"Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    "Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;

    Σε προσφατο αρθρο που αναρτηθηκε, γραφει μεταξυ αλλων ο ψυχολόγος-συγγραφεας του αρθρου:

    "Η θεραπεία είναι σχέση

    *ο αναλυτής *δεν είναι παθητικός δέκτης του συμπτώματος, στο λέγειν του θεραπευόμενου, αλλά γίνεται μέρος του συμπτώματος αυτού. Πέρα από αυτό, ο αναλυτής γίνεται μέρος του προβλήματος του αναλυόμενου. Όπως λέει και ο Nasio "Σε μια θεραπεία που έχει ξεκινήσει για τα καλά, το σύμπτωμα είναι τόσο συνδεδεμένο με την παρουσία του αναλυτή, που ο ένας θυμίζει τον άλλον : Όταν υποφέρω θυμάμαι τον αναλυτή μου"!

    Συμφωνειτε με αυτη την αποψη;

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Nefeli28 καλησπέρα,

    μετέφερα το πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες, στην ενότητα "εμπειρίες ψυχοθεραπείας".
    Στην ενότητα "Αυτοανάλυση" που το άνοιξες, δεν υπάρχει δυνατότητα απαντήσεων από άλλα μέλη. Η ενότητα αυτή δημιουργήθηκε μόνο για κατάθεση/μοίρασμα προσωπικών εμπεριών, χωρίς συζήτηση. (κάτι σαν το... ντιβάνι του αναλυτή).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,628
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε προσφατο αρθρο που αναρτηθηκε, γραφει μεταξυ αλλων ο ψυχολόγος-συγγραφεας του αρθρου:

    "Η θεραπεία είναι σχέση

    *ο αναλυτής *δεν είναι παθητικός δέκτης του συμπτώματος, στο λέγειν του θεραπευόμενου,
    αλλά γίνεται μέρος του συμπτώματος αυτού. Πέρα από αυτό, ο αναλυτής γίνεται μέρος του προβλήματος του αναλυόμενου. Όπως λέει και ο Nasio "Σε μια θεραπεία που έχει ξεκινήσει για τα καλά, το σύμπτωμα είναι τόσο συνδεδεμένο με την παρουσία του αναλυτή, που ο ένας θυμίζει τον άλλον : Όταν υποφέρω θυμάμαι τον αναλυτή μου"!

    Συμφωνειτε με αυτη την αποψη;
    μεχρι εκει που ειναι τονισμενο, και το εχω ακουσει και το καταλαβαινω.
    προφανως και δν μιλας απλα, υπαρχει "σχεση", δλδ διαδρατικοτητα που ομως ειναι θεραπευτικη (αλλιως μιλας και μονος σου η σε καποιον φιλο).

    αυτο που δεν καταλαβαινω η δεν συμφωνω (δεν ξερω ακριβως) ειναι η συνεχεια.
    το "γινεται μερος του συμπτωματος" μου δινει την εντυπωση οτι γινεται εμρος του προβληματος.
    εγω εχω την εντυπωση οτι ο θεραπευτης ειναι μερος της λυσης, οχι μερος του προβληματος.

    εχω μαλιστα χαρακτηριστικα διαβασει οτι για να κρινεις αν εισαι σε καλη κατευθυνση με τον θεραπευτη, αν εχεις θεραπευτη που σου ταιριαζει, θα πρεπει να αισθανεσαι καλα στην επαφη μαζι του. συναδει αυτο με το οτι 'ειναι μερος του προβληματος"?

    δεν ξερω αν εννοει κατι διαφορετικο ο ποιητης, και δεν εχω και προσωπικη εμπειρια να σε φωτισω παραπανω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μεχρι εκει που ειναι τονισμενο, και το εχω ακουσει και το καταλαβαινω.
    προφανως και δν μιλας απλα, υπαρχει "σχεση", δλδ διαδρατικοτητα που ομως ειναι θεραπευτικη (αλλιως μιλας και μονος σου η σε καποιον φιλο).

    αυτο που δεν καταλαβαινω η δεν συμφωνω (δεν ξερω ακριβως) ειναι η συνεχεια.
    το "γινεται μερος του συμπτωματος" μου δινει την εντυπωση οτι γινεται εμρος του προβληματος.
    εγω εχω την εντυπωση οτι ο θεραπευτης ειναι μερος της λυσης, οχι μερος του προβληματος.

    εχω μαλιστα χαρακτηριστικα διαβασει οτι για να κρινεις αν εισαι σε καλη κατευθυνση με τον θεραπευτη, αν εχεις θεραπευτη που σου ταιριαζει, θα πρεπει να αισθανεσαι καλα στην επαφη μαζι του. συναδει αυτο με το οτι 'ειναι μερος του προβληματος"?

    δεν ξερω αν εννοει κατι διαφορετικο ο ποιητης, και δεν εχω και προσωπικη εμπειρια να σε φωτισω παραπανω..
    Συμφωνω .μου φαινεται πως το εν λογω.ρητο ειναι μια ψυχολογικη μπουρδα απ αυτες που λενε συχνα οι εν λογω ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Επειδή αναφέρεται η λέξη: "αναλυτής" συμπεραίνω ότι η αναφορά στο κείμενο γίνεται σε ψυχαναλυτικού τύπου θεραπεία ίσως και σε κλασική ψυχανάλυση. Αν ισχύει αυτό τότε πιθανότατα ο συγγραφέας αναφέρεται στην μεταβίβαση που συμβαίνει στα πλαίσια της ψυχανάλυσης η οποία θεωρείται πολύ σημαντική και κατά την οποία ο θεραπευόμενος μεταβιβάζει στον θεραπευτή χαρ/κά άλλων ατόμων από το παρελθόν του (ο αναλυτής γίνεται μέρος του προβλήματος του αναλυόμενου). Ο θεραπευτής βιώνεται όχι ως αυτόνομο άτομο αποκομμένο από τα θέματά μας αλλά ως κάποιος με τον οποίο συσχετιστίκαμε στο παρελθόν και γι'αυτό το σύμπτωμα είναι τόσο συνδεδεμένο με την παρουσία του αναλυτή, που ο ένας θυμίζει τον άλλον. Στόχος είναι η λύση της μεταβίβασης.

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε προσφατο αρθρο που αναρτηθηκε, γραφει μεταξυ αλλων ο ψυχολόγος-συγγραφεας του αρθρου:

    "Η θεραπεία είναι σχέση

    *ο αναλυτής *δεν είναι παθητικός δέκτης του συμπτώματος, στο λέγειν του θεραπευόμενου, αλλά γίνεται μέρος του συμπτώματος αυτού. Πέρα από αυτό, ο αναλυτής γίνεται μέρος του προβλήματος του αναλυόμενου. Όπως λέει και ο Nasio "Σε μια θεραπεία που έχει ξεκινήσει για τα καλά, το σύμπτωμα είναι τόσο συνδεδεμένο με την παρουσία του αναλυτή, που ο ένας θυμίζει τον άλλον : Όταν υποφέρω θυμάμαι τον αναλυτή μου"!

    Συμφωνειτε με αυτη την αποψη;
    Μήπως είναι σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης,μεταξύ θεραπευτή και θεραπευομένου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πόσο δυσκολο να βρεις καλό ψυχοτετοιο ! Είναι σαν να ψαχνεις τον τέλειο άνδρα ή μάλλον πιο εύκολα βρίσκεις τον τέλειο άνδρα παρα έναν ψυχοτέτοιο που δεν θα καπηλευτεί την εύθραστη ψυχολογία ενός ψυχικά αρρώστου και δεν θα σε δει μόνο για χρήμα.

Similar Threads

  1. "Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"
    By that_girl in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 21-10-2015, 22:26
  2. Replies: 110
    Last Post: 19-05-2015, 02:14
  3. "ελεύθερη σχέση"- τι είναι αυτό?
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 75
    Last Post: 07-11-2014, 07:49
  4. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  5. Ποιά είναι η αντίστροφη λέξη του "μισογύνη"? μισοανήρ?? :mad:
    By OYPS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 20-06-2011, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •