Επουλώνονται ολα τα τραυματα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 138
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Δεν νομιζω να αλλαξει η ταυτοτητα σου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    Δεν νομιζω να αλλαξει η ταυτοτητα σου
    Ε και αμα ειναι για το π**τσο; Λολ
    Τι κανεις τοτε; Απλα αποδεχεσαι τη μοιρα σου;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Επουλωνται ολα τα τραυματα, εκτος αν αναφερομαστε σε σοβαροτατα συμβαντα , οπως ναπειληθει αμεσα η ζωη σου , αλλα ενα τραυμα ψυχικο , παντα θα σου αφηνει μια ενοχληση , δεν ξεχνιουνται εντελως τα παντα , εξ ου και η θεωρια μου , γιατικαποιος που εχει καποια ηλικια , και δεν εχει κανενα προβλημα , ολα λυμενα , δεν εχει την ξεγνοισια της νιοτης .........εχει τραυματιστει η ψυχη απο ολα τα δυσαρεστα συμβαντα , ντιαρ Ναταλια ....δικη μου θεωρια , ισως κι εσφαλμενη .......αν ομως τα φιλοσοφησεις ολα , με τον σωστο τροπο , μπορεις να ξαναγινεις ξεγνοιαστος , αν εισαι βεβαια θετικος ανθρωπος , αν δεν εισαι , παντα κατι θα σου φταιει .....και να πιστευεις στον εαυτο σου , πολυ σημαντικο ......

    καλε , ξενυχτρω εισαι .....
    Δεν εχεις αδικο νομιζω στα πρωτα που λες, αλλα αμα ειναι ετσι τη βαψαμε, ειναι πληρες αδιεξοδο, αντι να καλυτερευουν οσο μεγαλωνεις χειροτερευουν τα πραγματα. Επισης αμα δεν ειχες ξεγνοιασια ουτε στη νιοτη; Τοτε τι; Λολ...σκατα με ριγανη οσο χειροτερευουν με γεωμετρικη προοδο τα πραγματα με τον καιρο...
    Οσο για την αισιοδοξια τη πιστη μπλα μπλα...ναι, πες μας και οτι οταν θελεις κατι πολυ το συμπαν συνομωτει για να τα καταφερεις :P

    Δεν ειμαι ουτε θετικη ουτε αρνητικη, νορμαλ ειμαι.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν εχεις αδικο νομιζω στα πρωτα που λες, αλλα αμα ειναι ετσι τη βαψαμε, ειναι πληρες αδιεξοδο, αντι να καλυτερευουν οσο μεγαλωνεις χειροτερευουν τα πραγματα. Επισης αμα δεν ειχες ξεγνοιασια ουτε στη νιοτη; Τοτε τι; Λολ...σκατα με ριγανη οσο χειροτερευουν με γεωμετρικη προοδο τα πραγματα με τον καιρο...
    Οσο για την αισιοδοξια τη πιστη μπλα μπλα...ναι, πες μας και οτι οταν θελεις κατι πολυ το συμπαν συνομωτει για να τα καταφερεις :P

    Δεν ειμαι ουτε θετικη ουτε αρνητικη, νορμαλ ειμαι.
    Εγώ διάβαζα ένα βιβλίο, έλεγε να κάνουμε το κρασί νερό, να πιούμε νερό και να το νιώσουμε ως πλασίμπο και ότι θα δουλέψει σωματικά, να λέμε δυνατά ''τι ωραία ζωή'' , ότι αν ζητήσουμε ένα δώρο από το σύμπαν κάποιος θα μας κάνει δώρο και μλκς......διάβασα αρκετά, το άλλο το ξεφύλλισα απλώς να δω τι μλκ πήρα πάλι....εγώ πιστεύω ότι έτσι και αλλιώς σου ρχονται πράγματα αλλά αν είσαι απαισιόδοξος, μίζερος κλπ ίσως δεν τα βλέπεις....αν τα περιμένεις, προσπαθείς κλπ, θα τα δεις........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μα ειναι φαυλος κυκλος...μπορει αυτες οι στρεβλες συμπεριφορες και σκεψεις στις οποιες αναφερεσαι να πηγαζουν απο καποιο δυσλειτουργικο μεν, θεμελιωδες δε κομματι του ψυχικου μας πυρηνα. Αρα πως μπορεις καν να αναγνωρισεις ποιες ειναι στρεβλες σκεψεις και συμπεριφορες και αν ειναι στρεβλες η οχι αν ολα τα γνωστικα σου σχηματα αναγνωριζουν το στρεβλο ως νορμα; Εισαι παγιδευμενος...ειναι σαν να προσπαθεις να κανεις τον νου σου να καταστρεψει τον εαυτο του...δεν προκειται.
    Ναι ισως αυτο οντως λεει πραγματα για την οπτικη μας, αποδεχομαι τη πιθανοτητα. Αλλα δεν μπορω να ξεφυγω απο την οπτικη μου για να αναθεωρησω την οπτικη μου, αφου πρεπει να χρησιμοποιησω την παλια, δεν εχω αλλη...μου φαινεται σα να κηνυγαμε την ουρα μας δηλαδη...
    Οποτε φοβαμαι πως ναι, εγω δεν θα απαλλαγω απο καποια τραυματα και καποια δυσλειτουργικα κομματια μου ποτε...
    Λογικά οι στρεβλοί τρόποι συμπεριφοράς και οι στρεβλές σκέψεις είναι αυτές που μας κάνουν δυσλειτουργικούς. Μία μαθημένη συμπεριφορά μπορεί να αλλάξει, εφόσον εκλείψει αυτό που την ενισχύει.... πρακτικά δεν ξέρω για πόσο μπορεί η συνείδηση να συγκρατήσει την παλινδρόμηση. Θεωριτικά, η οπτική αλλάζει βιώνοντας νέες θετικές εμπειρίες που γίνονται βιώματα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει αυτό... δεν έχω και μεγάλη "πίστη" γενικότερα. Ίσως τελικά το πικ της προσπάθειας να είναι ότι θα μάθουμε κάποια στιγμή να διαχειριζόμαστε όλο αυτό το δεισλειτουργικό κομμάτι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Λογικά οι στρεβλοί τρόποι συμπεριφοράς και οι στρεβλές σκέψεις είναι αυτές που μας κάνουν δυσλειτουργικούς. Μία μαθημένη συμπεριφορά μπορεί να αλλάξει, εφόσον εκλείψει αυτό που την ενισχύει.... πρακτικά δεν ξέρω για πόσο μπορεί η συνείδηση να συγκρατήσει την παλινδρόμηση. Θεωριτικά, η οπτική αλλάζει βιώνοντας νέες θετικές εμπειρίες που γίνονται βιώματα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει αυτό... δεν έχω και μεγάλη "πίστη" γενικότερα. Ίσως τελικά το πικ της προσπάθειας να είναι ότι θα μάθουμε κάποια στιγμή να διαχειριζόμαστε όλο αυτό το δεισλειτουργικό κομμάτι.
    Μια μαθημενη συμπεριφορα μπορει να αλλαξει εφοσον εκλειψει αυτο που την ενισχυει λες...πως θα εκλειψει ομως αυτο που την ενισχυει αν ταυτιζεται με την μαθημενη συμπεριφορα;
    Για να το θεσω με ενα απλο παραδειγμα, ο τεμπελης πχ (μαθημενη συμπεριφορα) βαριεται να κανει ο,τι χρειαζεται για να μην ειναι πια τεμπελης, και αυτο ενισχυει τη τεμπελια του. Η προυποθεση για να λυθει το προβλημα της τεμπελιας του ειναι να μην ειναι τεμπελης εξαρχης και να κοπιασει για αυτο το αποτελεσμα. Ομως αμα δεν ηταν τεμπελης εξαρχης δεν θα χρειαζοταν να κανει κατι για να μην ειναι, δεν θα ειχε νοημα καν η αλλαγη, ειναι δηλαδη λογικο σφαλμα αυτο, λουπα, φαυλος κυκλος...και ακομα και αν αυτο που ενισχυει τη συμπεριφορα δεν ειναι η ιδια η συμπεριφορα παλι οπως ειπες η συνειδηση δε μπορει να συγκρατησει τη παλινδρομηση για πολυ...δεν γινεται να κοπιαζεις συνεχεια νοητικα και να λογοκρινεις και να κοντρολαρεις συνειδητα ολες τις συμπεριφορες σου, θα σαλταρεις με τοση αυτοσκοπηση και πηγαινοντας συνεχεια εναντια στο ρευμα του ψυχισμου σου...
    Ουτε εγω εχω μεγαλη πιστη...
    Αυτο με τις θετικες εμπειριες θα μπορουσα να πω οτι ισχυει αλλα εκει τα χαλαει ο νομος της ελξης...δεν ελκυουν οι ανθρωποι που εχουν αναγκη απο καλα πραγματα στη ζωη τους αυτα τα πραγματα, οσοι εχουν ηδη καλα πραγματα ελκυουν περισσοτερα...
    Να το διαχειριζομαστε ολο αυτο με ποια εννοια;, Να μη μας ποναει η να μη μας ενοχλει η βασανιζει κατι; Ναι γινεται υποθετω...αλλα δεν ειναι ζωη αυτη η αδρανεια.
    Η ελλειψη κακου δε σημαινει την παρουσια καλου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ναταλία, καθημερινά, βλέπω γραμμένο σε έναν τοίχο το εξής:
    "Life makes scars... Scars make life..."

    Είναι αναπόφευκτο στη ζωή μας να μην έχουμε τραύματα, πληγές, ουλές, κλπ.
    Όσο ζούμε σε "ζούγκλα" και όχι σε ένα αποστειρωμένο εργαστήριο ή στη "Χώρα των Θαυμάτων", θα πληγωθούμε.

    Προσωπικά, τις τελευταίες δυο περίπου εβδομάδες ένιωσα πολύ άσχημα γιατί κάποια κοπέλα που γνώρισα
    εδώ στο φόρουμ και που μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά για τρεις μήνες και που ένιωσα δυνατό δέσιμο μαζί της,
    δεν απαντά στα μηνύματά μου και δεν είχε προηγηθεί κάποια παρεξήγηση ή κάποια προειδοποίηση
    ότι θα σταματούσε η επικοινωνία μας.

    Νιώθω πολύ άσχημα, άσχετα αν δεν την είδα ποτέ από κοντά και άσχετα αν την γνώριζα τόσο λίγο.
    Λυπάμαι πολύ και νιώθω τραυματισμένος.
    Που θα πάει όμως τουλάχιστον θα είναι εκεί η ουλή για να θυμίζει και αυτή την εμπειρία.

    Θα βγει κάποιος και θα με πει χαζό για αυτό που είπα και με το δίκιο του.

    Υπάρχουν "τραύματα" αλλά και "γραντζουνιές".
    Αν κάποιος έχει μεγαλώσει σε περιβάλλον με έντονη φτώχεια, πείνα, λεκτική και σωματική κακοποίηση, πολέμους, σίγουρα αυτά θα τον συντροφεύουν μια ζωή και είναι πολύ πιο σοβαρά από τα δικά μου "προβλήματα".
    Δεν σβήνονται από τη μνήμη ούτε από τη ψυχή.

    Για παράδειγμα, σήμερα έμαθα για τον βιασμό μιας φοιτήτριας στη Δάφνη από έναν τυφλό.
    Αυτή η κοπέλα θα είναι σχεδόν αδύνατο να ξεπεράσει αυτό το συμβάν.
    Όπως κάθε άλλη κοπέλα που δυστυχώς έχει υποστεί ή (πάλι) δυστυχώς θα υποστεί στο μέλλον μια παρόμοια εμπειρία.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ναταλάκι μακάρι να σου έλεγα όσα ξέρω θα εκανεσ ότι ήθελες μακάρι να μπορούσα να στα πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν εχεις αδικο νομιζω στα πρωτα που λες, αλλα αμα ειναι ετσι τη βαψαμε, ειναι πληρες αδιεξοδο, αντι να καλυτερευουν οσο μεγαλωνεις χειροτερευουν τα πραγματα. Επισης αμα δεν ειχες ξεγνοιασια ουτε στη νιοτη; Τοτε τι; Λολ...σκατα με ριγανη οσο χειροτερευουν με γεωμετρικη προοδο τα πραγματα με τον καιρο...
    Οσο για την αισιοδοξια τη πιστη μπλα μπλα...ναι, πες μας και οτι οταν θελεις κατι πολυ το συμπαν συνομωτει για να τα καταφερεις :P

    Δεν ειμαι ουτε θετικη ουτε αρνητικη, νορμαλ ειμαι.
    Οχι βρε Ναταλια , δεν εννοω αυτο , κι εγω εχω δυο σοβαρα ψυχικα τραυματα , ε , ταχω ξεπερασει πια , το ενα αισθηματικης φυσεως , ενεπλακησαν γονεις και χαλασε η δουλεια , 8 χρ. δεσμος , εκανα 5-7 χρονια να την ξεπερασω , το αλλο τεραστια απωλεια χρηματων , το 04 ( ασχετο το πλοιο ) , το καταχωρησα στις εμπειριες , οπως και το αλλο , κι εληξε το θεμα ........
    Δεν ξερω τι γινεται αμα δεν εχεις ξεγνοιασια στην νιοτη , νομιζω ομως οτι σκληραγωγεισαι νωρις .....εχω παραδειγματα ...
    οσο για το συμπαν , εχει γινει μια μεγαλη παρανοηση , αστο συμπαν εκει που ειναι , αμα σκεφτεσαι πραματικα θετικα , δεν εχεις ουτε μια αρνητικη σκεψη , ολα ερχονται ως δια μαγειας ......τοχω βιωσει , προ κτθλψεως , ημουν πολυ ξεγνοιαστος και θετικος , και ολα μου ερχοντουσαν δεξια , σαν μαγικα .......και τωρα ειμαι θετικος , τοχω σαν ιδιοσυγκρασια , και γι αυτο περναω λαιτ την κτθλψη , δεν βαρυγκομω , δεν παραπονιεμαι , δεν σκεφτομαι ποτε την κτθλψη , αλλα δεν μουρχονται ολα μαγικα , ειμαι ομως πολυ καλυτερα απο το 11-12-13-14 , που δυσκολευομουν ακομη και σμαρκετ να παω , διαγνωσμενη μειζον κτθλψη , δεν ειμαι ιδεοληπτικος , δεν ειμαι φοβιτσιαρης , παντα λεω κι αυτο θα περασει ,αλλα στην ζωη μου , εχωπερασει σοβαρες δυσκολιες , που με σκληραγωγησαν , καταλαβες τωρα ......................... τα στραπατσα σε δυναμωνουν , αν δεν σε τσακισουν βεβαια , αλλα μια σοβαρη δυσκολια , δειχνει απο τι εισαι φτιαγμενος , .............ου παντος ες Κορινθον πλειν , ειναι η κεντρικη ιδεα , δεν ειναι η ζωη για λιποψυχους , αυτη ειναι η σκληρη αληθεια .......
    θετικοτητα , και παλι θετικοτητα , ειναι το κλειδι , και υπομονη .........
    Last edited by Macgyver; 06-05-2017 at 00:21.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα μάθεις από τι είσαι φτιαγμένη σωστός ο μακ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    ...εγώ πιστεύω ότι έτσι και αλλιώς σου ρχονται πράγματα αλλά αν είσαι απαισιόδοξος, μίζερος κλπ ίσως δεν τα βλέπεις....αν τα περιμένεις, προσπαθείς κλπ, θα τα δεις........
    Πολυ σωστη προσεγγιση , κιουμπ , συγχαρητηρια ........ εχω τον επι 38 χρονια κολλητο μου , μιζερος/ μεμψιμοιρος ανθρωπος , αλα στραβα τουρχονται .........εγω ειμαι στον αντιποδα , και ειμαι ευχαριστημενος , ακομη και στην κτθλψη , εστιαζω στα θετικα της ,τα γραφω στο θρεντ μου , ' η μυστικη δυναμη της κτθλψης ' ...........

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μα προφανως ρε συ δε λεω να αλλαξεις κατι το τοσο επιφανειακο για να μη σε σχολιασει αρνητικα καποιος η για να σε "εγκρινει" η να σε αποδεχτει καποιος αλλος, ποιος χεστηκε για αυτο; Δεν καταλαβες πολυ καλα τι εννοω...
    Μιλαω για αυτα τα πραγματα μεσα μας, μεσα στη δικη μας κοσμοαντιληψη, τη συμπεριφορα και τον χαρακτηρα που δεν αφηνουν εμας τους ιδιους να βρουμε τη γαληνη μεσα μας και να ζησουμε τη ζωη μας οπως τη θελουμε.
    Η ολα αυτα που ελκυουν ανεπιθυμυτες καταστασεις στη ζωη μας...Αλλο να εξεταζεις το ενδεχομενο αλλαγης για καποιον αλλον και αλλο καθαρα για τη παρτη σου.
    δε μου φαινεται και τοσο ρεαλιστικο σκεπτικο αυτο να βρει κανεις τη γαληνη φορτωμενος με ψυχολογικα το μονο που μου μιαζει ρεαλιστικο ειναι αυτο που λεει ο βρεγμενος τη βροχη δε τη φοβαται το βρισκω και αυτο ρεαλιστικο να σκεφτει οταν θα πεσω θα επανελθω πιο τουρμπο απο πριν σα να φαινεται το βαθος να προκαλει το υψος.

    τα υπολυπα δε καταλαβα εγω δε καταλαβες εσυ μου φαινονται σαν λογοπαιγνια για να κανουμε τη πλακα μας και λιγο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Για πάρτυ σου ψάξε βρες το τραγούδι κ βρεσ τους στίχους
    https://youtu.be/0VqTwnAuHws
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Απο τη μια εχω νευρα απο την αλλη δεν εχω καν την ψυχικη ενεργεια πλεον να βγαλω νευρα, με κυριευει η αδρανεια και το ζαβλακωμα, νιωθω πιεση λες και ειμαι μεσα σε πρεσσα, εμ σκαω εμ ειμαι παγιδευμενη και δε μπορω να αντιδρασω η να το κουνησω ρουπι...
    Γαμω τη τρελλα μου γαμω. Αμα εβλεπα μπροστα μου ανθρωπο να μου λεει για θετικες σκεψεις θα τον χτυπουσα. Ξεγυρισμενη, ετσι απλα. Καλο το θετικο αλλα πρεπει να ειναι βασισμενο πανω στη πραγματικοτητα οχι πανω σε συννεφακια ελπιδας και ουρανια τοξα υπομονης. Αλλιως εχεις καθε δικαιωμα να τα παρεις στο κρανιο και να δυσαρεστηθεις. Γιατι ειναι κακο να δυσαρεατηθεις δηλαδη; Ειναι σαν να λες στον αρρωστο "μη γκρινιαζεις, φταις που εχεις αδυναμο οργανισμο, να μην εχεις αδυναμο οργανισμο για να μην εισαι αρρωστος. 50 ευρω και μη γκρινιαζεις. " Λολ. Ε δε γαμιεσαι;
    Θα γκρινιαξει και καλα θα κανει οποιος δε τη παλευει αμα του βγαινει. Και τι θα κανει, θα χοροπηδαει με το τουτου της μπαλαρινας σαν ηλιθιος χαζοχαρουμενος ενω ολα στη ζωη του ειναι σκατα; Ε του αξιζει να του σπασουν τα δοντια.
    Δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι απο ατσαλι τι να κανουμε, χτυπηστε μας ενεση με ευθανασια εμας τους αδυναμους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν είναι έτσι ρε Ναταλάκι όσο μεγαλώνεις κρατάς ένα επίπεδο στη συμπεριφορά σου με τους άλλους και τα περνασ όλα μόνος σου εκτός αν παντρευτεισ κ κανεισ παιδιά όπου η αγάπη των παιδιών κ του άντρα σου θα σε αλλάξει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παιδικα τραυματα-εκδικιση
    By OloiEnantiwnmou in forum Κακοποίηση
    Replies: 67
    Last Post: 05-10-2012, 10:53
  2. Replies: 8
    Last Post: 13-09-2011, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •