παιρνετε αντικαταθλιπτικα ? την πατησατε .... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Εμένα τα τελευταία δέκα χρόνια το Anafranil λειτουργεί πολύ καλά, απλά όχι μόνο του, μπαίνει συνήθως και συνοδεία του κάποιο ηρεμιστικό το οποίο έχει αλλάξει πάρα πολλές φορές και σαν είδος και σαν δόση. Από τον καιρό που έκοψα το αλκοόλ μαχαίρι, του τέστιν δεν πίνω σταγόνα παρά μια φορά τον χρόνο το πολύ, πάει δραματικά καλύτερα η κατάσταση, με τα up και τα down της.
    Eνδιαφερον , το αναφρανιλ , ......το αλκοολ , μουχει δειξει διαγραμμα ο γιατρος μου , διπλασιαζει την καταθλιψη , κατα μεσο ορο .....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Με το αρθρο στο θρεντ εξηγηται πλεον γιατι δεν γινεται καποιος καλα απο κτθλψη .......μερικοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι εχουν κτθλψη , την συγχεουν με κακοκεφια , με τις δυσκολιες και αντιξοοτητες της ζωης , πολυ λιγοι εχουν οριτζιναλ κτθλψη , οι αλλοι ειναι μπερδεμενοι ....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eνδιαφερον , το αναφρανιλ , ......το αλκοολ , μουχει δειξει διαγραμμα ο γιατρος μου , διπλασιαζει την καταθλιψη , κατα μεσο ορο .....
    Μου έκανε Το ocd χειρότερο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eνδιαφερον , το αναφρανιλ , ......το αλκοολ , μουχει δειξει διαγραμμα ο γιατρος μου , διπλασιαζει την καταθλιψη , κατα μεσο ορο .....
    Το αλκοόλ εννοείς φαντάζομαι
    Last edited by georgef1; 03-05-2017 at 22:49.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Μου έκανε Το ocd χειρότερο
    Το anafranil ή το αλκοόλ; Κι εγώ ocd έχω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Η διαφορα των συμπληρωματων απο τα φαρμακα ως.προς την αποτελεσματικοτητα ειναι μικρη .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    Η διαφορα των συμπληρωματων απο τα φαρμακα ως.προς την αποτελεσματικοτητα ειναι μικρη .
    Αν έχει κανείς την ίδια υπομονή που είχε με τα χάπια και με τα συμπληρώματα τότε πιστεύω με τα συμπληρώματα-βότανα θα βρει περισσότερη ωφέλεια...

    Και εγώ ακόμα ψάχνω ένα φυτικό αγχολυτικό και είμαι σε σταδιο δοκιμών αλλά έχω υπομονή αφού κανένα ψυχοφάρμακο δεν μου μείωσε το άγχος σωστά ή χωρίς άπειρες παρενέργειες...

    Ή θα δρούσε σαν remeron-seroxat που θα κοιμόμουν όρθιος οποότε και δε θα είχα άγχος ή δεν θα έπιανε καν άγχος (ή το έπιανε ελάχιστα) όπως σιπραλεξ, εφφεξόρ, λαντόζ...

    Ή θα είχε άλλες χαζές παρενέργειες (μπεσπαρ)...

    Αντιψυχωσικά δε θα αγγίξω για το άγχος μου....
    Δεν θα βιάσω (συγγνώμη και για την λέξη αλλα αυτό κάνουν) τον εγκέφαλο μου για το άγχος...

    Προτιμώ να δίνω 15 μέρες σε κάθε βοτάνι για να βρω πόσο δουλεύει το κάθε ένα και με τι κόστος και μετά να ξέρω τα όπλα μου...

    Είναι άλλωστε πολύ ενδιαφέρον γιατί δίνεις την δύναμη στον εαυτό σου και όχι σε έναν ψυχίατρο που θα ασχοληθεί 5 λεπτά για να σε ακούσει και θα σου γράψει αυτό το οποίο τον εξυπηρετεί να γράψει...

    Για εμένα πλέον είναι:
    Έρευνα έρευνα έρευνα για το τι μπορεί να με βοηθήσει, με ποιον τρόπο και σε πόσο χρόνο και σε τι βαθμό...
    Παραγγελία απο το ίντερνετ γιατί στην Ελλάδα βότανα και συμπληρώματα είναι τρεις φορές πιο ακριβά...
    Και αφιέρωση 15 μέρες στο καθε ένα για να προλάβει να δείξει τι κάνει στον οργανισμό μου...

    Γιατί παιδιά τα βότανα δεν είναι ζαναξ να σε πιασουν απο το πρώτο χάπι...
    Θέλουν λίγο τον χρόνο τους....

    Σαμπως λέω στα σιπραλεξ δεν με είχε ο γιατρος να περιμένω 2 μήνες !!! για να πιάσουν και καλά.
    Και μετά στο 4μηνο που σταματησαν να δρουν περασα και 1 μήνα στερητικά για να τα κόψω.........

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Με το αρθρο στο θρεντ εξηγηται πλεον γιατι δεν γινεται καποιος καλα απο κτθλψη .......μερικοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι εχουν κτθλψη , την συγχεουν με κακοκεφια , με τις δυσκολιες και αντιξοοτητες της ζωης , πολυ λιγοι εχουν οριτζιναλ κτθλψη , οι αλλοι ειναι μπερδεμενοι ....
    Και τι είναι τελικά η κατάθλιψη; έχω μπερδευτεί. Προυπαρχει η συνυπάρχει μαζί με την διαταραχή πανικού η με κάποια άλλη αγχωδη διαταραχή υποχρεωτικά; ποία είναι τα συμπτώματα της; άλλοι μου τα λένε έτσι και αλλοι μου τα λένε αλλιώς. Ναι έχω όρεξη για φαγητό, για σεξ, για έναν καφέ, για να δω μια ταινία κτλπ αλλά τρεμο στην ιδέα να κάνω αθλητικές δραστηριότητες γιατί φοβάμαι ότι η κόπωση θα πυροδοτήσει κριση πανικού. Από την άλλη υπάρχουν μέρες που είμαι εντελώς καλά και μέρες που πέφτω πολύ. Αυτό μπορεί να σημαίνει κατάθλιψη ελαφριάς μορφής πχ; δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Ρωτάω την ψυχολόγο η οποία μου λέει ότι δεν της αρέσουν η ταμπέλες και σε ψυχίατρο δεν γουστάρω να πάω. Πείτε μου ποία είναι τα σημάδια της κατάθλιψης για να καταλάβω

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by ge0rge View Post
    Πείτε μου ποία είναι τα σημάδια της κατάθλιψης για να καταλάβω
    Ο κανονας λεει αυτα....

    Το βασικό διαγνωστικό κριτήριο για την κατάθλιψη είναι η ύπαρξη ενός ή περισσοτέρων Μείζονος Καταθλιπτικού Επεισοδίου.

    Μείζον Καταθλιπτικό Επεισόδιο υφίσταται όταν υπάρχουν τουλάχιστον 5 από τα παρακάτω συμπτώματα (εκ των οποίων οπωσδήποτε το 1 ή το 2):

    1. καταθλιπτική διάθεση κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν κάθε μέρα.

    2. έντονη μείωση ή απώλεια του ενδιαφέροντος ή της ευχαρίστησης σε όλες ή σχεδόν όλες τις δραστηριότητες (που ευχαριστούσαν στο παρελθόν) κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν κάθε μέρα.

    3. σημαντική απώλεια βάρους (χωρίς δίαιτα) ή αύξηση του βάρους (περισσότερο από 5% σε ένα μήνα) ή μείωση ή αύξηση της όρεξης σχεδόν κάθε μέρα.

    4. αϋπνία ή υπερυπνία σχεδόν κάθε μέρα.

    5. ψυχοκινητική διέγερση/ανησυχία ή επιβράδυνση σχεδόν κάθε μέρα (που την παρατηρούν οι άλλοι, όχι απλά υποκειμενικά αισθήματα διέγερσης ή επιβράδυνσης).

    6. κόπωση ή απώλεια ενεργητικότητας σχεδόν κάθε μέρα.

    7. αισθήματα – ιδέες αναξιότητας ή υπερβολικής ενοχής.

    8. μειωμένη ικανότητα του ατόμου να σκεφτεί (βραδύτητα στη σκέψη) ή να συγκεντρωθεί (δυσκολία συγκέντρωσης) ή να πάρει αποφάσεις (αναποφασιστικότητα) σχεδόν κάθε μέρα.

    9. υποτροπιάζουσες (επαναλαμβανόμενες) σκέψεις θανάτου ή υποτροπιάζον αυτοκτονικός ιδεασμός χωρίς σχέδιο ή απόπειρα αυτοκτονίας ή συγκεκριμένο σχέδιο αυτοκτονίας.

    Για να οριστικοποιηθεί η διάγνωση πρέπει τα συμπτώματα να είναι παρόντα συνεχώς για δεκαπέντε τουλάχιστον μέρες, να αντιπροσωπεύουν μια αλλαγή στην προηγούμενη λειτουργικότητα, να προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να μην αποτελούν αντίδραση πένθους σε μια απώλεια αγαπημένου προσώπου (εκτός και αν επιμένουν περισσότερο από δύο μήνες). Τέλος, θα πρέπει να αποκλεισθούν σωματικές νόσοι (π.χ. υποθυρεοειδισμός) ή η επίδραση κάποιων ουσιών ή φαρμάκων (π.χ. ουσία κατάχρησης, αντιυπερτασικά) που ενδέχεται να προκαλούν συμπτώματα κατάθλιψης.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ο κανονας λεει αυτα....

    Το βασικό διαγνωστικό κριτήριο για την κατάθλιψη είναι η ύπαρξη ενός ή περισσοτέρων Μείζονος Καταθλιπτικού Επεισοδίου.

    Μείζον Καταθλιπτικό Επεισόδιο υφίσταται όταν υπάρχουν τουλάχιστον 5 από τα παρακάτω συμπτώματα (εκ των οποίων οπωσδήποτε το 1 ή το 2):

    1. καταθλιπτική διάθεση κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν κάθε μέρα.

    2. έντονη μείωση ή απώλεια του ενδιαφέροντος ή της ευχαρίστησης σε όλες ή σχεδόν όλες τις δραστηριότητες (που ευχαριστούσαν στο παρελθόν) κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, σχεδόν κάθε μέρα.

    3. σημαντική απώλεια βάρους (χωρίς δίαιτα) ή αύξηση του βάρους (περισσότερο από 5% σε ένα μήνα) ή μείωση ή αύξηση της όρεξης σχεδόν κάθε μέρα.

    4. αϋπνία ή υπερυπνία σχεδόν κάθε μέρα.

    5. ψυχοκινητική διέγερση/ανησυχία ή επιβράδυνση σχεδόν κάθε μέρα (που την παρατηρούν οι άλλοι, όχι απλά υποκειμενικά αισθήματα διέγερσης ή επιβράδυνσης).

    6. κόπωση ή απώλεια ενεργητικότητας σχεδόν κάθε μέρα.

    7. αισθήματα – ιδέες αναξιότητας ή υπερβολικής ενοχής.

    8. μειωμένη ικανότητα του ατόμου να σκεφτεί (βραδύτητα στη σκέψη) ή να συγκεντρωθεί (δυσκολία συγκέντρωσης) ή να πάρει αποφάσεις (αναποφασιστικότητα) σχεδόν κάθε μέρα.

    9. υποτροπιάζουσες (επαναλαμβανόμενες) σκέψεις θανάτου ή υποτροπιάζον αυτοκτονικός ιδεασμός χωρίς σχέδιο ή απόπειρα αυτοκτονίας ή συγκεκριμένο σχέδιο αυτοκτονίας.

    Για να οριστικοποιηθεί η διάγνωση πρέπει τα συμπτώματα να είναι παρόντα συνεχώς για δεκαπέντε τουλάχιστον μέρες, να αντιπροσωπεύουν μια αλλαγή στην προηγούμενη λειτουργικότητα, να προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να μην αποτελούν αντίδραση πένθους σε μια απώλεια αγαπημένου προσώπου (εκτός και αν επιμένουν περισσότερο από δύο μήνες). Τέλος, θα πρέπει να αποκλεισθούν σωματικές νόσοι (π.χ. υποθυρεοειδισμός) ή η επίδραση κάποιων ουσιών ή φαρμάκων (π.χ. ουσία κατάχρησης, αντιυπερτασικά) που ενδέχεται να προκαλούν συμπτώματα κατάθλιψης.
    Πριν από οτιδήποτε ευχαριστώ για την απάντηση! Αναγνωρίζω πράγματα από αυτά που αναφέρονται πάνω μου, τα οποία παρόλα αυτά θα μπορούσαν να αποδωθουν και αλλού. Αυτό με την έλλειψη ενέργειας ας πούμε. Η, η πεσμένη ψυχολογία για ένα διάστημα. Δεν ξέρω, μάλλον την επίσκεψη στον ψυχίατρο δεν θα την γλυτώσω. Πρέπει να καταλάβω τι συμβαίνει. Έτσι για το γαμωτο. Thanks και παλι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Το αλκοόλ εννοείς φαντάζομαι
    Ε , ναι το αλκοολ .....

    παρεπιπτοντως , πηγα σημερα στον παιδικομου φιλο , γιατρο , που εχεικανει την διατριβη του στην κτθλψη, του ειπα by the way οτι αρχισα το αναφρανιλ , και μου ειπε οτι ειναι το μονο φαρμακο που δεν εχει ποτε ακουσει παραπονο απο καταθλιπτικο , ...............................

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ε , ναι το αλκοολ .....

    παρεπιπτοντως , πηγα σημερα στον παιδικομου φιλο , γιατρο , που εχεικανει την διατριβη του στην κτθλψη, του ειπα by the way οτι αρχισα το αναφρανιλ , και μου ειπε οτι ειναι το μονο φαρμακο που δεν εχει ποτε ακουσει παραπονο απο καταθλιπτικο , ...............................
    Ναι είναι καραδοκιμασμένο, αλλά υποτίθεται ότι έχει πιο μεγάλο φάσμα side effects, ειδικά για το ocd είναι ό,τι καλύτερο. Μάλιστα περισσότερο για ocd το γράφουν πια μιας και για την κατάθλιψη προτιμώνται τα SSRI (το Anafranil είναι τρικυκλικό)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by ge0rge View Post
    Πριν από οτιδήποτε ευχαριστώ για την απάντηση! Αναγνωρίζω πράγματα από αυτά που αναφέρονται πάνω μου, τα οποία παρόλα αυτά θα μπορούσαν να αποδωθουν και αλλού. Αυτό με την έλλειψη ενέργειας ας πούμε. Η, η πεσμένη ψυχολογία για ένα διάστημα. Δεν ξέρω, μάλλον την επίσκεψη στον ψυχίατρο δεν θα την γλυτώσω. Πρέπει να καταλάβω τι συμβαίνει. Έτσι για το γαμωτο. Thanks και παλι
    Να μη σε φοβίζει καθόλου. Εγώ πάντως, αν και χωρίς διάγνωση για κατάθλιψη αλλά για ocd, παίρνω από τον Σεπτέμβριο του 2000 αντικαταθλιπτικά και πλέον δεν θυμάμαι αν κάποια από τα πιο πάνω συμπτώματα τα είχα και πριν τα αρχίσω ή μου τα δημιουργούν αυτά (όπως την απώλεια ενεργητικότητας και την υπνηλία).

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω δοκιμασει ΟΛΑ ταντικατασθλιπτικα για κτθλψη , ισως ενα του 60 , που ηταν πιο αγνα τα πραματα , δεν υπηρχε αυτη η εμπορευματοποποιηση της ασθενειας να εχει αποτελεσμα , για να το λεει κι παιδικος φιλος γιατρος , που δεν εχει συμφερον , θα τον ακουσω ........................Δεν εχουν αοποτελεσμα τα ssri s , πολλοι τοχουν διαπιστωσει , παρα για λιγους μηνες , αλλα φαντασου να πας στο γιατρο και να σου πει ' δεν μπορω να κανω κατι φιλε μου για σενα " , η να σου γραψει αναφρανιλ των 5 ευρω , τι θα βαλει στην τσεπη ? φραγκοδιφραγκα ? που δεν τα παιρνουν σε μορφη χρηματων , συνηθως , αλλα σε ταξιδακια , δηθεν συνεδριων , ολα πληρωμενα ..............επιχειρηματιας ειμαι , εχω κολλητο γιατρο ,κατι ξερω ......

    την ιστορια με side effects ,πολλοι την πιπιλανε , δεν βλεπω να μενοχλει κατι στο αναφρανιλ , τοχω αρχισει 10 μερες , που ειναι φουλ οι '΄παρανεργειες ' ..................για ocd δεν εχω ιδεα ......σορυ ..

    εχετε δει πρωτοσελιδο ευρειας κυκλοφοριας περιοδικου , ναχει ενα φαρμακο ? ω , ναι , οι times του 87 νομιζω , ειχαν πρωτοσελιδο ολοκληρο το prozac ως miracle drug , γερο προμοτιον , απο καπου θα επρεπε να βγουν αυτα τα εκατομμυρια που πληρωσαν ....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω δοκιμασει ΟΛΑ ταντικατασθλιπτικα για κτθλψη , ισως ενα του 60 , που ηταν πιο αγνα τα πραματα , δεν υπηρχε αυτη η εμπορευματοποποιηση της ασθενειας να εχει αποτελεσμα , για να το λεει κι παιδικος φιλος γιατρος , που δεν εχει συμφερον , θα τον ακουσω ........................Δεν εχουν αοποτελεσμα τα ssri s , πολλοι τοχουν διαπιστωσει , παρα για λιγους μηνες , αλλα φαντασου να πας στο γιατρο και να σου πει ' δεν μπορω να κανω κατι φιλε μου για σενα " , η να σου γραψει αναφρανιλ των 5 ευρω , τι θα βαλει στην τσεπη ? φραγκοδιφραγκα ? που δεν τα παιρνουν σε μορφη χρηματων , συνηθως , αλλα σε ταξιδακια , δηθεν συνεδριων , ολα πληρωμενα ..............επιχειρηματιας ειμαι , εχω κολλητο γιατρο ,κατι ξερω ......

    την ιστορια με side effects ,πολλοι την πιπιλανε , δεν βλεπω να μενοχλει κατι στο αναφρανιλ , τοχω αρχισει 10 μερες , που ειναι φουλ οι '΄παρανεργειες ' ..................για ocd δεν εχω ιδεα ......σορυ ..

    εχετε δει πρωτοσελιδο ευρειας κυκλοφοριας περιοδικου , ναχει ενα φαρμακο ? ω , ναι , οι times του 87 νομιζω , ειχαν πρωτοσελιδο ολοκληρο το prozac ως miracle drug , γερο προμοτιον , απο καπου θα επρεπε να βγουν αυτα τα εκατομμυρια που πληρωσαν ....
    Και μένα φίλος, οικογενειακός, ο ψυχ. Πήγαν να μας κάνουν και στραβή πριν δύο χρόνια, το φάρμακο βρέθηκε σε έλλειψη στις αποθήκες και κάτι μουρμούραγαν ότι παίζει να το σταματούσε η Novartis γιατί δεν άφηνε κέρδος. Για να βρεις συσκευασία των 75mg έπρεπε να ψάχνεις και πέραν από την περιοχή σου. Ευτυχώς η κατάσταση επανήλθε στα φυσιολογικά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι φαρμακα παιρνετε για ocd??
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 29-08-2019, 23:37
  2. παιρνετε κατι προσωπικα ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2017, 18:46
  3. Τι παιρνετε απ' την ψυχοθεραπεία?
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 19-10-2013, 01:11
  4. Τι φάρμακα παίρνετε?
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-04-2013, 13:24
  5. παιρνετε zoloft???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2010, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •