Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο

    Καπου διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο εχουν καλυτερη πορεια απο οσους η ψυχωση εμφανιζεται σιγα σιγα.Δηλαδη διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο μπορει να μην ξαναβιοσουν τετοιο σε ολη τους τη ζωη και να ειναι κατι το παροδικο.Εγω εχω περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο πριν 3,5 χρονια και απο τοτε ποιρνω zyprexa 20mg χωρις να εχω υποτροπιασει και μαλιστα παρουσιαζω σημαντικη βελτιωση.Τωρα δεν ξερω αν ηταν κατι παροδικο και αν κοψω τα φαρμακα μου ξαναεκδηλωθει ψυχωση.Νομιζω ομως οτι αφου με τα φαρμακα αλλαζει η χημεια του εγκεφαλου θα υποτροπιασω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Και εγω το εχω ακουσει αυτο...Μου το εχουν πει γιατροι δλδ!!! Εχουμε ξαναμιλησει πιο παλια!! και το αγορι μου που περασε οξυ ψυχωσικο πριν 1 χρονο περνει φαρμακα εχει βελτιωση δεν εμφανισε κανενα θετικο αλλ ταλαιπωρειτε απο τα αρνητικα...Μιχαλη μου, καλυτερα να περνεις τα φαρμακα να εισαι σιγουρος παρα να τα κοψεις και να εχεις αλλα χειροτερα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Πολλοι ειναι μια χαρα με τα φαρμακα αλλα μολις τα κοβουν υποτροπιαζουν και γινονται ισως και χειροτερα..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Καπου διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο εχουν καλυτερη πορεια απο οσους η ψυχωση εμφανιζεται σιγα σιγα.Δηλαδη διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο μπορει να μην ξαναβιοσουν τετοιο σε ολη τους τη ζωη και να ειναι κατι το παροδικο.Εγω εχω περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο πριν 3,5 χρονια και απο τοτε ποιρνω zyprexa 20mg χωρις να εχω υποτροπιασει και μαλιστα παρουσιαζω σημαντικη βελτιωση.Τωρα δεν ξερω αν ηταν κατι παροδικο και αν κοψω τα φαρμακα μου ξαναεκδηλωθει ψυχωση.Νομιζω ομως οτι αφου με τα φαρμακα αλλαζει η χημεια του εγκεφαλου θα υποτροπιασω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παντως νομιζω πως θα πρεπε να συζητησεις με το γιατρο σου μια μειωση στη δοσολογια...20μγ ζυπρεξα δεν το λες δοση συντηρησης. καραμπινατη δοσαρα το λες.....δλδ θα πρεπε να εκτιμησει νομιζω ο γιατρος σου κ συ αν οντως χρειαζεσαι τοσο μεγαλη δοση...φιλικα κ με επιφυλαξη παντα οσα ειπα ..δεν θελω να σε προτρεψω να κανεις κουτουρου αλλαγες στη δοσολογια σου ...σε συνενοηση με το γιατρο θα κανεις την οποια μειωση

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Πολλοι ειναι μια χαρα με τα φαρμακα αλλα μολις τα κοβουν υποτροπιαζουν και γινονται ισως και χειροτερα..
    Σιγουρα γινονται χειροτερα,πολυ χειροτερα.Ακομα και ενας φυσιολογικος ανθρωπος αν παρει αυτα τα φαρμακα για ενα διαστημα και τα σταματησει αποτομα θα παθει
    ψυχωση λογο της αλλαγης που εχει υποστει ο εγκεφαλος του.Λεγετε οψιμη ψυχωση η ψυχωση υπερευαισθησιας.Πρεπει να διακοπτονται σταδιακα ουτως ωστε ο εγκεφαλος
    να εχει τον χρονο να προσαρμοστει ξανα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι στην υπολειμματικη φαση της ψυχωσης,ισως γι αυτο να μην μου μειωνει τη δοση αν και ειμαι καλυτερα,δεν ξερω...

  7. #7
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Καπου διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο εχουν καλυτερη πορεια απο οσους η ψυχωση εμφανιζεται σιγα σιγα.Δηλαδη διαβασα οτι οσοι εχουν περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο μπορει να μην ξαναβιοσουν τετοιο σε ολη τους τη ζωη και να ειναι κατι το παροδικο.Εγω εχω περασει οξυ ψυχωσικο επεισοδιο πριν 3,5 χρονια και απο τοτε ποιρνω zyprexa 20mg χωρις να εχω υποτροπιασει και μαλιστα παρουσιαζω σημαντικη βελτιωση.Τωρα δεν ξερω αν ηταν κατι παροδικο και αν κοψω τα φαρμακα μου ξαναεκδηλωθει ψυχωση.Νομιζω ομως οτι αφου με τα φαρμακα αλλαζει η χημεια του εγκεφαλου θα υποτροπιασω.
    Από την λίγη εμπειρία μου λόγω του ότι ο αδερφός μου παρουσίασε οξυ ψυχωσικό επεισόδιο κ νοσηλεύτηκε 1 μήνα,
    όντως τα πάει καλά με το ενέσιμο zypraxera 400mg(ενέσιμο zyprexa).

    Η ελλάτωση των φαρμάκων πρέπει να γίνει σιγά σιγα με σκοπό να μην υποτροπιάσεις.
    Όταν τα κόψεις μαχαίρι, πιθανότατα υποτροπιάζεις.

  8. #8
    Πραγματικα με κανατε να πιστευω οτι επεσα σε πολυ καλα χερια στο θεμα της συνταγογραφησης.περασα καραμπινατο οξυ ψυχωτικο επεισοδιο. μια βδομαδα γεματη ψευδαισθησεις. Η δικη μου γιατρος μου εδωσε 2 μηνες αγωγη αλλα και μονη μου ηθελα να απαγκιστρωθω απο τα φαρμακα. δεν μ αρεσει να εξαρτιεμαι απο οτιδηποτε. θα σου προτεινα να ακουσεις και μια δευτερη γνωμη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο σου σ αυτο το φορουμ δεν πρεπει να δινουμε οδηγιες για φαρμακα παντως πρεπει να σου πω οτι κ εγω που τα εκοψα τα φαρμακα οταν ημουνα καλυτερα με την καταθλιψη υποτροπιασα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    παντως νομιζω πως θα πρεπε να συζητησεις με το γιατρο σου μια μειωση στη δοσολογια...20μγ ζυπρεξα δεν το λες δοση συντηρησης. καραμπινατη δοσαρα το λες.....δλδ θα πρεπε να εκτιμησει νομιζω ο γιατρος σου κ συ αν οντως χρειαζεσαι τοσο μεγαλη δοση...φιλικα κ με επιφυλαξη παντα οσα ειπα ..δεν θελω να σε προτρεψω να κανεις κουτουρου αλλαγες στη δοσολογια σου ...σε συνενοηση με το γιατρο θα κανεις την οποια μειωση
    Συμφωνω και εγω. Ειναι μεγαλη δοση. Εγω επαιρνα 20 οταν ημουν στο νοσοκομειο μετα το επεισοδιο. Τωρα εχω αλλαξει τελειως φαρμακο παιρνω abilify με ευεργετικα αποτελεσματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τα 20mg θεωρειται νομιζω η μέγιστη στο ζυπρεξα.
    Ηταν η δόση που έπαιρνα στην αρχή για λίγο.

    Απο κει κ πέρα πολλά ατομα λειτουργουν καλυτερα σε μεγάλες δόσεις κ έχουν προβληματα σε μικρότερες.Δεν ξέρω πως το κρίνει αυτό ένας γιατρός,ίσως με δοκιμές,θεωρώ οτι πρέπει να τεθεί σε συζήτηση αν υπαρχουν ακόμα παρενέργειες πχ η έντονα αρνητικά για μείωση σταδιακά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μιας και εχουν περασει 3.5 χρονια και εισαι σταθερος ισως θα μπορουσες να συζητησεις με το γιατρο για καποια μειωση.μην κανεις τιποτα μονος σου ομως.εμενα μου εχουν πει 3-6 μηνες πρεπει να ειμαι σταθερη για να κανουμε καποια μειωση.δε χανεις τιποτα να το συζητησετε.20mg zyprexa ειναι η ανωτερη δοση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 18:14
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •