Ψυψωση, πορεια αναρρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Ψυχωση, πορεια αναρρωσης

    Καλησπερα, ηθελα να ανφερθω σε μερικα σημεια της μεχρι τωρα ανάρρωσης μου, προβληματισμους, αλλα και προσωπικα συμπερασματα σχετικα με την πορεια μου στην αναρρωση, οσο πιο περιεκτικα μπορω.
    Αρχικα να αναφερω οτι αναρρωνω μετα απο υποτροπή που ειχα περσι τον Αυγουστο (ειχα διακόψει με προτροπή γιατρού την αγωγή για να διαπιστωθεί εαν δεν μου ειναι πλεον απαραίτητη). Συμφωνα με το γιατρο μου η περιπτωση μου, (διάγνωση: άτυπη ψύχωση) ειναι σχετικα ελαφριά, καθοτι η υποτροπή υποχώρησε σε ενα μεγαλο ποσοστο μεσα σε κάποιες ωρες μετα τη λήψη φαρμάκων, δεν χρειάστηκα νοσηλεία και σε γενικές γραμμες ειμαι φαινομενικά "φυσιολογική", κρίνοντας αντιδράσεις και συμπεριφορα.
    Φυσικα, μου στάθηκε σε ολη αυτη τη διαδρομη η οικογενεια μου και κυριως η μητερα μου, ο γιατρός και η αγωγή που παιρνω. Πλεον ειμαι στα 10mg abilify με μονα συμπτώματα το ελαφρύ τρεμουλο στα ποδια οταν εχω αγχος, συν μια ξηροστομια (προς το παρον αυτα και θελω να ειμαι αισιόδοξη πως θα παραμείνει και στο μελλον ετσι).
    Οσον αφορα την ψυχολογία μου πηγαίνει απο το καλο στο καλύτερο. Με πιάνουν στιγμες μελαγχολιας, αλλα απολαμβάνω και εκτιμώ πλέον την λογική κριση και την ψυχική ηρεμία.. Εχω πεπειστει οτι, εφοσον δεν υπαρχουν απόλυτες απαντήσεις στα θεματα της ανάρρωσης, θα μπορεσω να επαναφέρω τη λειτουργικότητα του εγκεφαλου μου μεσω νεων πεποιθησεων, σε ενα ικανοποιητικό επιπεδο. Δηλαδη καθαρα τροπος σκέψης και προσεγγισης των πραγμάτων. Βασικοί μου σκοποί η αναζητηση ανεξαρτησίας απο γονεις και μια καλη επαγγελματικη αποκατασταση (πιθανον στο εξωτερικο). Επισης, διαβάζοντας ερευνες, επεσα πανω σε ενα συμπερασμα συμφωνα με το οποιο ο εγκέφαλος εχει την τάση να ιαθει μετα απο τραυματικιες εμπειρίες μεσα σε διαστημα ενος έτους περιπου. Ευελπιστώ να γινει κατι ανάλογο και σε αυτην την περιπτωση... Διαβαζω πολυ, αφήνω το μυαλο μου να κανει συσχετισμούς κλπ και ελπιζω να ισχυροππιησω και τον ψυχισμό μου.. Προς το παρον δεν εχω καταφέρει κατι υπερβολικο, ομως προετοιμαζω τη βαση καθότι μου εχει δοθεί μια δευτερη ευκαιρια και νιωθω την αναγκη να την αξιοποιησω. Καλη ανάρρωση ευχομαι σε ολους..
    Last edited by girl1988; 05-05-2017 at 20:07.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,522
    καλα να σαι..... και γω καλα ειμαι παιρνω μονο 400 μγ σολιαν.....
    σπουδασες τιποτα τη δουλεια ψαχνεις?

    εκανες προσπαθεια να τα κοψεις τα φαρμακα και υποτροπιασες εεε... εμενα ο γιατρος μου δε θελει να τα κοψω φοβατε την υποτροπη
    ποσα χρονια παιρνεις φαρμακα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Σπούδασα ναι.. Ψαχνω αρχικά καποια δουλεια του ποδαριού, και στη συνέχεια κατι καλυτερο.. Παιρνω χάπια εδώ και τρια χρονια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,522
    υπομονη παντως δυσκολο το θεμα της δουλειας της μερες μας, εγω δεν μπωρω να βρω δουλεια
    απο τοτε που αποφοιτησα ειμαι ανεργος εδω και 5 χρονια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Κι εγώ κοντά τρία χρονια ανεργη.. Ελπίζω να μπορέσω να ανταπεξέλθω, διότι η ανεξαρτητοποίηση είναι πολύ σημαντική, θεωρώ...

Similar Threads

  1. Τα στάδια της ανάρρωσης από την ψύχωση
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 11-08-2016, 11:26
  2. Η τρέλα της ανάρρωσης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-2016, 17:01
  3. Χρόνος ανάρρωσης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 08-12-2014, 10:33
  4. η πορεια της ψυχωσης.
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 21:08
  5. ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2012, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •