Ειμαι απο τους ανθρωπους...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427

    Ειμαι απο τους ανθρωπους...

    που χρονο με τον χρονο χειροτερευει και αυξανει τον βαθμο αυτοκαταστροφης.Νιωθω αρρωστος ειμαι σιγουρος οτι εχω χοντρο προβλημα με εμενα και τους γυρο μου...Εισαι οτι νιωθεις και οτι σκεφτεσαι και δυστυχος ειναι ολοφανερο φτανει μονο να βγαλω τα γυαλια στο κουρειο και να με κοιταξω στον καθρεφτι.Πραγματι οσο περναει ο καιρος το προσωπο μου αγριευει αθελα μου βγαζω ενα μισιτο υφος ακρως προβληματικο σε φαση που περιμενω να γυρισει ο κομμοτης και να μου πει μεσα στον κοσμο-Εισαι καλα-??///Ποπο ιδρωτας//Σε πονεσα?//{Αμηχανος}(Οχι δεν με πονεσες εσυ και συγνωμη για την μιζερη και αρνητικη αυρα που εχω βαλει στο μαγαζακι σου,θα ελεγα εαν ηξερα πως ολοι ειναι στο μυαλο μου...Παλι καλα που συγκρατω την εγωκεντρικη-μαλακια που με κυριευει.
    Ειαμι απο τους ανθρωπους που χρονια τωρα εχει διαβασει οτι ποστ υπαρχει στα ελληνικα περι ψυχολογικα προβληματα περι απελπισιας και μιζεριας.Επαναλαμβανω το ιδιο χρονια τωρα.Απλα τα πραγματα.Διαβαζω συμπτωματα διαβαζω αποψεις και για πολλοστη φορα πεφτω μεσα σε ολα και καπου εκει ησυχαζω αφου καταλαβαινω πως ΝΑΙ εχω προβλημα τοσο απλα.Το κακο ειναι πως χρονια περνανε κολλημενος στην οθονη μου ποτε δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω την τελευτεα παραγραφο του καθε αρθρου που λεει για τροπους αντιμετωπισης.Οσο με θυμαμαι δεν εκανα ποτε καμια αναζητηση για το πως μπορω να λυσω το προβλημα δεν εχω καμια ελπιδα,ετσι νιωθω.Δεν βρισκω κανενα νοημα να το πιασω μονος μου, να πιασω δηλαδη ενα βουνο απο αλυτα προβληματα και ενοχες και να προσπαθησω να τα στιβαξω κατα σειρα τουλαχιστον.
    Βαριεμαι η μαλλον ''βολιεμε'' που να βρω εγω δυναμη να με βαλω σε ταξη.Ποιος ειμαι εγω στο κατω κατω για να με κανω καλα??Ανευθυνο?Ανωριμο?ΜΠΕΜ ΠΕ?Ποιος ''Ανδρας'' θα επαιζε αυτον τον ρολο?Δεν ειναι στην ''φυση''του λεμε και ''κλαιμε''
    Πες μου ποιος ειμαι και θα το πιστεψω αρκει να σου εχω αδυναμια.Πεσμου τα παντα εκτος απο το οτι αξιζω και το οτι εχω ταλεντο σε κατι.Θα σε ακουσω με περισσοτερο ενδιαφερον εαν θα μου πεις ποσο γελοια φατσα και ποσο κομπλεξικος ειμαι θα κατσω και θα το αναλυσω και θα το κανω δικο μου.Θα γινω αυτο που θες!!!θα σε αφησω φυσικα γιατι οπως ειπα ειμαι βολεμενος στην αδυναμια και ερμεο ΕΡΜΕΟ.Μην μου πεις τιποτα καλο, νασε σιγουρος πως θα γελασω και θα προσπαθησω να αλλαξω θεμα.Τελικα,παω και ερχομαι αλλα καθε comeback ειναι ποιο δυσαρεστο.Καμια βελτιωση...Η μονη ψυχη που με αφηνει να τελειωνω την προταση μου ισως με μια μικρη καθυστερηση για το τι νιωθω και για το πως βλεπω τα πραγματα γυρο μου ειναι η μανα.Ισως ημαστε και οι 2 προβληματικοι δεν εξηγειτε αλλιως.Με ολους τους αλλους δηλαδη με κανα 2 που απεμειναν θα νευριασω δεν θα μπορεσω να συνεννοηθω.Δεν θα συμφωνησει με τιποτα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Δεν θα γινει καμια αναλυση απλα θα παρει τον λογο και θα μιλησει για αυτον και ΜΟΝΟ.Καμια ερωτηση.Δεν αντεχω την σπαζοκεφαλια.Να του αποδεικνυεις κατι με στοιχεια και με επιχειρηματα και ΟΧΙ δεν θα συμφωνησει με τιποτα.Θα πει το δικο του.Θα κανει το κομματι του.Κατι το οποιο βγηκε απο το μυαλο του χωρις κανενα ψαξιμο.Σεβαστο.Αλλα τουλαχιστον μην ακυρωνεις την αποψη μου...Δεν θα επρεπε καν να με νοιαζει εαν συμφωνει η οχι δεν θα επρεπε αλλα βλεπεις κρεμομαι απο τα χειλη του αλλου αλλιως δεν εχει νοημα...Κανενας αυτοσεβασμος.Μονο αυτοσυντηρηση και επαναληψη μιας ανοητης συνηθειας.
    Συνεχως εβελπιστω για την μερα εκεινη που θα φτασει το μαχαιρι να χαιδευει τον λαιμο την μερα εκεινη που θα πω ΦΤΑΝΕΙ///ΞΥΠΝΑ///Μπορει να ειμαι μαζοχα θα το δειξει η συνεχεια...Ψαχνω κατι να με ταρακουνησει ισως κατι που θα με συρει στα πατωματα και θα με ξεμπροστιασει μπροστα σε οικογενεια και σε λιγους γνωστους.Ισω..ς τοτε να δω με τα ματια μου τι σημαινει αναγεννηση.ΜΑΚΑΡΙ γιατι αλλιως το μελλον φανταζει ΒΑΡΕΤΟ χωρις νοημα.Ενα χαστουκι δυνατο. ποιο δυνατο και απο εκεινη την εικονα που βλεπεις στο Αρεως μετα της 12μμ.Ενα μπουκετο πραγματηκοτητας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν ειναι αναγκη να δει κανεις την συνεχεια, για να καταλαβει οτι εισαι μαζοχιστης.
    αμα πας σε κανα γιατρο ισως καταφερεις να βαλεις μερικα πραγματα σε ταξη δυσκολο βεβαια γιατι εχεις μαθει να σου αρεσει ο πονος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Δεν εχω σκοπο να παω σε γιατρο.Προσοχη ζηταω.Φθηνη προσοχη.Εαν μπορουσα να σβησω ολα οσα εχω γραψει θα το εκανα.Αλλα αφου δεν γινεται συνεχιζω το γελοιο αυτο παιχνιδακι.Η ανωνυμια ειναι το καλυτερο φαρμακο προς το παρων.Η μοναδικη ιστοσελιδα που θα βρεθει ΕΝΑΣ στους ΧΙΛΙΟΥΣ παθοντες να ασχοληθει με το θεμα μου και να κατανοησει τον τροπο σκεψεις μου.Καποιος που θα περασει και θα μου ξαναπει καλη ωρα να παω σε γιατρο.Σημερα ηταν πολυ κενη η μερα μου οποτε νιωθω ηδη καλυτερα τωρα που μπηκα εστω για λιγο στο μυαλο καποιου.Τρελες εναλλαγες σκεψεις και συμπεριφορας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Καλησπέρα σου! Εγώ νομίζω πως άδικα βασανίζεις τον εαυτό σου... υπεραναλυεις τα πράγματα σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορείς να ευχαριστηθεις τπτ και είναι κριμα... προσπάθησε τώρα που έχει καλό καιρό να βγεις έξω μια βολτα... να κοιτάξεις τον ηλιο.. . τη θαλασσα... σκέψου ότι τα όμορφα πράγματα δεν χρειάζεται να τα αναλύσεις. . Απλά να τα κοιτάς με θαυμασμό και αισιόδοξια... Εγώ δεν θα σου πω να πας σε γιατρό. .. απλώς ηρεμησε. .. και να λες από μέσα σου όταν κάτι πάει στραβά "δεν πειράζει. .. όλα θα φτιαξουν".. και να το αφήνεις εκει...
    εύκολα ακούγονται αλλά ξέρω ότι δεν είναι καθολου.. ειναι τρόπος ζωης... παίζει ρόλο ο χαρακτήρας. ..
    αλλά θα σε βοηθήσει μια πιο θετική αντιμετώπιση των πραγμάτων. .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ξερεις τι γινεται καμια φορα αφηνω ολες μου τις σκεψεις σκορπιες και δεν δινω σημασια νιωθω καλα για τα πρωτα λεπτα.Μετα ομως υποσυνειδητα ξαναρχιζει ο απολογισμος ειναι σαν να μην θελει να ξεκολλησει απο πανω μου αυτο το κουσουρι.Οι εμπειριες ειναι υπουλο πραγμα εαν ειναι εις βαρος σου.To βλεπω ως προγραμματισμο που ξερει να επιλεγει επανειλημμενα καποιες εντολες.Αυτος ειναι και ο σκοπος τους αλωστε.Το 'φορματ' δεν ξερω με ποιον τροπο γινεται.Εχω ακουσει για μια διαδικασια που κανεις φλαςμπακ με σκοπο να δεις στο παρελθον πραγματα τα οποια σε επηρεασαν να τα επιλεξεις και να τα αλλαξεις δεν ξερω αυτο κατα ποσο ειναι εφικτο.Διαμαγειας δεν λυνεται τιποτα δυστυχος ολα θελουν δουλεια.Ισως εγω να μην εχω την υπομονη αυτος μπορει να ειναι και ο χαρακτηρας μου γιαυτο και κανω λαθος πολλες φορες στο πως διαχειριζομαι τις σκεψεις μου..Γιατι παρασυρομαι συνεχεια?Μηπως ειναι ελλειψη πειθαρχιας?Δεν μπορω να βρω ποιος ειναι το καταληλο μοντελο σκεψεις για εμενα ειναι αυτο που προ-ειπα σχετικα με τις εμπειριες.Δεν εχω ζησει κατι αναλογω για να μπορω να το εφαρμοσω.Εχεις καμια ιδεα για το πως γινεται αυτη η μετατροπη?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Χαχαχαχαχαχαχ δεν έχω ιδεα!! ξέρω ένα παιδί που κάνει το ίδιο πράγμα με εσένα .. και μάλιστα δεν με συμπαθεί καθόλου γιατί με θεωρεί "αναισθητη" που δεν αντιδρώντας σε τπτ και λέω συνέχεια "οκ και τι να κάνουμε τώρα δεν πειράζει "... από το ένα άκρο στο αλλο... αλλά αν δεν είσαι και λίγο αναίσθητος δεν βγαίνει. .. κουραζεις... και συνήθως οι γύρω μας θέλουν κάποιον να ασχολείται με τα δικά τους προβλήματα και μονο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ειναι περιεργο το συναισθημα να βιωνεις τετοιες πλασματικες καταστασεις και να ζεις με αυτες...Απο την αλλη ομως ταυτιστικα με αυτο που ειπε ο Νικος.Ξεκαθαρα ισως ειναι θεμα αδυναμιας η συνηθειας το οτι δημιουργει μια ιντριγκα μεσα μου.Νιωθω ποιο σοφος και ωρες ωρες μιλαω σαν πρωτοπλαστος.{καικαλας}Μπο� �ω να καθομαι να συζηταω ωρες αμετρητες για θεματα υπαρξης και ολα τα σχετικα που περνας ΚΥΡΙΟΣ στην εφηβεια.Αληθεια ποια η σημασια του προσγειομενου νοητικα ανθρωπου.???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις οπως της δικιας μου και του φιλους σου πρεπει να εχουν ως στοχο την ικανοτητα που εχεις στην αδιαφορια/με την καλη ενοια\.Ειναι ο καλυτερος τροπος πιστευω για να αλλαξεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Η το ριχνεις στο παιχνιδι της μοιρας και πορευεσε με αυτο...Κακο στους γυρο σου να μην κανεις ειναι το θεμα και ολα τα αλλα ειναι δικο σου προβλημα και μονο.Εαν το δω καρμικα και μονο ισως ελαφρυνει την κατασταση.Η διαρκεια που ζουμε ειναι ενα τιποτα μπροστα στο μεγαλειο της ζωης.Και στο κατω κατω ολοι σε 2επι1 θα βρεθουμε καποια στιγμη διαβασμενοι και μη πλουσιοι και φτωχοι.
    Δεν γαμιεται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Νομίζω είσαι άτομο που θα το βοηθούσαν πολύ οι ομαδικές συνεδρίες. Αυτό και να έχεις λιγότερο ελεύθερο χρόνο για να μην κάνεις αυτές τις ανούσιες, βλαβερές σκέψεις. Για το δεύτερο χρειάζεσαι δουλειά, φίλους και κοπέλα. Μιας και δεν έχεις κάποιο κοινωνικό πρόβλημα, μήπως να γραφόσουν σε κάποια ελεύθερη δραστηριότητα;

Similar Threads

  1. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  2. Πόσο ζηλεύω τους ανθρώπους
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2016, 20:34
  3. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22
  4. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01
  5. φοβάστε για τους δικούς σας ανθρώπους;
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2008, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •