(Σημερινή) Νεολαία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε για τον δικό μου το πα , είδες καμία γενίκευση? άλλο και τούτο........


    για δουλεια τωρα ετσι οπως ειναι η κατασταση τι σου λενε?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Εδώ ρε παίδες αισθάνομαι ότι ο πιο κερδισμένος σε αυτή την κοινωνία βγαίνει εκείνος που έχει λιγότερη συναισθηματική νοημοσύνη, κοινώς που είναι πιο "αναίσθητος", με όλη τη σημασία της λέξης!
    Αγωνίζομαι, καιρό τώρα, να "σκληρύνω" λίγο το "καβούκι" μου... Τα' χω καταφέρει, αλλά όσο να' ναι ακόμα έχω δουλειά, αλλιώς δε θα έγραφα εδώ...... Δε μπορώ να καταλάβω τους γονείς εκείνους που μας μάθαιναν και μας καλλιεργούσαν τόσες αξίες, μας ευαισθητοποιούσαν σε τόσο πράγματα και τώρα φτάνουμε σε μια ηλικία για να διαπιστώσουμε ότι οι "αρετές" που επιβραβεύει το σύστημα είναι οι διαμετρικά αντίθετες! Πόσο χάσιμο χρόνου και πόση ψυχική αντοχή να έχεις μετά από αυτό;
    Είναι φορές, όπως η στιγμή που γράφω τώρα, που αισθάνομαι πραγματικά κουρασμένος, κουρασμένος από τη ζωή!
    Όσο κι αν ακουστεί εξωφρενικό αυτό! Είμαι 28 και αισθάνομαι γέρος! Ότι έχω ζήσει πολλά χρόνια σ' αυτό τον κόσμο και έχω βαρεθεί, δε θέλω άλλο.... Έχω κουραστεί να σκέφτομαι, να απομυθοποιώ, να διαπιστώνω ιδίοις όμμασι το πόσο σκατά είναι ο κόσμος..... Γέρος νιώθω! Σα να' χω κάνει ένα κύκλο -μικρό μεν, αλλά κύκλο- και έχω κλείσει! Είναι φορές που σκέφτομαι πότε θα πεθάνω να τελειώνουμε, άλλωστε κι εδώ που είμαι, με τη ζωή που κάνω άχρηστος είμαι! Και για τον εαυτό μου και για τους άλλους.........

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    για δουλεια τωρα ετσι οπως ειναι η κατασταση τι σου λενε?
    Υπερέβαλα , άλλο ήθελα να πω......αλλά δεν το χω καθαρό στο μυαλό μου.....γιατί ας πούμε σε βοηθάνε να σπουδάσεις αλλά αν θες να κάνεις παιδιά σου λένε βγάλτα πέρα μόνος σου? η πρώτη σκέψη είναι ότι όποιος θέλει παιδιά τα αναλαμβάνει κιόλας, όχι άλλος π.δάει και άλλος πληρώνει! που συμφωνώ , από την άλλη σπούδασε και μόνος σου, γιατί διαχωρίζονται αυτές οι καταστάσεις από τους γονείς? δεν είναι ότι εγκρίνουν ή δεν εγκρίνουν τις επιλογές σου? Απο την άλλη δεν είναι εντελώς το ίδιο, γιατί αν κάνεις παιδιά πρέπει να χεις εξασφαλίσει κάπως το μέλλον τους, ανεξαρτήτως βοήθειας οικονομικής ή ότι άλλο από τους γονείς......ενώ στις σπουδές όχι, τις σπουδες τις παρατάς το παιδί όχι....μπορεί για αυτό να συμβαίνει.....

  4. #34
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Υπερέβαλα , άλλο ήθελα να πω......αλλά δεν το χω καθαρό στο μυαλό μου.....γιατί ας πούμε σε βοηθάνε να σπουδάσεις αλλά αν θες να κάνεις παιδιά σου λένε βγάλτα πέρα μόνος σου? η πρώτη σκέψη είναι ότι όποιος θέλει παιδιά τα αναλαμβάνει κιόλας, όχι άλλος π.δάει και άλλος πληρώνει! που συμφωνώ , από την άλλη σπούδασε και μόνος σου, γιατί διαχωρίζονται αυτές οι καταστάσεις από τους γονείς? δεν είναι ότι εγκρίνουν ή δεν εγκρίνουν τις επιλογές σου? Απο την άλλη δεν είναι εντελώς το ίδιο, γιατί αν κάνεις παιδιά πρέπει να χεις εξασφαλίσει κάπως το μέλλον τους, ανεξαρτήτως βοήθειας οικονομικής ή ότι άλλο από τους γονείς......ενώ στις σπουδές όχι, τις σπουδες τις παρατάς το παιδί όχι....μπορεί για αυτό να συμβαίνει.....
    Κύβε!!! :Ρ

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Κύβε!!! :Ρ
    άνοιξες το θέμα και την έκανες γουάι :P

  6. #36
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by cube View Post
    άνοιξες το θέμα και την έκανες γουάι :P
    Θα επανέλθω όταν το κρίνω κατάλληλο,Κιουμπάκι.:Ρ

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Υπερέβαλα , άλλο ήθελα να πω......αλλά δεν το χω καθαρό στο μυαλό μου.....γιατί ας πούμε σε βοηθάνε να σπουδάσεις αλλά αν θες να κάνεις παιδιά σου λένε βγάλτα πέρα μόνος σου? η πρώτη σκέψη είναι ότι όποιος θέλει παιδιά τα αναλαμβάνει κιόλας, όχι άλλος π.δάει και άλλος πληρώνει! που συμφωνώ , από την άλλη σπούδασε και μόνος σου, γιατί διαχωρίζονται αυτές οι καταστάσεις από τους γονείς? δεν είναι ότι εγκρίνουν ή δεν εγκρίνουν τις επιλογές σου? Απο την άλλη δεν είναι εντελώς το ίδιο, γιατί αν κάνεις παιδιά πρέπει να χεις εξασφαλίσει κάπως το μέλλον τους, ανεξαρτήτως βοήθειας οικονομικής ή ότι άλλο από τους γονείς......ενώ στις σπουδές όχι, τις σπουδες τις παρατάς το παιδί όχι....μπορεί για αυτό να συμβαίνει.....
    νομιζω οτι οταν σπουδαζεις εισαι υπο τη γονεικη προστασια. ενω οταν κανεις παιδια ανοιγεις το δικο σου σπιτι, με τις δικες σου υποχρεωσεις.
    οταν σπουδαζεις, εχεις χρονο για δουλεια? παρακολουθηση και διαβασμα συν γλωσσες ποτε να προλαβεις να δουλεψεις ?
    ενω οταν κανεις παιδια, πρεπει να εχεις εναν τροπο να επιβιωνεις .
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνώ με την Μάρα για το μπουλινγκ. Κι εγώ που έχω περίπου την ίδια ηλικία, το ίδιο έζησα. Στο σχολείο υπήρχε ανελέητο μπουλιγκ απλά τότε δεν το λέγαμε μπουλιγκ, το θεωρούσαμε απλώς πείραγμα. Για τα παιδιά που ήταν πιο ευαίσθητα όμως, πιο μαζεμένα, πιο ήπια...το ίδιο καταστρεπτικό αποτέλεσμα είχε.
    Γενικότερα θεωρώ οτι η κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα άσχημα της. Καμιά δεν είναι μόνο καλή και καμιά δεν είναι μόνο κακή. Και η νεολαία σε κάθε εποχή το ίδιο. Κουβαλάει πάντα τα λάθη της προηγούμενης γενιάς και συνάμα φέρνει κάτι καινούργιο.

  9. #39
    GiannisNik3 νοιωθεις ετσι επειδη σκλήρυνες το καβούκι σου. ο κόσμος ειναι σκληρος
    αλλα κανοντας αυτη την επιλογη γινεσαι μέρος του.Ενας υπαρξιακος θανατος δηλαδη,που μοιαζει με
    αργό θανατο,γι αυτό νοιωθεις γέρος ,αν και μόλις 28 ,διοτι θωρακιζεσαι αλλα και πνιγεσαι,στην πανοπλία σου
    -δεν λεω οτι εγω το εχω καταφερει- οχι
    οι περισσοτερες απαντησεις ειναι στην ευαισθησία,ο κοσμος εχει φτασει εδω επειδη κυριαρχει ακόμα το μοτιβο -ο σκληροτερος επιβιωνει-
    που δεν ειναι λαθος αλλα ειναι ξεπερασμενο,ειναι απομειναρι της εποχης των θηλαστικών
    αν η κοινωνία δεν βρει αλλα κυρίαρχα μοτιβα που θα κανουν το εγώ πιο συλλογικό,δεν εχει πολύ μελλον ο άνθρωπος ως είδος

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    GiannisNik3 νοιωθεις ετσι επειδη σκλήρυνες το καβούκι σου. ο κόσμος ειναι σκληρος
    αλλα κανοντας αυτη την επιλογη γινεσαι μέρος του.Ενας υπαρξιακος θανατος δηλαδη,που μοιαζει με
    αργό θανατο,γι αυτό νοιωθεις γέρος ,αν και μόλις 28 ,διοτι θωρακιζεσαι αλλα και πνιγεσαι,στην πανοπλία σου

    -δεν λεω οτι εγω το εχω καταφερει- οχι
    οι περισσοτερες απαντησεις ειναι στην ευαισθησία,ο κοσμος εχει φτασει εδω επειδη κυριαρχει ακόμα το μοτιβο -ο σκληροτερος επιβιωνει-
    που δεν ειναι λαθος αλλα ειναι ξεπερασμενο,ειναι απομειναρι της εποχης των θηλαστικών
    αν η κοινωνία δεν βρει αλλα κυρίαρχα μοτιβα που θα κανουν το εγώ πιο συλλογικό,δεν εχει πολύ μελλον ο άνθρωπος ως είδος
    Απλά είναι και το ότι ζω με τους γονείς μου και δε με καταλαβαίνουν πια.
    Έχω και τη μάνα μου που λέει για μένα και για τον αδερφό μου, γιατί γίναμε έτσι και πώς αλλάξαμε έτσι κι εμείς δε σας μεγαλώσαμε έτσι και άλλα γραφικά...... Καλά που ζουν αυτοί οι άνθρωποι, δεν καταλαβαίνω! Από τη μια να θέλουμε να σκληρύνουμε και μόλις που το καταφέρνουμε με πολύ κόπο, κι από την άλλη να' χουμε και τις μαμάδες που μας δίνουν την εντύπωση ότι θεωρούν ότι απέτυχαν σα γονείς! Να μας φορτώνουν με ενοχές, με δυο λόγια, σα να μην έφταναν όλα τ' άλλα!
    Αυτή η κωλοκρίση... Πρέπει, από ένα σημείο και μετά, ο άνθρωπος να φεύγει από το σπίτι γιατί οι ρόλοι μπλέκονται.......
    Για τα παραπάνω που είπες συμφωνώ και μπορώ να πω ότι η "ανάλυση" που έκανες μου τράβηξε την προσοχή!
    Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρω ποτέ να βγω από αυτό το λούκι;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι διολου θετικο να κοιτας πισω και να ψαχνεις ( εις ματην ) ενοχους .........ο θετικος ανθρωπος κοιτα μονο μπροστα ......και ενιοτε πισω , μονο για θυμηθη καποιο μαθημα που εμαθε απ την ζωη .....


    το ολο θρεντ , εχει πολυ αρνητισμο , και δεν ωφελει να το διαβαζεις ..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε για τον δικό μου το πα , είδες καμία γενίκευση? άλλο και τούτο....λπ
    Ναι , φυσικα , δεν ειναι για τον δικο μου ,αλλα τογραψα γιατι ειναι πολυ ακραια θεση το ' αντε ψοφα ' .......που πιστευω ειναι σχημα λογου , δεν φανταζομαι πατερα να μιλαει ετσι ...

  13. #43
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ποιος ομως βαζει την τηλεοραση μεσα στο σπιτι και αφηνει τα παιδια ελευθερα να βλεπουν οποια ανοησια παιζει?
    ποιος τα αφηνει να βγαινουν και να χαζολογανε αντι να τους δωσουν οριζοντες να ασχοληθουν με τοσες δραστηριοτητες που υπαρχουν?
    οταν η μανα ασχολειται ολη μερα με τηλεοραση και νυχια-μαλλια-κουτσομπολια, τι σειρα θα δωσει στο παιδι?

    εγω δεν ξερω γονεις να ταιζουν τα παιδια τους μεχρι μεγαλη ηλικια. Αλλο να δουλευαν και να εμειναν ανεργα ή να ψαχνονται με κανενα μεταπτυχιακο. Αλλα γονεις να αφηνουν παιδια, αγορια και κοριτσια, σπιτι να χαζολογανε και να μην κανουν τιποτα, οχι. Ισα ισα ο γαμος ηταν η ευκολη λυση ειδικα για τα κοριτσια. Σπιτι, γεννοβοληματα, πεθερικα/γονεις να βοηθανε και ολες οι σκοτουρες για τα λεφτα στον αντρα. Τωρα με την κριση εσφιξαν τα λουρια και δεν παντρευονται/γεννοβολανε ευκολα...
    το αντε τραβα παντρεψου το λενε! προφανως ανηκεις σε αλλο κοινωνικο πλαισιο! αλλα σε μενα το ελεγαν, ή θα σπουδασεις ή θα παντρευτεις, διαλεξε. και σε ολες τις γνωστες μου το ελεγαν. Και για αυτο λεω και πιο πανω ότι ολες οσες δεν σπουδασαν δυσκολες σπουδες ή βρηκαν μια δουλεια-ξεπετα ισα ισα για την επιβιωση, ως τα 25 ειχαν παντρευτει.
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Την ευθυνη δεν την εχουν οι γονεις , τα παιδια μεγααλωνουν με προτυπα που προβαλλει η τηλεοραση , καιτα περιοδικα τυποου ΚΛΙΚ , που ευτυχως κλεισανε , δεν παιρνουν πλεον αρχες απο το σπιτι τους , και απο τα σχολεια με το μπουλιιν ....... και δεν εχω ακουσει ποτε '΄αντε τραβα παντρεψου ' αντιθετως , καθονται τα παιδια σπιτι , μεχρι μεγαλη ηλικια , σε σχεση με την Ευρωπη /Αμερικη .......
    Όλα τα κακά δυστυχώς ξεκινάνε από το σπίτι. Κι άλλοίμονο στο παιδί που στα πρώτα βήματα του εκτός σπιτιού, δλδ στο σχολείο, στη γειτονιά και λοιπό κοινωνικό περίγυρο, θα βρεθεί σε εξίσου με το σπίτι αρνητικό περιβάλλον. Το ψυχολογικό που μέλλον είναι τότε προγραμμένο.

    Τα πρότυπα, δλδ αυτα με βάση τα οποια θα διαμορφωσει χαρακτηρα δεν του τα υποβάλλει η τηλεοραση και τα χαζοπεριοδικά που διαβάζουν κάτι κυράτσες με ευλάβεια. Το παιδί είναι απλά ένας χαζός θεατής και ανήμπορος να πραγματωσει τις βιτρινες που παρελευνουν στην τηλεοραση, στα γηπεδα, στα μαγκαζίνα. Τα πρότυπα βγαινουν απο τους χωρους που προειπα κι αυτο το διαπιστωνεις εκ των υστερων στη ζωη του όταν αντικρίζεις ένας παιδι κόπι των γονιών του και θυμα επειδή το σχολείο και ο κοινωνικός περιγυρος το μετετρεψαν σε θυμα.

    Συμφωνω ότι ισχύει ως αυτο που πρεπει να πράττει ο άνθρωπος στη ζωη του το, ή μικρός μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου. Δυστυχως το αν θα το επιτυχει αυτο πάλι αποτελεσμα διαμόρφωσης χαρακτηρα στην παιδική ηλικία είναι. Ο αυθορμητισμός στην νεανική ηλικία περιορίζει σημαντικά τις πιθανότητες γάμου που να είναι το αποτελεσμα συμβιβασμού. Κι οσο περνανε τα χρονια οι πιθανότητες να βρεις καταλληλον ήμισι, ένεκα ηλικίας, λιγοστεύουν, τα περιθωρια στενευουν.

    Και όμως αγαπητη Μάρα Ζ αυτα τα γεννοβολήματα, τα πεθερικα/γονεις και τα κουμπαρια είναι μέρος των ωραίων στιγμων της ζωης, κομμάτι της προσωπικής ευτυχίας λόγω των στενων δεσμων που συνεπάγονται και του ότι ωραίες στιγμες δημιουργούμε και βιωνουμε με τους πιο στενους μας ανθρωπους.
    Ως προς τις γυναικες εχω ακουσει και την κουβεντα που λέει, τις καλές τις κλέβουν όταν είναι μικρες όποιος προλάβει.
    Η προσωπική ευτυχία διαβαθμίζεται από πάνω προς τα κάτω ανάλογα με το πόσο ευτυχης εισαι για την επιλογη συντροφου που έκανες, πόσο ωραια παιρνας μαζι του και με την οικογενεια που εφτιαξες. Πηγαινοντας από την κορυφη προς τα κάτω αυτης της διαβαθμισης της ευτυχιας συνανταμε γαμους από συμβιβασμό (να μην μεινω μόνος ή προβλήματα στο σπίτι αλλα δεν χωριζουν) και στο τελος την όχι ηθελημένη μοναξια.

    Θαυμάζω πάντως κάποιους νέους που χωρις ιδαίτερη στηριξη έχουν φτιαξει τη δικη τους δουλεια και το παλεύουν και ειναι συναμα και σε μια όμορφη σχεση.
    γιάννης

  14. #44
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Απλά είναι και το ότι ζω με τους γονείς μου και δε με καταλαβαίνουν πια.
    Έχω και τη μάνα μου που λέει για μένα και για τον αδερφό μου, γιατί γίναμε έτσι και πώς αλλάξαμε έτσι κι εμείς δε σας μεγαλώσαμε έτσι και άλλα γραφικά...... Καλά που ζουν αυτοί οι άνθρωποι, δεν καταλαβαίνω! Από τη μια να θέλουμε να σκληρύνουμε και μόλις που το καταφέρνουμε με πολύ κόπο, κι από την άλλη να' χουμε και τις μαμάδες που μας δίνουν την εντύπωση ότι θεωρούν ότι απέτυχαν σα γονείς! Να μας φορτώνουν με ενοχές, με δυο λόγια, σα να μην έφταναν όλα τ' άλλα!
    Αυτή η κωλοκρίση... Πρέπει, από ένα σημείο και μετά, ο άνθρωπος να φεύγει από το σπίτι γιατί οι ρόλοι μπλέκονται.......
    Για τα παραπάνω που είπες συμφωνώ και μπορώ να πω ότι η "ανάλυση" που έκανες μου τράβηξε την προσοχή!
    Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρω ποτέ να βγω από αυτό το λούκι;
    Καλημέρα!Θεωρω οτι πάντα γινεται να βγεις από το λουκι.Αρχικά, σε συναισθηματικο επίπεδο.Όταν το κανεις αυτό,σιγά-σιγα θα απομακρυνθείς
    και τα γεγονότα θα σε βοηθήσουν.
    Η μάνα,ακόμα και αν ειναι αυτη που μας γέννησε,δεν έχει δικαίωμα να προσαρμόζει την ζωη σου όπως αυτη θέλει.Καμία ανεξαρτησία δεν πνίγεται στον βωμό της αγαπης,ακόμα και της μητρικής.Αποδεξου οτι ειναι έτσι,διοτι μεγαλωσε με τέτοια νοοτροπία χωρίς να παίρνεις τοις μετρητοίς τα λογια της,γιατί αν το κανεις απ οτι καταλαβα ίνονται τοξικά και σε καταπιέζουν.Η κατανόηση και η ήπια σταση-οχι συγκαταβατικη,ηπια- θα μαλακώσουν την σταση της
    με την πρώτη ευκαιρία που θα εισαι οικονομικά ανεξαρτητος,θα σου κανει πολύ καλο να βρεις δικό σου προσωπικό χώρο.Με την απομάκρυνσή σου,θα δεις παραδόξως ότι ισως βελτιωθεί και η σχέση σας

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    για δουλεια τωρα ετσι οπως ειναι η κατασταση τι σου λενε?

    Εγω ανηκω στα παραδοξα , θελω να δουλεψω , για να μην αδρανω , και δεν μαφηνει ο πατερας μου ....

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 110
    Last Post: 30-09-2023, 23:08
  2. ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ;
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 03-10-2015, 17:23
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-12-2012, 21:01
  4. Replies: 48
    Last Post: 02-11-2007, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •