Δεν ξέρω πώς να φερθώ. Χρειάζομαι ιδέες. Κόλλησα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339

    Δεν ξέρω πώς να φερθώ. Χρειάζομαι ιδέες. Κόλλησα

    γεια σας παιδιά! αυτό που με κόλλησε δεν μου κόβει πώς να το διαχειριστώ. λέω να σας ρωτήσω να μου πείτε εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου. έπειτα άμα καταστρώνουμε με γραπτό λόγο τα θέματα νομίζω ότι βοηθάει να τα κατοπτεύσουμε καλύτερα.
    τα τελευταία 14 χρόνια στη δουλειά μου συνεργάστηκα στενά με ένα κορίτσι δεκαπέντε χρόνια μικρότερό μου. την είχα δεξί χέρι και πορευτήκαμε μαζί. με αυτή τη διαρκή παρουσία με επαναλαμβανόμενες συμβάσεις μονιμοποιήθηκε στο δημόσιο. ιεραρχικά, όπως λένε στο δημόσιο, ήμουν πάντα η προϊσταμένη της. Ήμασταν κολλητές, μιλούσαμε για τα πάντα, της έμαθα ό,τι ήξερα, σαν γνώση και σαν στρατηγική στη δουλειά και μοιραζόμασταν τις προσωπικές μας σκέψεις. της είχα και μου είχε εμπιστοσύνη, αγαπιόμασταν. της είχα υποσχεθεί όταν θα παντρευτεί να την παντρέψω εγώ. σκεφτόμουν επειδή τα έβγαζε πέρα δύσκολα, αν τυχόν έμενε μόνη τελικά να την στηρίξω και με ακίνητη περιουσία για να μπορέσει να πορευτεί στη μεγάλη ηλικία. της είχα παραχωρήσει ένα μέρος του αρχείου μου και αρκετά βιβλία από τη βιβλιοθήκη μου και σκεφτόμουν να της παραχωρήσω όλα μετά την αφυπηρέτησή μου. προπέρσι το Νοέμβριο, στα 45 της, ζήτησε να τη συναντήσει ένας κύριος που όταν ήταν φοιτητές ήταν στην ίδια παρέα. ο κύριος τελικά, γιατρός, διαζευγμένος με δύο αγόρια 9 και 15 ετών, της είπε ότι έψαχνε να συναντήσει τις ελεύθερες κοπέλες που συμπαθούσε στα νιάτα του γιατί θέλει να ξαναφτιάξει τη ζωή του. κι έτσι έφτιαξαν μια σχέση που παει για γάμο σε λίγους μήνες. ενώ λοιπόν, ως και χθες το βράδυ, μου τηλεφωνεί ή πάμε για καφέ και μιλάμε όπως παλιά, τον άντρα της δεν μου τον έχει γνωρίσει!! χθες με ρωτάει, θα μου χαρίσεις έναν πίνακά σου για το γάμο μου; λοιπόν δεν καταλαβαίνω τί συμβαίνει. πριν από πέντε μήνες περίπου τη ρώτησα αν τον γνώρισε στους φίλους της. Ναι μου είπε. Σε μένα όμως δεν τον γνώρισες είπα. Α ναι, θα το κάνω, έχεις δίκιο είπε. Δεν ξαναείπα τίποτε και ακόμη περιμένω. ένα βράδυ που μιλούσαμε στο τηλέφωνο, λέει στον σύντροφό της στο άλλο τηλέφωνο: Κλείσε τώρα, μιλάω με την παλιά μου προϊσταμένη. Πριν δυο βδομάδες κάνω του κυρίου ένα αίτημα φιλίας στο φβ και παράλληλα του γράφω στο μέσεντζερ ποια είμαι, μηλ τυχόν και δεν ξέρει το όνομά μου. της το λέω και μου λέει όλο χαρά Εντάξει, θα του πω κι εγώ να ανοίξει το φβ του και να σε αποδεχθεί, αλλά πέρασαν κιόλας δύο. βδομάδες. χθες απέσυρα το αίτημά μου, να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση. περνάει από το μυαλό μου η σκέψη ότι δεν του έχει μιλήσει για μένα και αυτήν, ότι ο άνθρωπος δεν γνωρίζει ποια είναι για τη σύντροφό του η παλιά προϊσταμένη. εγώ όμως γνωρίζω χωρίς να ρωτάω πολλά πράγματα γι αυτόν. χθες βράδυ δεν τη ρώτησα, στη μιάμισυ ώρα που μιλούσαμε τί κάνει και αυτή δεν τον ανέφερε καθόλου.
    δεν σας κρύβω, έχω μελαγχολήσει. μου είναι ακατανόητο. θα πάω στο γάμο της "αδελφής μου" χωρίς να ξέρω τον άντρα της; και τώρα βούρκωσα που τα γράφω. εσείς τί λέτε για όλα αυτά;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  2. #2
    Γεια,
    ισως σου φανεί κουλό αυτο που θα σου πω,αλλά να ξερεις οτι ενδεχεται να ισχύει.Εχω δει παρομοια σκηνικα να συμβαινουν όταν:
    Δυο ανθρωποι ειναι πολυ δεμένοι,συνηθως ο ένας ειναι η ενεργητική-ισχυρη πλευρά και ο αλλος η πιο παθητικη πλευρα(δεν εχει αρνητικη χροια αυτο,βασει επικοινωνίας και επιρροής)
    Αυτός που ειναι στην παθητικη πλευρά,αγαπαει πολύ τον αλλον,νοιωθει ασφαλεια κοντά του και τον νοιωθει σαν προστατευτικη παρουσια(ετσι σε νοιωθει η νεοτερη φιλη σου).Όμως ειναι σαν να ειναι υπο-προστασία το ξερω αυτο το ειδος αγαπης
    Όταν ερχεται μια νεα σχεση οποιουδηποτε είδους στην ζωη του ατόμου αυτού(της παθητικης πλευρας),όπου φαινεται να έχει πιο κυρίαρχο ρόλο,με πιο εντονη επιρροη και περισσότερη αυτοπεποίθηση ,δεν επιδιώκει την επικοινωνια μεταξύ εσένα και του άλλου διοτι λογω υπερβολικου σεβασμου που σου τρεφει,τν 'σκεπαζεις' ,ελεγχεις τις αντιδρασεις της.
    Ειναι δισυποστατο και δεν νοιωθει ανετα να σου γνωρίσει αυτον τον ανθρωπο,φοβάται οτι θα φανει στην αδυναμη θεση ενώπιον σου,απεναντι του.Μην πιέσεις πολύ γιατι θα καταφερνεις το αντιθετο,θελει χρόνο.Το πολυ ενδιαφέρον και η πιεση να τον γνωρισεις σε απομακρυνει απο αυτο το ενδεχομενο
    πρεπει να δωσεις στην φιλη σου το περιθωριο να βρει πως θα συνδυασει την διαφορετική θεση που νοιωθει οτι έχει
    απεναντι σε σένα και σε αυτόν.αυτη ηταν η ιδεα μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    Ειναι δισυποστατο και δεν νοιωθει ανετα να σου γνωρίσει αυτον τον ανθρωπο,φοβάται οτι θα φανει στην αδυναμη θεση ενώπιον σου,απεναντι του.Μην πιέσεις πολύ γιατι θα καταφερνεις το αντιθετο,θελει χρόνο.Το πολυ ενδιαφέρον και η πιεση να τον γνωρισεις σε απομακρυνει απο αυτο το ενδεχομενο
    πρεπει να δωσεις στην φιλη σου το περιθωριο να βρει πως θα συνδυασει την διαφορετική θεση που νοιωθει οτι έχει
    απεναντι σε σένα και σε αυτόν.αυτη ηταν η ιδεα μου
    καλώς τον, σε ευχαριστώ πολύ! μόνο κουλό δεν είναι αυτό που λες.
    εννοείται ότι δεν θα πιέσω. θέλω να είμαι σίγουρη ότι σε κατάλαβα καλά. λες δηλαδή ότι φοβάται ότι αυτός θα τη δει αδύναμη μπροστά μου; ότι θα τη σκεπάσω; μα αυτοί οι δύο έχουν σχέση που τη στήριξαν σε δικά τους δεδομένα, αυτός είναι 54 χρονών άντρας, έχει καταλάβει πού αυτή είναι αδύναμη και πού δυνατή.
    τί εννοείς ακριβώς στην τελευταία παράγραφο;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    να σου πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να τρεχει.
    μηπως μετραει πολυ την γνωμη σου κι εχει ενα κρατημα μηπως και δεν τον εγκρινεις οσο εκεινη και απογοητευτει?
    μηπως δεν ειναι τοσο ωριμη η κατασταση οσο σου εχει πει και ντρεπεται να στο ομολογησει?
    δεν ξερω.
    εσενα τι περναει απ το μυαλο σου?

    παρεμπιπτοντως, τα ξερει τα σχεδια σου να της δωσεις περιουσια?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν ξερω και εγω μπερδευτηκα με αυτην την υποθεση!!! Ειναι περιεργο πραγμα οι ανθρωπινες σχεσεις!!! Καλο θα ηταν, να σταματησεις να επιμενεις να σου τον γνωρισει ή να σου πει πως τα πανε αυτοι οι δυο... Καμια φορα μπορει να μην τα πανε αυτοι καλα μεταξυ τους, οποτε δεν θα ηταν ευκολο να συστηθουν ως ''ζευγαρακι''!!! Παντως, οπως και να εχει, αν φτασει σε σημειο, να παντρευτει και στο γαμο της να σε καλεσει, τοτε ή ηθελε να στο κανει εκπληξη ή να κατι αλλο κρυβοταν απο πισω!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    τα χρονια που μας λες της φιλιας σας, ειναι παρα πολλα.
    ολα αυτα τα χρονια, βγαινατε και με κοινες παρεες, σου γνωριζε τους συντροφους της κι εσυ τους δικους σου, βγαινατε και ζευγαρια κλπ η παντα οι δυο σας βγαινατε για καφε η και απλα τα λεγατε στο τηλεφωνο?

  7. #7
    Δεν είναι οτι θα το κάνεις εσκεμμένα,ή ότι κανεις κάτι λάθος.Εκείνη νοιώθει ετσι λογω της σχεσης που εχετε αναπτυξει.Σου τρεφει υπερβολικο σεβασμό,την νοιαζει πολυ η γνωμη σου.Έτσι,πιθανως να φοβαται να σε γνωρίσει σε εναν άνθρωπο που νοιώθει πιο πολύ κοντα στην δικη της αυτοπεποιθηση και ο οποίος επισης την νοιάζει πολύ,θα αισθανεται 'μαγκωμένη' ενώπιον του,απέναντί σου.
    Η ασφαλεια που νοιώθει μαζί σου,ταυτοχρονα την κανει να νοιωθει οτι εχεις επιρροη πανω της και νοιώθει οτι της μειωνει την ελευθερια κινησεων και την αυτοπεποίθηση.Έτσι,σε αυτην την νεα σχέση,που νοιωθει πιο ανεξάρτητη και κυρίαρχη ,θετει προσεκτικά όρια σε αυτό για να μην αναμείξει εσένα και αλλοιωθεί η "εικόνα" που εχει χτίσει με τον αλλον από την "εικονα" που νοιωθει οτι εχει μαζί σου.
    Δεν εννοώ οτι νοιωθει πνιμενη μαζι σου γενικά,ουτε οτι εισαι καταπιεστική!Αλλά οτι προφυλλασεται σε αυτην την περιπτωση. Διότι ειναι διαφορετικής ποιότητας οι σχεσεις αυτες,εχει αλλη εικονα ο εαυτός της,όσο χρειαζεται ασφάλεια απο σενα,αλλο τοσο χρειαζεται ανεξαρτησία και αυτοπεποιθηση από αλλού. Όσο τα όρια ειναι ξεκαθαρα αυτες οι διαφορετικες σχέσεις θα ειναι υγιείς.
    Προτεινω υπομονή,και όταν βρει τροπο να το συνδυασει και νοιώσει ανετα,θα στο πει μόνη της,και πιθανως να σου αιτιολογησει την σταση της.αλλά πιο μετα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να σου πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να τρεχει.
    μηπως μετραει πολυ την γνωμη σου κι εχει ενα κρατημα μηπως και δεν τον εγκρινεις οσο εκεινη και απογοητευτει?
    μηπως δεν ειναι τοσο ωριμη η κατασταση οσο σου εχει πει και ντρεπεται να στο ομολογησει?
    δεν ξερω.
    εσενα τι περναει απ το μυαλο σου?

    παρεμπιπτοντως, τα ξερει τα σχεδια σου να της δωσεις περιουσια?
    λοιπόν ρέμεντυ σκέφτομαι εκδοχές, αλλά κλαίω στο τέλος

    -ανταγωνισμό εικόνας (πού είναι η κουμπάρα μιας ζωής; ούτε λέξη δεν έχει πει πάνω σε αυτό έστω για πλάκα. ο σύντροφός της έχει λεφτά-εγώ επίσης, αυτός είναι κοινωνικά επιτυχημένος-εγώ επίσης, η φίλη μου έζησε όλη της τη ζωή στο περιθώριο των άλλων-εγώ τη βοηθούσα να το διακρίνει και να αμυνθεί, της έδινα θάρρος και δύναμη, στηριζόταν σε μένα. όταν την κακοποιούσαν οι δικοί της συναισθηματικά (τουλάχιστον) της έδειχνα δρόμο. αυτό που είπε ο φίλος μας πιο πάνω μου έκανε κλικ, προσπαθώ να το φορμάρω)

    -ότι θα διακρίνω κάτι σε αυτόν παραπάνω από αυτά που βλέπει αυτή, το οποίο μάλιστα δεν θα της το πω (κάποτε, τον πρώτο καιρό, την αποκάλεσε στο φέισμπουκ κοτόπουλο, η ιστορία του σπιτιού της να επαναλαμβάνεται, φοβούμαι ότι και μαζί του παίζει το ρόλο της υποδεούς, σκοτώνεται στη δουλειά για να είναι αυτός ευτυχισμένος, τα παιδιά του-μου είπε ότι ο δρόμος για την καρδιά του περνάει από τα παιδιά του, άρα πρέπει αυτά να την αγαπούν, η μάνα του, φαγιά, γλυκά, μάλιστα, ό,τι πεις, μου τα περιγράφει κι όλο τελειώνει τη φράση με το Με ξέρεις τώρα, τί να σου τα λέω)

    -ότι δεν του έχει πει για μένα την αλήθεια, το βάθος της σχέσης μας. θεωρώ πιθανό ότι ο άνθρωπος γνωρίζει μόνον ότι είμαι η καλή της προϊσταμένη, αλλιώς υποθέτω ότι ο ίδιος θα είχε κανονίσει συνάντηση.

    -όχι, δεν ξέρει τις προθέσεις μου να μην την αφήσω στα δύσκολα στα γεράματα (το υλικό σκέλος).
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα χρονια που μας λες της φιλιας σας, ειναι παρα πολλα.
    ολα αυτα τα χρονια, βγαινατε και με κοινες παρεες, σου γνωριζε τους συντροφους της κι εσυ τους δικους σου, βγαινατε και ζευγαρια κλπ η παντα οι δυο σας βγαινατε για καφε η και απλα τα λεγατε στο τηλεφωνο?
    δεν είχε συντρόφους, εγώ είχα, βγαίναμε, ταξιδεύαμε, τρώγαμε, καθαρίζαμε το σπίτι, γράφαμε/γράφουμε επιστημονικά άρθρα μαζί, όλα ήταν μαζί, μόνον που αυτή δεν είχε άντρα από τη νεότητά της
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν ξερω και εγω μπερδευτηκα με αυτην την υποθεση!!! Ειναι περιεργο πραγμα οι ανθρωπινες σχεσεις!!! Καλο θα ηταν, να σταματησεις να επιμενεις να σου τον γνωρισει ή να σου πει πως τα πανε αυτοι οι δυο... Καμια φορα μπορει να μην τα πανε αυτοι καλα μεταξυ τους, οποτε δεν θα ηταν ευκολο να συστηθουν ως ''ζευγαρακι''!!! Παντως, οπως και να εχει, αν φτασει σε σημειο, να παντρευτει και στο γαμο της να σε καλεσει, τοτε ή ηθελε να στο κανει εκπληξη ή να κατι αλλο κρυβοταν απο πισω!!!
    ξέρεις Μένη, είναι σαν να ετοιμάζεται να παντρευτεί η αδελφή μου και να μη μου έχει γνωρισει τον άντρα της. και πώς θα πάω στο γάμο της και θα πω Χαίρω πολύ στον γαμπρό; μου φαίνεται γελοίο ακόμη και που το σκέφτομαι. επειδή όμως στη ζωή μας συνηθίζουμε να αναλύουμε και να υπεραναλύουμε πράγματα και η αλήθεια είναι τελικά γήινη και απλή, φοβούμαι μήπως σκέφτομαι, ως συνήθως, πολύ
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    λοιπόν ρέμεντυ σκέφτομαι εκδοχές, αλλά κλαίω στο τέλος

    -ανταγωνισμό εικόνας (πού είναι η κουμπάρα μιας ζωής; ούτε λέξη δεν έχει πει πάνω σε αυτό έστω για πλάκα. ο σύντροφός της έχει λεφτά-εγώ επίσης, αυτός είναι κοινωνικά επιτυχημένος-εγώ επίσης, η φίλη μου έζησε όλη της τη ζωή στο περιθώριο των άλλων-εγώ τη βοηθούσα να το διακρίνει και να αμυνθεί, της έδινα θάρρος και δύναμη, στηριζόταν σε μένα. όταν την κακοποιούσαν οι δικοί της συναισθηματικά (τουλάχιστον) της έδειχνα δρόμο. αυτό που είπε ο φίλος μας πιο πάνω μου έκανε κλικ, προσπαθώ να το φορμάρω)

    -ότι θα διακρίνω κάτι σε αυτόν παραπάνω από αυτά που βλέπει αυτή, το οποίο μάλιστα δεν θα της το πω (κάποτε, τον πρώτο καιρό, την αποκάλεσε στο φέισμπουκ κοτόπουλο, η ιστορία του σπιτιού της να επαναλαμβάνεται, φοβούμαι ότι και μαζί του παίζει το ρόλο της υποδεούς, σκοτώνεται στη δουλειά για να είναι αυτός ευτυχισμένος, τα παιδιά του-μου είπε ότι ο δρόμος για την καρδιά του περνάει από τα παιδιά του, άρα πρέπει αυτά να την αγαπούν, η μάνα του, φαγιά, γλυκά, μάλιστα, ό,τι πεις, μου τα περιγράφει κι όλο τελειώνει τη φράση με το Με ξέρεις τώρα, τί να σου τα λέω)

    -ότι δεν του έχει πει για μένα την αλήθεια, το βάθος της σχέσης μας. θεωρώ πιθανό ότι ο άνθρωπος γνωρίζει μόνον ότι είμαι η καλή της προϊσταμένη, αλλιώς υποθέτω ότι ο ίδιος θα είχε κανονίσει συνάντηση.

    -όχι, δεν ξέρει τις προθέσεις μου να μην την αφήσω στα δύσκολα στα γεράματα (το υλικό σκέλος).
    τοτε, φοβαμαι οτι αυτο
    που συμβαινει ισως εχει να κανει με το οτι λειτουργει στην σχεση αυτη οπως τοσα χρονια την συμβουλευεις να ΜΗΝ κανει και δεν θελει να το διαπιστωσεις και ειτε στεναχωρεθεις. ειτε φερεις αντιρρησεις και μπει σε σκεψεις/διλληματα ενω θεωρει οτι εχει τακτοποιηθει κλπ.

    μπορει ακομα να ΕΧΕΙ μιλησει πολυ για σενα και οχι το αντιθετο και ο κυριος αυτος εχει διακρινει οτι την προστατευεις και προσπαθει εκεινος να σε κραταει μακρια απο την σχεση τους.

    τριτη εκδοχη και παραλληλη με τα παραπανω, μιας κι εχει κυκλο και κυρος ο συντροφος της ισως θελει να της επιβαλει αλλες επιλογες για την κουμπαρια και δεν ξερει πως να το χειριστει.

    η περιμενεις απο εκεινην χωρις να κανεις καμια απολυτως κινηση, η αντι να επαναλαμβανεις τις προτασεις σου, την πιανεις και την ρωτας ξεκαθαρα αν τρεχει κατι και φερεται ετσι, οπως ρωτας εμας,εδω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τοτε, φοβαμαι οτι αυτο
    που συμβαινει ισως εχει να κανει με το οτι λειτουργει στην σχεση αυτη οπως τοσα χρονια την συμβουλευεις να ΜΗΝ κανει και δεν θελει να το διαπιστωσεις και ειτε στεναχωρεθεις. ειτε φερεις αντιρρησεις και μπει σε σκεψεις/διλληματα ενω θεωρει οτι εχει τακτοποιηθει κλπ.

    μπορει ακομα να ΕΧΕΙ μιλησει πολυ για σενα και οχι το αντιθετο και ο κυριος αυτος εχει διακρινει οτι την προστατευεις και προσπαθει εκεινος να σε κραταει μακρια απο την σχεση τους.

    τριτη εκδοχη και παραλληλη με τα παραπανω, μιας κι εχει κυκλο και κυρος ο συντροφος της ισως θελει να της επιβαλει αλλες επιλογες για την κουμπαρια και δεν ξερει πως να το χειριστει.

    η περιμενεις απο εκεινην χωρις να κανεις καμια απολυτως κινηση, η αντι να επαναλαμβανεις τις προτασεις σου, την πιανεις και την ρωτας ξεκαθαρα αν τρεχει κατι και φερεται ετσι, οπως ρωτας εμας,εδω.
    τόσες μέρες πέρασαν Ρεμ και ούτε μία δεν πέρασε χωρίς να διαβάσω αυτά τα τελευταία σου. το αυγό του Κολόμβου. ούτε είχε πάει το μυαλό μου στον άντρα. νομίζω πως είσαι απολύτως στη σωστή κατεύθυνση. σε ευχαριστώ πολύ.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω πια................. Βοήθεια..... Χρειάζομαι απόψεις.......
    By GiannisNik3 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2017, 21:28
  2. Βοηθεια για διστακτικο αντρα,δε ξερω πως να φερθω!!!
    By Zoumzoumful in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 06-05-2016, 22:27
  3. δεν ξερω τι να κανω πως να φερθω?
    By στεφη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2015, 11:12
  4. Κόλλησα με τον καθηγητή μου
    By asimenia22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2011, 01:44
  5. ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2010, 10:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •