Χωρισμός με οριακό-Βοηθήστε με να καταλάβω τι συμβαίνει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1

    Χωρισμός με οριακό-Βοηθήστε με να καταλάβω τι συμβαίνει!

    Καλησπέρα,
    Πραγματικά νιώθω ότι δεν θα ξεμπερδευτώ ποτέ με αυτόν τον χωρισμό που βιώνω. Δεν θα βάλω ποτέ τα πράγματα σε τάξη στο μυαλό μου και δεν θα καταλάβω ποτέ τι συνέβη. Όμως αν μπορείτε πείτε μου για ποιο λόγο ο πρώην συντροφός μου ενώ έχει επιλέξει να έχει σχέση-ενώ μέσα στο μυαλό του βρίσκεται σε ένα χάος-προσπαθεί ακόμα να έχει επικοινωνία μαζί μου? Και όταν λέω επικοινωνία εννοώ του είδους την επικοινωνία που θες να έχεις όταν προσπαθείς πάλι να προσεγγίσεις τον άλλον..αναφέρεσαι σε όμορφες αναμνήσεις, θυμάσαι γλυκά πράγματα κτλ. Νιώθω κάθε φορά που στέλνει ότι ό,τι προσπάθεια κι αν έχω κάνει γκρεμίζεται για 1-2 μέρες. Φυσικά αυτό είναι δικό μου θέμα, όμως όταν έχεις πει με όλους τους δυνατούς τρόπους να σε αφήσει ήσυχη να πας παρακάτω και να ηρεμήσεις δεν είναι έλλειψη σεβασμού? Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να έχει τα πάντα δικά του. Και νομίζω ο σεβασμός μετά τον χωρισμό είναι που δείχνει την αγάπη που υπήρχε, κι όταν δεν υπάρχει σεβασμός φοβάμαι πως δεν υπήρξε και τόση αγάπη.
    Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Συγγνώμη για τον παραλογισμό.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Γεια σου Μαίρη! Ελπίζω να είσαι καλά. Δεν αναφέρεις και πολλά για τη σχέση σου οπότε δεν έχω και την πιο σαφή εικόνα. Θα σου πω κάποια πράγματα όμως και φυσικά όλα αυτά αφορούν στον τρόπο με τον οποίο εκλαμβάνω εγώ τα πράγματα. Θα πρέπει να σου πω ότι δεν ξέρω τί παίζει με τις οριακές προσωπικότητες, ωστόσο, και όλα όσα γράφω δεν εστιάζουν εκεί.
    1. Ένα μεγάλο μέρος της συμπεριφοράς μας σε μια σχέση διαπροσωπική οφείλεται στην ανάγκη να καλύψουμε προσωπικές προσδοκίες. Με λίγα λόγια, οι σχέσεις είναι συνήθως εγωιστικές και σπάνια υπάρχει αλτρουισμός σε βάθος. Όταν δε θες να χωρίσεις με κάποιον είναι συνήθως επειδή δεν θέλεις εσύ να είσαι χωρίς αυτόν και όχι επειδή σε πειράζει αν είναι αυτός χωρίς εσένα (στην περίπτωσή μου συμβαίνουν και τα δύο αλλά νομίζω ότι αποτελώ εξαίρεση). Αυτό μπορεί να οφείλεται στην ανασφάλεια που νιώθεις ή στη συνήθεια στο να είσαι με τον άλλον. Όπως και να 'χει, η επιδίωξη επανασύνδεσης υποκινείται από μια τέτοια ανάγκη.
    2. Δεν ξέρω γιατί χώρισες εσύ αλλά μου έχει τύχει να είμαι σε πρόθυρα χωρισμού και ότι χάθηκε κάθε ελπίδα επειδή δεν είχα σωστή συμπεριφορά σε κάποια σημεία. Το λάθος ήταν δικό μου δηλαδή και ήταν δύσκολο για την κοπέλα να με εμπιστευθεί ξανά (μη φανταστείς ότι την κεράτωσα). Ακόμα και για εμένα ήταν δύσκολο να με εμπιστευτώ αλλά την ήθελα και είχα σκοπό να παλέψω όσο μπορούσα. Εγώ τελικά δεν χώρισα τότε αλλά παραδέχομαι ότι η απόφαση της κοπέλας ήταν ριψοκίνδυνη.
    3. Δεν ξέρω τον πρώην σου και ο καθένας έχει το δικό του χαρακτήρα αλλά προσωπικά μου φαίνεται πολύ άσχημο να σε φλερτάρει πάλι ενώ έχει άλλη σχέση. Εγώ αν ήθελα κάποια θα ήθελα εκείνη και μόνο και τουλάχιστον θα έδειχνα το στοιχειώδη σεβασμό να μην κοιμάμαι με άλλη όταν θα της μίλαγα για στιγμές που είχαμε μαζί και όνειρα που κάναμε με σκοπό να την προσεγγίσω ξανά. Βέβαια, τα πάντα εξαρτώνται από το τί βιώνει ο καθένας ανά πάσα στιγμή αλλά γενικά αυτό πιστεύω.
    Πιο πολύ εγωιστικό παιχνίδι μου φαίνεται όλο αυτό. Για το αν υπήρξε αγάπη, εσύ θα το ξέρεις καλύτερα από εμάς εδώ μέσα.
    Last edited by Seezo; 02-05-2017 at 11:33. Reason: Για το "οριακός"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Απλά ξεκόβεις μαζί του και τέρμα.
    Το τι κάνει αυτός είναι δικο του θέμα.
    Στη τελική δεν μας λες και τίποτα.

  4. #4
    Καλησπέρα! Η σχέση μας κράτησε σχεδόν 2 χρόνια από τα οποία οι πρώτοι 6-8 μήνες ήταν καλοί. Δικό μου θέμα φυσικά που έκατσα τόσο πολύ παλεύοντας για μία σχέση. Ο πρώην σύντροφος μου άρχισε να "πέφτει" ψυχολογικά χωρίς να δέχεται καμιά βοήθα από εμένα. Μία ήταν απόμακρος μία ήθελε να είμαι δίπλα του σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Από την στιγμή που ήρθε η διάγνωση της οριακής διαταραχής εξηγήθηκαν πολλές συμπεριφορές αλλά τον στιγμάτισε πολύ όλο αυτό. Εγώ δυστυχώς διαχειρίστηκα πολύ λάθος κάποια πράγματα, "έπεσα" επάνω του για να τον βοηθήσω χάνοντας τον εαυτό μου και καταλήγοντας με μία υπέροχη κατάθλιψη. Όλο αυτό το συναισθηματικό φορτίο που μία με ήθελε από την άλλη όχι, έκανε τις ανασφάλειες μου να βγουν στην επιφάνεια. Δεν λέω πως έφταιξε κανείς άλλος γι'αυτό όμως δυστυχώς έτσι είχαν τα πράγματα.
    Το φθινόπωρο μου ζήτησε να κάνουμε ένα διάλειμμα για να μπορέσουμε να βρούμε τους εαυτούς μας και να φτιάξουμε τη σχέση μας διορθώνοντας τα λάθη μας. Εδώ μπορώ να πω πως από την πλευρά του δεν είδα κάποια προσπάθεια και θεωρώ πλέον που πέρασε ο καιρός πως το έκανε για να μην ονομαστεί χωρισμός κατευθείαν. Χωρίσαμε μετα τα Χριστούγεννα. Από τότε το μεγαλύτερο διάστημα που δεν μιλήσαμε ήταν ένας μήνας. Μετά από αυτό βρίσκει συνεχώς αφορμές να επικοινωνεί μαζί μου, ενώ φυσικά τους τελευταίους 2 μήνες θαρρώ έχει ξεκινήσει κάτι καινούργιο. Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι σκέφτεται ούτε τι θέλει από εμένα.
    Ντιάνα μου το απλά ξεκόβεις μαζί του και τέρμα δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο πάντα, ειδικά όταν υπάρχουν κοινοί φίλοι και όταν επίσης ο πρώην σύντροφος σου δεν σέβεται την επιθυμία σου. Επίσης, δεν σας είπα πολλά γιατί δεν ήθελα να κουράσω.
    Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Να είστε καλά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by M.a.i.r.y. View Post
    Καλησπέρα,
    Πραγματικά νιώθω ότι δεν θα ξεμπερδευτώ ποτέ με αυτόν τον χωρισμό που βιώνω. Δεν θα βάλω ποτέ τα πράγματα σε τάξη στο μυαλό μου και δεν θα καταλάβω ποτέ τι συνέβη. Όμως αν μπορείτε πείτε μου για ποιο λόγο ο πρώην συντροφός μου ενώ έχει επιλέξει να έχει σχέση-ενώ μέσα στο μυαλό του βρίσκεται σε ένα χάος-προσπαθεί ακόμα να έχει επικοινωνία μαζί μου? Και όταν λέω επικοινωνία εννοώ του είδους την επικοινωνία που θες να έχεις όταν προσπαθείς πάλι να προσεγγίσεις τον άλλον..αναφέρεσαι σε όμορφες αναμνήσεις, θυμάσαι γλυκά πράγματα κτλ. Νιώθω κάθε φορά που στέλνει ότι ό,τι προσπάθεια κι αν έχω κάνει γκρεμίζεται για 1-2 μέρες. Φυσικά αυτό είναι δικό μου θέμα, όμως όταν έχεις πει με όλους τους δυνατούς τρόπους να σε αφήσει ήσυχη να πας παρακάτω και να ηρεμήσεις δεν είναι έλλειψη σεβασμού? Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να έχει τα πάντα δικά του. Και νομίζω ο σεβασμός μετά τον χωρισμό είναι που δείχνει την αγάπη που υπήρχε, κι όταν δεν υπάρχει σεβασμός φοβάμαι πως δεν υπήρξε και τόση αγάπη.
    Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Συγγνώμη για τον παραλογισμό.
    αν βρισκεται μεσα στο μυαλο του σε ενα χαος, γιατι παραξενευεσαι που κανει ακυρες κινησεις??
    σαφως δεν δειχνει να σε σεβεται και να σε σκεφτεται οταν σε ενοχλει ενω εχει αλλη σχεση.
    αυτο ειναι αυταποδεικτο νομιζω.

    το θεμα της "αγαπης", ειναι οπως ακριβως το λεει ο σιζο παραπανω.
    ολοι πιπιλαμε την λεξη αυτη για διαφορες χρησεις, αλλα τις περισσοτερες φορες κινουμαστε απο εντελως εγωιστικα κινητρα/ κριτηρια και καμια "αγαπη"..
    οποτε, μαλλον κατι τετοιο συμβαινει και με τον πρωην σου.
    ειτε σε θελει φιλικα ενω εχει αλλη σχεση, ειτε σε ψηνει για κατι παραλληλα με την σχεση του, ουτε σεβεται εσενα, ουτε τα αισθηματα σου, γιατι αν μεν θελει φιλία, δεν σκεφτεται ποσο σε δυσκολευε να ηρεμησεις και να προχωρησειςι, αν θελει ξεπετα, δεν σε σεβεται σαν γυναικα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν βρισκεται μεσα στο μυαλο του σε ενα χαος, γιατι παραξενευεσαι που κανει ακυρες κινησεις??
    σαφως δεν δειχνει να σε σεβεται και να σε σκεφτεται οταν σε ενοχλει ενω εχει αλλη σχεση.
    αυτο ειναι αυταποδεικτο νομιζω.

    το θεμα της "αγαπης", ειναι οπως ακριβως το λεει ο σιζο παραπανω.
    ολοι πιπιλαμε την λεξη αυτη για διαφορες χρησεις, αλλα τις περισσοτερες φορες κινουμαστε απο εντελως εγωιστικα κινητρα/ κριτηρια και καμια "αγαπη"..
    οποτε, μαλλον κατι τετοιο συμβαινει και με τον πρωην σου.
    ειτε σε θελει φιλικα ενω εχει αλλη σχεση, ειτε σε ψηνει για κατι παραλληλα με την σχεση του, ουτε σεβεται εσενα, ουτε τα αισθηματα σου, γιατι αν μεν θελει φιλία, δεν σκεφτεται ποσο σε δυσκολευε να ηρεμησεις και να προχωρησειςι, αν θελει ξεπετα, δεν σε σεβεται σαν γυναικα.
    Ο λόγος που δεν μπορώ ακόμα να το αποδεκτώ είναι πως έχει κάνει κατά καιρούς άπειρα μαθήματα ηθικής. Προφανώς μία τέτοια συμπεριφορά θα την κατηγορούσε και θα ήταν μεμπτή για εκείνον. Ή δεν καταλαβαίνει τι κάνει ή απλά άλλαξε χαρακτήρα. Είναι σαν να γνωρίζω ένας εντελώς νέο άνθρωπο,καμία σχέση με τον άνθρωπο που ήμουν μαζί. Όπως και να έχει νιώθω σαν να ανακαλύπτω τον κόσμο και να είμαι πάλι 18 χρονών. Είναι από τους λίγους ανθρώπους που θα μου φαινόταν αδιανόητο να πράξει κάπως έτσι. Πάντως ναι έχεις δίκιο. Σε κάθε περίπτωση δεν με σέβεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαιρη σε καποιες αλλες αποψεις μου σε αλλα παρομοια θεματα ημουν σκληρος, δυστυχως ομως ειναι η αληθεια. Με την ευκολια που ειναι σε σχεση τωρα και σου στελνει μυνηματα, με την ιδια ευκολια θα εστελνε σε αλλες οταν εισασταν μαζι, οπως και οταν τυχον τα ξαναβρειτε. Μαχαιριά ειναι αλλα πρεπει να το αποδεχτεις και να πας παρακατω. Να ξερεις οτι σε καταλαβαινω και σε νοιωθω ποσο δυσκολο σου ειναι αλλα δεν εχεις αλλη επιλογη. Μπλακαρισε τον στο τηλεφωνο, στο fb, παντου, σκεψου την δικη σου υγεια και οχι την δικη του και σκεψου τους ανθρωπους που σε αγαπουν οτι πονανε οταν σε βλεπουν ετσι γιατι ξερω πως φαινεσαι. ΜΗΝ καταστρεφεις τη ζωη σου.
    Επισης και κατι που λεω στον εαυτο μου, προσεχε μην γινεις ιδια με αυτον και παιξεις με συναισθηματα αλλων ανθρωπων που θα κανεις σχεση στο μελλον γιατι μια τραυματικη εμπειρια μπορει να σε κανει αναισθητη και σκληρη.
    Απλα διεγραψε τον και φυγε, δεν εχεις αλλη επιλογη. Σου ειπα γραψε σε ενα φυλλο χαρτι τις πιο ασχημες στιγμες -
    συμπεριφορες μαζι του που σε εκαναν κουρελι και διαβασε το καθε μερα οσες φορες το εχεις αναγκη.

  8. #8
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαιρη σε καποιες αλλες αποψεις μου σε αλλα παρομοια θεματα ημουν σκληρος, δυστυχως ομως ειναι η αληθεια. Με την ευκολια που ειναι σε σχεση τωρα και σου στελνει μυνηματα, με την ιδια ευκολια θα εστελνε σε αλλες οταν εισασταν μαζι, οπως και οταν τυχον τα ξαναβρειτε. Μαχαιριά ειναι αλλα πρεπει να το αποδεχτεις και να πας παρακατω. Να ξερεις οτι σε καταλαβαινω και σε νοιωθω ποσο δυσκολο σου ειναι αλλα δεν εχεις αλλη επιλογη. Μπλακαρισε τον στο τηλεφωνο, στο fb, παντου, σκεψου την δικη σου υγεια και οχι την δικη του και σκεψου τους ανθρωπους που σε αγαπουν οτι πονανε οταν σε βλεπουν ετσι γιατι ξερω πως φαινεσαι. ΜΗΝ καταστρεφεις τη ζωη σου.
    Επισης και κατι που λεω στον εαυτο μου, προσεχε μην γινεις ιδια με αυτον και παιξεις με συναισθηματα αλλων ανθρωπων που θα κανεις σχεση στο μελλον γιατι μια τραυματικη εμπειρια μπορει να σε κανει αναισθητη και σκληρη.
    Απλα διεγραψε τον και φυγε, δεν εχεις αλλη επιλογη. Σου ειπα γραψε σε ενα φυλλο χαρτι τις πιο ασχημες στιγμες -
    συμπεριφορες μαζι του που σε εκαναν κουρελι και διαβασε το καθε μερα οσες φορες το εχεις αναγκη.
    Γιώργο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω τι έκανε όσο ήμασταν μαζί,νομίζω ότι ήταν κύριος. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Τον έχω μπλοκάρει από τα περισσότερα κοινωνικά δίκτυα και έχει ελάχιστους τρόπους να επικοινωνήσει πλέον. Έχουμε όπως ξαναείπα κοινούς φίλους και είναι κάπως δύσκολο να αποκοπώ εντελώς. Έχω επιλέξει αυτό το διάστημα να μην κάνω σχέση ώστε να μην ρίξω τα ψυχολογικά μου σε κανέναν. Το έχω υπόψη μου αυτό. Το πώς θα ξαναεμπιστευθώ κάποιον ακόμα δεν το έχω λύσει βέβαια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σκεψου οτι υπαρχουν και χειροτερα. Εγω ας πουμε αναγκαστικα την βλεπω καταφατσα εκει που δεν το περιμενω 1-2 φορες τη βδομαδα λογω δουλειας.
    Φαντασου τον 1ο μηνα πηγαινα απο τον ενα οροφο στον αλλο και με επιανε σαν δυσπνοια στην ιδεα οτι θα την δω. Τωρα περασε σχεδον αλλα τραβηξα ζορι. Τωρα στη περιπτωση σου με 2 χρονια μαζι συν το οτι οι γυναικες ειστε πιο συναισθηματικες, τι να σου πω μονο υπομονη και κουραγιο.
    Στο ξαναλεω προσπαθησε να σκεφτεσαι μονο τα αρνητικα, να εχεις στο μυαλο σου οτι με καποιο τροπο θα ξαναερθει σε επαφη και να εισαι ετοιμη, να πεισεις τον εαυτο σου να το διαχειριστεις χωρις συναισθημα και ψυχρα και πανω απ ολα να απορριψεις αυτη την επιθυμια που κρυβεται βαθια μεσα σου να ξανα εισαστε μαζι η οποια καταλαβα οτι ηταν η πηγη που ξυπνουσα και κοιμομουν με αυτη στο μυαλο μου. Πρεπει να ελεγα απο μεσα μου ΟΧΙ πανω απο 300 φορες τη μερα.
    Μην σκεφτεσαι τι νοιωθει, γιατι μου εστειλε αυτο και με ποια λογικη κτλ γιατι δε θα ξεμπλεξεις, η απαντηση σε ολα θα ειναι ενα οχι.
    Να σου πω την αληθεια δε περιμενα ποτε να γινω τοσο σκληρος

  10. #10
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Σκεψου οτι υπαρχουν και χειροτερα. Εγω ας πουμε αναγκαστικα την βλεπω καταφατσα εκει που δεν το περιμενω 1-2 φορες τη βδομαδα λογω δουλειας.
    Φαντασου τον 1ο μηνα πηγαινα απο τον ενα οροφο στον αλλο και με επιανε σαν δυσπνοια στην ιδεα οτι θα την δω. Τωρα περασε σχεδον αλλα τραβηξα ζορι. Τωρα στη περιπτωση σου με 2 χρονια μαζι συν το οτι οι γυναικες ειστε πιο συναισθηματικες, τι να σου πω μονο υπομονη και κουραγιο.
    Στο ξαναλεω προσπαθησε να σκεφτεσαι μονο τα αρνητικα, να εχεις στο μυαλο σου οτι με καποιο τροπο θα ξαναερθει σε επαφη και να εισαι ετοιμη, να πεισεις τον εαυτο σου να το διαχειριστεις χωρις συναισθημα και ψυχρα και πανω απ ολα να απορριψεις αυτη την επιθυμια που κρυβεται βαθια μεσα σου να ξανα εισαστε μαζι η οποια καταλαβα οτι ηταν η πηγη που ξυπνουσα και κοιμομουν με αυτη στο μυαλο μου. Πρεπει να ελεγα απο μεσα μου ΟΧΙ πανω απο 300 φορες τη μερα.
    Μην σκεφτεσαι τι νοιωθει, γιατι μου εστειλε αυτο και με ποια λογικη κτλ γιατι δε θα ξεμπλεξεις, η απαντηση σε ολα θα ειναι ενα οχι.
    Να σου πω την αληθεια δε περιμενα ποτε να γινω τοσο σκληρος
    Υπομονή και κουράγιο κάνω όλο αυτό το διάστημα. Η αλήθεια είναι πως η συμβουλή σου είναι σωστή. Απλά είμαι άνθρωπος που σε όλους προσπαθώ να βρω ένα καλό και να βλέπω τη θετική πλευρά τους. Να επικεντρωθώ μόνο στα αρνητικά είναι κάτι πολύ δύσκολο για εμένα. Όμως το προσπαθώ αν και δεν μπορώ να πω πως τα καταφέρνω κιόλας. Το αστείο είναι πως σε ένα παράλληλο σύμπαν είμαι ένας δυναμικός άνθρωπος...
    Προσπάθησε να μην γίνεσαι σκληρός..είναι κατάλοιπο..θα επανέλθεις θαρρώ μόλις το ξεπεράσεις πλήρως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αντε παλι τα ιδια σημερα μετα απο αρκετες μερες. Μαλλον επειδη το συζητησαμε χθες εδω, την ειδα και ονειρο, χαλια σημερα.
    Τελικα ειναι εθισμος λογω των ακραιων και περιοδικων συναισθηματων που σου προκαλουσε, απο την ακρα ευχαριστηση- ικαναποιηση, στο αλλο ακρο της υποτιμησης. Οπως ακριβως λειτουργει ο εθισμος των ναρκωτικων.

  12. #12
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Αντε παλι τα ιδια σημερα μετα απο αρκετες μερες. Μαλλον επειδη το συζητησαμε χθες εδω, την ειδα και ονειρο, χαλια σημερα.
    Τελικα ειναι εθισμος λογω των ακραιων και περιοδικων συναισθηματων που σου προκαλουσε, απο την ακρα ευχαριστηση- ικαναποιηση, στο αλλο ακρο της υποτιμησης. Οπως ακριβως λειτουργει ο εθισμος των ναρκωτικων.
    Ναι κι εγώ σήμερα δεν μπορώ να πω ότι είναι η μέρα μου! Δεν θα έλεγα πως είναι εθισμός αλλά μετά από τόσο έντονα συναισθήματα χρειάζεται κάποιος χρόνος επούλωσης!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Παντως οι ψυχολογοι τους χαρακτηριζουν ως ακρως εθιστικους. Ενας καπνιστης αντεχει την στερηση οταν το διακοψει το τσιγαρο, αλλα η σκεψη της αποφασης οτι θα ζησει χωρις αυτο για ΠΑΝΤΑ, ειναι που του τρελαινει το μυαλο. Κατι σου θυμιζει αυτο...
    Εγω την εκοψα μαχαιρι παντως και δουλευει πλεον, γενικως ειμαι αρκετα καλα μετα απο 2 μηνες σε σχεση μεχρι πριν 10 μερες που ενα βραδυ ετρεμαν τα χερια μου. . Ενταξει ξαναπενθησαμε χωρισμους αλλα οχι αυτο το πραγμα ρε παιδακι μου.

  14. #14
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Παντως οι ψυχολογοι τους χαρακτηριζουν ως ακρως εθιστικους. Ενας καπνιστης αντεχει την στερηση οταν το διακοψει το τσιγαρο, αλλα η σκεψη της αποφασης οτι θα ζησει χωρις αυτο για ΠΑΝΤΑ, ειναι που του τρελαινει το μυαλο. Κατι σου θυμιζει αυτο...
    Εγω την εκοψα μαχαιρι παντως και δουλευει πλεον, γενικως ειμαι αρκετα καλα μετα απο 2 μηνες σε σχεση μεχρι πριν 10 μερες που ενα βραδυ ετρεμαν τα χερια μου. . Ενταξει ξαναπενθησαμε χωρισμους αλλα οχι αυτο το πραγμα ρε παιδακι μου.
    Δεν έχω μιλήσει με τον θεραπευτή μου για το πόσο εθιστικός είναι ο πρώην μου. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι τέτοιο χωρισμό δεν έχω ξαναζήσει ποτέ στη ζωή μου και δεν έχω καταλάβει γιατί. Θεωρώ προς το παρόν ότι είναι επειδή είχα επενδύσει πολλά σε αυτή τη σχέση. Το ότι έχει σχέση επίσης τώρα μου τρώει λίγο τη ζωή. Και εγώ τις τελευταίες μέρες έχω πολύ άγχος..ανεξήγητο προς το παρόν τουλάχιστον !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οντως ισχυει συτο που λες, φαντασου οτι απο τον δευτερο μηνα με επιασα να συζηταμε πως θα ονομασουμε το παιδι. Ναι μεν κρατουσα επιφυλαξη αλλα η αληθεια ειναι οτι με γοητευε και μονο που το συζητουσε. Με καταλαβε εξ αρχης οτι θελω κατι σοβαρο να καταληξει σε οικογενεια, οτι μ αρεσουν τα παιδια κτλ, δεν ηταν καθολου τυχαιες καποιες ετωτησεις που μου εκανε στην αρχη για τη ζωη μου. Το παραδεχομαι οτι με επαιξε στα δαχτυλα και με εκανε να την ερωτευτω πολυ, δεν αρκεστηκε στο εισαι ωραιος, κατι τετοιο εψαχνα παντα κτλ, ηταν πανεξυπνη ειχε αντιληφθει οποιαδηποτε αδυναμια ειχα και επικεντρωθηκε σε αυτες.
    Ηξερε τι θα επακολουθησει και τεσταρε τα ορια μου με εξυπνο τροπο τη πρωτη μερα κιολας, στο αμαξι μου πχ ενω παιζαν καποια τραγουδια ξαφνικα το βαζει τερμα περιμενοντας αντιδραση μου, πειραζει μου λεει που το ανοιξα μ αρεσει να ακουω δυνατα μουσικη απλως. Οκ λεω δεν πειραζει! Εννοειται οτι ποτε δεν ξαναεβαλε τερμα μουσικη, απλα ηταν τεστ οτι δεν θα της ερθουν σφαλιαρες αργοτερα στα δεδομενα πιο δυσκολα, ηταν στανταρ το τι θα επακολουθουσε για αυτην.
    Μιλαμε και για αλλες πολλες μελετημενες κινησεις με λεπτομερεια. Ολη η κατασταση ενα θεατρο.
    Να μιλησω για υποτιμηση-προσβολη-αχαριστια, και μαλιστα στα καλα καθουμενα? Εκει που καποια αλλη γυναικα - ανθρωπος θα χαμογελουσε, αυτη να προσβαλει? Και 2 μηνες που μου πηρε να την αποβαλω, τιμη της εκανα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακό σημείο
    By Electrical in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2017, 22:58
  2. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 18-10-2016, 00:13
  3. Replies: 60
    Last Post: 19-10-2014, 22:49
  4. βοηθηστε με να καταλαβω
    By 29121989 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2012, 18:58
  5. Με απατα? Βοηθήστε με να καταλάβω γιατι θα παλαβώσω!!
    By i am here in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2012, 03:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •