(Σημερινή) Νεολαία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post

    Από κει και πέρα ο μέσος νέος δεν είναι ένα ''αμόρφωτο κακομαθημένο μαλακιστήρι, που δεν δίνει δεκάρα για τους άλλους τα ξύνει όλη μέρα με μόνη ασχολία ένα κινητό και γκόμενους'' ....δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος νέος....κάτι καλό έχει ο κάθε ένας.......
    και να ειναι ετσι (επειδη καποιοι αλλοι επωμιζονται τις ευθυνες και πληρωνουν το τιμημα), φαση ειναι και θα περασει. Οι γονεις δεν θα υπαρχουν παντα σα μαξιλαρακι στην αποτομη πτωση στο κενο. Καποια στιγμη πρεπει ο ιδιος ο νεος να σταθει στα ποδια του...
    Η ζωη ειναι τοσο σκληρη που καποια στιγμη θα τον παρει σβαρνα και θα του δωσει να καταλαβει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    εγω βλεπω τη σημερινη νεολαια πιο ηρεμη απο οτι ηταν η νεολαια της δικης μου εποχης προ 15ετιας.
    Πιο ευγενικα παιδια, πιο πληροφορημενα..
    Δεν ειχαμε ιντερνετ ουτε κινητα. Θυμαμαι για να παρω τηλεφωνο τους γονεις οτι τελειωσα νωρις το μαθημα και να ερθουν να με παρουν, πηγαινα στο κυλικειο και παρακαλουσα να κανω ενα τηλεφωνημα...Για τις εργασιες ανοιγαμε εγκυκλοπαιδειες.

    Νομιζω στη δικη μου εποχη στα 20s μου η νεολαια ειχε θρασος! δεν ψαρωνε, ηταν αποτομη, αγενης. Η αγενεια ηταν μαγκια! σημερα δε βλεπω τα παιδια αυτης της ηλικιας να φερονται ετσι μεταξυ τους...
    Ειδικα απο τη στιγμη που περασαμε πανεπιστημιο εγινε το ελα να δεις. Ωραιοπαθεια, ναρκισσισμος, ερωτομανια, συνεχεις εξοδοι τα βραδια σε μπουζουκομαγαζα.... εγω με το χαρακτηρα που εχω ειχα παθει σοκ - για να μην πω οτι ειχα τρομοκρατηθει απο αυτο το χειμαρρο του χυμα, ορματε! αυτη η κατασταση καταλαγιασε απο τα 25 και μετα οταν μπηκε η εργασια στη μεση.

    Το χρημα παιζει τον πρωτιστο ρολο στην κοινωνια, καλως ή κακώς.
    Η εμφανιση και τα σεξουαλικα/ερωτικα ακολουθουν
    Πολυ περιεργα τα γραφεις , Μαρα , εγω ειμαι 55 , και δεν θεωρω καθολου ελλειψη το οτι δεν ειχαμε κινητα και ιντερνετ , σιγα την απωλεια , ειχαμε καλες διαπροσωπικες σχεσεις , ειχαμε μεγαλες παρρεες , τι πιο φυσιολογικο ? ουτε θρασος , ουτε μαγκια υπηρχε στην εποχγη μου , ουτε ωραιοπαθεια , ουτε και μπουλιιν ..........οσο για τα χρηματα , παντσ θα παιζουν ρολο , μεγαλο ........μπουζουκομαγαζα υπηρχαν , εγω δεν πηγαινα ποτε , προτιμουσα ντισκο , ξενη μουσικη , που χορευαμε κιολας .......
    οσο για την τηλεοραση , επειδη δεν εχεις παιδια , εχω τρια ανηψια , ολοι βλεπουν το σκουπιδαριο της Ελληνικης TV , κυριως οι μεγαλοι , ε , δεν μπορεις να πεις στο παιδι , εγω θα δω , κι εσυ οχι .......

    δεν μπορεις να δωσεις οριζοντες στο παιδι , το καθε παιδι θαεπιλεξειμε βαση την κλιση που εχει , πχ. εγω ειχα κλιση στα οικονομικα/διοηκηση επιχειησεων , ειχα φιλοδοξιες , τα σημερινα παιδια , δεν εχουν τις φιλοδοξιες τις δικες μου , οτι κατεβασει ειναι ........οσο για το ποσο δυσκολο ηταν επι εποχης μου να μπεις σε ΑΕΙ , Ο συνομηλικος κολλητος , εδωσε για πλακα , αφου θα πηγαινε usa , και μπηκε Ανωτατη Βιομηχανικη Πειραιως ..........στην εποχη σου , ειχε ηδη αρχισε η κατρακυλα ............δεν προλαβες τα καλα 80s , kai 70s ..........

    αυτα εχω νακαταθεσω , χωρις φοβοκαι παθος , Κυρια Προεδρος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    εγω βλεπω τη σημερινη νεολαια πιο ηρεμη
    Πιο ευγενικα παιδια, πιο πληροφορημενα.
    Η ζωη ειναι τοσο σκληρη που καποια στιγμη θα τον παρει σβαρνα και θα του δωσει να καταλαβει...
    Ηρεμη η σημερινη νεολαια ? το μπουλιιν δεν σουλεει κατι ? στην εποχη μου , πληρως ανυπαρκτο ....
    ευγενικα παιδια σχεση μεπαλια ? οχι δα , αναιδεια / αυθαδεια υπαρχει , που δεν υπηρχε επι εποχης μου , οσιο για τα πληροφορημενα παιδια , ναιπληροφορημανα αριστα στους η/υ , στα αλλα υστερουν πολυ , ουτε την ιστορια τιου τοπου τοους δεν γνωριζουν , δεν ειναι τυχαιο οτι η ελλ. γλωσσα εχει 50.000 λεξεις , εμεις χρησιμοποιουσαμε 5.000 , η νεα γενια 500 ........

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ακούω πολλούς παλαιότερους να κατηγορούν την σημερινή νεολαία(στην οποία ανήκω και εγώ),για πολλά πράγματα.
    Ότι νοιάζονται μόνο για μικρά και ασήμαντα πράγματα,έχουν έλλειψη μόρφωσης,κοιτάνε την καλοπέραση κλπ.
    Επίσης έχω ακούσει παλαιότερους να λένε ότι η νεολαία φταίει για το σημερινό χάλι.
    Και ερωτώ:Μήπως δεν είναι έτσι όλοι οι νεολαίοι?Προφανώς υπάρχουν οι προαναφερθέντες(χαραμοφάη� �ες,καλοπερασάκηδες κλπ.),αλλά μήπως δεν είναι έτσι όλοι?
    Και δεν γίνεται να φταίει μόνο αυτή,για την σημερινή κατάσταση?
    Πώς είναι δυνατόν να φταίει η νεολαία για το σημερινό χάλι, όταν για χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι βολεύονταν με Νέα Δημοκρατία ή ΠΑΣΟΚ για "τρώνε" τα λεφτά ή επειδή αυτό ψήφιζε ο παππούς τους; Σημειωτέον, ότι είμαι της γνώμης ότι η ψήφος όπως και το δίπλωμα οδήγησης θα πρέπει να αφαιρείται από μια ηλικία και μετά..... Οι μεγαλύτεροι φταίνε, ως επί το πλείστον. Οι σημερινοί 50άρηδες και 65άρηδες που θέλανε να παίρνουν τα δάνεια, τη δεκαετία του '90 ή τις "χρυσές" εποχές του ΠΑΣΟΚ, για να κάνουν μόστρα στο γείτονα.
    Και τώρα οι ίδιοι κάνανε στροφή προς τη Χρυσή Πορδή! Θυμηθήκανε ότι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ξαφνικά, κι ότι για όλα φταίνε οι Πακιστανοί, οι Αφγανοί και οι Κινέζοι και ποιός ξέρει ποίος άλλος......... Όσο για τη μαλάκυνση που έχουν στο κεφάλι φταίνε οι αεροψεκασμοί! Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο! Τέλος πάντων...
    Φυσικά κι η σημερινή νεολαία, εννοώ αυτούς που είναι από 20 και κάτω, δε μεγαλώνει και με τα καλύτερα πρότυπα... Με τα χείριστα, θα έλεγα, αλλά και πάλι ποιός ευθύνεται γι' αυτό... οι ίδιοι; Η παιδεία έχει φτάσει πιο κάτω κι από τα "τάρταρα" και δεν περιμένω να συνεισφέρει σε κάτι θετικό. Εδώ δε μιλώ, ασφαλώς, για τους μεμονωμένους καθηγητές ή δασκάλους που κάνουν με φιλότιμο τη δουλειά τους και ξεχωρίζουν, αν και αυτούς τους τρώει η μαρμάγκα.... Όσο για τα κινητά, οι ίδιοι οι γονείς τους τα δίνουν! Σε σουβλατζίδικο που ήμουνα είδα πατέρα να δίνει στο γιο του, 8 χρονών, το κινητό του να παίξει σε στυλ "άντε ασχολήσου με κάτι άλλο κι όχι με μένα"! Όσο για τις αξίες και όλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί να κατηγορείς πρώτα πρώτα τους νέους! Αφού το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    εγω βλεπω τη σημερινη νεολαια πιο ηρεμη απο οτι ηταν η νεολαια της δικης μου εποχης προ 15ετιας.
    Πιο ευγενικα παιδια, πιο πληροφορημενα.
    Οκ οσα γινονται τα Σαββατα σε σινεμα κλπ απο 15χρονα+, οχι σε εμας δε γινονταν. Δεν βγαιναμε ετσι τα σ/κ, καμια σχεση.
    Θυμαμαι οταν τελειωσαμε την γ γυμνασιου ειχαμε παει μια μεγαλη παρεα απο την ταξη για φαγητο σε ενα φαστφουνταδικο τυπου μακντοναλντς, και ηταν η 1η φορα για τα περισσοτερα παιδια που βγαιναμε 1η φορα με τοσο μεγαλη παρεα.
    Επισης, ειχαμε σκληρο διαβασμα για σχολειο και φροντιστηρια... μπηκαμε σε ρυθμους πανελληνιων απο α λυκειου και χασαμε ουσιαστικα 3 χρονια απο τη ζωη μας διαβαζοντας σαν σκλαβοι...
    Δεν ειχαμε ιντερνετ ουτε κινητα. Θυμαμαι για να παρω τηλεφωνο τους γονεις οτι τελειωσα νωρις το μαθημα και να ερθουν να με παρουν, πηγαινα στο κυλικειο και παρακαλουσα να κανω ενα τηλεφωνημα...Για τις εργασιες ανοιγαμε εγκυκλοπαιδειες.
    Φαντάσου ότι εγώ μεγάλωσα έτσι, μόνο που ήμουνα μια δεκαετία μπροστά!
    Εκτός εποχής, με δυο λόγια....
    Αυτό με τα φροντιστήρια που λες...
    Υπολογιστή στο δωμάτιό μου απέκτησα στα 18 και Ίντερνετ στα 19-20!
    Γι' αυτό και καθυστέρησα σε πολλούς τομείς..........
    Και τρέχω και δε φτάνω τώρα.........
    Last edited by GiannisNik3; 08-05-2017 at 15:11.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Πώς είναι δυνατόν να φταίει η νεολαία για το σημερινό χάλι, όταν για χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι βολεύονταν με Νέα Δημοκρατία ή ΠΑΣΟΚ για "τρώνε" τα λεφτά ή επειδή αυτό ψήφιζε ο παππούς τους; Σημειωτέον, ότι είμαι της γνώμης ότι η ψήφος όπως και το δίπλωμα οδήγησης θα πρέπει να αφαιρείται από μια ηλικία και μετά..... Οι μεγαλύτεροι φταίνε, ως επί το πλείστον. Οι σημερινοί 50άρηδες και 65άρηδες που θέλανε να παίρνουν τα δάνεια, τη δεκαετία του '90 ή τις "χρυσές" εποχές του ΠΑΣΟΚ, για να κάνουν μόστρα στο γείτονα.
    Και τώρα οι ίδιοι κάνανε στροφή προς τη Χρυσή Πορδή! Θυμηθήκανε ότι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ξαφνικά, κι ότι για όλα φταίνε οι Πακιστανοί, οι Αφγανοί και οι Κινέζοι και ποιός ξέρει ποίος άλλος......... Όσο για τη μαλάκυνση που έχουν στο κεφάλι φταίνε οι αεροψεκασμοί! Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο! Τέλος πάντων...
    Φυσικά κι η σημερινή νεολαία, εννοώ αυτούς που είναι από 20 και κάτω, δε μεγαλώνει και με τα καλύτερα πρότυπα... Με τα χείριστα, θα έλεγα, αλλά και πάλι ποιός ευθύνεται γι' αυτό... οι ίδιοι; Η παιδεία έχει φτάσει πιο κάτω κι από τα "τάρταρα" και δεν περιμένω να συνεισφέρει σε κάτι θετικό. Εδώ δε μιλώ, ασφαλώς, για τους μεμονωμένους καθηγητές ή δασκάλους που κάνουν με φιλότιμο τη δουλειά τους και ξεχωρίζουν, αν και αυτούς τους τρώει η μαρμάγκα.... Όσο για τα κινητά, οι ίδιοι οι γονείς τους τα δίνουν! Σε σουβλατζίδικο που ήμουνα είδα πατέρα να δίνει στο γιο του, 8 χρονών, το κινητό του να παίξει σε στυλ "άντε ασχολήσου με κάτι άλλο κι όχι με μένα"! Όσο για τις αξίες και όλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί να κατηγορείς πρώτα πρώτα τους νέους! Αφού το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ περιεργα τα γραφεις , Μαρα , εγω ειμαι 55 , και δεν θεωρω καθολου ελλειψη το οτι δεν ειχαμε κινητα και ιντερνετ , σιγα την απωλεια , ειχαμε καλες διαπροσωπικες σχεσεις , ειχαμε μεγαλες παρρεες , τι πιο φυσιολογικο ? ουτε θρασος , ουτε μαγκια υπηρχε στην εποχγη μου , ουτε ωραιοπαθεια , ουτε και μπουλιιν ..........οσο για τα χρηματα , παντσ θα παιζουν ρολο , μεγαλο ........μπουζουκομαγαζα υπηρχαν , εγω δεν πηγαινα ποτε , προτιμουσα ντισκο , ξενη μουσικη , που χορευαμε κιολας .......
    οσο για την τηλεοραση , επειδη δεν εχεις παιδια , εχω τρια ανηψια , ολοι βλεπουν το σκουπιδαριο της Ελληνικης TV , κυριως οι μεγαλοι , ε , δεν μπορεις να πεις στο παιδι , εγω θα δω , κι εσυ οχι .......

    δεν μπορεις να δωσεις οριζοντες στο παιδι , το καθε παιδι θαεπιλεξειμε βαση την κλιση που εχει , πχ. εγω ειχα κλιση στα οικονομικα/διοηκηση επιχειησεων , ειχα φιλοδοξιες , τα σημερινα παιδια , δεν εχουν τις φιλοδοξιες τις δικες μου , οτι κατεβασει ειναι ........οσο για το ποσο δυσκολο ηταν επι εποχης μου να μπεις σε ΑΕΙ , Ο συνομηλικος κολλητος , εδωσε για πλακα , αφου θα πηγαινε usa , και μπηκε Ανωτατη Βιομηχανικη Πειραιως ..........στην εποχη σου , ειχε ηδη αρχισε η κατρακυλα ............δεν προλαβες τα καλα 80s , kai 70s ..........

    αυτα εχω νακαταθεσω , χωρις φοβοκαι παθος , Κυρια Προεδρος
    Δεν αισθανόσουν έλλειψη, διότι απλούστατα δε σας τα είχε επιβάλλει η εποχή ως "απαραίτητα".
    Γι' αυτό! Τώρα με τόση πλύση εγκεφάλου από τα Media και το lifestyle, χρόνια τώρα, αυτά όχι απαραίτητα, αλλά αυτονόητα θεωρούνται!
    Εγώ, όντας γεννηθείς το 1989, θεωρώ ότι έζησα στο τέλος μιας και στην αρχή μιας άλλης περιόδου.
    Πρόλαβα λίγο τα δικά σας, που δεν ήμασταν πάνω από έναν υπολογιστή όλη την ώρα, πρόλαβα τις χλαπάτσες, τους βώλους, τον κουτσό, το κυνηγητό...... Χρησιμοποιούσα τη φαντασία μου πιο πολύ, απ' ότι θα τη χρησιμοποιούσα αν μάθαινα από μικρός σ' έναν υπολογιστή! Παρόλο που ήμουν παιδί της πόλης... Τώρα πια, αυτά περάσαν ανεπιστρεπτί. Δεν ξέρω πια αν μπορούμε να μιλάμε για "παιδική ηλικία"! Σα να έχει χαθεί! Ακόμα και τα καινούργια cartoons που έχουνε δημιουργήσει δεν περνάνε μηνύματα βαθιά στα παιδιά, όπως περνούσαν τα δικά μας! Θυμάμαι το "Βασιλιά των λιονταριών", την "Παναγία των Παρισίων"! Που πήγαν αυτά; Τη θέση τους έδωσαν κάτι κακοτεχνίες δημιουργημένες μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή..... Τι συναισθηματική νοημοσύνη να καλλιεργήσουν στα παιδιά όλα αυτά;
    Αντιθέτως καλλιεργούν την πεποίθηση, με μαεστρία, ότι όσο πιο πολύ ασχολούνται τα παιδιά με την τεχνολογία τόσο πιο έξυπνα γίνονται! Προωθείται η τεχνοκρατική παιδεία περισσότερο, απ' ότι οι κλασικές σπουδές. Σα να μην έχει σημασία η ψυχική και η συναισθηματική διάσταση του ανθρώπου, σαν ο άνθρωπος να είναι απλά μια μηχανή, ένα ρομπότ σαν και αυτά που επιθυμούν να φτιάξουνε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηρεμη η σημερινη νεολαια ? το μπουλιιν δεν σουλεει κατι ? στην εποχη μου , πληρως ανυπαρκτο ....
    ευγενικα παιδια σχεση μεπαλια ? οχι δα , αναιδεια / αυθαδεια υπαρχει , που δεν υπηρχε επι εποχης μου ,

    στα mid80s-90s που πηγαινα σχολειο, υπηρχε ανελεητο μπουλινγκ! αυτο εννοω οταν λεω για θρασος.
    τι να σου πω? επειδη μενω διπλα σε σχολειο, μου φαινονται τα παιδια πιο ηρεμα, ευγενικα, σε σχεση με τη δικη μου εποχη, ναι! μιλανε πιο καθαρα, χωρις αθυροστομιες...τωρα εξαρταται και απο τα κοινωνικα πλαισια...
    τωρα για το διαβασμα που λες πιο πανω, εγω ξερω οτι εφτυσα αιμα με τις πανελληνιες.... απαραδεκτο το συστημα, απανθρωπο και σκληρο για παιδια τετοιας ηλικιας. ΔΕΝ ζησαμε λυκειο μονο και μονο για να εξασφαλισουμε θεση. Για να μην πω ποσα χρονια μου πηρε μετα να συνελθω και να ερθω στα ισα μου...
    Στην εποχη σου, επειδη μιλαμε για μια διαφορα 20αετιας περιπου, δεν πηγαιναν ολοι σωρηδον να δωσουν πανελληνιες για να μπουν πανεπιστημιο, ουτε οι γυναικες ειχαν βγει στην αγορα εργασιας οπως στα τελη των 90s. Στα τελη 70s ηταν αλλη φαση, μεταπολιτευση, νεο καθεστως, εδιναν λιγοτεροι εξετασεις, οι περισσοτεροι εμπαιναν στο δημοσιο με ενα απολυτηριο γυμνασιου κλπ, ο ιδιωτικος τομεας ειχε δυναμη κλπ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αντιθετως , καθονται τα παιδια σπιτι , μεχρι μεγαλη ηλικια , σε σχεση με την Ευρωπη /Αμερικη .......
    Αυτό ειδικά έχει επιδεινωθεί τώρα με την κρίση...
    Εκεί που λες "θέλω να ανοίξω τα φτερά μου να φύγω", η πραγματικότητα σε προσγειώνει απότομα!
    Που θα βρω λεφτά να φύγω, για να νοικιάσω έστω ένα δικό μου διαμέρισμα, όταν δεν έχω καν δουλειά;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Αυτό ειδικά έχει επιδεινωθεί τώρα με την κρίση...
    Εκεί που λες "θέλω να ανοίξω τα φτερά μου να φύγω", η πραγματικότητα σε προσγειώνει απότομα!
    Που θα βρω λεφτά να φύγω, για να νοικιάσω έστω ένα δικό μου διαμέρισμα, όταν δεν έχω καν δουλειά;
    Σαφως!!!
    μα εγραφα και σε αλλο νημα, οτι ειχα μια καλη δουλεια με καλα λεφτα και προοπτικες αλλα ηθελα περισσοτερα... και την παρατησα για να κανω μια εξειδικευση που θα μου ανοιγε μια καλυτερη πορτα. Με αποτελεσμα? απο το 2012 να ειμαι εκτος δουλειας...

    κοιτα, η μονη λυση ειναι να κανεις μια πιασαρικη εξειδικευση στο εξωτερικο και να βρεις δουλεια εκει. Αρχικα με καποιο Internship για εμπειρια, και μετα χτιζεις βιογραφικο αναλογα με τις δουλειες που βαζεις στο ματι.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    το αντε τραβα παντρεψου το λενε! προφανως ανηκεις σε αλλο κοινωνικο πλαισιο! αλλα σε μενα το ελεγαν, ή θα σπουδασεις ή θα παντρευτεις, διαλεξε. και σε ολες τις γνωστες μου το ελεγαν. Και για αυτο λεω και πιο πανω ότι ολες οσες δεν σπουδασαν δυσκολες σπουδες ή βρηκαν μια δουλεια-ξεπετα ισα ισα για την επιβιωση, ως τα 25 ειχαν παντρευτει.
    και εμένα το έλεγαν, όχι διάλεξε ακριβώς.........ξέρεις .......ή σπούδασε και εγώ μαζί σου ή τράβα ψόφα.....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δεν αισθανόσουν έλλειψη, διότι απλούστατα δε σας τα είχε επιβάλλει η εποχή ως "απαραίτητα".
    Γι' αυτό! Τώρα με τόση πλύση εγκεφάλου από τα Media και το lifestyle, χρόνια τώρα, αυτά όχι απαραίτητα, αλλά αυτονόητα θεωρούνται!
    Εγώ, όντας γεννηθείς το 1989, θεωρώ ότι έζησα στο τέλος μιας και στην αρχή μιας άλλης περιόδου.
    Πρόλαβα λίγο τα δικά σας, που δεν ήμασταν πάνω από έναν υπολογιστή όλη την ώρα, πρόλαβα τις χλαπάτσες, τους βώλους, τον κουτσό, το κυνηγητό....ε!
    Ποιος ειπε οτι ο η/υ ειναι απαραιτητος ,? εγω του πατεραμου χρησιμοποιω , καιμονο για νακασνω πληρωμες , ασε που αμα δεν ειχακτθλψη , δεν θα ξαναχρησιμοποιουσα η/υ , τωρ εχω αφθονο ελευθερο χρονο , παντα λογω κτθλψης , και ανυπομονω ναμου περασει , για βγαινω συνεχεια εξω ..να κανω παλι σπορτς , μοτοσυκλττες ,πουχω 4 , γρηγορο αυτοκινητο ,κλπ. οσο για το κινητο μου , που ειναι ενα των 35 ευρω , αναθεμα κι αν το ανοιγω ποτε , δεν μου αρεσεινα με βρισκουν οπου θελουν οι λλι, το θεωρω αδιακρισια .......
    δεν μπορει με 28 χρονια διαφορα , να προλαβες την κατασταση που εζησα εγω , γεννηθεις το 61 , νομιζεις οτι μπορεις , αλλο την ζω αυτουσια , αλα κατι ψιλοπρολαβα ........

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    και εμένα το έλεγαν, όχι διάλεξε ακριβώς.........ξέρεις .......ή σπούδασε και εγώ μαζί σου ή τράβα ψόφα.....
    Ενταξει , κιουμπ , αυτο ειναι και θεμα γονεων ,δεν ειναι ολοι ετσι , .......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    στα mid80s-90s που πηγαινα σχολειο, υπηρχε ανελεητο μπουλινγκ! αυτο εννοω οταν λεω για θρασος.
    τι να σου πω? επειδη μενω διπλα σε σχολειο, μου φαινονται τα παιδια πιο ηρεμα, ευγενικα, σε σχεση με τη δικη μου εποχη, ναι! μιλανε πιο καθαρα, χωρις αθυροστομιες.... Στα τελη 70s ηταν αλλη φαση, μεταπολιτευση, νεο καθεστως, εδιναν λιγοτεροι εξετασεις, οι περισσοτεροι εμπαιναν στο δημοσιο με ενα απολυτηριο γυμνασιου κλπ, ο ιδιωτικος τομεας ειχε δυναμη κλπ.
    Καλα , εγω πηγαινα καθι σε Β κατηγοριας σχολειο, πως δεν ειδα μπουλιιν , στραβος δεν ειμαι........οσο γιατις εξετασεις , ηταν πολυ ζορικες , γι αυτο , αν και καλος μαθητης , πηγα στο Ντιρι , ηθελαν πολυ διαβασμα οι εισαγωγικες στο πανεπιστημιο , και δεν ειχα καμμια ορεξη ,μμιας και ημουν ανετος οικονομικα ........

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ενταξει , κιουμπ , αυτο ειναι και θεμα γονεων ,δεν ειναι ολοι ετσι , .......
    Ε για τον δικό μου το πα , είδες καμία γενίκευση? άλλο και τούτο........

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δεν αισθανόσουν έλλειψη, διότι απλούστατα δε σας τα είχε επιβάλλει η εποχή ως "απαραίτητα".
    Γι' αυτό! Τώρα με τόση πλύση εγκεφάλου από τα Media και το lifestyle, χρόνια τώρα, αυτά όχι απαραίτητα, αλλά αυτονόητα θεωρούνται!
    Εγώ, όντας γεννηθείς το 1989, θεωρώ ότι έζησα στο τέλος μιας και στην αρχή μιας άλλης περιόδου.
    Πρόλαβα λίγο τα δικά σας, που δεν ήμασταν πάνω από έναν υπολογιστή όλη την ώρα, πρόλαβα τις χλαπάτσες, τους βώλους, τον κουτσό, το κυνηγητό...... Χρησιμοποιούσα τη φαντασία μου πιο πολύ, απ' ότι θα τη χρησιμοποιούσα αν μάθαινα από μικρός σ' έναν υπολογιστή! Παρόλο που ήμουν παιδί της πόλης... Τώρα πια, αυτά περάσαν ανεπιστρεπτί. Δεν ξέρω πια αν μπορούμε να μιλάμε για "παιδική ηλικία"! Σα να έχει χαθεί! Ακόμα και τα καινούργια cartoons που έχουνε δημιουργήσει δεν περνάνε μηνύματα βαθιά στα παιδιά, όπως περνούσαν τα δικά μας! Θυμάμαι το "Βασιλιά των λιονταριών", την "Παναγία των Παρισίων"! Που πήγαν αυτά; Τη θέση τους έδωσαν κάτι κακοτεχνίες δημιουργημένες μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή..... Τι συναισθηματική νοημοσύνη να καλλιεργήσουν στα παιδιά όλα αυτά;
    Αντιθέτως καλλιεργούν την πεποίθηση, με μαεστρία, ότι όσο πιο πολύ ασχολούνται τα παιδιά με την τεχνολογία τόσο πιο έξυπνα γίνονται! Προωθείται η τεχνοκρατική παιδεία περισσότερο, απ' ότι οι κλασικές σπουδές. Σα να μην έχει σημασία η ψυχική και η συναισθηματική διάσταση του ανθρώπου, σαν ο άνθρωπος να είναι απλά μια μηχανή, ένα ρομπότ σαν και αυτά που επιθυμούν να φτιάξουνε!
    Ο ρόλος της μητέρας αυτός είναι........αλλά που?! δεν έχουν και χρόνο πλέον να ναι στο σπίτι, εργαζόμενες κλπ

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 110
    Last Post: 30-09-2023, 23:08
  2. ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ;
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 03-10-2015, 17:23
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-12-2012, 21:01
  4. Replies: 48
    Last Post: 02-11-2007, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •