Αναβλητικότητα και ανοργανωσια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Αναβλητικότητα και ανοργανωσια..

    Το έχετε σαν χαρακτηριστικό; Είστε αναβλητικοί ή ανοργάνωτοι;
    Είναι κάτι που με εκνευρίζει πολύ σε μένα μερικές φορές...
    Έχω παρατηρήσει οτι λειτουργώ καλύτερα σε καταστάσεις πίεσης, όταν κάτι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία/ωρα θα σκιστώ και θα το κάνω αλλά όταν νιώθω πως έχω περιθώριο τις περισσότερες φορές το αναβάλλω για αργότερα. Αυτό δεν μου δημιουργεί πρόβλημα σε πρακτικά θέματα ή θέματα δουλειάς γιατί εκεί υπάρχει συνήθως η πίεση του συγκεκριμένου, δεν αργώ πχ σε ραντεβού ή σε προθεσμίες ή σε πληρωμές εκεί είμαι τυπική.
    Αλλά αν θελήσω να με βάλω σε ένα πρόγραμμα πχ κάθε μέρα από μια ώρα θα κάνω το τάδε ώστε να μην πιεστώ αργότερα....εκεί με απογοητεύω συνέχεια. Δεν μπορώ να τηρήσω κανένα τέτοιο πρόγραμμα. Σήμερα έχω όρεξη και θα το κάνω για 2 ώρες, αύριο μπορεί να μην έχω και να μην κάνω τίποτα. Μου φαίνεται πολύ βαρετό και καταπιεστικό το πρόγραμμα, είναι ο λόγος που σαν παιδί δεν πήγα ποτέ κατασκήνωση ενώ πολλοί φίλοι μου πηγαίνανε. Μου φαινόταν αδιανόητο οτι θα έχω μια συγκεκριμένη ώρα να ξυπνάω, να τρώω να κάνω το καθετι. Ήθελα στο μυαλό μου πάντα να έχω την ιδέα της ελευθερίας, οτι μπορώ να κάνω οτι θέλω κι ας μην το έκανα τελικά.
    Τι στο καλό είναι αυτό; Πού οφείλεται; Και υπάρχει τρόπος να το αλλάξει ποτέ κανείς αυτό ή πάντα έτσι θα μείνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    ναι, το εχω κι εγω.
    οχι μονο αποδιδω υπο πιεση (που ετσι κι αλλιως υπαρχει στην δουλεια), αλλα επισης αποδιδω καλυτερα σε ηδη οργανωμενα περιβαλλοντα, πχ σε εταιριες, παρα μονη μου....
    εγω το αποδιδω σε καταπιεστικο παιδικο περιβαλλον.
    δεν ξερω αν το ειχες εσυ, εγω το ειχα παντως.
    νοιωθεις παντα σαν το παιδι που εχει ταση στο χουζουρι και στην τεμπελια και του επιβαλλουν επιτακτικα τις υποχρεωσεις του...
    οποτε οταν ημουν ελευθερη η μονη,....... ΠΑΡΤΥ!!!!!!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Το κακό με την αναβλητικότητα είναι ότι μετά γίνεται υποχρέωση, ενώ αν κάνεις σήμερα αυτό που μπορείς να κάνεις και αύριο, είναι επιλογή, δεν είναι καταναγκαστικό......
    Το κακό είναι ότι όταν δεν το αφήνεις τελευταία στιγμή χάνεις χρόνο, πχ ετοιμάζεις μια βαλίτσα για ένα αυριανό ταξίδι και σου παίρνει δυο ώρες, για ετοίμασέ την τελευταία στιγμή, σε δέκα λεπτά θα είναι όλα έτοιμα.......και έχεις κέρδος 110 min, γιατί ο χρόνος είναι χρήμα :p

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Όντως ίσως συνδέεται με καταπιεστικά παιδικά χρόνια. Ένιωθα οτι γενικά καταπιέζομαι από διάφορα ως παιδί.
    Τώρα που το σκέφτομαι οι γονείς μου είχαν κι ένα κόλλημα να μας μάθουν να τηρούμε το πρόγραμμα, να κοιμόμαστε συγκεκριμένες ώρες, να τρώμε όλοι μαζί... αλλά υποτίθεται ότι αυτά είναι καλό για ένα παιδί, δεν είναι;

    Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό ώρες ώρες!!! Δεν είναι μόνο οι βαλίτσες κτλ που λες cube (καλά παλιότερα που χρησιμοποιούσα λεωφορεία με θυμάμαι μόνιμα να τρέχω να προλάβω τελευταία στιγμή και να έχω ξεχάσει τα μισά πράγματα πίσω) αλλά είναι οτι γενικότερα δεν μπορείς να οργανώσεις λίγο την ζωή σου. Από τη μια μου αρέσει, τα πιο ωραία ταξίδια πχ είναι αυτά που δεν έχω προγραμματίσει, αλλά από την άλλη μερικές φορές γίνομαι έξαλλη με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να τηρήσω απλά πράγματα. Είναι λες και χρειάζομαι μόνιμα κάποιον να μου πει : ας κάνουμε αυτό! Και τότε θα το κάνω με χαρά και ενθουσιασμό, αλλά από μόνη μου είμαι ικανή να το αναβάλλω συνεχώς μέχρι να μη το κάνω ποτέ αν δεν στριμωχτώ.

    Μόνο μια φορά με θυμάμαι να έβαλα πρόγραμμα και να το τήρησα ευλαβικά μέχρι τέλους κι αυτό επειδή η κατάσταση είχε φτάσει πια στο απροχώρητο. Κατα τα άλλα καταλήγω πάντα να φτιαχνω προγράμματα, να γράφω χαρτάκια με το τι πρέπει να κάνω και στο τέλος να μην τηρώ τίποτα και να κάνω οτι μου ρθει! Κι ενώ βλέπω οτι αυτό μου προκαλεί άγχος στη ζωή μου (γιατι σκέφτομαι συνεχώς τι έχω να κάνω που δεν έκανα), παρόλα αυτά δεν κάνω τίποτα για να το αλλάξω!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Όντως ίσως συνδέεται με καταπιεστικά παιδικά χρόνια. Ένιωθα οτι γενικά καταπιέζομαι από διάφορα ως παιδί.
    Τώρα που το σκέφτομαι οι γονείς μου είχαν κι ένα κόλλημα να μας μάθουν να τηρούμε το πρόγραμμα, να κοιμόμαστε συγκεκριμένες ώρες, να τρώμε όλοι μαζί... αλλά υποτίθεται ότι αυτά είναι καλό για ένα παιδί, δεν είναι;

    Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό ώρες ώρες!!! Δεν είναι μόνο οι βαλίτσες κτλ που λες cube (καλά παλιότερα που χρησιμοποιούσα λεωφορεία με θυμάμαι μόνιμα να τρέχω να προλάβω τελευταία στιγμή και να έχω ξεχάσει τα μισά πράγματα πίσω) αλλά είναι οτι γενικότερα δεν μπορείς να οργανώσεις λίγο την ζωή σου. Από τη μια μου αρέσει, τα πιο ωραία ταξίδια πχ είναι αυτά που δεν έχω προγραμματίσει, αλλά από την άλλη μερικές φορές γίνομαι έξαλλη με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να τηρήσω απλά πράγματα. Είναι λες και χρειάζομαι μόνιμα κάποιον να μου πει : ας κάνουμε αυτό! Και τότε θα το κάνω με χαρά και ενθουσιασμό, αλλά από μόνη μου είμαι ικανή να το αναβάλλω συνεχώς μέχρι να μη το κάνω ποτέ αν δεν στριμωχτώ.

    Μόνο μια φορά με θυμάμαι να έβαλα πρόγραμμα και να το τήρησα ευλαβικά μέχρι τέλους κι αυτό επειδή η κατάσταση είχε φτάσει πια στο απροχώρητο. Κατα τα άλλα καταλήγω πάντα να φτιαχνω προγράμματα, να γράφω χαρτάκια με το τι πρέπει να κάνω και στο τέλος να μην τηρώ τίποτα και να κάνω οτι μου ρθει! Κι ενώ βλέπω οτι αυτό μου προκαλεί άγχος στη ζωή μου (γιατι σκέφτομαι συνεχώς τι έχω να κάνω που δεν έκανα), παρόλα αυτά δεν κάνω τίποτα για να το αλλάξω!
    Και γω τα ιδια κανω παρολο που δεν εχω καταπιαστεί ως παιδι, ξερω ομως οτι εν μέρη μου το προκαλεί η καταθλιψη, και επειδη εχω και τελειομανία προτιμώ να μην κανω κατι καθολου απ το να το κανω λαθος...Αλλα όσα προγραμματα κ να εχω φτιάξει δε με βοήθησαν ποτε!!!ας πουμε πως μονο οταν εχω καλη διαθεση ειμαι παραγωγική

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    και εγω το εχω....
    το εχω διορθωσει κατα καιρους, αλλα παλι υποτροπιαζω...
    τι αναποδια ειναι αυτη? πως μπορουμε να την κουλαντραρουμε??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    και εγω το εχω....
    το εχω διορθωσει κατα καιρους, αλλα παλι υποτροπιαζω...
    τι αναποδια ειναι αυτη? πως μπορουμε να την κουλαντραρουμε??
    Δεν έχω ιδέα πώς αλλάζει, αν αλλάζει ποτέ...
    μόνο για κάποια διαστήματα καταφέρνω να το διορθώνω και μετά πάλι τα ίδια...

    Είδα πρόσφατα αυτό το βιντεάκι, ωραία οπτική, δες το αν θες https://youtu.be/arj7oStGLkU

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Πολυ καλο το βιντεακι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πολυ καλο το βιντεακι!
    Ναι νομίζω οτι έχει δίκιο ο τύπος.
    Έχω την αίσθηση οτι αυτή την μαιμού που περιγράφει πολλές φορές την καταπιέζουμε παραπάνω από όσο πρέπει κι έτσι όταν βρίσκει ευκαιρία αναλαμβάνει τα ηνία και κάνει τα δικά της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Fall 7 times, stand up 8 View Post
    Και γω τα ιδια κανω παρολο που δεν εχω καταπιαστεί ως παιδι, ξερω ομως οτι εν μέρη μου το προκαλεί η καταθλιψη, και επειδη εχω και τελειομανία προτιμώ να μην κανω κατι καθολου απ το να το κανω λαθος...Αλλα όσα προγραμματα κ να εχω φτιάξει δε με βοήθησαν ποτε!!!ας πουμε πως μονο οταν εχω καλη διαθεση ειμαι παραγωγική
    Το ιδιο ακριβως πραγμα εχω κι εγω...εχω μια εικονα του πως θελω να κανω κατι, μετα βλεπω οτι ειναι οι απαιτησεις μου βουνο και μετα απλα παγωνουν ολα. Προτιμω να μη κανω καθολου κατι δηλαδη απο το να κανω οτι να 'ναι μιση δουλεια.
    Μονο η πιεση με κανει παραγωγικη, τελευταια στιγμη κλασικα...μονο αμα ειμαι στο αμην και δεν εχω αλλη επιλογη κανω οτι ειναι να κανω. Ετσι επειδη το αποφασισα απλα; Ποτε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Το ιδιο ακριβως πραγμα εχω κι εγω...εχω μια εικονα του πως θελω να κανω κατι, μετα βλεπω οτι ειναι οι απαιτησεις μου βουνο και μετα απλα παγωνουν ολα. Προτιμω να μη κανω καθολου κατι δηλαδη απο το να κανω οτι να 'ναι μιση δουλεια.
    Μονο η πιεση με κανει παραγωγικη, τελευταια στιγμη κλασικα...μονο αμα ειμαι στο αμην και δεν εχω αλλη επιλογη κανω οτι ειναι να κανω. Ετσι επειδη το αποφασισα απλα; Ποτε.
    Καλά τραγικό... θα σου πω τι πατατρακ επαθα τελευταια...
    Από μια βλάβη στον υπολογιστή μου, κινδύνευσα να χάσω όλα τα αρχεία μου , ανάμεσα στα οποία και εντελώς απαραίτητα για την δουλειά μου αρχεία, επειδή από καθαρή αμέλεια δεν είχα φροντίσει να τα αποθηκεύσω με σιγουριά σε έναν εξωτερικό σκληρό.
    Τελικά ο τεχνικός μου τα έσωσε και αποφάσισα να κάτσω να τα οργανώσω λιγάκι, να σβήσω οτι δεν χρειάζεται σαβούρα κτλ και να τα αποθηκεύσω ώστε να είμαι σίγουρη πως δεν θα το ξαναπάθω. Εδώ κι ένα μήνα περίπου και παραπάνω μη σου πω...μάντεψε! Δεν έχω κάνει τίποτα!!!
    Η δικαιολογία μου : οτι δεν θέλω να το κάνω πρόχειρα όλο αυτό, θέλω ώρες ώστε να το κάνω σωστά, να τα ψάξω προσεκτικά κτλ
    Η αλήθεια : βαριέμαι αφόρητα να το κάνω!!!

    Νομίζω οτι ισχύει εν μέρει αυτό με την τελειομανία, κι εγώ όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω σωστά και όπως το χω στο νου μου, αλλά παρατηρώ οτι συχνά αυτό το χρησιμοποιώ και ως δικαιολογία τελικά για να μην κάνω ποτέ αυτά που θεωρώ βαρετά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλά τραγικό... θα σου πω τι πατατρακ επαθα τελευταια...
    Από μια βλάβη στον υπολογιστή μου, κινδύνευσα να χάσω όλα τα αρχεία μου , ανάμεσα στα οποία και εντελώς απαραίτητα για την δουλειά μου αρχεία, επειδή από καθαρή αμέλεια δεν είχα φροντίσει να τα αποθηκεύσω με σιγουριά σε έναν εξωτερικό σκληρό.
    Τελικά ο τεχνικός μου τα έσωσε και αποφάσισα να κάτσω να τα οργανώσω λιγάκι, να σβήσω οτι δεν χρειάζεται σαβούρα κτλ και να τα αποθηκεύσω ώστε να είμαι σίγουρη πως δεν θα το ξαναπάθω. Εδώ κι ένα μήνα περίπου και παραπάνω μη σου πω...μάντεψε! Δεν έχω κάνει τίποτα!!!
    Η δικαιολογία μου : οτι δεν θέλω να το κάνω πρόχειρα όλο αυτό, θέλω ώρες ώστε να το κάνω σωστά, να τα ψάξω προσεκτικά κτλ
    Η αλήθεια : βαριέμαι αφόρητα να το κάνω!!!

    Νομίζω οτι ισχύει εν μέρει αυτό με την τελειομανία, κι εγώ όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω σωστά και όπως το χω στο νου μου, αλλά παρατηρώ οτι συχνά αυτό το χρησιμοποιώ και ως δικαιολογία τελικά για να μην κάνω ποτέ αυτά που θεωρώ βαρετά!
    Σιγουρα το κινητρο παιζει μεγαλο ρολο, συμφωνω...εχω αρχισει να αναρωτιεμαι μηπως απλα δεν θελω να κανω καποια πραγματα, δε γουσταρω τελοσπαντων και για ισως για αυτο εχω λιγο εως καθολου κινητρο για να τα κανω επι τοπου. Ε δε γουσταρεις να οργανωνεις τα αρχεια σου, δε σε νοιαζει τι νσ κανουμε, δεν ειναο προτεραιοτητα :P
    Αν ειχες καποιο ισχυρο κινητρο θα το εκανες...απλα ισως το οριο προσωπικου κινητρου πανω απο το ποιο κανουμε κατι ειναι ψηλο σε μας :P
    Και καποια πραγματα για αυτο τον λογο γινονται μονο οταν "πρεπει"....
    Για να καταλαβεις, αν νομιζεις οτι αυτο με τα αρχεια ειναι τραγικο να σου πω το αλλο: Εχει τυχει να τη βγαζω μερες ολοκληρες με φαγητο απ'εξω η σαντουιτσακια απλα και μονο επειδη δεν ηθελα να ασχοληθω με το βουνο πιατων και κατσαρολικων στον νεροχυτη :P
    Καθοντουσαν εκει σαν βωμος στον θεο της βαρεμαρας και τα απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι μεχρι να ερθει ατομο σπιτι μου και να τα καθαρισω για να μη γινω ρεντικολο που δεν εχω ενα καθαρο ποτηρι :P
    Χαχαχα
    Και καλα θα πεις τεμπελια, που ειναι. Βαριεμαι ρε παιδι μου πως να το κανουμε. Αλλα δεν πιστευω οτι ειναι μονο αυτο, γιατι το ξερω οτι οταν κανω πραγματα νιωθω καλυτερα...αλλα συχνα παλι γλυστραω σε αυτο το τρυπακι. Δεν ξερω γιατι. Εκει με το κινητρο ισως χτυπησες φλεβα...ε βαριεσαι και βαριεμαι οκ...ε ΠΟΣΟ να βαριεται ενας ανθρωπος λολ. Κατι αλλο δεν παει καλα με εμενα...δε ξερω τι αλλα ειμαι σιγουρη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Α αυτό μετα πιατα δεν το χω γιατι δεν αντέχω να βλέπω γεμάτο τον νεροχύτη το πρωί που θα πάω για καφέ :Ρ Οτι και να έχει μείνει από την προηγούμενη, πρώτα θα το πλύνω και μετά θα φτιάξω καφέ. Ιδιοτροπίες...
    Αλλά μπορώ άνετα να το κάνω, και το κάνω με τα ρούχα! Δεν θες να μπεις σπίτι μου στις αλλαγές σεζόν... δεν θα χεις που να πατήσεις! Πρέπει να φτάσει να έρθει κάποιος σπίτι όπως λες για να αποφασίσω να τα μαζέψω!

    Πάντως θυμάμαι την μάνα μου από μικρή που μου έλεγε συνέχεια την γνωστή παροιμία "μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα" και γω την άλλαζα και της έλεγα "μην κάνεις σήμερα αυτό που μπορείς να κάνεις και αύριο"

    Κι εγώ οταν κάνω πράγματα νιώθω όμορφα μετά. Χαίρομαι όταν τα κάνω! Και ξέρω πως θα μ αρέσει ακόμα και το να ταχτοποιήσω τα αρχεία μου που λέγαμε, ξέρω πως άμα το κάνω θα νιώσω ωραία μετά, ανακούφιση... αλλά δε ξέρω τι στο καλό με πιάνει και πάντα βρίσκω προφάσεις. Πολλές φορές δε με παρατηρώ πια, οτι βρίσκω και καλά και κάτι άλλο που πρέπει να κάνω επειγόντως ώστε να αποφύγω να κάνω αυτό που έχω σχεδιάσει. Όπως κάναμε παλιά με το διάβασμα που όποτε είχα διάβασμα με έπιανε η όρεξη να κάνω γενικό...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πάντως για να μην τα παραλέμε...δεν είμαστε και τόσο χάλια...νομίζω:)
    Τουλάχιστον εγώ υποχρεώσεις που έχουν να κάνουν με τρίτους ή με χρήματα, δουλειά κτλ δεν τις αφήνω. Γνώρισα πρόσφατα άνθρωπο που άφηνε τα πάντα! Του στυλ μου έρχεται μια κλήση, δεν πάω να την πληρώσω, μπαίνει προσαύξηση και συνεχίζω να την αφήνω μέχρι να φτάσει κ εγώ δεν ξέρω πόσο και να φοβηθώ οτι πια δεν θα έχω λεφτά να την πληρώσω! Ή να αφήνει υποχρεώσεις στα επαγγελματικά ή λογαριασμούς και μετά να τρέχει....ευτυχώς τέτοια δεν κάνω!
    Αλλά κι αυτά που κάνω εκνευριστικά είναι... ώρες ώρες νομίζω κι εγώ οτι είμαι τεμπέλα...αλλά πως γίνεται και σε αυτά που θέλω και ενέργεια έχω και όρεξη και από όλα; Γιατί δεν είμαι τεμπέλα σε όλα;
    Από την άλλη σκέφτομαι οτι ίσως υποσυνείδητα θέλω να δημιουργώ άγχος στον εαυτό μου. Γιατί αυτά που αφήνω, δεν τα ξεχνάω τελείως, μένει ένα άγχος να υποβόσκει, σκέφτομαι ας πουμε συνέχεια...α έχω να κάνω κι αυτό! Σα να αυτοσαμποταρομαι ένα πράγμα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Χαχαχα αυτο με το διαβασμα το εχω κι εγω. Προκειμενου να μη το κανω οχι γενικη καθαριοτητα πρεπει να κανω, οχι να μαγειρεψω, οχι να ψωνισω, οχι να παρω το σωστο τετραδιο και να ξυσω ολα τα μολυβια, κι εγω δε ξερω τι μπορει να βαλει ο νους μου οτι πρεπει να γινει πρωτα :P
    Σε σημειο που το λες ουτε εγω αφηνω τις υποχρεωσεις μου. Αλλα ρε παιδι μου κι εγω εχω ορεξη να κανω καποια πραγματα οπως λες, γιατι δεν μπορω απλα να παρω μια αποφαση οτι αυτο θελω να κανω και να το κανω;
    Ισως ειναι το αυτοσαμποταρισμα που λες...αποφυγη να κανουμε αυτα που δε ξερουμε αν μπορουμε να ανταποκριθουμε ικανοποιητικα...για να λεμε μετα πχ α τι καλα θα ηταν αν θα ειχα διαβασει, θα περνουσα ολα τα μαθηματα, θα ηταν τελεια. Γιατι υπαρχει το ενδεχομενο να διαβασεις και να απελπιστεις, να μπερδευτεις και παλι σκατα να τα κανεις και να κοπεις, να νιωθεις και ηλιθια...ενω ετσι μενει ζωντανο το ιδανικο σεναριο εστω σαν δυνατοτητα/ενδεχομενο :P
    Η απλα αναβαλλουμε αυτα που μας φαινονται δυσκολα...αλλα ακομα το εχω τεραστιο αχτι να αποφασισω κατι σαν ενηλικας ανθρωπος και να το κανω λιγο λιγο καθε μερα, ειλικρινα αχτι. Λολ.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αναβλητικότητα
    By psy me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-2015, 02:52
  2. Αναβλητικοτητα
    By panamar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-01-2012, 14:51
  3. ΙΔΨ και αναβλητικότητα.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-02-2011, 10:26
  4. κόλλημα στην αναβλητικότητα
    By ayamanashka in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2008, 09:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •