απουσια θετικης σκεψης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    απουσια θετικης σκεψης...

    σημερα κανοντας τη καθιερωμενη μου βολτα παρατηρησα πως το 80 με 90% των σκεψεων μου ηταν απαισιοδοξες σκεψεις για το μελλον, καθολου θετικες θα ελεγα, εγω στην ηλικια μου επρεπε να κανω ονειρα για το μελλον οχι να τα βαφω μαυρα, προσπαθω καθημερινα να μενω ενεργος κ θετικος παρολα αυτα δεν ειναι παντα εφικτο, ερχονται στιγμες που νιωθω να με πνιγουν αυτες οι σκεψεις, δεν θελω να παρω ξανα αντικαταθλιτικο νομιζω πρεπει να αποβαλλω τη λογικη πως μπορω να λυνω ολα τα προβληματα με τα φαρμακα, πλην της ψυχωσης φυσικα που δεν μπορω να κανω κ αλλιως, θα ηθελα να ακουσω κ τη δικη σας γνωμη κ εμπειρια σχετικα και αν σας στεναχωρει και σας κατι αναλογο, να ειστε ολοι καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ποσο χρονον εισαι?
    εεε κοιτα και εμενα με ποιανουν αρνητικες σκεψεις αλλα προσπαθω να βλεπω τα πραματα αισιοδοξα.. κανε γυμναστικη βοηθαει στην αισιοδοξια
    εγω μετα απο ενα χιλλιομετρο κολυμβη η δυο ωρες ποδηλασια νιωθω καλυτερα..... μη το βαζεις κατω βαζε μικρους στοχους επιτευξημους ωστε να παιρνεις ικανοποιησει απο τη πραγματοποιηση τους.....
    φυσικα και εχω στενωχοριες 37 χρονων 5 χρονια ανεργος... χωρις σχεση και παιδι, θελω να βρω γυναικα να κανουμε παιδια...... ειναι λιγο να σε παιρνει απο κατω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κι εγώ έτσι είμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Καλησπερα, αποτι εχω καταλαβει τα τελευταια χρονια που ζω σαν μπροκολο ειναι οτι ολα τα προκαλουμε εμεις και τα καλα και τα ασχημα.Να δεις που αυριο θα ειναι μια καινουργια μερα και σιγουρα θα σκεφτεσε καπως διαφορετικα.Δεν εννοω πως θα νιωθεις τελεια αλλα σιγουρα θα εισαι σε αλλο μουντ...Ολο και κατι θα δεις ολο και κατι θα ακουσεις.Μαλλον σημερα κλειστηκες στον εαυτο σου και να τα αποτελεσματα.Δεν θα σου πω σκεψουν θετικα η βγες εξω κανε μια βολτα ολα αυτα που συνηθως λεμε στον αλλον για να τον καθυσηχασουμε δεν εχουν καμια χρησημοτητα ειδικα οταν νιωθεις σκατα!!!Απλα σταματα να το ψαχνεις απο εδω και απο εκει.Η υπεραναλυση ειναι το καλυτερο δολωμα για να τσιμπησεις ενα καρο ηλιθιες σκεψεις.Προσπαθησε εστω και ψευτικα να σκεφτεις μονο το καλο μερος.Δικια σου ειναι η ταινια!Εσυ εισε ο σκηνοθετης.Αμπελοφιλοσοφι� �ς του κωλου θα μου πεις τωρα αλλα ναι οκ ετσι το βλεπω μονο που δυσκολευομαι να το εφαρμοσω και σε εμενα.Το γιατι ειναι αλλο θεμα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Βασικά είμαι σε μια φαση που προσπαθώ να προσδιόρισω την ζωή μου σαν σύνολο.

    Παρελθον,παρόν,μέλλον οι γραμμές έχουν μπερδευτεί.
    Όταν βιωνεις κάτι σαν την ψύχωση η ζωή χάνει την συνέχεια της...για να μη σε μπερδευω με αυτα,νομιζω κάποια πραγματα είναι θέμα στόχων έτσι τουλ μας έμαθαν να λέμε. Αν διαβάσεις για τοποθέτηση στόχων σε μας αστό καλυτερα,σε βλέπω με διπλή δόση αντί καταθλιπτικού μετα.

    Δεν ξέρω προσωπικά προσπαθώ να κάνω το καλυτερο με βαση τις αξίες μου κόντρα στον άνεμο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πολύ σε βοήθησα το ξέρω [emoji14]

    Η φαση είναι οτι κ ο καλύτερος φιλόσοφος να είσαι με αυτό το ζήτημα της ψύχωσης σκούρα θα τα εβρισκες.

    Τι να πω ο καθένας εξερευνητής πρεπει να γίνει μπας κ βρει κάποιο νόημα που να τον κανει να συνεχισει να ζει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    σου αρεσει να φτιαχνεις αρνητικες σκεψεις και δραματα με το μυαλο σου που πρωταγωνιστης εισαι εσυ;;αυτο το κανω παρα πολυ συχνα εγω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παιδια κοψτε την τηλεοραση, φατε υγιεινα και βγειτε στη φυση..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω το αντιθετο , κανω μονο θετικες σκεψεις , και μολις αντιληφθω καποια αρνητικη , την διωχνω , ασε που μουχει γινει συνηθεια πλεον να μην σκεφτομαι αρνητικα .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Υπαρχει αληθεια ψυχικα ασθενης που σκεφτεται μονο θετικα; κουφο μου ακουστηκε αυτο σορρυ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Minas Tirith
    Posts
    15
    Σχεδόν κάθε μέρα βασανίζουν και εμένα αρνητικές σκέψεις. Κυρίως πως όσο και αν με στηρίζουν κάποια άτομα δεν θα καταλάβουν τι σημαίνει ψύχωση αλλά και πως αν βρω κάποια κοπέλα στο μέλλον, θα με εγκαταλείψει μόλις μάθει τι περνάω.

    Αυτό που κάνω για να ξεχνάω για λίγες ώρες τις αρνητικές σκέψεις είναι να διαβάζω βιβλία και να πηγαίνω για χορό. Ευτυχώς που έχω και αυτά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Χριπ View Post
    Σχεδόν κάθε μέρα βασανίζουν και εμένα αρνητικές σκέψεις. Κυρίως πως όσο και αν με στηρίζουν κάποια άτομα δεν θα καταλάβουν τι σημαίνει ψύχωση αλλά και πως αν βρω κάποια κοπέλα στο μέλλον, θα με εγκαταλείψει μόλις μάθει τι περνάω.

    Αυτό που κάνω για να ξεχνάω για λίγες ώρες τις αρνητικές σκέψεις είναι να διαβάζω βιβλία και να πηγαίνω για χορό. Ευτυχώς που έχω και αυτά.
    Αυτό ισχυει.Δεν μπορούν να καταλάβουν το μέγεθος του αντίκτυπου στην ζωή μας.

    Κ μένα τα ενδιαφέροντα μου είναι λογοτεχνία,κινηματογράφος, μουσικη, μαγειρική.θα ήθελα να κάνω χορό γιατί είμαι άσχετος,όχι παραδοσιακούς.

    @soulfly μπορεί να είναι συνέπεια κ της πρόσφατης μίνι υποτροπής σου.
    Απο κει κ πέρα δεν θέλει να πηγαίνεις κόντρα στις αρνητικές σκέψεις.Δηλαδή μη προσπαθείς με το ζόρι να τις αντικαταστησεις με θετικές.Αστες να υπαρχουν απλα μη τις κανεις πεποιθήσεις.Δεν σημαίνει οτι ισχύουν.Ίσως αντανακλούν την ανασφάλεια που βιωνεις αυτή την στιγμη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Αυτο κανουμε ολοι φιλε Χριπ, το ξορκιζουμε με διαφορες ασχολιες, θα ηθελα να ειχα μια δουλεια να νιωθω πιο αυτονομος αλλα κωλωνω ωρες ωρες, παρολα αυτα οι ασχολιες βοηθανε οπως επισης εμενα με βοηθαει κ η πιστη στο θεο, με τις κοπελες κ γω δε τα παω πολυ καλα γιατι εχω κλειστει,μπορουμε κ καλυτερα πιστευω απλως κουβαλαμε κ τη κακομοιρια πανω μας κ αυτο δεν ειναι καθολου προσον

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Απο κει κ πέρα δεν θέλει να πηγαίνεις κόντρα στις αρνητικές σκέψεις.Δηλαδή μη προσπαθείς με το ζόρι να τις αντικαταστησεις με θετικές.Αστες να υπαρχουν απλα μη τις κανεις πεποιθήσεις.Δεν σημαίνει οτι ισχύουν.Ίσως αντανακλούν την ανασφάλεια που βιωνεις αυτή την στιγμη.

    στη δικη μου περιπτωση οι αρνητικες σκεψεις ειναι σα να μου λενε<< ετσι που τα κανεις, αποτελεσμα δεν θα εχεις>>
    αρα μπαινω σε μια διαδικασια να αυτοαμφισβητουμαι, να ξεκινω κατι, να το παραταω, να το ξαναξεκινω, ξαναπαραταω, φαυλος κυκλος. Και τελικα και κοπο καταβαλλω, και ιδρωτα ριχνω, και νερο απο την πηγη δεν πινω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κι εγω κανω συχνα αρνητικες σκεψεις.γι αυτο προσπαθω να κανω εναλλαλτικα σχεδια.plan b που λεμε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ
    By Leonard Cohen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 12-07-2020, 21:38
  2. Replies: 20
    Last Post: 21-08-2015, 12:06
  3. Σχέση : καβγάδες-απουσία σεξ
    By Μοναξιά in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2013, 17:14
  4. Τρόπος σκέψης;
    By Krine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-07-2012, 13:42
  5. Απουσία δραστηριότητας
    By papas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-01-2007, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •