υπάρχει βαρηκοΐα για ψυχολογικούς λόγους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339

    υπάρχει βαρηκοΐα για ψυχολογικούς λόγους;

    από τη μια χαμογελώ που κάνω αυτήν την ερώτηση παιδιά κι από την άλλη σκέφτομαι ότι εδώ μέσα δεν θα με πάρει κανείς στην καζούρα.

    έχετε ακούσει ποτέ να γίνεται κανείς βαρήκοος για όσον χρόνο τον ενοχλεί κάτι στην ψυχολογία του; έχω έναν φίλο που μου λέει ότι το παθαίνει, δεν βρήκα πουθενά στο διαδίκτυο να διαβάσω στην ελληνική γλώσσα και σε ξένα sites δεν μπήκα ακόμη.

    είναι βέβαιο ότι έχω έκπτωση της ακοής τα τελευταία χρόνια. κι όταν υπάρχει γύρω μου θόρυβος δυσκολεύομαι παραπάνω. είχα κάνει και ένα ακουόγραμμα, προ πενταετίας νομίζω, και αποδείχθηκε.

    ας πω τα αντικειμενικά γεγονότα:
    το γρήγορο κατέβασμα από υψόμετρο μου βουλώνει τα αυτιά περίπου για ένα τριήμερο.
    κατά την προσγείωση του αεροσκάφους έχω τρομερό πόνο στ´ αυτιά και μετά βουλώνουν τα αυτιά μου κανά τριήμερο.

    γράφω τώρα το παράξενο:
    όταν νιώθω άρνηση για κάτι βουλώνουν τα αυτιά μου
    η κόρη μου με τον άντρα της μου κάνουν καζούρα επειδή δεν ακούω και όλο με στέλνουν στο γιατρό, ξέρετε πώς είναι αυτό. όταν παρακαλώ την κόρη μου να σταματήσει να το κάνει με αποπαίρνει. όταν είναι ο άντρας της μπροστά δεν θέλω να το σοβαρέψω για λόγους οικογενειακής ειρήνης. αυτός πάλι κάνει ό,τι του λέει και του επιτρέπει η γυναίκα του, σε επίπεδο γελοιότητας πολλές φορές, και τον βολεύει να με καζουριάζει για να είναι αρεστός στη γυναίκα του. έτσι μόλις πλησιάζει η ώρα να ρθουν σπίτι, αρχίζουν να βουΐζουν τ´ αυτιά μου και κλείνουν όπως όταν έχουμε συνάχι. όταν πάω σπίτι τους χωρίς να είναι εκεί το παθαίνω πάλι. εννοείται ότι όταν είναι παρόντες, το παθαίνω πάλι και τότε αρχίζει η καζούρα. άρχισα λοιπόν να απομακρύνομαι από αυτούς και γράφω όλο sms και messenger για να αποφεύγω την επικοινωνία δια ζώσης. με τους φίλους μου είμαι μια χαρά και ψιλοδυσκολεύομαι μόνον άμα είμαστε σε κανένα καφέ με πολλή φασαρία.

    έκλεισα ραντεβού με τον ωριλά, τον ίδιο που μου είχε κάνει το ακουόγραμμα. μήπως φανώ γελοία αν του πω τα παραπάνω; δεν με ξέρει ο άνθρωπος, τί θα νομίζει;

    έχετε ξανακούσει τέτοιο πράγμα παιδιά; πού να διαβάσω τί; τί να κάνω;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Βασικά εντελώς άτυπα και χωρίς καμία επιστημονική εξήγηση (δεν έχω διαβάσει τίποτα γι αυτό, ούτε το έχω συζητήσει με κάποιον ειδικό)... όταν βρίσκομαι σε έξαρση άγχους βουλώνουν τα αυτιά μου. Γενικότερα, δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην ακοή, ούτε ζορίζομαι σε πτήσεις, αλλά μου έχει συμβεί πολλές φορές να είμαι αγχωμένη και να βουλώνουν τα αυτιά μου. Το έχω ονομάσει, ψυχοσωματικό 367990900979!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καλά ε, περιττό να σου πω ότι όταν είπα στην κόρη μου ότι ίσως αμύνομαι "κατεβάζοντας κεπέγκια" (παλιομοδίτικο είναι, κλείνω πατζούρια θα πει ακριβώς και μεταφορικά δηλώνει αυτοαπομόνωση) το τί άκουσα δε λέγεται. δεν πιστεύει λέει σε τέτοια χαζά, απλά είμαι κουφή.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τα ξέρω τα κεπέγκια!! ...ωραία έκφραση!!!
    Κοίταξε, τα ψυχοσωματικά υπάρχουν, ασχέτως αν η κόρη σου πιστεύει στην ύπαρξη τους ή όχι. Δεν ξέρω αν οφελεί να προσπαθήσεις να την πείσεις, αλλά θα μπορούσε να διαβάσει γι αυτά... σε επστημονικά άρθρα και σε άλλες άπειρες πηγές. Εμενά η ερμηνεία που δίνεις δεν με ξενίζει καθόλου... αν σκεφτούμε ότι η υστερική τύφλωση είναι ένα ακραίο ψυχοσωματικό....
    Σε ενδιαφέρει περισσότερο να κατανοήσει η κόρη σου, τι σου συμβαίνει... ή να ξεκαθαρίσεις αν αυτό το σύμπτωμα ανήκει στη σφαίρα των ψυχοσωματικών; Συγγνώμη για την αδιακρισία....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καμία αδιακρισία καλή μου, ίσα-ίσα. έχω έναν φόβο και να σου τον εξομολογηθώ. φοβάμαι πώς θα πέσω στα γεράματά μου. με τέτοιες απόψεις που έχει, τεχνοκρατικές τις ονομάζω επιεικώς, θα εμπιστεύεται με κλειστά μάτια τους γιατρούς και όταν ο λόγος μου δεν θα εχει πέραση, θα γίνω πράγμα. αυτό το "γίγνεσθαι πράγμα" φοβάμαι. μου είναι εν τέλει πικρό να αρνείται να κατανοήσει ότι υπάρχει και άλλη εξήγηση, τα αποτελέσματα της οποίας ενδέχεται να υποχωρήσουν αν δεν με κοροϊδεύει, με μειώνει με αυτό τον τρόπο και δεν μου αξίζει. στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματός σου σου απαντώ ότι εάν δεν έχω κάτι φυτεμένο αντικειμενικά στις ευσταχιανές, άλλο πράγμα είναι η βαρηκοΐα μου (=παθολογία) και άλλο το βουλωμα (=ψυχοσωματικό)
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Καταλαβαίνω... είναι λογικός ο φόβος και λογική η ανάγκη σου για κατανόηση. Είναι δύσκολο να μπεις στη διαδικασία ακόμα και να της εξηγήσεις, όταν σκέφτεται με αυτό τον τρόπο. Χάνεται και η διάθεση για συζήτηση... και είναι λογικό να "το ρίχνεις στη τρελή", όταν η κουβέντα εξελίσσεται έτσι. Ευτυχώς τα ψυχοσωματικά τα παραδέχεται και η επιστήμη... πιστεύεις ότι αν το άκουγε από κάποιον ειδικό, θα ήταν πιο διαλλακτική;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    ναι, το πιστεύω. θα σταματούσε αυτόματα. με λατρεύει αλλά έχει πολλή εμπιστοσύνη σε ανθρώπους και ειδικότητες. το ότι είναι ευφυής την προστατεύει από τη σύγκριση, οπότε κοιτάζει από ψηλά (με την καλή έννοια το λέω). απόψε μου είπε Εγώ δεν ξέρω τί είναι αυτά που μου λες, εγώ θέλω να ακούσω το γιατρό να τα λέει.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post

    έχετε ακούσει ποτέ να γίνεται κανείς βαρήκοος για όσον χρόνο τον ενοχλεί κάτι στην ψυχολογία του; έχω έναν φίλο που μου λέει ότι το παθαίνει, δεν βρήκα πουθενά στο διαδίκτυο να διαβάσω στην ελληνική γλώσσα και σε ξένα sites δεν μπήκα ακόμη.


    ας πω τα αντικειμενικά γεγονότα:
    το γρήγορο κατέβασμα από υψόμετρο μου βουλώνει τα αυτιά περίπου για ένα τριήμερο.
    κατά την προσγείωση του αεροσκάφους έχω τρομερό πόνο στ´ αυτιά και μετά βουλώνουν τα αυτιά μου κανά τριήμερο.

    γράφω τώρα το παράξενο:
    όταν νιώθω άρνηση για κάτι βουλώνουν τα αυτιά μου

    έχετε ξανακούσει τέτοιο πράγμα παιδιά; πού να διαβάσω τί; τί να κάνω;
    Απο ψυχολογικους λογους , οχι , δεν τοχω ξανακουσει ,αλλα εχοντας πτυχιο αυτοδυτου , ξερω οτι δεν μπορεις να κανεις εξισωση πιεσης οταν κατεβαινεις , αμα εισαι κρυωμενος/μπουκωμενος , που δενεισαι , η αν εχεις καποιο προβλημα στον λαβυρινθο , η τα ιγμορια , αν εχουν υγρο μεσα , εχω κανει 20 ωρες θεωρητικα για καταδυσεις , ηταν ζορικα το 1983 που πηρα πτυχιο , τωρα ειναι της πλακας .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απο ψυχολογικους λογους , οχι , δεν τοχω ξανακουσει ,αλλα εχοντας πτυχιο αυτοδυτου , ξερω οτι δεν μπορεις να κανεις εξισωση πιεσης οταν κατεβαινεις , αμα εισαι κρυωμενος/μπουκωμενος , που δενεισαι , η αν εχεις καποιο προβλημα στον λαβυρινθο , η τα ιγμορια , αν εχουν υγρο μεσα , εχω κανει 20 ωρες θεωρητικα για καταδυσεις , ηταν ζορικα το 1983 που πηρα πτυχιο , τωρα ειναι της πλακας .....
    ξέρεις, μόλις διάβαζα για τη νόσο Μενιέρ. υπάρχουν δηλαδή και αντικειμενικές αρρώστιες με παράξενα συμπτώματα. πχ σε αυτή τη νόσο λέει βουλώνουν τα αυτιά άλλοτε και άλλοτε όχι και επιδεινώνεται με το άγχος.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    ξέρεις, μόλις διάβαζα για τη νόσο Μενιέρ. υπάρχουν δηλαδή και αντικειμενικές αρρώστιες με παράξενα συμπτώματα. πχ σε αυτή τη νόσο λέει βουλώνουν τα αυτιά άλλοτε και άλλοτε όχι και επιδεινώνεται με το άγχος.
    Eδω σηκωνω ψηλα τα χερια ...............αμα διαβαζεις για ασθενειες στο ιντερνετ , θα σου δινουν παντα καποιους μηνες ζωης .................ποτε δεν διαβαζω για θεματα υγειας στο νετ , θα με πεθανει πριν της ωρας μου , στανταρακι ......

    οτι πει ο ωριλα , ακουογραμμα ασχετο , δεν μπορεις ναχεις καταπτωση της ακοης σε τετοια ηλικια .......εγω ειχα κανει , γιατι βουιζε ταυτι μου , απο μια αυτοσχεδια καραμουζα , κι επαιχα , την ειχα ενωσει με τηνφιαλη καταδυσης .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eδω σηκωνω ψηλα τα χερια ...............αμα διαβαζεις για ασθενειες στο ιντερνετ , θα σου δινουν παντα καποιους μηνες ζωης .................ποτε δεν διαβαζω για θεματα υγειας στο νετ , θα με πεθανει πριν της ωρας μου , στανταρακι ......
    χαχαχα καλά λες, έτσι είναι. υπάρχουν όμως και μή τρομακτικά αναγνώσματα.

    έκατσα να καταγράψω όλα μου τα συμπτώματα για να τα πω του γιατρού. πιστεύω μεν στα ψυχοσωματικά, ομως διαβάζοντας γι αυτήν πχ τη νόσο των αυτιών είδα ότι συνυπάρχει και ψυχολογικό κομμάτι, δεν προέρχεται δηλαδή η νόσος από την ψυχολογία αλλά προκαλεί ψυχολογία ή με το στρες γίνεται χειρότερη. πχ συνυπάρχουν ταχυκαρδίες. μου εκανε εντύπωση. όσο μεγαλώνω, τόσο φοβάμαι διάφορα, μπορεί και μπαρούφες.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω , Τονya , εγω οσο μεγαλωνω , τοσο εκλειπει ο φοβος , που ποτε δεν ειχα για ασθενειες , παντα παιρνω το best case scenario , και να πεθανω , δεν θα το πιστευω ........ψυχοσωματικα , ναι , αλλα σε ακοη , δεν εχω ματακουσει .......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ξερω , Τονya , εγω οσο μεγαλωνω , τοσο εκλειπει ο φοβος , που ποτε δεν ειχα για ασθενειες , παντα παιρνω το best case scenario , και να πεθανω , δεν θα το πιστευω ........ψυχοσωματικα , ναι , αλλα σε ακοη , δεν εχω ματακουσει .......
    ευχαριστώ Άγγελε. θα σου γράψω τη Δευτέρα που θα δω το γιατρό
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    οταν μειωνετε η αντιληψη πεφτει η ακοη η αντιληψη αυξαμεται η μειωνεται με τα χρονια νοητικο ειναι το θεμα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    ευχαριστώ Άγγελε. θα σου γράψω τη Δευτέρα που θα δω το γιατρό
    Εχω την περιεργεια .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  2. βαρηκοΐα
    By SocialWorker91 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 27
    Last Post: 14-01-2016, 21:47
  3. Για ποιους λογους θελετε να κοψετε τα φαρμακα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 04-12-2014, 01:34
  4. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 12:01
  5. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •