γνωριμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Δεν ξέρω την ηλικία σου και τις εμπειρίες σου αλλά συνήθως σε κάθε νέα σχέση προβάλλουμε τα ανικανοποίητα θέλω μας από την προηγούμενη. Συμβουλή θα ήταν, ξεκαθάρισε τι ακριβώς θέλεις εσύ, κι έτσι προχώρα.

  2. #2
    Ακριβώς Οδυσσέα...
    Δώσε μας παραπάνω στοιχεία για σένα και την κοπέλα, πως γνωριστήκατε, πόσο καιρό κλπ.
    Μέχρι τότε ψυχραιμία, προς Θεού ΜΗΝ ΚΡΕΜΑΣΤΕΙΣ πάνω της και εδώ είμαστε να τα λέμε....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by οδυσσεας
    εκανα μετα απο αρκετο καιρο μια καινουργια γνωριμια.
    ειμαι πολυ ενθουσιασμενος.γιαυτο ακριβως φοβαμαι πως θα πεσω με τα μουτρα,θα κανω τα ιδια λαθη και θα την πατησω παλι ως συνηθως.
    εν τω μεταξυ περναω πολυ δυσκολες στιγμες με φοβιες,αγχος κλπ και δεν ειμαι καθολου καλα
    καθε συμβουλη,ευπροσδεκτη
    Η γνωριμία αυτή φαίνεται να ήρθε σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής σου. Καταλαβαίνω τον φόβο σου οτι θα ξανακάνεις τα ίδια λάθη.
    Παρόλα αυτά θέλω να σου πω οτι αυτή τη φορά ήδη συμβαίνει κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες: αυτή τη φορά ξέρεις τα λάθη σου, έχεις επίγνωσή τους. Αυτό εμένα μου δίνει ελπίδα. Όχι οτι δεν θα τα ξανακάνεις, αλλά μάλλον οτι δεν θα είσαι τόσο έρμαιό τους όσο τις προηγούμενες φορές.
    Μάκια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    οδυσσεα νομιζω οτι ειμαστε στην ιδια φαση.....κ εγω εκανα μια γνωριμια υστερα απο καιρο που μου αρεσειι αλλα φοβαμαι πιο πολυ την δικη του μερια,αλλα κ εμενα....συμφωνω με την φοιβη οτι απο την στιγμη που ξερουμε καποια λαθη θα προσπαθησουμε να μην τα κανουμε!!(εκτος αν σε εχει συνεπαρει ο ερωτας)
    εμενα η συμβουλη που δινω και στον εαυτο μου ειναι:χαλαρωσε και απολαυσε το χωρις πολλες σκεψεις και αγχη γιατι μπορει να αξιζει τελικα,κ αν δεν αξιζει παμε παρακατω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το αντιθετο ακριβως...
    να ΜΗΝ κανεις, να ΜΗΝ ψαχνεις...
    τα καλυτερα ερχονται οταν δεν τα περιμενουμε και κυριως οταν δεν τα κυνηγαμε...
    κι αυτο δεν ειναι τυχαιο.
    ειναι γιατι τοτε ειμαστε πραγματικα ο εαυτος μας κι αυτο ειναι αξιαγαπητο.
    το αγχος και η ανασφαλεια και η ...πρεμουρα, οσο κατανοητα και δικαιολογημενα και να ειναι, ειναι πολυ απωθητικα για τους αλλους ανθρωπους, οπως ειναι στην πραγματικοτητα και για μας οταν μας πλησιαζει καποιος..
    relax...

    χαιρομαι που κατεληξες στο συμπερασμα οτι για να εξαφανιστει δεν αξιζε τον κοπο η ιστορια! αυτο ειναι το πνευμα που μας κανει να προχωραμε παραπερα κι οχι η ηττοπαθης σκεψη οτι δεν ειμαστε αρκετα καλοι για τους αλλους..
    οπως ειπαν και οι αλλοι, ειναι πολυ καλο που εχεις εντοπισει τα λαθη σου.
    μπορει να μην τα καταφερεις πληρως με την μια, αλλα ολο και περισσοτερο θα καταφερνεις να φερεσαι οπως θα θελες και να πετυχαινεις περισσοτερα πραγματα στισ προσωπικες σου σχεσεις..

  6. #6
    Originally posted by Remedy
    το αντιθετο ακριβως...
    να ΜΗΝ κανεις, να ΜΗΝ ψαχνεις...
    τα καλυτερα ερχονται οταν δεν τα περιμενουμε και κυριως οταν δεν τα κυνηγαμε...
    κι αυτο δεν ειναι τυχαιο.
    ειναι γιατι τοτε ειμαστε πραγματικα ο εαυτος μας κι αυτο ειναι αξιαγαπητο.
    το αγχος και η ανασφαλεια και η ...πρεμουρα, οσο κατανοητα και δικαιολογημενα και να ειναι, ειναι πολυ απωθητικα για τους αλλους ανθρωπους, οπως ειναι στην πραγματικοτητα και για μας οταν μας πλησιαζει καποιος..
    relax...

    χαιρομαι που κατεληξες στο συμπερασμα οτι για να εξαφανιστει δεν αξιζε τον κοπο η ιστορια! αυτο ειναι το πνευμα που μας κανει να προχωραμε παραπερα κι οχι η ηττοπαθης σκεψη οτι δεν ειμαστε αρκετα καλοι για τους αλλους..
    οπως ειπαν και οι αλλοι, ειναι πολυ καλο που εχεις εντοπισει τα λαθη σου.
    μπορει να μην τα καταφερεις πληρως με την μια, αλλα ολο και περισσοτερο θα καταφερνεις να φερεσαι οπως θα θελες και να πετυχαινεις περισσοτερα πραγματα στισ προσωπικες σου σχεσεις..

    ......επίσης, σε αυτό που λέει η remedy μη ψάχνεις, μπορεις να κάνει κάτι για σενα....ένα χόμπι που να σου αρέσει πολύ...δεν ξέρω αν σπουδάζεις ή δουλεύεις...κάτι πάνω στο αντικειμενο σου.
    Μην είσαι δηλαδή 100% προσηλωμένος στην αναζήτηση του μεγάλου έρωτα....και μην ανησυχείς! Θα σε βρει μόνος του.
    Κανείς δεν γλίτωσε....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by οδυσσεας
    \'\'το αντιθετο ακριβως...
    να ΜΗΝ κανεις, να ΜΗΝ ψαχνεις...
    τα καλυτερα ερχονται οταν δεν τα περιμενουμε και κυριως οταν δεν τα κυνηγαμε\'\'

    remedy νομιζεις οτι δεν το εχει κανει κι αυτο?
    Δεν υπάρχει θέσφατο σ\' αυτό. Σίγουρα αν ψάξεις, θα βρεις. Απλώς πρέπει να έχεις τη διάθεση να κυνηγήσεις. Και χάλια να είσαι.

    Από την άλλη και να μην ψάξεις, αλλά να είσαι σε φάση που θα \"εκπέμπεις\" προς τα έξω ότι είσαι καλά, θα έρθει η σχέση σε σένα, χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα.

    Τώρα από τη στιγμή που έρθει πως την κρατάμε και δεν ζαλιζόμαστε και φεύγουμε άρον άρον και με το παραμικρό... αυτό... άλλο θέμα :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by οδυσσεας
    Ειμαι καλα αυτον τον καιρο
    Απλα ηθελα να θεσω μερικα ερωτηματα στο forum
    πιστευετε οτι υπαρχει για ολους καποιος?
    Μηπως θα επρεπε να εχουμε υποψειν το ενδεχομενο να μην γινει ποτε καποια τρομερη γνωριμια ή τουλαχιστον κατι που θα κρατησει?
    Και αν ναι πως μπορει καποιος να αποδεχτει κατι τετοιο?


    Θα γίνει αυτό που είναι να γίνει, χωρίς να σε ρωτήσει είτε κυνηγάς είτε όχι. Κι επειδή βιάζεσαι να μπεις σε μια φάση αποδοχής κάποιας κατάστασης, νάσαι απλά ο εαυτός σου με τις όποιες αναζητήσεις του, αυτό από μόνο του θα σε οδηγεί σωστά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    συμφωνω με τη liber....ο εαυτος σου κ τα θέλω σου μπορουν να ναι σωστοι οδηγοί.

    οσο δινεις χωρο κ διάθεση στο να ανακαλύψεις τον \"άλλο\", αποκλειεται να μη ζεις μια αληθινη γνωριμια με αυτον τον \"άλλο\". οταν θεωρήσεις οτι τον γνωρισες κ τέλειωσες, ειναι σαν να στερεις κ το οξυγονο απο τη σχεση αυτη....νομιζω πως η καθε σχεση εχει τα δικά της γνωρισματα που βγαινουν απο την αλληλεπίδραση των 2.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by οδυσσεας
    Ειμαι καλα αυτον τον καιρο
    Απλα ηθελα να θεσω μερικα ερωτηματα στο forum
    πιστευετε οτι υπαρχει για ολους καποιος?
    Μηπως θα επρεπε να εχουμε υποψειν το ενδεχομενο να μην γινει ποτε καποια τρομερη γνωριμια ή τουλαχιστον κατι που θα κρατησει?
    Και αν ναι πως μπορει καποιος να αποδεχτει κατι τετοιο?

    Δεν έχει σημασία. Ο καθένας θα προσπαθήσει να σου πλασάρει την αρρώστεια του σαν θεραπεία. Να\' σαι αληθινός με τον εαυτό σου, να πηγαίνεις τις τσάρκες σου με το αυτοκίνητο και να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ :) Πες και σε κανά κορίτσι να έρθει να σου κάνει παρεά. Τόσο απλά :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •