Real Friendship...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Real Friendship...

    Υπάρχει αληθινή φιλία ή όχι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Υπάρχουν αληθινοί άνθρωποι... που φιάχνουν αληθινές φιλίες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by epakaki
    Υπάρχει αληθινή φιλία ή όχι;
    OXI ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ.

    TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΚΑΙ ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ \'\'ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ\'\' ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ \'\'ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ\'\'.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    εγώ δεν ξέρω... εχω απλά μπερδευτεί πλέον... θα ήθελα πάντως να βιώσω την ιδανική φιλία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    128
    αναλόγως το πως ορίζεις τη φιλία έτσι υπάρχει η αληθινή και η ψεύτικη. Για μένα υπάρχει αληθινή φιλία, έχω μία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Την ιδανική (κατ\'εμε) φιλία την βίωσα . Βέβαια , εχω τελικά την αίσθηση οτι μόνο σε μια περίπτωση ήταν αμοιβαία . Στις άλλες φιλίες μου , μάλλον αλλιώς είχε ο καθένας την φιλία στο μυαλό του ..........

    Σε γενικές γραμμές πίστεψα πολύ σε αυτή , την είχα ίσως και περισσότερη ανάγκη ......... Τώρα ξαναέχω κλειστεί στο καβούκι μου ............ Βλέπω γύρω μου οτι οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στην φιλία ........ και δεν το τολμώ ......... δεν θέλω άλλο χαστούκι .........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    εγώ ονειρεύομαι την ιδάνικη φιλία σαν κομμάτι της ζωής που θά θελά να ζήσω και μου φαίνεται άπιαστο όνειρι ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο... Θα θέλα όταν γεράσω να πατήσω τα 80 και να γίνω μια γιαγιά που θα μαζεύει τα εγγόνια της γύρω από το τζάκι, να είναι εκείνη με την σούπερ προσωπικότητα που θα πετάει τις σούπερ εξυπνες ατάκες, και θα έχει φτάσει κοντά στο τέλος της ζωής της έχοντας ζήσει μια ζωή γεμάτη με ανθρώπους και στιγμές, εκείνη που θα έχει καταφέρει να κάνει οικογένεια, μια μεγάλη οικογένεια και κομμάτι της οικογένειας της θα είναι και οι φίλοι που διάλεξε... Σενάριο επιστημονικής φαντασίας;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει.Αν και εγώ δεν είχα πραγματικούς φίλους ως τώρα.Ελπίζω όμως.Θέλει προσπάθεια κι αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    \'Οοοχι. Υπάρχει αληθινή φιλία. Εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία είναι να μην έχεις βυθισμένο το κεφάλι σου στα προβλήματα σου.

  10. #10
    Η φιλία είναι η μόνη σχέση που είναι πραγματική επιλογή.
    Είναι πολύ δύσκολο να βρεις πραγματικούς φίλους, αλλά απ την εμπειρία μου δεν είναι ακατόρθωτο.
    Θέλει πάνω απ όλα να φέρεσαι στον άλλον όπως θέλεις να σου φέρεται, να νιώθεις όπως θα ήθελες να νιώσει για σένα.
    Επειδή έχω περάσει και δύσκολα σε αυτό το θέμα, το μόνο σίγουρο είναι να μην απογοητεύεσαι και να μη βάζεις ετικέτες επειδή σε πρόδωσε ή σε πλήγωσε κάποιος.
    Κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος και εκεί έξω υπάρχουν κάποιοι που μας ταιριάζουν πραγματικά και μπορούμε να γεράσουμε μαζί τους.

    Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω το εξής: πως ορίζετε την πραγματική φιλία;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Θεοφανία
    Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω το εξής: πως ορίζετε την πραγματική φιλία;
    το αληθινο ενδιαφερον, το μοιρασμα της χαρας, της στεναχωριας, το να ειμαι κοντα σου οταν με θες κ να σ αφηνω μονο/η οταν πάλι το χρειαζεσαι. το να χαιρομαι με τη χαρά σου κ να σε στηριζω στα δύσκολα. κ αντιστροφα

    αυτο ειναι για μενα φιλια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Για μένα πραγματική φιλία είναι η σχέση ανάμεσα σε δυο ανθρώπους, οι οποίοι έχουν διάθεση να μοιράζονται τον εαυτό τους και τη ζωή τους με ειλικρίνεια μέσα σ\' αυτήν, τόσο όσο μπορούν κάθε φορά. Ο κάθε ένας δείχνει επίσης σεβασμό στην πραγματικότητα του άλλου, όσο μπορεί κάθε φορά.
    Αυτός είναι ο ορισμός μου, για τώρα! Αύριο μπορεί να έχει αλλάξει!
    Μάκια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κ κάτι ακομα βασικο. η αληθινη φιλια δεν απαιτει αποκλειστικοτητες...δινει χώρο κ ελευθερια.αυτο αλλωστε αποδεικνυει κ την \"καθαροτητα\", τη δυναμη της σχεσης

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by Sofia
    το να χαιρομαι με τη χαρά σου
    Απομονώνω αυτό το κομάτι με το οποίο συμφωνώ απόλυτα και θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό.

    Το έχω συναντήσει αλλά το θεωρώ σχετικά σπάνιο.

  15. #15
    [quote]Originally posted by marina38
    Originally posted by Sofia
    το να χαιρομαι με τη χαρά σου
    Κατά τη γνώμη μου, είναι απ τα πιο ισχυρά πειστήρια για το αν κάποιος είναι φίλος σου ή όχι.

    Στη στεναχώρια βρίσκονται πολλοί, στη χαρά όμως?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •