβλημα κ ότι θα το έχεις σε όλη τη ζωή σου γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να παίξεις όπως παίζει ο απλός κοσμος(για διασκεδαση). Οπότε η λύση είναι να το σταματήσεις κ τίποτε άλλο. Βρες αλλά ενδιαφέροντα που νομίζεις ότι θα σε καλύψουν κ χάλασε λεφτά για τον εαυτό σου αντί να τα παίξεις. Ένα ταξίδι,ρούχα κτλ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    1
    Φιλε μου μονος σου καταφερες και το κανες περα;Θελω και γω να ζητησω βοηθεια αλλα καπου κολλαω,απο την αλλη ενω εχω πει ποσες φορες τερμα παλι κατι με σπρωχνει εκει και μετα ξανα ταπι ξανα στεναχωριες και ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By maria. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2016, 12:42
  2. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By giannis.l98 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-04-2015, 19:58
  3. Δεν αντέχω άλλο...
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2015, 11:50
  4. δεν αντεχω αλλο!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2011, 01:07
  5. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •