παιρνετε αντικαταθλιπτικα ? την πατησατε ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    παιρνετε αντικαταθλιπτικα ? την πατησατε ....

    http://enallaktikidrasi.com/2015/09/...-i-serotonini/


    Eνα πολυ ενδιαφερον αρθρο , που σε αυτο γραφουν τοσοι πολλοι φορεις ,που εθελοτυφλεις αν το αγνοησεις , εγω εχω σταματησει να παιρνω αντ/κα .....

    ο πραματικος εχθρος δεν εχει δειξει ακομη το αληθινο του προσωπο ..........και δεν εχει σχεση με την σεροτονινη...αγνωστο ακομη το αιτιο .......
    Last edited by Macgyver; 03-05-2017 at 16:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ενδιαφέρον για τα ερωτήματα που έχει κάθε ασθενής σχετικα με το μοντελο των νευροδιαβιβαστών (σεροτονίνη, ντοπαμίνη κτλ).
    Κάθε σκεπτόμενος ασθενής θέτει αυτά τα ερωτήματα κ καταλαβαίνει την βρωμιά κ το υπερκερδος των φαρμακοβιομηχανιων κ των ψυχιάτρων.

    Απο κει κ πέρα ενω διερωταται ευλογως αφορίζει την βοήθεια που μπορεί να έχει κάποιος με ενα φάρμακο κ ενω δεν έχει κάποια λύση γιατί πολύ απλα δεν έχει βρεθεί μας προτείνει διαλογισμό, κινηση κ σύνδεση με το σύμπαν ξέρω γω.

    Ωραία όλα αυτά αλλά ας μη ξεχνάμε κ το βαρος των ψυχικών παθήσεων κ ποσο επικίνδυνα μπορεί να γίνουν τέτοια αντί ψυχιατρικά άρθρα που μπορεί να έχουν καλοπροαιρετους λογους αλλά είναι λεπτα ζητήματα οπου κανεις δεν κατέχει την αλήθεια.

    Ο λογος της εκμετάλλευσης των φαρμακοβιομηχανιων είναι γιατί απευθύνονται σε απελπισμένους κ σε ατομα που πολλές φορες έχουν δοκιμάσει τα παντα χωρίς αποτέλεσμα.
    Ας κρίνει ο καθένας τις επιλογές του που νομίζει πως θα έχουν τις μικρότερες συνέπειες στην ζωή του, κάτι πραγματικα δύσκολο.
    Last edited by serios; 01-05-2017 at 17:52.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ------------------------------------------------------------------------------------------

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eιδα το 2010 καποιο αποτελεσμα για 4 μηνες , μετα επεσα , δεν ξανασηκωθηκα , παρα μονο σε ιδαις , σκληρες προσπαθειες , και τελευταια , δεν βλεπω καμμια αντιδρασησε κανενα αντικαταθλιπτικο , και ταχω δοκιμασει ΟΛΑ .......παιρνω εναλλακτικα πολυ Ω3 , ΒΙΤ Β , ιδιως Β12 , αρκετη εντονη γυμναστικη , και διατηρω το χιουμορ μου , δλδ θετικες σκεψεις , κι εχω μια βελτιωση ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ..........αν θυμηθω , παιρνω περιπου 2 φορες/βδομαδα εφεξορ 75 , μην φαω και κανα στερητικο , το μονο που κανει ειναι δυσκοιλιοτητα και στυτικη δυσκολια ........αλλα τα 7-8 ζαναξ , που μεχει εθισει ενας καλος' γιατρος ' οταν ημουν αρχαριος ασθενης , με κρατανε πισω απο το να συνελθω πληρως , ολοι ξερουν οτι τετοιες ποσοτητες ζαναξ , εινα ικανα οχι μονο να επιδεινωσουν μια κτθλψη , αλλα να πυροδοτησουν μια καινουρια ......


    καντε οτι καταλαβαινετε , ειμαι 55 ετων , κι εχω εναν αλλο τροπο σκεψης ........εχω περασει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου , δεν με φοβιζουν πολυ πλεον .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ενδιαφέρον για τα ερωτήματα που έχει κάθε ασθενής σχετικα με το μοντελο των νευροδιαβιβαστών(σεροτονί� �η,ντοπαμίνη κτλ).
    Κάθε σκεπτόμενος ασθενής θέτει αυτά τα ερωτήματα κ καταλαβαίνει την βρωμιά κ το υπερκερδος των φαρμακοβιομηχανιων κ των ψυχιάτρων.

    Απο κει κ πέρα ενω διερωταται ευλογως αφορίζει την βοήθεια που μπορεί να έχει κάποιος με ενα φάρμακο κ ενω δεν έχει κάποια λύση γιατί πολύ απλα δεν έχει βρεθεί μας προτείνει διαλογισμό,κινηση κ σύνδεση με το σύμπαν ξέρω γω.

    Ωραία όλα αυτά αλλά ας μη ξεχνάμε κ το βαρος των ψυχικών παθήσεων κ ποσο επικίνδυνα μπορεί να γίνουν τέτοια αντί ψυχιατρικά άρθρα που μπορεί να έχουν καλοπροαιρετους λογους αλλά είναι λεπτα ζητήματα οπου κανεις δεν κατέχει την αλήθεια.

    Ο λογος της εκμετάλλευσης των φαρμακοβιομηχανιων είναι γιατί απευθύνονται σε απελπισμένους κ σε ατομα που πολλές φορες έχουν δοκιμάσει τα παντα χωρίς αποτέλεσμα.
    Ας κρίνει ο καθένας τις επιλογές του που νομίζει πως θα έχουν τις μικρότερες συνέπειες στην ζωή του,κάτι πραγματικα δύσκολο.
    Στο συμμαζεψα , serios .................................................. ........................
    Last edited by Macgyver; 01-05-2017 at 17:42.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ τα έκοψα τα αντικαταθληπτικά.
    Όπως λεει και ο Μακ αν εξαιρέσεις το πρώτο τρίμηνο τετράμηνο την πρώτη φορά που τα παίρνει κανείς εγώ μετά είχα μόνο παρενέργειες...
    Για ενέργειες ούτε λόγος...

    Όταν τα έκοψα μετά απο 2μιση χρόνια στην αρχή τα στερητικά ήταν τραγικά αλλά τώρα βλέπω πως τα αντικαταθληπτικά δεν μου προσφεραν κάτι... τα ίδια σκατα ήμουν και με αυτά και χωρίς...

    Η λύση δεν ήταν εκεί..
    Και επιπρόσθετα όσο τα έπαιρνα δεν μπορούσα να δοκιμάσω τίπτοα άλλο γιατί όλα τα βότανα καναν αλληλεπίδραση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Σε εμένα με διάγνωση ocd και διαταραχή πανικού το anafranil μου εξαφάνισε για πάντα τις κρίσεις πανικού, στο παρελθόν κάτι τέτοιο είχα πετύχει και με το seroxat. Στο θέμα του πανικού είχαν αποτύχει τα: Remeron, Effexor, Ladose και Zoloft. Επίσης είχα θέματα με σεξουαλικό εθισμό / ψυχαναγκασμό το οποίο βελτιώθηκε δραματικά αφού τα anafranil, seroxat επί της ουσίας σκοτώσανε σε μένα την λίμπιντο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το anafranil φίλε george ήταν και για μένα ένα απο τα καλύτερα και ίσως το καλύτερο αντικαταθληπτικό για γενικευμένο άγχος, καταθλιψη, κρίσεις πανικού, ψυχαναγκασμους και γενικώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

    Δυστυχώς μου έκανε ξηροστομία σε βαθμό που δεν μπορούσα να φάω σε δόσεις φαντάσου 50μγ (25μγ πρωί 25μγ βραδυ)...
    Καθε μπουκιά την κατέβαζα με νερό...
    Επίσης συχνα πυκνά θόλωνε εντελώς η όραση μου και έχανα εντελώς την εστίαση μου...

    Δύσκολο χαπι αλλά πολυ αποτελεσματικό..

    Το σεροξάτ ήταν επισης το 2ο πιο δραστικό αλλά εκείνο ήταν τόσο δραστικό που με έριχνε για ύπνο 12-13 ώρες και όλη την υπόλοιπη μέρα στην κυριολεξία πήγαινα στον αυτόματο αφου συνε΄χιζα να κοιμάμαι όρθιος...

    Τώρα μόνο με συμπληρώματα δεν λέω πως είμαι καλά εντελώς, το αντίθετο θα έλεγα πως απλά επιβιώνω σε ένα οριακό σημείο αλλά νιώθω το κεφάλι μου δικό μου. Πέρασαν δυο μήνες και τώρα νιώθω σιγά σιγά το κεφάλι μου να καθαρίζει, τον χαρακτήρα μου να ισορροπεί και τα συναισθήματα να επανέρχονται καθώς όλα τα 2,5 χρόνια στα αντικαταθληπτικά (περασα σχεδο΄ν απο όλα τα αντικαταθληπτικά) δεν είχα καθόλου συναισθήματα - συναισθηματικο μουδιασμα...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι και εγω απαλλαχθηκα απο την ληψη των αντικαταθλιπτικων....
    καιρο τωρα εψαχνα να βρω εκεινη την περιοδο χαριτος που με χαρισαν στην αρχη... (εξαμηνο για μενα)...
    απο τοτε κανενα δεν καταφερε να με χαρισει την αισιοδοξια και την ορεξη για ζωη που ειχα χασει....
    αφου τα δοκιμασα ολα, για να ειμαι πρωτα απο ολα σιγουρος οτι δεν υπαρχει καποιο καλυτερο, και οτι δεν το δοκιμασα...
    απο τοτε εχω 1 μηνα και λιγο παραπανω που τα διεκοψα εντελως....
    ξαφνικα με την διακοπη διαπιστωσα οτι αυτο το ποσοστο στο οποιο απεδιδα οτι με βοηθουσαν (λιγοτερο απο 25%) δεν ειδα καν να μου λειπει....
    συμπερανα λοιπον, πως οχι μονο δεν κανανε κατι αλλα και πως τσαμπα υπεμενε τις χιλιες και μια παρενεργειες....
    εχω στραφει και εγω προς την φυση, και στις φυσικες λυσεις αντιμετωπισης της καταθλιψης...
    μενω παρα πολυ ικανοποιημενος απο τα ω3... και φυσικα συνεχιζω με αυτα.... ψαρια ονειρευομαι και ξερογλυφομαι!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    Εχω ακριβως την ιδια αποψη...για ενα μικρο χρονικο διαστημα κανουν δουλεια...6 μηνες περιπου...μετα θελει αλλα πραγματα.Να βρεις τι σε γεμιζει και να αλλαξεις φιλοσοφια ζωης.Κουραγιο σε ολους ευχομαι!Να ειμαστε ολοι καλα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το anafranil φίλε george ήταν και για μένα ένα απο τα καλύτερα και ίσως το καλύτερο αντικαταθληπτικό για γενικευμένο άγχος, καταθλιψη, κρίσεις πανικού, ψυχαναγκασμους και γενικώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

    Δυστυχώς μου έκανε ξηροστομία σε βαθμό που δεν μπορούσα να φάω σε δόσεις φαντάσου 50μγ (25μγ πρωί 25μγ βραδυ)...
    Καθε μπουκιά την κατέβαζα με νερό...
    Επίσης συχνα πυκνά θόλωνε εντελώς η όραση μου και έχανα εντελώς την εστίαση μου...

    Δύσκολο χαπι αλλά πολυ αποτελεσματικό..

    Το σεροξάτ ήταν επισης το 2ο πιο δραστικό αλλά εκείνο ήταν τόσο δραστικό που με έριχνε για ύπνο 12-13 ώρες και όλη την υπόλοιπη μέρα στην κυριολεξία πήγαινα στον αυτόματο αφου συνε΄χιζα να κοιμάμαι όρθιος...

    Τώρα μόνο με συμπληρώματα δεν λέω πως είμαι καλά εντελώς, το αντίθετο θα έλεγα πως απλά επιβιώνω σε ένα οριακό σημείο αλλά νιώθω το κεφάλι μου δικό μου. Πέρασαν δυο μήνες και τώρα νιώθω σιγά σιγά το κεφάλι μου να καθαρίζει, τον χαρακτήρα μου να ισορροπεί και τα συναισθήματα να επανέρχονται καθώς όλα τα 2,5 χρόνια στα αντικαταθληπτικά (περασα σχεδο΄ν απο όλα τα αντικαταθληπτικά) δεν είχα καθόλου συναισθήματα - συναισθηματικο μουδιασμα...
    Φαντάσου τι τραβάμε και έχουμε και τους βλαχοημιαναλφάβητους σκατάδες να έχουν άποψη για τις ζωές μας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Εγώ που παίρνω Seroxat εδώ και 3 χρόνια να υποθέσω ότι θα' χω θέματα;
    Κι ότι αυτή η "ευφορία" που νιώθω και το γεγονός ότι έχω βάλει μια τάξη στις σκέψεις μου και το άγχος μου, προέρχονται εξολοκλήρου από το φάρμακο;
    Δε νομίζω.
    Το φάρμακο βοήθησε , αλλά από ένα σημείο και μετά επέρχεται και ο δικός σου ο παράγοντας να θες να βοηθηθείς......

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δε νομίζω.
    Το φάρμακο βοήθησε , αλλά από ένα σημείο και μετά επέρχεται και ο δικός σου ο παράγοντας να θες να βοηθηθείς......
    γιατι ρε φιλε, εμεις δεν θελαμε να βοηθησουμε με τον δικο μας παραγοντα τον εαυτο μας?
    τα περιμεναμε ολα απο το φαρμακο?
    εδω απλα τιθεται σαν θεμα, οτι τα αντικαταθλιπτικα εκτους του οτι κανουν ελαχιστα ειναι και πολυ επικυνδινα......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    γιατι ρε φιλε, εμεις δεν θελαμε να βοηθησουμε με τον δικο μας παραγοντα τον εαυτο μας?
    τα περιμεναμε ολα απο το φαρμακο?
    εδω απλα τιθεται σαν θεμα, οτι τα αντικαταθλιπτικα εκτους του οτι κανουν ελαχιστα ειναι και πολυ επικυνδινα......
    Ασε ρε Μενη τα πιτσιρικια να νομιζουν οτι τα ξερουν ολα , εμεις ειμαστε οι αμαθεις ........μονο αυτο ξερουν να κανουν , τον εξυπνο , ηλιθια παιδια ..................ντρεπομαι για τανηψια μου , μενα μπλιμπιλικι στο χερι , αντε βλαμμενα .......τα 55 χρονια μου , με θεωρουν παρωχημενο , να πα να γα........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Εμένα τα τελευταία δέκα χρόνια το Anafranil λειτουργεί πολύ καλά, απλά όχι μόνο του, μπαίνει συνήθως και συνοδεία του κάποιο ηρεμιστικό το οποίο έχει αλλάξει πάρα πολλές φορές και σαν είδος και σαν δόση. Από τον καιρό που έκοψα το αλκοόλ μαχαίρι, του τέστιν δεν πίνω σταγόνα παρά μια φορά τον χρόνο το πολύ, πάει δραματικά καλύτερα η κατάσταση, με τα up και τα down της.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι φαρμακα παιρνετε για ocd??
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 29-08-2019, 23:37
  2. παιρνετε κατι προσωπικα ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2017, 18:46
  3. Τι παιρνετε απ' την ψυχοθεραπεία?
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 19-10-2013, 01:11
  4. Τι φάρμακα παίρνετε?
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-04-2013, 13:24
  5. παιρνετε zoloft???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2010, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •