Επουλώνονται ολα τα τραυματα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 138
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806

    Επουλώνονται ολα τα τραυματα;

    Αναρωτιεμαι αν επουλωνονται ολα τα τραυματα η αν υπαρχουν εμπειριες που σε σημαδευουν στον πυρηνα σου και δεν αλλαζουν τα πραγματα οσος καιρος και αν περασει οτι και να κανεις...τι νομιζετε;
    Επισης μιλωντας για τον ψυχολογικο μας "πυρηνα" ας πουμε υπαρχουν νομιζω καποια κομματια μας, του χαρακτηρα του ψυχισμου και της συμπεριφορας μας που ειναι κομματια της ταυτοτητας μας...μπορει να φταινε καποια τετοια κομματια για καποια απο τα τραυματα και τα προβληματα μας. Αλλα αν πας να αλλαξεις κατι απο αυτα δεν γινεται γιατι ετσι καταρρεει η ταυτοτητα σου/η αισθηση εαυτου και και για αυτο ο ψυχισμος μας αντιστεκεται πολυ σε τετοιες αλλαγες απο τη μια η απλα σαλταρεις τελειως απο την αλλη...
    Αρα...μηπως τελικα απλα υπαρχουν ανθρωποι "καταδικασμενοι" απο τη φυση τους; Ειναι τραβηγμενο αυτο που λεω αλλα οι παραπανω σκεψεις με οδηγουν στο οτι ναι ειναι μια πιθανοτητα αυτο...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορει και να μη ξεπερνιουνται αλλα μπορεις να παραμεινεις με αυτα περισσοτερο αναισθητος απο πριν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ε και υποτιθεται ειναι καλο αυτο;
    Μαλακια ειναι.

  4. #4
    ωραιο ερωτημα.
    δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση τον τελευταιο ισχυρισμό.
    Ο ανθρωπος,εχει συνειδηση που εν δυναμει ανυψώνεται πάνω απο τις σκεψεις και την στρεβλότητα τους και τις κατανοεί.Ακόμα και το 1% της συνειδησης του να εχει,αν θελει και επιμεινει,το πιστευει μπορει να επαναφερει τον εαυτο του.Φυσικα,ειναι απαραιτητο να εχει στηριξη.
    όλα τα προβληματα και οι παθολογιες,προκυπτουν απο εμπειριες και την σκεψη πανω σε αυτες.Ειναι χρονικα περιορισμενες στην πραγματικότητα,και δεν θεωρω οτι ειναι ισχυροτερες απο αυτο που λεμε "συνειδηση" (και απο το οποιο προκυπτουν κινητρα,θεληση και ενα σωρό αλλα πραγματα). Αν δεν φαει εναν ανθρωπο η αυτο-αμφιβολια,και εχει επιμονή ,νομιζω οτι μπορει να παρει πισω τον εαυτό του,οτι κι αν συνεβη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    ωραιο ερωτημα.
    δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση τον τελευταιο ισχυρισμό.
    Ο ανθρωπος,εχει συνειδηση που εν δυναμει ανυψώνεται πάνω απο τις σκεψεις και την στρεβλότητα τους και τις κατανοεί.Ακόμα και το 1% της συνειδησης του να εχει,αν θελει και επιμεινει,το πιστευει μπορει να επαναφερει τον εαυτο του.Φυσικα,ειναι απαραιτητο να εχει στηριξη.
    όλα τα προβληματα και οι παθολογιες,προκυπτουν απο εμπειριες και την σκεψη πανω σε αυτες.Ειναι χρονικα περιορισμενες στην πραγματικότητα,και δεν θεωρω οτι ειναι ισχυροτερες απο αυτο που λεμε "συνειδηση" (και απο το οποιο προκυπτουν κινητρα,θεληση και ενα σωρό αλλα πραγματα). Αν δεν φαει εναν ανθρωπο η αυτο-αμφιβολια,και εχει επιμονή ,νομιζω οτι μπορει να παρει πισω τον εαυτό του,οτι κι αν συνεβη.
    Πως το ξερουμε αυτο που εχω βαλει σε bold?
    Ναι πολλα προβληματα προκυπτουν απο τις εμπειριες μας και τις σκεψεις μας πανω σε αυτες. Αλλα οχι παντα...καποια προβληματα ειναι απλα εμφυτα. Επισης ακομα και αν προκυπτουν απο τις (αρνητικες) σκεψεις μας πανω σε καποιες εμπειριες μας θα μπορουσε να επιχειρηματολογησει κανεις οτι αυτες τις καποιες εμπειριες καμια φορα τις "προκαλει"/" ελκυει"το ποιος εισαι εσυ στον πυρηνα σου ως προσωπικοτητα/ψυχισμος/χαρακτηρας οπως θες πες το...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ε και υποτιθεται ειναι καλο αυτο;
    Μαλακια ειναι.
    για αυτο ο εξυπνος δε μπορει να παλεψει τον ηλιθιο
    αφου ο εξυπνος προσπαθει να λυσει τα προβληματα ενω ο ηλιθιος λεει ολα στα μου τα αφηνω οπως ειναι και ασε τους αλλους να καινε φλατζες προσπαθωντας να αλαξουν τον εαυτο τους στο τελος θα κουραστουν και θα επικρατησω εγω.η εξυπναδα εχει ορια η βλακια ουτε καν.

    αρα οι περισσοτεροι προσπαθουν να αλαξουν τον εαυτο τους αντι να τον αποδεχτουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ο πυρήνας του ψυχισμού μας λογικά έχει δημιουργηθεί κατά την παιδική μας ηλικία κι έτσι μαθαίνουμε κάποιες συμπεριφορές, όπως επίσης σχηματίζουμε την αυτοεικόνα μας. Η ψυχική μας σφαίρα γενικότερα προσπαθεί να διατηρήσει την υπάρχουσα αυτοεικόνα, γι αυτό και βλέπουμε έξυπνους και ικανούς ανθρώπους, που έχουν άσχημη αυτοεικόνα, να ζουν επαναλαμβανόμενα μοτίβα, που επιβεβαιώνουν ακριβώς αυτό. Προφανώς υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής, αλλά λογικά θα πρέπει κάποιος να αναθεωρήσει όλα του τα γνωστικά σχήματα. ....Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, θεωρώ ότι όντως υπάρχουν γεγονότα και καταστάσεις που μας σημαδεύουν εσαεί... δυστυχώς όταν κάτι σε στιγματίσει θα χρειαστεί κόπος και πλήρης συνειδητοποίηση απαλλαγμένη από το συναισθηματικό βάρος που φέρει για να εξαλειφθεί.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και για πιο λογο να αλαξεις κατι αντι να προσπαθησεις να το αποδεχτεις μηπως για να μη σε χαρακτηρισουν αρνητικα? τοτε αν αξιζει τοσο πολυ να λεει καλα λογια ο κοσμος για σενα θυσιαζοντας τη ψυχικη σου υγεια τοτε ναι μαλον αυτο λεγεται καταδικη.

    το να αλαξεις κατι ειναι μια ολοκληρη συνθετη επιστημονικη ερευνα το να το αποδεχτεις ειναι κατι σχετικα απλο λες ετσι ειμαι και ΣΕ ΟΠΙΟΝ ΑΡΕΣΩ αρα τι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να επικρατησει απο τα δυο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Θεωρώ δεδομένο ότι για να αλλάξεις κάτι, πρέπει να το αποδεχτείς πρώτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Ο πυρήνας του ψυχισμού μας λογικά έχει δημιουργηθεί κατά την παιδική μας ηλικία κι έτσι μαθαίνουμε κάποιες συμπεριφορές, όπως επίσης σχηματίζουμε την αυτοεικόνα μας. Η ψυχική μας σφαίρα γενικότερα προσπαθεί να διατηρήσει την υπάρχουσα αυτοεικόνα, γι αυτό και βλέπουμε έξυπνους και ικανούς ανθρώπους, που έχουν άσχημη αυτοεικόνα, να ζουν επαναλαμβανόμενα μοτίβα, που επιβεβαιώνουν ακριβώς αυτό. Προφανώς υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής, αλλά λογικά θα πρέπει κάποιος να αναθεωρήσει όλα του τα γνωστικά σχήματα. ....Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, θεωρώ ότι όντως υπάρχουν γεγονότα και καταστάσεις που μας σημαδεύουν εσαεί... δυστυχώς όταν κάτι σε στιγματίσει θα χρειαστεί κόπος και πλήρης συνειδητοποίηση απαλλαγμένη από το συναισθηματικό βάρος που φέρει για να εξαλειφθεί.
    Καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω...καλα το το ειπες, "ο ψυχισμος μας προσπαθει να διατηρησει την υπαρχουσα αυτοεικονα". Αναφερθηκα σε αυτο λεγοντας οτι ο ψυχισμος μας αντιστεκεται σε αλλαγες.

    Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν ειναι τυχαιο, συμβαινει για καποιο λογο: ειναι επικινδυνο να αλλαξει καποιο βαθυ θεμελιωδες κομματι του ψυχισμου/του εαυτου μας το οποιο εχει εγκαθιδρυθει στην παιδικη μας ηλικια οπως ανεφερες...αμα αυτο το το "ανεπιθυμητο", δυσλειτουργικο κομματι του ψυχικου μας πυρηνα ειναι αναμεσα στα κομματια που χτιζουν την ταυτοτητα μας, την αισθηση του εαυτου μας, του εγω μας, ειναι πολυ μεγαλο ρισκο και πολυ επιπονο το να αλλαξει.
    Βασικα για να αντικατασταθει πρεπει να αποβληθει...και αμα αφεραιθει ενα απο τα θεμελια που κρατανε ενα οικοδομημα τι γινεται; Γκρεμιζεται...η τελοσπαντων γινεται ετοιμορροπο, κινδυνευει να καταστραφει. Η αντισταση μας στην αλλαγη σε οτιδηποτε βρισκεται στον ψυχικο μας πυρηνα ειναι τροπος του ψυχισμου μας για να μας προστατεψει απο το να σαλταρουμε τελειως δηλαδη. Για να χτισεις κατι καινουριο πρεπει να γκρεμισεις το παλιο...και το να γκρεμισεις το "οικοδομημα" πανω στο οποιο βασιζονται η αισθηση του εαυτου σου και τα λογικα σου στη τελικη ειναι πολυ παρακινδυνευμενο.
    Και πραγματικα δεν μπορω να φανταστω καποιον να το κανει...στη θεωρια ωραια τα λες και θεωρητικα γινεται, στο γραπτο και στα λογια ολα καλα και λογικα. Αλλα στη πραξη πολυ θα ηθελα να γνωρισω εναν ανθρωπο που το επιχειρησε και δε βρεθηκε στο δαφνι. Ποσο μαλλον καποιον που οντως τα καταφερε πραγματικα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτος ο ανθρωπος. Το πολυ πολυ μιλαμε για επιφανειακες αλλαγες στη συμπεριφορα με συνειδητη προσπαθεια...αλλα τη δυσκολη στιγμη ξυπνανε τα κομματια μας που νομιζαμε οτι ειχαμε ξεφορτωθει...με αλλα λογια "αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως"....

    Υπαρχουν κομματια του εαυτου μας σε ενα βαθυτερο επιπεδο που δεν αλλαζουν...και προσωπικα εχω τετοια κομματια που ξερω οτι παντα θα με εμποδιζουν να ζησω οπως θα ηθελα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    και για πιο λογο να αλαξεις κατι αντι να προσπαθησεις να το αποδεχτεις μηπως για να μη σε χαρακτηρισουν αρνητικα? τοτε αν αξιζει τοσο πολυ να λεει καλα λογια ο κοσμος για σενα θυσιαζοντας τη ψυχικη σου υγεια τοτε ναι μαλον αυτο λεγεται καταδικη.

    το να αλαξεις κατι ειναι μια ολοκληρη συνθετη επιστημονικη ερευνα το να το αποδεχτεις ειναι κατι σχετικα απλο λες ετσι ειμαι και ΣΕ ΟΠΙΟΝ ΑΡΕΣΩ αρα τι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να επικρατησει απο τα δυο?
    Μα προφανως ρε συ δε λεω να αλλαξεις κατι το τοσο επιφανειακο για να μη σε σχολιασει αρνητικα καποιος η για να σε "εγκρινει" η να σε αποδεχτει καποιος αλλος, ποιος χεστηκε για αυτο; Δεν καταλαβες πολυ καλα τι εννοω...
    Μιλαω για αυτα τα πραγματα μεσα μας, μεσα στη δικη μας κοσμοαντιληψη, τη συμπεριφορα και τον χαρακτηρα που δεν αφηνουν εμας τους ιδιους να βρουμε τη γαληνη μεσα μας και να ζησουμε τη ζωη μας οπως τη θελουμε.
    Η ολα αυτα που ελκυουν ανεπιθυμυτες καταστασεις στη ζωη μας...Αλλο να εξεταζεις το ενδεχομενο αλλαγης για καποιον αλλον και αλλο καθαρα για τη παρτη σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω θεωρω οτι για να αλαξεις κατι θα πρεπει να το θες 100% ενω οι περισσοτεροι απλα κανουν πως το θελουν στριμογμενοι απο τα ψυχολογικα τους μη βρισκοντας αλλη λυση ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΦΟΡΑ και ετσι ολο αλαζον και ολο ιδιοι μενουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ίσως να έχεις δίκιο... κι εγώ θεωρώ τρομερά επίπονο να αλλάξεις βασικά τμήματα του εγώ σου και να αναθεωρήσεις βασικά γνωστικά σχήματα της σκέψης. Θεωριτικά, το πρώτο βήμα είναι η αποδοχή και η συνειδητοποιήση κάποιων στρεβλών συμπεριφορών και σκέψεων κι ίσως με αυτόν τον τρόπο να μπορείς να αποφεύγεις τυχόν παγίδες παλινδρόμησης. Γενικά, τα συμπεράσματα που βγάζουμε και η οπτική που βλέπουμε το ερώτημα σου, δεν είναι και πολύ ελπιδοφορά. Και λογικά αυτό θα έπρεπε να μας πει κάτι για την οπτική μας και τον τρόπο που σκεφτόμαστε και αντιμετωπίζουμε τα πράγματα. Είναι σαν να δηλώνουμε ήδη, πως δεν θα απαλλαγούμε ποτέ από τα τραύματα μας... Θα μάθουμε να ζουμε με αυτά ή θα ρισκάρουμε τελικά;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μα ειναι φαυλος κυκλος...μπορει αυτες οι στρεβλες συμπεριφορες και σκεψεις στις οποιες αναφερεσαι να πηγαζουν απο καποιο δυσλειτουργικο μεν, θεμελιωδες δε κομματι του ψυχικου μας πυρηνα. Αρα πως μπορεις καν να αναγνωρισεις ποιες ειναι στρεβλες σκεψεις και συμπεριφορες και αν ειναι στρεβλες η οχι αν ολα τα γνωστικα σου σχηματα αναγνωριζουν το στρεβλο ως νορμα; Εισαι παγιδευμενος...ειναι σαν να προσπαθεις να κανεις τον νου σου να καταστρεψει τον εαυτο του...δεν προκειται.
    Ναι ισως αυτο οντως λεει πραγματα για την οπτικη μας, αποδεχομαι τη πιθανοτητα. Αλλα δεν μπορω να ξεφυγω απο την οπτικη μου για να αναθεωρησω την οπτικη μου, αφου πρεπει να χρησιμοποιησω την παλια, δεν εχω αλλη...μου φαινεται σα να κηνυγαμε την ουρα μας δηλαδη...
    Οποτε φοβαμαι πως ναι, εγω δεν θα απαλλαγω απο καποια τραυματα και καποια δυσλειτουργικα κομματια μου ποτε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επουλωνται ολα τα τραυματα, εκτος αν αναφερομαστε σε σοβαροτατα συμβαντα , οπως ναπειληθει αμεσα η ζωη σου , αλλα ενα τραυμα ψυχικο , παντα θα σου αφηνει μια ενοχληση , δεν ξεχνιουνται εντελως τα παντα , εξ ου και η θεωρια μου , γιατικαποιος που εχει καποια ηλικια , και δεν εχει κανενα προβλημα , ολα λυμενα , δεν εχει την ξεγνοισια της νιοτης .........εχει τραυματιστει η ψυχη απο ολα τα δυσαρεστα συμβαντα , ντιαρ Ναταλια ....δικη μου θεωρια , ισως κι εσφαλμενη .......αν ομως τα φιλοσοφησεις ολα , με τον σωστο τροπο , μπορεις να ξαναγινεις ξεγνοιαστος , αν εισαι βεβαια θετικος ανθρωπος , αν δεν εισαι , παντα κατι θα σου φταιει .....και να πιστευεις στον εαυτο σου , πολυ σημαντικο ......

    καλε , ξενυχτρω εισαι .....

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παιδικα τραυματα-εκδικιση
    By OloiEnantiwnmou in forum Κακοποίηση
    Replies: 67
    Last Post: 05-10-2012, 10:53
  2. Replies: 8
    Last Post: 13-09-2011, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •