χανω χανω χανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    χανω χανω χανω

    καλησπερα παιδια
    χανω κιλα πολλα.εδω και 2.5 μηνες εχω χασει 8 κιλα.ειμαι 1.72 47 κιλα.
    ο θυροειδης μου ειναι ενταξει.
    εχω πολυ αγχος που ενταθηκε τον τελευταιο καιρο κι επισης συνεπεσε με την προσθηκη στην αγωγη μου του aloperidin απο οσο παρατηρησα. δεν ξερω αν το φαρμακο εχει σχεση.
    τρωω 2 φορες τη μερα μερικες φορες 1.αλλα δεν πειναω.τωρα εδω και 1 εβδομαδα προσσπαθω να τρωω σταθερα 2 φορες τη μερα αλλα η ζυγαρια δεν ανεβαινει.
    επισης πινω 3-4 κουπες ελληνικο καφε τη μερα.
    και τσιγαρο.15-20 τσιγαρα τη μερα.
    νερο το πολυ 1 ποτηρι τη μερα..

    τι μπορω να κανω για να ανοιξει παλι η ορεξη μου?
    στα 55 κιλα μου αρεσα.τωρα βλεπω τα κοκαλα μου να πετανε οπως παλια και σκεφτομαι ποσο θα ντρεπομαι το καλοκαιρι να κυκλοφορω σαν ακτινογραφια εξω αλλα και οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για την υγεια μου να εχω τοσο λιγο βαρος.
    μηπως ειμαι υπερβολικη?
    οι βιταμινες το βραδυ βοηθανε καθολου?

    καθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια..
    Last edited by boo; 23-04-2017 at 21:16.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    να σου δινα μερικα κιλα καλα θα ηταν εγω ειμαι 100 κιλα 1.72 υψος
    πρωινο τρως ,,, boo τρωγε..... τρως λιγο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τη να σου κανουν οι βιταμινες χτυπα καμια φετα ψωμι με μελι, ενεργεια θες για να παχυνης
    εγω προσπαθω να αδυνατισω περυσι των οκτωβριο ειχα καταφερη να πεσω στα 94 κιλα... αλλα δυστηχως τα ξαναπηρα το χειμωνα τα κιλα επερνα και το ζοξιλ το χειμωνα που παχαινει, και ειχαι ανοιξη η ορεξη μου, τωρα που πιανουν η ζεστες θα ξεκινησω ποδηλασια και κολυμβι καθημερινα θα προσπαθησω να τρωω λιγο τα βραδυα... και ελπιζω να ξαναπεσω στα κιλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tι τρως βρε boo ? .................αν εχεις πολυ αγχος , κοβεται η ορεξη , τοχει παθει φιλος μου , κολλητος , λεει οτι τρωει , και δεν παιρνει βαρος , αλλα περναει κριση ο γαμος του , κι εχει πολυ αγχος ....... το φαρμακο δεν φταιει ............. τρωγε υδατανθρακες , μακαρονια , ρυζι , ψωμι , οχι πρωτεινες , και οχι γλυκα πολλα μην χαλασεις την υγεια σου .....

    βιταμινες , που τις ξερω καλα , δεν υπαρχουν τετοιες .............διοτι το προβλημα ειναι η παχυσαρκια , οχι το αντιθετο ......ρωτα και τον γιατρο σου , μπορεις να παρεις seroquel ? ανοιγει τρομερα την ορεξη ,εστω σε μικρες δοσεις ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Boo έχει δίκιο ο μακ εγώ όταν είχα άγχος έτρωγα τρία τέσσερα πιτογυρα αθηναϊκά μόνο για να ηρεμήσω κ δεν παχαινα κ τώρα που μου φύγε το άγχος τρώω το μισό από ότι έτρωγα κ είμαι εκατό κιλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παλι το αγχος μπροστα δηλαδη..
    εχω ακομα 1.5-2 μηνες αγχωτικους κατι πρεπει να αλλαξει γιατι θα μεινω πετσι και κοκαλο με αυτο το ρυθμο αμα φταιει αυτο
    υδατανθρακες ε? πωπωω κι ειναι τα φαγητα που δε μπορω να φαω..σκαω στις πρωτες πιρουνιες χορταινω..
    κατι αλλο πιο νοστιμο απο ρυζι και μακαρονια που να παχαινει υπαρχει?το ψωμι δε μου αρεσει.............
    παιρνω ηδη 6 φαρμακα δε θα θελα να προσθεσω 7ο μωρε..δε ξερω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Χάμπουργκερ εγγύηση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου boo, κατ' αρχήν πάρτο ψύχραιμα το πράγμα, και προτείνω να μη ζυγίζεσαι πάρα πολύ συχνά.
    Βασικά δεν είναι μόνο να πάρεις κιλά, αλλά να τα πάρεις δίνοντας ποιοτική τροφή στον οργανισμό σου πχ μέλι, όπως πρότεινε ο pavlosla.
    Κάποια γλυκά με αγνά υλικά, βούτυρο κλπ, ή σοκολάτα χωρίς να πλακωθείς σε πολλές ζάχαρες βέβαια γιατί εντείνουν το άγχος. Γενικά διάλεξε από το παχυντικό ότι πιο ποιοτικό, πχ καστανή ζάχαρη αντί την λευκή.
    Τροφές άλλες... ξηροί καρποί (κάσιους, φουντούκια, αμύγδαλα, σταφίδες κλπ) , ταχίνι, φυστικοβούτυρο, αν σ' αρέσει κάτι από αυτά. Επίσης λίγο παραπάνω ελαιόλαδο στο φαγητό ή σε σαλάτες.
    Τώρα εντάξει αν σου αρέσουν οι πίτσες ή άλλα φαγητά με λιπαρά, τρώγε και από αυτά, εσύ ξέρεις τι σου φαίνεται πιο νόστιμο, κάνε μια λίστα των αγαπημένων σου φαγητών και προσπάθησε να τα έχεις πιο συχνά στο σπίτι, αλλά πραγματικά τονίζω να έχουν και ποιότητα για να μην κουράσεις το σώμα σου με ακατάλληλες τροφές, σκοπός είναι να το ενδυναμώσεις κιόλας, να του δώσεις ενέργεια, βιταμίνες, διάφορα στοιχεία κλπ για να αισθάνεσαι καλύτερα.
    Ίσως και κάποιο φάρμακο μπορεί να παίζει το ρόλο του και χάνεις, αν και εγώ πιστεύω είναι ότι δεν τρως πολύ, αν μπορείς συζήτησέ το με το γιατρό σου αυτό. Υπάρχουν βιταμίνες σε σκευάσματα που μπορεί να κάνουν καλό να τις πάρεις για ένα διάστημα, ρώτησέ το.
    Κάτι άλλο άσχετο με τροφή, αν μπορείς να κάνεις μια ελαφριά άσκηση, θα μπορούσες βαράκια ή λάστιχα γυμναστικής που γίνονται εύκολα και στο σπίτι? Ακούγοντας μουσική? έστω και ένα τέταρτο, μισή ώρα κάθε μέρα, κάνει καλό, σε τονώνει, μπορεί να σου ανοίξει και λίγο την όρεξη. Δοκίμασέ το.
    Και σίγουρα πίνε περισσότερο νερό, μην αφήνεις το σώμα σου να αφυδατώνεται, έχει ανάγκη το νερό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Tαχίνι με ψωμι ολικής!
    Ζυμαρικα ολικης!!
    και φρουτα!!
    αυτα ειναι τα ιδανικα!
    αλλα εγω παχαινω με ό,τι φτιαχνει ενας φουρνος σε πιτακια-τα τσακιζω ευχαριστα για πρωινο, με γλυκα και με πιτσες. α και λατρευω φρεντο γλυκο....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    τετοια ωρα σκεφτομαι το τσουρεκι με την μερεντα, ενω επρεπε ηδη να κοιμομουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    οπως ειπαν και τα παιδια, τρως λιγο, γι αυτο χανεις.
    οι βιταμινες δεν παχαινουν αλλα μερικες ανοιγουν την ορεξη.
    δοκιμασε βασιλικο πολτο. ανοιγει πολυ την ορεξη. εναλλακτικα, μουρουνελαιο που παχαινει κιολας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αχ βρε μαρα.. κι εγω φρεντο γλυκο πινω, γι αυτο και τον πινω παντα με ζαχαρινες..

  13. #13
    Καλημέρα boo! Ένας τρόπος να πάρεις κιλά είναι να προσπαθήσεις να κόψεις το τσιγάρο. Είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα το αντικαταστήσεις με φαγητό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αχ βρε μαρα.. κι εγω φρεντο γλυκο πινω, γι αυτο και τον πινω παντα με ζαχαρινες..
    μεγαλο κολλημα.... παρατησα την ομοιοπαθητικη για γλυκο φρεντο καπουτσινο...
    τωρα ειμαι σε φαση να προσπαθω να το περιορισω σε μια φορα τη βδομαδα αλλα δεν το εχω καταφερει ακομα γμτ....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
    απο αυτα που μου προτεινατε διαλεγω τα εξης και πειτε μου αν θα βοηθηθω
    μπανανες απο φρουτα, σταφιδες, λουκουμαδες με μελι (γιατι δε μπορω να το φαω σκετο), καμια μακαροναδα, λαδι, νερο, καμια πιτσα, ταχινι, καστανη ζαχαρη
    καλα ειναι για αρχη?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χανω το μυαλο μου
    By brain rain in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 19-11-2015, 17:10
  2. ΟΛΟ ΠΑΙΖΩ ΚΙ ΟΛΑ ΧΑΝΩ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2013, 23:53
  3. Νιώθω ότι χάνω την ζωή μου.
    By Φανούλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2013, 02:33
  4. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 11:08
  5. Πάει το χάνω!!!!!!!
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2010, 18:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •