Τοξική φίλη ΙΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22

    Τοξική φίλη ΙΙ

    Καλησπέρα και παλι!
    Πριν λίγες ημέρες ειχα γράψει για τα θέματα που αντιμετωπίζω με την κολλητη μου! Προσπάθησα να της μιλήσω και να κάνουμε μια συζήτηση η οποια φάνηκε οτι απέδωσε,προσωρινά ομως! Πριν λίγες ημέρες,λόγω του οτι αυτος που της αρέσει δεν απαντούσε στα τηλεφωνήματα της και ειχε εξαφανιστεί,έριξε σε εμενα το φταίξιμο μιας και ειναι γνωστός μου,λέγοντας μου οτι εγω ευθύνομαι που της γνώρισα τετοιο τύπο! Το προσπέρασα αλλα η τελευταία κίνηση της ηταν αυτη που με ανάγκασε να βγω απο τα όρια μου. Μόλις έμαθε οτι χώρισα απο τη σχέση που ειχα τον τελευταίο ενα χρόνο,οχι μονο δεν μου συμπαραστάθηκε,αλλα ειπε ενα "τωρα βλεπεις πως ειναι;". Γίναμε μαλλιά κουβάρια φυσικα αλλα το γεγονός οτι χάνω μια φίλη μου κοστίζει πολυ παραπάνω απο μια χαμένη σχέση!

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Αγαπη μου γλυκια...νομιζω πως με αυτα περιγραφεις η φιλη σου δεν ειναι τοσο φιλη οσο νομιζεις...προσωπικα εγω σε καμια φιλη μου που την εκτιμαω και θελω τα καλο της δεν θα της απαντουσα ετσι στο χωρισμο της..

    Συμπεριφερεται με κακια απο οσα γραφεις ...δν ξερω για ποιο λογο...δεν ξερω τα μεταξυ σας...παντως απο οσα λες βγαζω το συμπερασμα οτι δν σε σεβεται και δεν σε υπολογιζει....καλα εκανες και της μιλησες και τα εβγαλες απο μεσα σου κ προσπαθησες να τα βρειτε....λες οτι παρολαυτα δεν σε ακουσε..μην επιμενεις και μην προσπαθεις να τη κανεις να σου φερθει οπως θες και οπως σου αξιζει.....τον χρονο σου θα χασεις...διακρινω μια απελπισμενη προσπαθεια απο τη πλευρα σου να κερδισεις σεβασμο και εκτιμηση απο τη φιλη σου ομως ο τροπος που συμπεριφερεσαι δεν σε αφηνει να κερδισεις αυτο που θες...αν επαιρνες πρωτοβουλια και με αυτοεκτιμηση κ σεβασμο προς τον εαυτο σου εβγαζες απο τη ζωη σου οποιον ανθρωπο δεν σου φερεται οπως σου αξιζει τοτε θα εβγαζες στους αλλους την εκτιμηση

    Και οσο για αυτο που γραφεις στο τελος να ξερεις οτι δεν αξιζει να εχεις ατομα στη ζωη σου που δεν σου αξιζουν....δλδ καλυτερο ειναι να λειτουργεις συναισθηματικα και να σκεφτεσαι μονο τις καλες στιγμες της σχεσης σας κ να παραβλεπεις το γεγονος οτι η φιλη αυτη δεν σου συμπεριφερεται οπως θα επρεπε...? Προτιμας δλδ να εχεις στη ζωη σου ψευτικους ανθρωπους που σε υποτιμουν κ δν σε σεβονται απο το να απομακρυνθεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χρόνο,οχι μονο δεν μου συμπαραστάθηκε,αλλα ειπε ενα "τωρα βλεπεις πως ειναι;".
    ετσι και αλλιως πολυ λιγοι θα το εκαναν αυτο οι περισσοτεροι ειναι για τα καλα μονο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by lullaby_ View Post
    Καλησπέρα και παλι!
    Πριν λίγες ημέρες ειχα γράψει για τα θέματα που αντιμετωπίζω με την κολλητη μου! Προσπάθησα να της μιλήσω και να κάνουμε μια συζήτηση η οποια φάνηκε οτι απέδωσε,προσωρινά ομως! Πριν λίγες ημέρες,λόγω του οτι αυτος που της αρέσει δεν απαντούσε στα τηλεφωνήματα της και ειχε εξαφανιστεί,έριξε σε εμενα το φταίξιμο μιας και ειναι γνωστός μου,λέγοντας μου οτι εγω ευθύνομαι που της γνώρισα τετοιο τύπο! Το προσπέρασα αλλα η τελευταία κίνηση της ηταν αυτη που με ανάγκασε να βγω απο τα όρια μου. Μόλις έμαθε οτι χώρισα απο τη σχέση που ειχα τον τελευταίο ενα χρόνο,οχι μονο δεν μου συμπαραστάθηκε,αλλα ειπε ενα "τωρα βλεπεις πως ειναι;". Γίναμε μαλλιά κουβάρια φυσικα αλλα το γεγονός οτι χάνω μια φίλη μου κοστίζει πολυ παραπάνω απο μια χαμένη σχέση!
    Αν στο είπε έτσι ακριβώς εγώ βλέπω παράπονο από εκείνη, ότι κάπου δεν έδειξες εσύ κατανόηση, κάπου δεν της στάθηκες ίσως.....?......ασχέτως αν ο τρόπος της είναι λάθος...
    Τώρα αυτό που σου είπε με το ότι εσύ της γνώρισες κάποιον και δεν την ήθελε με τον δικό σου χωρισμό δεν κατάλαβα τι σχέση έχει....
    Το άλλο θέμα το κοίταξα, και δεν φαίνεται από αυτά που λες και κανένα διαμάντι η φίλη σου πάντως ..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι ανοιγεις καινουριο θεμα ομως?
    επρεπε να συνεχισεις το προηγουμενο, οχι για λογους ταξης του φορουμ (που ετσι κι αλλιως θα επρεπε), αλλα για νξα βλεπουν οσοι δεν ξερουν και τι εχει προηγηθει.
    δεν θα κανουμε ανασκαφες για καθε απαντηση σε καθε θεμα.
    ψαξε το παλιο θεμα και βαλε λινκ στο πρωτο σου σχολιο.

    τεσπα, τυχαινει να θυμαμαι τι προηγηθηκε.
    εχω την εντυπωση οτι οπως ειπωθηκε και παραπανω, η φιλη σου, δεν ηταν και τοσο φιλη σου ετσι κι αλλιως.
    ισως αυτη η "φιλια" συνεχιζοταν επειδη εκανες ολες εκεινες τις παραχωρησεις που περιεγραφες.
    εχω μια επιφυλαξη βεβαια μηπως παραλληλα ισχυει κι αυτο που λεει η κιουμπ, μηπως δλδ ειχε κι εκεινη παραπονα απο την δικη σου συμπαρασταση κι αντι να τα συζητησει μαζι σου τα εβγαζε με ασχετες κουλες συμπεριφορες σαν εκεινες που ελεγες.
    οπως και να χει , δεν ειναι φιλια αυτο...

    τωρα, αυτο που ειπε για τον πρωην της που της τον γνωρισες, πολλοι "προξενητες" μπλεκουν αν βγει σκαρτο το προξενιο, μην νομιζεις οτι το κανει μονο η φιλη σου.
    για αυτο και τετοιες γνωριμιες πρεπει να γινονται προσεκτικα γιατι αν κατι δεν παει καλα, χαλαει και η αρχικη φιλια.
    απλα σε σενα εκατσε σαν κερασακι στα τοσα αλλα προβληματα που ειχατε μεταξυ σας και στο πεταξε κι αυτο στο κεφαλι.

    νομιζω οτι ειχατε προβλημα επικοινωνιας σε αυτην την φιλια.
    δεν ξεκαθαριζατε εξ αρχης τι θελατε και τι ενοχλουσε και δεν διορθωνατε τπτ και στο τελος εγιναν ολα χιονοστιβαδα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Άνοιξα καινούριο θεμα γιατι ειμαι σχετικά νέο μέλος στο φόρουμ οποτε δε γνωρίζω και πολλα επ'αυτου... παρόλα αυτα,πιθανότατα η φίλη μου θυμωσε επειδη της ειπα το προφανές,πως καλυτερα να μην ασχοληθεί ξανα με τον συγκεκριμένο γιατι ειναι φανερό οτι δν ενδιαφέρεται εκείνος να συνεχίσει μαζι της! Ανέκαθεν ετσι γινόταν, οταν της έλεγα κατι που δν της αρεσε,οχι με επικριτικό τόνο,απλα με τη σκοπιά της τρίτης,θύμωνε και μου έκοβε την καλημερα! Αυτη τη φορα ομως δεν εχω σκοπό να ξανακάνω κάποια προσπάθεια να τα ξαναβρούμε γιατι παλι θα φανεί οτι εγω φταίω που δεν μιλάμε! Ίσως θα επρεπε να την αφήσω εκεινη να κανει κάποια κίνηση αν θέλει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Δεν θα ισχυριστώ οτι ειμαι η τέλεια φίλη, απλα θα αναφέρω οτι πάντα συζητάμε τα δικα της προβλήματα! Απέφευγα να της μιλάω για τη σχέση μου γιατι ποτε δε συμπαθούσε το φίλο μου και σκεφτόμουν οτι θα ερχόταν σε δύσκολη θέση αν της μιλούσα για αυτον! Οποτε προτιμούσα να μην της λεω κατι,σε αντίθεση με εκεινη που κάθε φορα που έβρισκε καποιον εστω και περιστασιακά,με έτρεχε απο δω και απο κει για να τον δει

Similar Threads

  1. Τοξική φιλη
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 12-04-2017, 03:38
  2. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 30-08-2015, 00:39
  3. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
    By panos7wwe in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2014, 21:27
  4. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 16:16
  5. συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση
    By starfish in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2013, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •